GOESSGIIE C O U R A N T. N\ St* Donderdag - 1846. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f .1.90. - Geivone Advert enl Pén worden a SO ets. de regel\ geplaatstGeboorte-, Huwelijks- en Doodberigten i van J 6 regels a f Jj20, behalve het Zegelregt. J IN'IEU WST IJ ÖÏNt» S3 «.ucMEami* Romp. den 9 Junij. Nopens het Testament van den overleden' paus, kan then mcdedeelen, dar hij aan zijne 4 neven heeft gemaakt 100.000 sc., doch al het overige zijner nalatenschap aan de Propaganda. Zijn geheime Kamerdienaar Cajttanio heeft een,legaat van 3000 sc. en een maandelijksch pensioen van 25 sc. Zijne gvoote bibliotheek zal in drie ponien verdeeld worden, als: een derde gedeelte aan de Universiteit, een ander aan de Propaganda en het laatste gedeelte aan St. Grcgorio. IloaiE den u Junij. Uit Venetie schrijft men, dat de in de laatste dagen van Mei op liet gansche Séhier-Eiland gewoed hebbende siroccostorm, ook in die stad vreeselijke verwoesting heeft aangerigt, en daar nier dehzelven ook eene geweldige liageljagt ge paard ging, waaronder steenen waren ter grootte van een eihebben de graanvelden niet weinig geleden. De met bo'Hiirji bezette wandelplaatsen vertoonen het beeld der vernieling, de grond is overdekt niet gebro ken takken en gedoodde vogels. Uir alle plaatsen van Italië worden de bedroevendste berigren omvangen, no pens de geduchte uitwerking van dezen zelfs bij rins zeldzanifir storm zoo meldt men uit Milaan, dat her bosch bij Monza derwijze is verwoest, dat liet niet meer is te herkennen meer dan 4000 hoornen wer den deels uit den grond gerukt, deels gebroken. De schade wordt op 200,000 lire geschat. 2£htit0cfïift«b. Frankfort, den 2c Junij. Gelijk Mainz zijnen GuttcnbcrgNeurenberg zijnen Dt/rcrFrankfort zijnen Göt heen Bonn zijnen v. Beethoven heeft, zullen L'up/.igs burgers hunnen Leibnitz een gr-denkteeken in liuu midden oprigren. Men heeft te Göringen de grafplaats terug ge- 1 vonden van den dichter Burger. Men deed onderzoek bij den doodgraveren "deze meende dat een oude kleermaker daarvan wel iets zou weten. Deze verhaalde, dat hij vóór 52 jaren de eenvoudige begrafenis had bij- gewoonden dat de boekhandelaar Dietrich op het graf eene acasia geplaatst had. Deze acasia is gevon- den, entevens liet graf, op hetwelk de studenten thans een marmer gedenkteeken zullen oprigten. Te Aken zijn oneenigheden ontstaan, tengevolge der tentoonstelling van de reliquienvroeger werden ze van den dom aan het volk vertoonden de bewo>- ners der naburige huizen trokkm'daar winst uit, daar zij hunne doken en vensters aan kijklustigen duur ver huurden. Nu wil het domkapittel in de kerk zelve de reliquien tentoonstellen, even als te Trier met den H. Rok gebeurde De wereldlijke magt schijnt deze nieu wigheid niet te beamen; ten minste de opperpresident lieeft zich voorloopig ten voordeele der omwoners der kerk verklaard waarop de geestelijkheid op den koning heeft geappelleerd. ÖÊttSJCÏAUb. Londen, den 18 Junij. In 1814 ("zegt een dag blad dezer hoofdstad"^ had Groot-Briuanje slechts ééne stoombootthans bezit lier niet minder dan duizend stoomvaarruigen die naar alle werelddeelen varen. De hitte is hier in de laatste dagen zoo groot geweest, dat de werkzaamheden in de ijzersmelterijen zijn geschorst daar de arbeiders niet in staat waren, bij hunnen zwaren arbeid zulk eene felle hitte te ver dragen. Londen den 20 Junij. De hertog van Welling ton heeft den 18 dezer, naar jaarlijksche gewoonte, den verjaardag van den slag van Waterloo door een groot gastmaal gevierd. Er waren daarbij 66 hoofd officieren tegenwoordig die allen met uitzondering van Prins Albertden beroemden slag, die in zijne gevolgen Europa's onafhankelijkheid voor eene nieuwe aanranding bewaarde, hadden bijgewoond. Volgens officiële opgaven, bedroeg de bevolking van EngelandWales en Schotland op het einde van 1845, 19.572 .574 zielen. In het jaar 1801 telde men slechts io,942sÓ4Ó inwoners. JrVAt!iiVl?£iu Parijs, den 21 Mei. Het Journal des Dóbats bevestigt heden, op de volgende wijze, het gisteren medegedeelde telegrafische bcrigt uit Rome, van de benoeming tot Paus van den Kardinaal Ferrettidoor sommigen ook Bernetti gespeld, De nieuwe Priester Vorst is de Kardinaal Jan Mariavan de Graven van Massai-Ferretti. Hij is den 13 Mei 1792 te Sinigagüa. in de Kerkelijke Sta ten geboren. Hij was aartsbisschop van Imoladen 23 December 1839 was hij tot kardinaal in petto aan gewezen en den 14 December 1840 kardinaal gepro clameerd geworden. Hij was kardinaal van de orde der priesters en prefect der reliquien en aflaten. Het conclave van liet Heilige Kollegie heeft slechts twee dagen geduurd. Den 14 Juni') begonnen, is het den 16 besloten geworden. Nog zfldtn is een con clave van zoo korten duur geweesi. Men, zegt dat de politieke toestand van de Kerkel ike Staten en de noodzakelijkheid om een einde te maken aan eene span ning, die in eene onrustwekkende woeling kon over gaan, het besluit der Kardinalen verhaast hebben, De nieuwe Paus wordt gehouden voor iemand van ge matigden en vrede stichtenden aard, en zijne benoe ming is over het algemeen met welgevallen vernomen. De Kardinaal Massai Ferretti den troon van St. .beklimmende, neemt den titel aan van Pius IX. Hij is niet ouder dan 54 jaren. Het is een der jong ste Pausen, die immer verkozen zijn geworden. Deze omstandigheid is als een gelukkig voorreeken aan te merken. Men heeft dikwijls aan de kardinalen ver weten van hunne stem niet anders uit te brengen, dan op mannen, wier jaren hun geene groote bedrij vigheid meer toelieten. Te dezer gelegenheid is dit verwijt gelukkig gelogenstraft geworden. In Italië heeft men een spreekwoord, hetwelk van de Pausen zegt Nou videbis annos Petrite kennen gevendegij zult zoo lang niet regeren als Petrus men zegt namelijk, dat St. Petrus den Pause lijken Stoel 25 jaren bezet gehouden heeft. Dit spreek woord geen artikel van geloof zijndezoo vermag men, zonder ketterij, de hoop te Kennen geven, dat het niet bewaarheid zal worden. In de overtuiging, dat Paus Pius IX den invloed, welken zijn hoogen stand hem verleent, besteden zal tot liet handhaven van den geestelijken vrede in de Katholijke wereld en het aan de staten, die aan zijne wereldlijke zorg zijn toebetrouwd verschaffen van die verbeteringen, die zij zoo zeer benoodigd hebben, wenschen wij van ganscher harre, dat hij de jaren van Petrus moge tel len, en dat zijne regering verlengd moge. worden tot heil der kerk, waarvan hij het opperhoofd, en der sta ten. waarvan hij de gebieder is," In le Perche (Frankrijk) heeft zich de veepest onder de schapen vertoond. Deze ziekteook rot ziekte genaamd, heeft vooral gewoed in de kantons Bron, Clayes, Anthon en Tliiron. De plaag heeft niet opgehouden dan nadat de kudden als het ware ge heel waren vernield. Deze pest strekte zich ook uit tot de hazen en konijnen, wier lijken men in groote.menigte in de bosschen en op de wegen vond. De koeijen en meniën op de stallen hadden misdragten en stierven 'insgelijks. 21 Gemeenten zijn door deze ramp getrof fen; 273-landbou wers hebben 21,000 schapen verloren. Te Villeneuve-les-Chai'lesville in liet arrondisse ment van Epernaydepartement van Marneis een droevig ongeluk door eene onvoorzigtigheid veroorzaakt geworden. De heer Xziet eene duif op het rietendak van een huis zitten, tn haalt zijn geweer dm er die af te schieteneen zijner buren ontraadt hem zulksuit hoofde dat lier schot, bij de zware droogte, ligteliik brand zou kunnen stichten desniettegenstaande vuurt hij af, en de brandende prop ontsteekt werkelijk het rieten dakde onvoorzigtige doet nu wel al hét mo gelijke o-si den door hem gestichten brand te blusschen; hij haalt in allerijl een emmer water en beklimt liet dak; maar liet was te laat, het gansche huis stond weldra in volle vlam de brand strekt zjch uit tot de naburige, insgelijks met riet bedekte huizen er. in weêrwil van al de pogingen der ingezetenen van liet dorp, zijn vijf zoodanige huizen weldra de prooi der vlammen. Eene boerderij en de kerk zijn mede zwaar beschadigdbo vendien heeft men het omkomen van een twintigjarig dienstmeisje te betreuren. Zij is het slagtoffer gewor den van have trouwhartigheideenige papieren van waarde van haren meester wenschende te redden, begaf zij zich op nieuw in het reeds brandend huis; maar naauweiijks is zij erbinnen, of het d'ak stort over haar inen in den vuurpoel vindt zijn den dood. 3Sdfjie» Brussel, den 20 Junij. Men schrijft uit Hyon Provincie Henegouwen, dat sedert eenige dagen in een' tuin aldaar perenboomen die reeds zwaar .met gevordeide vruchten' beladen zijn, nieuwe bloesems vertoonen. Bij de inwijding van den spoorweg van'Parijs naar Brusselheeft liet wederom niet aan dieverijen ontbroken. Onder de slagtoffers behoorde de heer Jules Janinaan wïen men-, te midden der menigte die zich ie Rijssel verdrong, ontnomen heeft de plaar. versierd niet edelgesteentenbehooreude tot de orde van Nirhan Ifti-ehardie hem door den Sultan Abdul- Mcdjid gezonden is. 's Gravenhage den 21 Junij. Men meldt uit Apeldoorn, dat de Valkenjagt, den 17 dezer aldaar gehouden, zeer luisterrijk is geweesten onderaude. ren met de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, HH. KK. HH. den Prins en Prinses van Oranje Prins Alexander en Hunne Exc. den Minister van Staat, baron Schimmelpenninck van der Oye, en den Gouverneur van Overijssel is vereerd, '3 Gravenhage, den 23 Junij. De giraffe, wél ke met de rheuoceroste Delft gedurende de kermis enkele dagen ter bezigtiging is gesteld geweest, was in eenen ziekelijken toestand van Dordrecht derwaarts gekomen; bij het 'overzetten der rivier moer hij ge vallen en daardoor zijn toestand veel verergerd zijn zoo zelfs, dat hij in den morgen van20Junij gestorvenjs, tot groot verlies van de eigenaars de heeren Esperou en Ouvrier want indien wij wel zijn geïnformeerd, heeft dit dier bij aankoop ruim 6000 gekost. Zijne overblijfselen zijn naar Leiden verzonden 0111 aldaar te worden opgezet voor rekening van de ondernemers, welke voornemens zijn die later ter bezigtiging testel len; evenwel zouden de eigenaars, indien men ver langde dit voorwerp der natuurlijke historie voor eene dier mus mms aan te koopen, daartoe niet on genegen zijn., Men verneemt, dat gedurende de dagen van den 16 en 17 dezer langs den Rijnspoorweg vervoerd zijn 6690 personenopleverende eehe ontvangst van t 7010. Gisteren hield de nieuw benoemde buitengewo ne hoogled aar in de faculteit der bespiegelende wijs begeerte en letteren, Dr. C. G. Cobctzijne inwiidings- redevoerinj De arte int erpr et audigrammatte cs et criticcs fundamefitis innixa primario philologi officio, dat is: Over de uitlegkunde op taal- en oordeelkunde gegrondvest, als den voornaamstenpligt van den beoefenaar der oude letteren. Deze inwijdingsreden, zegt de Leidsche Courant was een waar letterkundig feest. De rijk begaafde en door het beschaafd en geletterd publiek inderdaad gewenschte redenaarsprak hoofdzakelijk over de klippen, voor welke eene welbegrepen studie der piii- lolngie, zien in onze dagen behoorde te wachten maar gaf tevens in den vorm en toon zijner voordrage een sprekend voorbeeld van de kostbaarste vruchten r

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1