N\ 50. Maandag GOESSCHE C OII11A N T. MAATSCHAPPIJ LANDBOUW EN VEETEELT De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .f,75; Franco per Post f J,90. NV' Gewone Advertentién worden a SO ets. de regel geplaatstGehoor te-. Huwelijks-en Doodherigten van J 6 regels a f J JO, behalve het Zegelregt NIEU VTST 1.1 Dl X G13 N SuÜ£5CihiU«ï>. Kopenhagen den 15 Junij. Prins Oscar is met 3 fregatten, a korvetten, 1 brik en 1 schooner voor Elseneur gekomen. Vele Europesthe Prinsen behar tigen thans het zeewezen. Londen, den 13 Junij. Men verneemt, dat de doopgetuigen der jonge prinses, dochter van 1!. M. zijn: de hertogin van Orleans, de hertogin van Cam bridge en de erf groothertog van Mecklenburg Sire lilz. De hertogin van Orleans is naauw verwant met prins Albert, en. als Protestante, het eetlige lirl der Fransche koninklijke familie, welke- bij ecne trig- van het Britsche koningshuis de pligten van doopge tuige kan vervullen. De prinses zal de namen ont vangen van Helena Augusta Victoria. De Grootvorst Konstamijn heeft gisteren de haven van Portsmouth verlaten. Londen, den 15 J Ft n ij. Morgen vertrekt de groot vorst Konstantijn met de Russische flotille aan P uns mouth naar Ktoonsiadt. Volgens berigten uit Nienw-York zijn er den 8 en 9 Mei twee veldslagen geleverd, welke beide door den Amerikaanscllen Generaal Taylor gewonnen zijn. Het verlies der Mexicanen in deze twee ge vechten wordt op 800 a 1000 man geschat, zoowel gesneuvelden als gekwetsten, benevens 8 stukken ge schut, j 15,000 stuks patronen en 500 muil-ezels. Ook was een derj bevelhebbers, Gtneraal dc la Jrega gevangen genomen. Het verlies der Amerikanen wordt opgegeven slechts 120 man gesneuvelden tri gekwets ten te zijn. Belsjic.. Brussel, den 15 Junij. Van de inwijding van den spoorweg op Pat ijs sprekende, zegt liet Journal des Dé bals, onder anderen, het volgende: Zoo is dan dit groote werk voltooid. B-ussel grenst aan de poorten van Parijs; de hoofdstad van het jonge koningrijk is slechts eenige uren van ons verwijderd. Wij hebben ons aan liet groots Belgische spoorwegnet aangesloten Keulen is digter bij ons dan Marseille of Straatsburg. Dat reusachtige werk heeft 180 ntillïoenen gekost, en vier jaren, geleden was nog -geene spade in den grond gestoken, om hetzelve aan te vangen. Datzelfde blad roemt bijzonder de inrigting der waggons, welke, zoo wat pracht, sierlijkheid en gemak betreft, niets te wenschen overlaten, terwijl de dienst op het voor treffelijks! is geregeld, tot gemak en ten gerijve van de reizigers. Antwerpen, den 19 Junij. Dc Courrler d' An vers meent te weten, dat de regering bepaald heeft, dat er aan de Fransche, Duitsche en Nederiandsche grenzen van ons rijk voortaan geene paspoorten meer vertoond behoeven te worden, en dat de policie zich vergenoegen zal al wat voor slecht volk bekend staat te weren. Om dus België binnen te komen, zou men geen pas meer noodig hebben. Voorts zegt men, dat er bij de Fransche regering reeds stappen gedaan worden, om eene gelijke behandelius ten opzigte der Belgen te verkrijgen enz. voor de Nederlanders, die over Belgie naar Frankrijk reizen. Men leest in den Prccurseur van heden Dc dagbladen van Terre Neuve verzekeren, dar dit eiland langzaam, maar merkbaar, boven het waterpas der zee oprijsteen verschijnsel, hetwelk dreigt de beste ha vens van dat eiland, in langeren of korteren tijd, on bruikbaar te zullen maken. Üïcbcvl&ubeu. 'sGraveniiage den 15 Junij. Men meent stellig te kunnen verzekeren, dat de Minister van Marine, de achtenswaardige Rijk het plan heeft opgevatom het rantsoen sterke drank hetwelk nu tweemalen daags aan de manschappen op de oorlogschepen wordt rond. gedeeld, eerlang op de helft te verminderen, en hun daarvoor kollij in de plaats te geven. Ook schijnt men tnet grond te mogen verwachten dat vroeger of later weder predikanten op Z. M. fregatten en linieschepen zullen woiden aangesteld, allereerst waarschijnlijk op dat, waarop Prins Hendrik bevel voert. Men begroot de kosten van de maskerade te Utrechtdie op Woens iay. 11. is gehouden geworden, op 35,000. Wegens de pracht en den rijkdom th.r costumes is de optogt nietgelijk eerst het p'an was, bij fakkellichr herhaald geworden. Alleen de kleeding van den hoofd persoon in den trein, moet op f 1400 te staan gekomen zijn» Een gezelschap liefhebbers, bestaande uit vijf personen heelt in het begin dezer maand met het pleizieikopjagt Apollo een tog'je van Amsterdam naar Hamburg ondernomen en was aldaar in 4 'iagen aange komen thans is dit gezelschap met hetzelfde vaar tuig op 11. Zondag van Hamburg voor Amsterdam ge retourneerd en wel in 5§ dag. Utrecht, den 17 Junij. Daar wij een zwem- strijd als iets nieuws en eene zeer nuttige oefening beschouwen, zoo deelen wij den afl p daarvan gaarne mede. Vele jongelui namen deel aan dezen zwem strijd en talrijke aanscbouwers waren daarbij tegen woordigterwijl verschillende autoriteiten dezelwn nut hunne tegenwoordigheid vereerden. Door jonge lingen van goeden huize zijn veie prijzen behaald. Goes, den 11 Junij. De Middtiburgsche- en Vlis- singsche Couranten weerspreken ten stelligste het be rigidour den Noord-Pr abander gegeven dat ten gevo'ge van het niet storten vanhet kapitaal van Waar borg, bet plan van den N.-Brab. of Zeeuwsch-Litnburg- schen Spoorweg voorloopig zou vervallen zijn daar deze bladen op goede gronden verwachtendat de zaak spoedig tot een gewensciit einde zal gevoerd worden alvvare er nog niet aai. de gestelde voorwaarde voldaan. Goes, den 22 Junij. De altijd gedenkwaardige herinnering van Waterloo, is ook alhier plegtig herdacht. Op den 19 dezer zijn de 170 bunders Schor- gronden gelegen in liet voormalige vaarwater de Schengetusschen Zuid-Beveland en Wolfaartsdijk met octrooi van bedijking, verkocht voor de som van 113.000 guldens, en naar men verneemt aan een ven nootschap bestaande uit eenige bewoners van onze stad eu ons eiland. Algemeen is men in ons eiland thans reeds druk bezig met zaad snijden, hetwelk voor den landbouwer en arbeider van belang is. Hetzelve is volkomen be kwaam en men rekent bij een niet buitengewoon be schot, echter op goede qualiteit. Er was veel uitge zaaid, t welk over 't geheel goed is te regt gekomen. Hetzelfde geldt nagenoeg van de tarwe, van welke men 'noopt dat de te verwachten uitmuntende korrel het mindere beschot vergoeden moge. De zomer vruchten hebben door aanhoudende droogte geleden. Algemeen is de wensch 0111 regen. Goes, den 22 Junij. Wij vernemen dat de gewo ne jaarlijksche dank en biddag ditmaal in bet naburig Wolfaartsdijk op eene zeer bijzondere wijze is gevierd; te weten, met de plegrige inwijding van een net orgel, dal ir. de hervormde kerk aldaar is aangebragt, eu naar de getuigenis van desbevoegdeneere doet aan deszeifs bekwame vervaardigers de heeren Stuiting en van M'aarschalhetweertte Utrecht. Het werd bij die gelegenheid bespeeld door den heer dc Kamer van Middelburg en onzen stadgenoot Labrant. ijïstuvcu e« Clbmtiustv&liciu TOT BEVORDERING VAN jn DE PnonNCiE ZEELAND. Ten gevolge van het geresolveerde in de laatst ge- houdene Vergadering der Maatschappij, binnen de Stad Zietikmeis thans het, ter dier gelegenheid door Ue, ten voorleden jare benoemde. Commissie van Onderzoeknaar de middelen welke zoude kunnen strekken om doof eene verbeterde bereiding dcc M M Jv 21 A P, aan dit belangrijk pi oei net van Zeelands Nijverheid eene nieuwe ontwikkeling en groo- tere voordeden te doen ondervinden uirgebragte rap port gedrukten aan alle de Leden der Maatschappij uitgeteikr geworden; terwijl hetzelve tevens bij den Drukker 51. F. AU ER. alhier, algemeen verkrijgbaar is gestel De Maatschappij vernoemd vertrouwt, dat eene al- gemeene deelneming, ingevolge de daarbij gevoegde I-ischrijviir-'S-Biljetten de aange wende pogingen zal be kreunen, en a^zoo voos Zeeland een tak van Nijverheid behouden worden, welke in het uaauwst verband staat nier szelfs landelijke welvaart. Middelburgden 18 Junij 1846. De Voorzitter der Maatschappij voorn. C. VIS. A LLERLEL WETGEVING EN ARMOEDE, BESCHOUWD IN BETREKKING TOT IIET MISDRIJi*. Eene belangriike redevoering over hei hierboven ge noemd onderwerp is in Februarij van dit jaar uir- esproken in de openbare vergadering van de afdeeling Zwolle van liet Nederlandsch genootschap Tot zede lijke verbetering der Gevangenen, door Mr. J. A. van Roijen. e:i welke van wege liet genoemd genootschap aan de leden van hetzelve is uitgereikt, en ook inde bibliotheek van het departement der maatschappij Tot- Nut van V Algemeen alhier ter lezing verkrijgbaar gestel I. Het doel dat de spreker zich hier heeft voor gesteld is, de voorname oorzaak re onderzot ken van de meer en meer toenemende bevolking onzer gevangenissen. De redenaar noemt ais zoodanig het veranderde straf stelsel en de toenemende armoede. Wanneer onder vroegere wetgevingen de gevangenisstraf slechts van zeer zeldzame toepassing was, is zij thans de gewone straf geworden van bijna alle misdrijven. Wanneet- het oudere regt enkele daden strafte, die men nu oor deelt te behooren tot bet gebied der zedelijkheid, niet tor dat van liet strafregt, oneindig meer nieuwe mis drijven hebben onze nieuwere instellingen, onze te genwoordige behoeften en gebruiken doen geboren worden, die men onder liet oude regt of niet kende, of ongemoeid liet. Het grootste gedeelte echter der redevoering is gewijd aan liet pauperismus, dien kan ker, die tering, zoo als de lieer van R. her noemt, onzer tegenwoordige maatschappijen. En dat inder daad de armoede brengt tot zedeloosheidondeugd cn misdrijf; dat liet de armoede in den gewonen re- gel is, die zich vergrijpt tegen onze maatschappelijke wettenlici moge treurig zijn het te belijden maar het is niet ie min eene erkende en onbetwistbare waar heid, door de dagelijksclie ondervinding bewezen en bevestigd. Wil men dus liet misdrijf verminderen, het is nier door geesselen en hangen, liet is niet door dikwijls slecht geplaatste liefdegiften of aalmoezen, dia. wei den nood voor heden kunnen lenigen, maar die de oor/aken van het kwaad in volle kracht en leven laten, dat men dit doel bereiken zal; men moer hec pauperismus met kracht en ernst bestrijden, met talc en wortel uitroeijen, De beste middelen hiertoe zijn onderwijs voor de jeugd, godsdienstig, maatschappe- luk, zedelijk onderwijs aibeid voor den volwassene, werk voor de eerlijke armoede; de arme man, die werk vindt voor zijne handen, bedelt of steelt niet, en zoekt niet langer zijn tijdverdrijf in kroegen en heibergen oi andere kwa-.le gezelschappen. Geef hein te werken, en gij zult te gelijker tijd het misdrijf, de bedelarij, de luiheid, de dronkenschap van liever lede uit uwe grenzen bannen. Dit is de inbond" korrel ijk medegedeeld yan een ge. schrilt, hetu'vk in meer dan een opzigr, tegenwoor dig, vooralder kzing en overdenking waardig is,

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1