Vroeger zijn reeds onderscheidenedocli vergeefsche pogingen aangewend, om die steenmassa re doen sprin gen thans is dezelve in ruim- 70 afzonderlijke stuk ken gesprongen en nu zeer geschikt voor dijksteelt. Toen de vlint nog in zijn geheel was, woog hij, naai de inhoudsmaat berekend, 40,000 Nederlandsche pon den. Deze zeldzame massa steen is nu het voorwerp van verwondering, daar men reeds lang had opgege ven den reusachtigen klomp kleiner te maken men hield dat voor eene onmogelijkheid. Goes, den 12 Junij. Z. Rxc. de Minister van Financien, in ervaring gekomen zijnde, dat de omloop van vreemde koperen munten in dit Rijk, ongeacht de meermalen daartegen gerigte waarschuwingensteeds blijft aanhoudenheeft nogmaals ter algcmeene kennis gebragtdat die munten op Nederlandscli grondgebied geen wettige koers hebben of gangbaar zijn; dat de zelve in alle publieke Lteen worden uitgeschoten en afgewezenen nieman^Wzoo verpligt isdie in be taling aan te nemen; mitsgaders dat, tot voorziening in de behoefte; welke hier of daar aan koperen munt mogt bestaan, de roodige schikkingen zijn gemaakt, om bij de Agentschappen van 's Rijks schatkist, aan welke men zich tot dat einde zal aanmelden tegen be taling in gouden of zilveren speciere doen aigeven Nederlandsche koperen munt, mits de aanvrage ge schiede voor niet minder dan tien gulden te gelijk. Goes den 13 Junij. De 26ste verjaardag van Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik, derden zoon des Könings, is heden alhier, op de gebruikelijke wijze gevierd. Goes, den 15 Junij. Uit alle streken van ons eiland komen er berigten in, dat de vele, anders zoo vrucht- gevende boomgaarden, dit jaar zeer weinig zullen op leveren. De ooft en fnntboomen helmen wel uitmun tend gebloeid maar er schijnt een kwaad op gevallen te zijn, hetwelk het zetten der vrucht van de eerste vooral verstoord heeft. ALLERLEI. Onder de feestdronken bij den maaltijd, ter gelegen heid der algemeene Vergadering en Tentoonstelling der Zemiwsche Maatschappij van Landbouw, te Zierikzce was onder anderen de volgende. De insteller van de zelve tot meer algemeene mededeeling aangezocht en hieraan voldoende, stelde ons hiertoe in staatzoodat wij voor de naauwkeurigheid kunnen instaan. Zeeland Geen land Ik houdhet ipct de He jkant is eene oude spreuk, waarmede de vreemdeling, vooral de Vlaamschen nabuur over dit gewest zijn oordeel velde. De vlijt en moed onzer Zeetmsche vaderen wisten echter dat zoogenaamde Geen]and in vruchtbaar Bouw land te doen herschapen worden en die spreuk plaats maken voor eene andere Brabansche locht Zceuwsehc renten. Eeuwen zijn inmiddels daar henen gerold! en de zonen dier vaderen hebben met dubbelen ijver die Zeeuw, sclit renten in geoogst. Verlichte mannen wier namen eenmaal met dank zullen worden herdacht, roepen het ons luide toe, dat men om die Zeeuwsche renten te kunnen blijven inoogsten, op nieuw moet zaaijen. Gisteren hoordei? wij de middelen voordragen om den ouden bloei van het roode goedje'''' 'die rijke plant van ons gewesr, op nieuw te doen her leven. Wij willen hopen dat verschilpunten van on dergeschikt belang, dit grootsche doel niet hinderlijk zullen zijn; dan zal de vreemdeling, met s'oom door onze welige landsdouwen rond gevoerd, bevestigd vin den dat het oude Zeeland Geen land herschapen is in Zeeland Het rijke Mceland van de vo'smkte onbevoegdheid der respectieve cou- rantenredactcurs om zich met soortgelijke onderwerpen in te laten. Zóó lezen wij in het algemeen circulerend Algemeen Handelsbladdat dikwerf zeer algemeen, en zeer oppervlakkig, de dingen beschouwt, het na volgende De Lichtvrienden verklaren de ten tijde van Luther daargestelde zinnebeelden symbolenals niet bindende voor de leden der Protestantsche kerk zij tieden met woorden en geschriften zeer nadrukke lijk en tegenwoordig zelfs met talrijke protestatien op tegen het pietism us, hetwelk volgens hun zeggen de vrijheden der Protestantsche kerk zou pogen te ver nietigen." fZie Handelsblad 19 Aug. 1845.) Ieder begrijpt, dar door die zinnebeelden" de Symbolische boeken of Belijdenisschiiften bedoeld wor den. O Handelsblad Handelsblad! Ettu.mi brute! Tijdspiegel (Ingezonden;) In antwoord op de repliek voorkomende in bet laatste artikel van het vorig N°. dezer Courant, dient, dat de steller van de opmerking, (in N°. 46) nooit gemeend heeft, dat het voor een Protestant zoo moei» jelijk was over R. C. zaken van dien aard als hier het geval was, te schrijven. Immers staan voor hem. even als voor den Catholijk de bronnen open waaruit hij putten kan. De oude kerk gaf nog al publiciteit aan bare verordeningen. Hij meende daarom niet mis te tasten of misleid.(e zullen zijn als hij eenen Catho- lieken auteur volgdedie over dit punt zich duidelijk uitlaat, namelijk den abt Fleury in zijn werk, geti teld Institution au droit Eccltsiastiqueeen werk, geschreven na het Trentsche Concilie, en gegrond op de canons en verdere besluiten der kerkvergadetiiigen, gelijk ze toen vigerend waren. Deze naauwkourige Geleerde schrijft aldaar Tom. II, pag. 172, 173 chap. XIX, hetgeen wij hier getrouw vertolkt mededcelen De grooiste canonieke straffen zijn de afzetting voor de geestelijkenen de ex commimicatie voor de leeken De afzeiiing berooft den geestelijke geheel van alle regten die niet van zekere Orde afhangen. Hij wordt teruggebragr tot den rang van een leek, hij is van al zijne beneficiën vervallen van den dag der veroordee- iinastiitspraak af. In de eerste eeuwen bediende men zich in gelijken zin van de benamingen afzetting depositionen ont zetting (degradation^)om aan te duiden, dat een veroordeeld geestelijke zijn rang verloor en daalde be neden den graad zijner orde. Thans onderscheidt men de afzetting van de ontzetting. De eerste is slechts eene ontneming destitutionwelke men een' geeste lijke aandoet, aan wien men de plaats, welke hij i t de kerk bekleedtontneem:. De ontzetting (degrade tionj heeft plaatswanneer men aan een' geestelijke het merkieeken (caracltre) waarmede bij was voor zien, ribt neemtb. v. aan een Priester zijn Priester schap (Sacerdocc,Mm scheert hem soms iiet hoofd kaal, om (liguurb'ik-gesproken) hem de kroon af te nemen, en geen enkel merk van geestelijken stand (c/c- rieaturej over te laten." Op pag. 177 schrijft hij verder, „het is de bedoe ling der kerk dat de afgezette geestelijke gedurende zijn ganse he leven verstoken blijf' van de bediening welke hij z-ich onwaardig heeft gemaakt. Rehabilitatie gesciiiedtslcchrs bij dispensatie en buitengewone gratie." Op bl. 80 gewagende van Geestelijken, die huwen, of Apostaten en Renegaten worden schrijft hijDe kerk houdt echter over hen hare jurisdictie; wegens het merkteeken des Doopsdat niet kan uitgewischt worden, houden zij niet op hare kinderen te zijn, hoe wel oproerige." Drukfeilen in ons vorig No. Kolom 1 de woorden waarin ook den volgenden dag liet collation gehouden werd te stellen tusschen Kolom 2 regel 11 en zij aanvankelijklees, en zij is aanvankelijk. ülicbevlUtthcu. 's Gravenhage, den 10 Junij. Men schrijft uit Weimar van dén 5den dezer De tegenwoordigheid van Z. M. den Kóning der Nederlanden onder ons, is eene gelukkige gebeurtenis voor de ingezetenen van Weimar; de menigte verdringt zich aan den ingang van het paleis, om den doorluch- tigen vader te zien der vorstin, die, door hare min zaamheid, aller harten heeft weten te winnen, De feesten volgen zich hier onafgebroken op. Z. M. is den 13 dezer hier in de residentie teruggekeerd. 's Gravenhage den n junij. De Nederland sche vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft besloten door de zorg van liet hoofdbestuur eene courant uit te geven in gewoon folio formaat. Onder den titel van de VolksvriendMaandblad van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van sterken drankwelke eiken eersten Woensdag der maand zal verschijnen en jranco per post, voor 1,20 'sjaars, aan de geabonneerden worden toegezonden, wien de gelegenheid gegeven wordt tot den 28 Junij aanstaande in te teekenen bij den algemeenen secreta- lis, den heer LubachMed. Doet. te Haarlem. Men schrijft uit Vlissingen dat op het laatst dezer maand Z. M. de Koning, benevens den minis ter van marine, aldaar verwacht worden; zullende het op de reede liggende eskader vóór liet uitzeilen door den Koning in oogenschouw worden genomen. Maandag 11. heeft de lieer Mr. C. IV. Opzoomer zijne betrekking als buitengewoon hoogleeraar in de wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschooi te Utrecht aanvaard, met het houden eener intree-rede in de Ne- derduitsche taal, over: de wijsbegeerte den mensch met zich zelvtn verzoenende. Nijmegen, den 9 Junij. Men verneemt met ze kerheid, dat de den-rups, welke zich in liet vorige .iaarbinnen deze provincie heeft vertoondaldaar 985 bunders dennenbosch vernield heeft. Men heeft opgemerktdat dit insect, na drie jaren in een bosch gewoed te hebbenvan zelf verdwijnt en alzoo de middelen, ter harer ei?ene stuiting en vernieling'in zich zelve draagt. Vele rupsen intusschen zijn ook door trekvogels vernield geworden. Als het beste mid del rot uitdelging van ditvooral voor oude dennen- hoornen schadelijke, insect schijnt te wezen, 0111 zwij nen in de bosschen te doen loopen of hoenders in dezelve te zenden. Beide soorten van dieren eren de .rups met graagte en lijden daarvan geen liet minste nadeel. Ter vernieling van de poppen, wordt ook zeer aangeraden, 0111 liet mos en de spelden der boo- men op hoopen te zetten en aan de zonnehitte, waar tegen de poppen niet bestand zijn, bloot te stellen, of wel dat mos en die spelden voor strooisel te ge bruiken. Het is te vreezen dat tie rups dit jaar in menigte daar zal zijn, waar zich dezelve in het vorige jaar voor het eerst vertoond heeft. - Mgr. GiooffBisschop in partibus van Canea, is aan boord van Java's Welvaren, jl. Woensdag ter reede van Texel aangekomen. Amsterdam, den 12 Junij. Op den Hollandschen spoorweg is gisteren een droevig ongeluk voorgevallen. De wachter aan de 2de barrière aan gene zijde Haar lem, te lang gewacht hebbende, met liet sluiten van het hek, heeftbij het aankomen van den trein, het hek met kracht toegesmeten, waardoor hij een schok ontving die hem op de rails deed vallen, waardoor de aankomende trein hem over de been en is gegaan en dezelve verbrijzeld heeft; het eene been is iiern dade lijk afgezet geworden, en heden zou waarschijnlijk ook tot de afzetting van het tweede worden overgegaan. -- De badinrigting en zwemschool aan 't Y te Am sterdam is 5 j.l. plegtig ingewijd; van een spreekge stoelte op een vlot spiak de hr. Suringar over 'tnut der nieuwe inrigting tot de rondom de waterkommen geschaard of op dezelve varende heeren en dames deze rede werd met genoegen gehoord, voor zoover de omstandigheden toelieten. Daarna zong de verga» dering twee hiervoor vervaardigde liederen van Mr. J. van hennep'. Groningen, den 8 Junij. Van alle zijden komen de gunstigste berigten in wegens den voordeeligeo staat der veldvruchten. Overal staat de rogge schoon en belooft een veel rijker oogstdan die van het vorige jaar. 'De larw.e toont eene zoo krachtige vegetatie, dat men met regt de schoonste verwachtingen dien aangaande koesteren kan. Het koolzaad staat alom prachtig en doet een' rijken oogst verwachten. Men schrijft ons uit Winschoten dat liet den aannemer Uilham gelukt is, den grootsten keisteen of -dint, die zich in onze provincie en misschien ook in Drenthe bevindt, te doen springen. Dezelve lag, sedert jaren op liet veld van den landbouwer Kas lien Kortenga in de Ekamp, gemeente Finsrenvojde. proeve van taalkennis onzer dagbladen. Zijt meester van de taal. bilderdijk. In hoever het zijne nuttigheid kan hebben, dat ook in de couranten van de bewegingen op het gebied der kerk met meer of minder uitvoerigheid gewaagd wordt, en oi daardoor de belangstelling meer alge. meen opgewekt en verhoogd, dan wel eene onverstan dige beschouwing bevorderd, en wederzijdsche ver bittering aangekweekt worden willen wij op deze enkele bladzijde niet onderzoeken. Genoeg, dat de berigten deswege zeiven de onmiskehbaarste blijken opleveren van de verregaande onkunde, en daardoor I De Boekhandelaren F. KLEEUWENS ZOONvoornemens zijnde, in den loop der maand October aanstaande', eene BOEKVERKOO- PLNG te houden, noodigen diegenen, welke van deze gelegenheid'gebruik wenschen te maken om goede Boeken hierbij te voegen, uit, dezelve hoe eerder hoe. liever, uiterlijk vóór primo Septemberten hunnen huize te doen bezorgenof gelegenheid te geven ter afhaling. Na dat tijdstip kunnen er geen meer worden aangenomen. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon. 1 j S 5 m j V

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2