Maandag 15 Junij, N\ 48. Jfc/vr.El* NÉA- GOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f d,90. tr.d. is&i CO II EAU Ti 'w f Gewone Advertenti'èn worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 V van J 6 regels d f J,20, behalve het Zegelregt. J NIEU WSTIJ Dl NG KIS «ESfdSWfB— ■Ditilsddftu!). Frankfort den 6 jumj» Te Bremen is den 4'len Junij met de jager-stoomboot Hengist nieuwe baring aangebragt. Men schrijft uit Zweden: In gevolge het voor stel van de Koninklijke akademie van landbouw zal er den aSsten September eene algemeene vergadering van Zweedsche landbouwkundigen te Stokholm' ge houden worden. Van den Kosmos van /llex. von Hitmboldwaar van het eerste deel binnen een jaar tweemaal herdrukt werd, zal weldra het tweede deel het licht zien. De wijze, waarop voji Ilumbold werkt, is even zoo merk waardig als datgenewat hij werkt. Gedurende den gansehen dag, deels door den Koning bezig gehouden, deels door bezoeken en door zijne briefwisseling, de uitgebreidstewelke iemand in geheel Europa heeft, verstrooidsteeds levendig in den omgang en in be weging blijft den grornen natuuronderzoeker slechts tie nacht over tol verzameling en opschrijving zijner gedachten, en de bewonderenswaardige grijsaard zit een uur na middernacht nog aan zijne schrijftafel, en begroet den frtsschen morgen helder en vrolijk als een omgekeerde Faust. Frankfort, den 8 Junij. Aks niet onwaarschijn lijk wordt de benoeming .van den kardinaal Lambru- sohini tot de Pausselijke waardigheid gehouden. Bij het houden van de Godsdienstige bijeenkomst der Duitsch-Katholieke Gemeente alhier op Paascbdag, droeg de Bestuurder derzelve, Dr. Burkhardeene statistiek van het Duitsch Katholicismus in de Duit» scire Bondstaten voor, volgens welke zich daarin 410 Gemeenten der Duitsch Katholieken bevinden, die een aamal van 105,000 leden tellen. Hamburg, den 9 Junij. LI. Zaturdag is hier, op de bouwplaats, waar men de Sr, Pieterskerk we. der oprigt, een -allertreurigst geval gebeurd. Twee bogen storteden in, waardoor vier der arbei Iers ge dood, zes anderen zwaar en nog vijf ligt gekwetst ge worden zijn. Dusseldorf,iA» 10 Junij. Men schrijft uit Krakau: De straten worden hier met eiken daa dunner be volktzij zijn doodsch en verlaten, en de stilte in leven en in zaken kan hier thans alleen met de sombere rust van Venetie vergeleken worden. Reispassen uit Gal licie en uit Polen naar Krakau worden bijna niet meer uitgegeven. De buitenlanders die zich hier ophiel ien. zijn reeds lang gedwongen geworden, Krakau te verlaten, en winkelier en ambachtsman zien in bange zorg voor hun levensonderhoud de eerstvolgende toekomst droevig te gemoet, Het schijnt evenweldat men op an lere wijze voor voedselverschaffing aan Krakau wil zorgen. ]u de laatsre dagen zijn er een menigte vrouwen van officieren en soldaten naar Krakau gekomen, hetgeen een langer verblijf van het Öostenrijksche garnizoen schijnt aan te kondigen. „In liet naburig Galtfde is alles rustig, iets dat men 'des te meer gelooven moét omdat de Augskurger All- genuine Zeitung hér dag aan dag verzekert. Evénwel is nog den ai sten dezer de goedbezitter van Szjhalsk, aan den gi'öoren weg tusschen Gdow en Wicticza door eene bende .gewapende boeren overvallen, uitge plunderd en hem armen en beenen met dorsclivlegels sink geslagen, aan Welke mishandeling hij drie dagen daarna gestorven is." Trier, den a Jumj. Men leest in ons dagblad: Wie heden morgén eencn blik had gewoipen op liet Domplein, tusschen liet stadhuis en de Domkerk, zou gelegenheid gehad hebben eene treurige ondervinding van onzen maatschappelijke;] toestand op te doen. Er waren omtrent honderd kolonisten uit het ITocinvald bijeen; zij hadden gebrek aan a!l<s en lagen al'en grijsaards, mann'en, vrouwen en kinderen, bont door een en hoogst ellendig voor het sialhuis. Zij waren gekomen, om bij cie regering hulp te zoeken in hunne fllen.de, die onmogelijk hooger stijgen kan. Naar men verneemt beeft de regering, gelijk reeds vroeger uil een bijzonder fonds, nil orJÉhpeder die on gelukkigen nier geld ondersteund. KonmT men nu ook maar de overtuiging eilahgen, dat hiermede werkelijk hulpver leend was. Mén verneemt, dat die lieden in het denk beeld verkeerèn, dat liet gouvernement hen moethei den. De nood moet op het platte land groot zeer groot zijn. Onze stad is nog nimmer zoo door ge- ïféél'è bedel familiën overstroomdals tegenwoordig. ÜEtogcfouft. Londen, den 6 Jumj. Een dér eerste goudsmeden dezer hoofdstad heeft een prachtig zilveren servies ver vaardigd voor den keizer van Rusland, dat een waarde beeft van ƒ100 000. Dezer dagen heeft te Londen eene bijeenkomst plaats gehad van vreemde gezanten, ten einde overeen te komen, welke gedragslijn men zal volgen, ten op. zigte van Prins Lódewtjk Napoleon; zij hebben be sloten om zich te onthouden van-Jiet aanknoopen van persoonlijke relatien met den prinstot zoo lang zij geene bepaalde iustructien van hunne hoven hebben ontvangen. Londen den 10 Junij. De Courier van Dum fries geeft verslag van een zeer treurig ongeluk, het welk des namiddags van den 27 Mei is voorgevallen aan boor J var. eene stoomboot, die naar Liverpool on der- weg was. Zij had voor eene korte poos, een half uur nmirent, Garliestown aangedaan en was zoo even weder in gang, toen liet opstijgen van zware wolken stoom de passagiers, die op dek waren, verschrikte. Kort daarop zag men den ingenieur en twee zijner werklieden, deerlijk gebrand, naar boven vliegen; drie anderen, die niet jn staat geweest waren t-e volgen, werden door de matrozen op dek gebaald, maar allen waren in een en toestand, dar zij den Hemel smeekten, slechts een spoedig eind aan hun Jijden te maken, ge lijk zij dan ook. geen uitgezonderd, overleden zijn. Bij onderzoek bleek, dat een der platen aan den voet voorden schoorsteen, of in de zoogenaamde stoomkist, gesprongen was. Waarschijnlijk was' dit gebeurd wijl men, Garliestown slechts voor een oogenblik aandoende, den stoom niet had uitgelaten. Bij deze gelegenheid wordt, op aangifte van een* deskundige, in de Dum fries Courier aangemerkt, dat het gevaarlijkste oogen- blik voor de ketels wan stoomschepen steeds dat is, ofii'niddclfjk na liet vertrek vermits het in beweging geraakte vaartuig liet kokende water in de ketels doet schommelen, daardoor men meer stoom doet ontwikkelen en dus de overspanning, die bij het afvaren meestal plaats loeft, nog vermeerdert. Dit schijnt de oorzaak te zijn, waardoor zoo vele ongelukken terstond na het vertrek eener stoomboot gebeuren. Prins Bodewijk Napoleon heeft in een der voor naamste liftreis van Jcrmijn-strett appartementen ge huurd voor eenige maanden. Hij schijnt dus geen' haast te maken, om zich naar zijnen grijzen vader te begeven. Jfvatiftsrvfi. Parijs, den 8 Junij. Heden morgen ten vijf ure is liet doodvonnis aan Lecomte voltrokkenaan de barrière Saint Jacques, de gewone strafplaats. Op bet schavot gekomen heeft Lecomte zich met het aangezigt naar de toeschouwers en met den rug naar hét "schrikbaar werktuig geplaatst. Gedurende de voorlezing van liet vonnis is hij a1- z'o blij ven staan. Die voorlezing heeft twee of drie minuten aangehouden; terwijl dezelve voortging, heeft de Abt Grivel den lijder eenige woorden van troost toegefluisterd de bij de wet voorgesciirevene forma liteit volbragt zijndeheeft de eerwaarde geestelijke het Christus beeld aan Lecomte voorgehouden en heeft deze het, met blijkbaren godsdienstijver, herhaalde lijk omhelsd. Daarna heeft de lijder zijnen biechtva* der vurig omhelsd, en heeft hij zich overgeleverd aan de scherpregurseik heus zich hebben doen otukec- renhem het witte overhemd en den sluijer hebben afgenomen en hem op de wipplank gebonden hebben. Een oogenblik daarna was aan den eisch der geregtig- heid voldaan. Parijs den 10 Junij. Het hoofd van Lccomta is aan een schedelkundig onderzoek onderworpen ge worden en schijnt, volgens de stelsels van Spurzheim en van Gall, al de teekenen van moordzucht opgele verd te hebben; een gedrukt voorhoofd, het hoofd naar den nekkant versmallend, breede en wtjduitstaande ooren. Wee derhalve hem, aan vvien de spiegel zoodanige teekenen mogt vertoonenzijn beste troost is, dadelijk zijne toevlugt te nemen tot het stelsel vatl Socratesdat de mensch de meest booze neigingen, die bent aangeboren zouden kunnen zijn, door kracht van reden en vasten wil kan Overwinnen. In eene ijzergieterij hier ter stede is een bekla genswaardig ongeluk gebeurd. De werklieden waren bezig met liet smelten van eene groote massa metaal. Boven een knappend vuur hing, aan ketenen, een groote ketelmeer dan 4000 kilogrammen in kokenden toestand zich bevindend smeltijzer bevattendemaar door eene onvoorzigtige kanteling, aan dien hangenden lava oven gegeven, stortte deze gloeiiende vloeistof over vier arbeiders heen, die onder een' regen van vuur werden begraeen. De ongelukkigen zijn in eenen hopeloozen staat naar liet hospitaal vervoerd. Hdgtc. Brussel, den 12 Junij. Voor de correctionnele regtbank alhier is gisteren eene zeer merkwaardige zaak behandeld. Een zich alhier bevindende Frederic^ JosephGuillaume, SanctiesBartholozzi Graaf van Vandoni had den Heer A. van den Bossche wegens laster gedagvaard, als hebbende in het openbaar van hem gezegddat hij een valschc naam voerdeeen fortuinzoeker en een ontslagen galeiboef was. De gedaagde heeft ontkend, zich aan eenigen laster te hebben schuldig gemaakt, maar ten gevolge van eene .hem zeiven gedane waarschuwing ook zijne vrienden tegen den zoogenaamden Graaf met al zijn namen ge waarschuwd re "hebben. Voorts heeft hij door het over leggen van officieel?, zoo uit Rome. als uit Parijs ont vangen stukken bewezen dat de zoogenaamde Graaf niet anders was, dan zekere F rede'-ik Bartholozzi zoon van een gewezen kok van Lucien Bonapartein 1830 te Rome, tor tienjarige galeistraf veroordeeld, ter zake van valscliheid in geschrifte, gestrekt hebbende tot het bevrijden zijner moeder, die in liet fort Sr. Ange gevangen zat. Deze vrouw door den Oostenrijkschen ambassadeurin eene zijner depec'nes bij de pest ver geleken, naar Frankrijk overgekomen, wist haren zoon daar al te schilderen als louter een staatsgevangene, en op de gunstige tusschenkomst van het Fransen gou vernement werd zijne straf, door den Paus in levens lange verbanning veranderd. Mede naar Frankrijk over gekomen, werd hij op de lijst der staatsuitgewekeneti gebragt. Zonder eenige middelen schermde hij zoo goed met den titel van Graaf van Vandonidien hij zich aanmatigde, en gaf hij zoo hoog op van zijne in beslag genomene goederenin Italië, dat zekere logementhouder Dionio hem eene som van 20,000 fr. leende. Voorts bewees de gedaagde, dat de zooge naamde Graaf in 1838 door het koninklijke hof te Parijster zake van opligting tot drie jaren gevange nisstraf veroordeeld was .gewordenen na die straf doorgestaan te hebben, naar Belgie was overgekomen. Om zijnen titel van Graaf van Vandoni te regtvaardi- gen, had hij zich door den Notaris Adornto, teParma, een geslachtboom doen maken, maar die Notaris heeft later verklaardde eerste speelbal te zijn geweest van dien schandelijken bedrieger, die des te gevaarlijker is, omdat de manieren van de goede sociëteit hem geheel eigen zijn. Ten gevolge van al deze bewijzen is de gedaagde van den Bossche vrijgesproken en de zoogenaamde graaf in de kosten van liet proces gecondemneerd ge worden.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1