Donderdag 4 Junij 1846. G6ESSCIIE COURANT. JMEUWSTIJJDING EN. Suiiöchliiuö. Frankfort, den 31 Mei. Als een bewijs van de zorg des Sulrans voor het welzijn' zijner onderdanen, wordt onder anderen gemeld, dat op verschillende plaat sen met de op zijn bevel in grooie hoeveelheid mede genomen koepokstof, een aantal Turksche etv Chris tenkinderen in zijne tegenwoordigheid ingeënt werden, terwijl de behoeftige ouders nog buitendien geldelijke» onderstand ontvingen. In Bujuk-Tschekmedsche alleen werden 200 kinderën ingeënt, Op Hemelvaartsdag brak in het dorp Lubthen, in liet groothertogdom Mecklenburg, brand uit, waar door 51 gebouwen in de asch werden gelegd. Door gebrek aan water waren de bluschmiddtlen onbruik baar. Een kind is bij dien brand omgekomen. In Stiermarken is op den 7 Mei de beroemde bedevaartsplaats Maria Pietrowitsch in het Sandal, een roof der vlammen geworden. Achtendertig huizen, bet grootste gedeelte van bet vee en alle roerende have en goed der inwoners zijn daarbij vernield, Ter aanvulling van Jiet vroeger door ons hier» omtrent medegedeelde, komt ons ook het volgende 'oe- lapbrijk voor: „De Koning van Pruissen heeft, gelijk men weet, tot bisschop der Evangelische kerk te Jeruzalem be noemd den hr. Gobatthans directeur van het Protes- tantsche collegie op Maltha, De merkwaardige levens geschiedenis van dezen uitstekenden geestelijke en de grooie gevolgen zijner veeljarige werkzaamheidals zendelingsprediker in Abyssinië, zijn in Duitschland algemeen bekend. Zoon van een' Protestantsch land man in Bern, wijdde hij zich vroeg tot het zendelings- werk. In Bazel gestudeerd hebbende, ging hij naar Pariis, waar hij, onder leiding van den beroemden Sil- vcstre de Sacy, zich in de Oostersche talen bekwaamde. In 1825 reisde hij naar Egypte, waar hij 4 jaren pre', dikte, en in 1829 naar Abyssinië, waar hij eene be langrijke Christengemeente stichtte, welker tegenwoor dige abona (patriarch) een zijner leerlingen is. In 1840 ging hij naar Syrië en leerde den toestand ken nen des lands, waar hij als bisschop zal werkzaam zijn. Zijne vrouw is de dochter van den bekenden stichter van het groote armen opvoedingsgesticht te Beuggen, den hr. Zeiler, dus ook eene Duitschezij deelde uitliefde de vermoeienissen der reizen van ha ren man. Voor de Protestantsche kerk, door Pruis» sens en Engelands vereenigde pogingen gesticht op de heilige plek, waar de wieg des Christendoms stond, is van een' man als Gobat veel goeds te wachten. Zijn voorganger ontmoette vele plaatselijke hindernissen, die nu weggeruimd zijn; de kerkbouw op Sion gaat ongestoord voort, en de grondslagen tot een gasthuis, scholen, enz. zijn gelegd. (^ugclattb. Londen, den 29 Mei. Twee ijzeren stoom boo ten de Sea-Nymphdie van Liverpool naar Newry voeren de Rambler die met ruim 250 reizigers van Sligo kwam zijn bij Liverpool tegen elkander gevaren. Het was kort voor elf ure, naar men beweert, dat beide schepen hunne lichten op hadden. De Nymph trof de Rambler met zulk een gewelddat het schip bijna geheel uiteengerukt werd en gezonken zou zijn, zoo men het nietgelukkiglijk door kracht van stoom op den oever had -kunnen zetten. Zelfs nu echter is de uitkomst vreeseüjk geweest: niet minder dan 16 men- schen hebben het leven verloren, deels door den schok zeiven gedooddeels door het verpletterde en overhoop geworpen vee (want de boot had niet minder dan 700 varkens en 20 ossen aan boord) verbrijzeld of verstikt. Behalve de dooden, zijn er tussciien de 20 en 30 men schen zoodanig beschadigd dat meiv hen naar de hos pitalen heeft moeten voeren 0111 nier van de geringere kwetsuren te spieken. Behalve deze opgaaf, zijn er van ongeveer een twaalftal menschendie zich met eene der kleine booten wilden redden, maar baar door over haasting bij het nederlaten deden omslaande grootste Trlfc verdronken. De overige passagiers en het volk zijn door de reddingboot der Magazijnen geborgen. Van het vee zijn 120 varkens en een ui hij her ongeval om het leven gekomen. Londen, den 30 Mei. Prins Lodewtjk Napoleon is Woensdag avond in deze hoofdstad aangekomen en niet zonder belangstelling ontvangen. Men verzekert, dat hij zich naar zijnen vader, die in lijdenden toestand verkeert, begeven zal, en dat hij zich, zeker vooreerst, buiten alle staatkundige bemoeijingen wil houden. Hij heeft zijne vlugt over Belgie volbragt. Hij had zich als een werkman verkleed. jfvauRvwlf. Parijs, den 31 Mei. Uit Algerie zijn hoogst droe vige tijdingen ontvangen. Abd el-Kader zou al de Fransche krijgsgevangenen, die de ramp van Sidi-Pra- him hadden overleefd en ook die, welke eenige dagen later in zijne handen gevallen waren, ten getale van 300hebben doen vermoorden. Het gouvernement heeft nog geen officieel rapport over deze gebeurtenis, waarvan men h'oopt dat de eerste berigten ten minste overdreven bevonden zullen worden. Zie hier incus- schen wat de France Algerienne van den 23 Mei er van opgeeft. Uit Oran wordt, onder dagteekening van den 19 Meigeschreven De kapitein van een vaartuig, dat Djemma Gbazaouat den 9 Mei verlaten heeft, meldt eene verschrikkelijke gebeurtenis, den moord van al de Fransche krijgsge vangenen, in de deira van Abd el-Kader. De Generaal Lamoricière had onmiddellijk aan de stoomboot le Gregttois order gezonden om zich in aller ijl naar Djemma Gbazaouat te spoeden, tot overbrenging der waarts van den Heer Martimpreykolonel van den staf, belast met het doen van onderzoek omtrent dit zoo schrikbarend gerucht, er de authenticiteit van te constateren en al de bijzonderheden van deze daad van gruwelijke barbaarschheid, waaraan men zoo gaarne nog zou willen twijfelen, maar die maar al te waar is, op te zamelen. Van het rapport van den Heer Martimprey en van al de geruchten, die omtrent deze gebeurtenis loo- pen, is de slotsom, dat Abd-el Kader werkelijk net bevel tot het vermoorden van onze gevangenen gege ven heefr, en dit bevel volvoerd is geworden. Haas ten wij ons evenwel er bij te voegen, dat dit bevel zich niet uitstrekte tot de officieren, die aan deze bloe dige slagting ontkomen zijn. Ik zal hier korteliik ver melden, wat den Emir tot het nemen van een zoo on» meedoogend besluit bewogen mag hebben. Ten gevolge van de gebeurtenissen, die in de laatste dagen van April hadden plaats gehad, was het Mustapha Ben Tami, die met de Hackems en eenige uitgewekenen van sommige stammen alleen verbleven was, onmogelijk geweest het bevel te volbrengen, hem door den Emir zijnen schoonbroeder toegezonden, om al wat hem van magt overbleef, zuidwaarts te doen trekken. Hij schreef aan Abd el Kader dat de deira, voor drie vierden versmo'ten, geen weêrstand zou kun nen bieden aan eenen waarschijnlijken aanval der Ma rokaansche stammen, ten doel hebbende zich meester te maken van de Fransche krijgsgevangenen, waarvan de bewaking en het onderhoud dagelijks moeijelijker werden. Abd el Kader beantwoordde zulks met de bar- baarse lie order van die ongelukkigen te vermoorden. Ten einde (iet volvoeren van dit bevel des te gemak kelijker te maken, verspreidde men het gerucht, dat al de Muselmansche krijgsgevangenen in Frankrijk ter dood waren gebragt. Het is door dergelijke geruchten, dat de onruststokers den bloeddorstigen en dommen haat der Arabieren levendig houden. Aan het volbragt zijn van den moord van onze ongelukkige wapenbroeders valt niet meer te twijfelen; wij hebben de lijkèn van sommigen gezien. Enkelen zijn het ontkomen en hebben zich, ofschoon vervolgd, door de vlugt kunnen redden en de douars van Beni Snasseni kunnen bereiken. De mannen van dien stam hebben aan een het leven gered, en beloofd ook ande ren, .die zich thans in veiligheid bevinden, aan ons te zullen terug leveren." ülcbcvÏAnbcti. 's Gravenhage den\ Junij. Gisteren had er te Scht veningen weder eene plegtigheid plaats, die ondec de zeer zeldzame mag worden gerangschikt, en uit dien hoofde bijzondere melding verdient. De Heer Gijsbert de Jagerscheepsreeder en Mejufvrouvtr Kniertje Blokvierden namelijk hunne zestigjarige echt- verbiudtenis. Beiden zijn geboren in het jaar 1762, et» zijn alzoo 84 jaren oud; de man is geboren den iS November 1762, de vrouw den 30 Mei 1762. Op hun 24 jaar (in 1786) waren zij alzoo eerst in den echt getreden. Uit die huwelijks vereeniging zijn thans nog in leven vijf kinderen, negen en twintig klein kinderen en negentien achter-kleinkinderen té zametl drie en vijftig personen. Het oudste dezer achter kleinkinderen heeft reeds den ouderdom van veertien jaren bereikt. Indien de Voorzienigheid aan deze goede oude lieden, die gelukkig de volmaaktste gezondheid genieten, nog eenige jaren leven schenkt, dan zullen zij zich welligt kunnen verheugen in het bezit van achter-achter kleinkinderen. Uit eenen brief uit Lima van ia Februarij ver neemt men, dat de ekwipaadje der brik Washington% op den togt van Callao naar Liverpool en guano in lading hebbende, in opstand is geraaktde kapitein, diens zoon en de passagiers zijn vermoord. Na het vaartuig te hebben doen zinken, zijn de muitelingen op de kust geland, het geld met zich voerende. Men heeft hen echter onmiddellijk, na her vernemen der gruweldaad, vervolgd en eenige moeten zich reeds in handen der justitie bevinden, die te Lima en te Gua yaquil een geregteiijk onderzoek heeft ingesteld. Zwolle den 25 Mei. Met belangstelling ver neemt men, dat onderscheidene fabrijkantenwerkba zen en kunstenaars in deze stad voorwerpen vervaar digen voor de aanstaatide provinciale tentoonstelling, welke te Kampen zal worden gehouden. Die tentoonstelling zal tevens iets ongewoons op leverennamelijk eene geheele afzonderlijke afdeeling van voorwerpen (95 stuks) welke door de in het ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen te Deventer verpleegd wordende lijders gedurende de twee laatste jarenvervaardigd zijn. Het spreekt van zelf, dat de kieschheid verbiedt de namen der vervaardigers op den catalogus te plaatsen. Genoeg, het zijn voor werpen door even bedoelde lijders vervaardigddie voorzeker met hooge belangstelling zullen worden be schouwd en tevens zuilen getuigen van de zorgen en welgekozene leiding en rigting, die de verdienste lijke 'oestuurderen van het gesticht, aan de werkzaam heid der hunner zorg aanbevolene lijders weten te geven. (Prov. Overijs. Cour Zwolle den 28 Mei. In de vergadering vati den i3den jl. der Amsterdamscne afdeeling van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap werd voorge steld den isten Julij e.k. het 4ojarig bestaan dec schoolwet van 1806 plegtig te vieren, 't Was op den istcir Julij 1806, dat, volgens besluit van den Raad pensionaris Sehimmelpenninck van den 2den Junij 1806, alle oude bepalingen en verordeningen op het lagec onderwijs werden afgeschaft, en de wet van den 3den April in volle werking trad. Eenstemmig werd dat voorstel aangenomen, en de wenscli geuit, dat alle af» deelingen des genootschaps er kennis van kregen, zijnde het eene geschikte gelegenheid voor de onderwijzers om te toonen hoe hoog zij de wet van 1806 schatten. ALLERLEI. Onlangs, den 1 Maart jongstleden, waren het vijf» tig jarensedert eene algemeene volksvertegenwoor diging voor 't eerst bij ons zamenkwamonze intrede in de nieuwe constitutionele loopbaan, misschien naau- De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J ,90. F Gewone Advertent icn worden a HO ets. de I geplaatst. Geboorte-, Uiiwr/ijhs- en Doodberigtën van J 6 regels d f J,20, behalve het Zegelregt. 1

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1