JV\ 43. Donderdag 28 G V De uitgave dei-er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .1,75; Franco per Post f d ,90. M,r c Gewone Advertentten worden d 20 cls.È^^get geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodheriglen ,1 Gr egels a f d,20, behalve het Zegelregt d 22tdtscM«mb. Frankfort den 24 Mei. De regtbank te B>-es lau heeft Johannes Kongo van de tegen hem ingebragte beschuldiging volkomen- vrijgesproken. De bewering, dat Rouge in zijne brochureNietnve en toch oude vijanden," door den Staat erkende godsdienstige genoot schappen gelasterd zon hebben, is als onbewezen be schouwd en tevens aangemerkt, dat de bijzondere plaatsen, op grond van welke de beschuldiging is in gesteld, trots derzelver scherpe polemiek tegen de leer van andere kerkgenootschappen, geen onderwerp van een geregtelijk onderzoek zijn kunnen. De staatskanselier, Prins yon Metternichvierde op der, 15 in een' gewenschten gezondheidstoestand zijn' 73 vu jaardag. In den loop van den aanstaanden zomer zal hij een uitstapje doen naar zijn slot Königs- warth in Bohemen. - Berigten liir Alexmdrië, van den 29 April, mei» den, dat de Egyptische regering de tor dusverre be staan hebbende maatschappij voor het vervoer van reizigers en goederen tussclien Suez en Kaïro ontbon den en zich zelve met de zorg voor dar vervoer be last had. De vrachten voor de goederen waren dooi haar aanmerkelijk verminderd geworden. (gËngelAtib. Londen, den zo, Mei. Zaturdag heeft in hetlersche graafschap Tipperary een vreeselijk voorval plaatsgehad. Een sheriff moest een man in hechtenis nemen. Men weigerde echter aan dezen overheids-persoon den toe gang tut het huis, wierp met steenen en goot kokend water uit de vensters. Nadat de sheriff de riotacte had afgelezen, gaf hij bevel om vuur te gevenbij de eerste losbranding werd niemand getroffen, bij de tweede werden een man en eene vrouw, die zich aan 'de vensters bevonden, doodelijk gewond. Toen eerst gaven de anderen zich over. Den 9 Mei .zijn te Liverpool gestolen 4r geac cepteerde wisselbrieven, te zanten 17,500 (Holl. f <1,000 000) en 1612 actiën in onderscheidene spoor weg maatschappijen. De uommers staan in de Amst C. van 1.1. vrijdag. Den aanbrenger wordt eene pre mie van f 2400 toegezegd. jfvnufiVMÏu Parijs, dm 20 Mei. Men heeftin Engeland een middel uitgevonden, om de reizigers op de spoortrei nen onder weg te laten dineren. In eiken wagen zal een kaartje hangen van de te verkrijgen geregten met de prijzen, en eene bel voor den restaurateur. De wagens zullen met eikander door eene deur gemeen schap hebben, en in den achtersten zal zich de keu« ken bevinden. Brussel, den 24 Mei. De Koning heeft beslist in de zaak van de benoeming in de gemeente van Watermael Boitsford, welke, hoewel van gering be lang op zich zelve vrij wat gerucht heeft gemaakt, omdat zi.i een strijd betrof tusschen de partijen die - thans in Belgie om het hoog gezag kampen. Als naar gewoonte heeft de Koning de partij der geestelijkheid doen zegevieren. Deze uitslag maakt te meer in druk, daai morgen de benoemingen voor de provinciale raden plaats hebben. In Brussel zullen de liberalen weinig tegenstand vinden, en zal een der hunnen, den kelijk door den beruchten Roussel worden vervafigén. - Men spreekt van geheime vevbindtenissen onder de officieren van het belgische leger, welke door hoog geplaatste personen, als onder anderen door den graaf de Merode, worden begunstigd. De strekking dezer verbindtenissen zoude zijn, om de partij der geestelijk heid eene dadelijke ondersteuning te verzekeren, onder belofte van spoedige bevordering voor degenen, welke daar deel aan zouden nemen. Is dit met riddergeest of geestelijk karakter overeen te brengen In Antwerpen is de candidaat der liberalen, de heer van den Nest. met eene meerderheid van ruim 200 stemmen, tor lid van den provincialen raad be noemd. De liberale bladen heffen deswege juiclitoo- nen aan. Alle berigten wegens bet rractaat met Nederland komen daarop neder, dar, indien de overeenkomst nog niet gesloten is, zulks op het punt is v3ti te geschieden. Her aanzien der bouwlanden in Braband is aller- gunstigst. De granen en zaden staan heerlijk de vroege aardappelen zijn welliar nooit in Mei zoo ver gevorderd geweest als thans. Men hoopt dan ook op eene ruime vergoeding voor de ramp des vorigen jaars. üijebetrlAubcu. 'sGravenhage den 23 Mei. Men zal zich her. innerendat aan den graaf de Nicuwcrkerkevervaar diger van-net ruiter-standbeeld van Willem I, verle den jaar plegtstatig onthuld, in Frankrijk was opgedragen de vervaardiging van een standbeeld van Descartes, te Tours zou worden opgerigt. Zoodra Z. M. de Koning der Nederlanden kennis droeg dat de bekwame kunstenaar de taak had volvoerd om aldus den wijsgeer een aandenken te..stichten, die weleer tegen de vervol gingen van zijne lamlgenooten een toevlugtsoord te 'sGravenhage had gevonden, of Z. M. deed voor zijne bijzondere galerij eene reproductie van het oor spronkelijk kunstgewrocht aanvragen 4 de2e bevindt zich thans in hei Louvre. En weldra zal 'sGravenhage, zelfs nog voor Tours-, met een standbeeld begiftigd worden dat de maker weder bijzonder tot eer moer verstrekken. Wel vindt men de uitvoering wat rond, doch de compositie moer uitmuntend zijn. Descartes is staande voorgesteld, met de regterhandop de borst. Hij is in diep gepeins verzonken bet cogito, ergo sum, ik denk, dus besta ik, heeft zijn geest doordrongen. ■Zijn hart klopr, zijne verbeelding is in Werking. De twijfel klaart voor en rond hem open 't ontwikke lingspunt der wijsbegeerte-is gekomen. De handeling is eenvoudigduidelijk. Diepe ernst, innig jbeivust- zijn zweven boven de stelsels voor hem overtuiging van de nietigheid der gronden zijner vervolgersdat alles is schoon in dit kunstgewrocht uitgedrukt. Rotterdam den 24 Mei. Regtsrreeksche brieven van St. Petersburg van 23 April /5 Mei ons nader medegedeeld bevestigen het in ons No. van Maandag uit Lubeck opgenomen berigtvan het verbranden eener hoeveelheid Granen en Meel. Deze brieven melden, dat het ongeluk plaats heeft ge li a 1 te Schilocaeen dorp aan de rivier Oka, in de nabijheid van Morschansk en begrooten de hoeveelheid Granen en Meel welke door den brand vernield isop 200,000 tschetwert. Van den Helder schrijft men van den 23 Mei: Wij zijn door minzame mededeeling, aan welker echtheid niet te twijfelen valt, in staat gesteld, onze lezers verslag te geven van eene verkooping, zoo zot er ooit een heeft plaats gehad. In de vorige week openbaarde tie heer de C. inliet logement de Lin deboom aan den Burg op Texel, het voornemen om antiquiteiten, alias prullen, op te koopen. Toen dit bekend werdstroomde een groot deel der bevolking van Texel naar den schepper van Eijerland, en ieder - had den eerzamen opkooper het een of ander antieks aan te bieden, waarvoor dan ook importante soronwn gevraagd werden. De heer de C.was zoo koop lustig, dat hij meer dan een, die hem te weinig vroeg, de gevraagde som met/ 20 a 30 verhoogde, met zijne gewone minzaamheid zeggende: „neen kereltje dit stuk is meer waard." Op die wijze heeft hij voor meer dan 24,000 aangekocht. Zijn secretaris, de beer K.bad werk met zijne aanteekening den gretigen kooper bij te houden. Na den afloop der verkooping is de heer de C. vertrokken, latende zijnen secretaris het aangekochte museum van potten, pannen, kasten, schilderijen, sommige prullen uit eene R. C. kerk enz. terwijl de verkoopers op de betaling bleven' wachten. Ten einde dit museum naar Rotterdam over te sche pen, werden eene massa nieuwe kisten gemaakt, en onverwijld alles in een vaartuig tie bra 21, dgt den voor raad nannwelijks bergen kon. Maar helaas fete inter- romptic want nog voor dat het vaartuig met Texels kostbaarheden naar hare niéuwe bestemming stevende, kwam op het onverwachts, als viel hij uit de wolken, een gedelegeerde uit Rotterdam, kapt. P. de B. die begon met her vaartuig te stoppen, en vervolgens zich naar den lieer K. begaf, om den verkoop te vernietigen, aangezien de edele kooper tijdens den koop innocent was. Daar stonden nu de verkoopers led 11 der regering, notaris, secretaris, pastoors, na» genoeg alle notabelen, burger en boer, re kijken als filosofen, die nog nooit gelagchen hebben, Kapt. de B. liet de Eilanders bij zoo groote teleurstelling aan hunne stomme verbazing over, en begaf"zicii naar Rotterdam terug. Den 19 is hij weder op Texel ge arriveerd den volgenden dag is het schip gelost, zijn de goederen naar den Burg vervoerd, in de kolfbaan vèn her logement de Vergulde Kikkert uitgepakt en ten 'toon gesteld. Ieder kan het zijne, zoo het nog hei zijne is, terug halen. De heer de C. inaakc zich zeer verdienstelijk bij de Texelaars." 'sGravenhage, den 26 Mei. Bij Koninklijk be sluit van den jo dezer is, op verzoek vair Zr. Ms. raad van legatie Mr, T. M. Roest van Limburg, in getrokken Hoo,.srdeszelfs besluit van den 31 Maart jl., No 94. voor zooverre betreft zijne benoeming rot zaak» gelastigde en'consul-generaal re Athene, en de heer Roen van Limburg daarbij tevens gesteld op non-activi teit onder toekenning van een wachtgeld. - Men leest in de Staats Courant'. Reeds lang was de aandacht der Regering gevestïgcf op d vvenschelijkheid van die mate van eenvormigheid tussen mi h"t regts wezen in de Nederlandsche Óost- Indische. Bezittingen en dat in het Moederland, welke met de zoo verschillende omstandigheden onbestaanbaar kan worden geacht. In liet jaar 1839 werd eene commissie ingesteld tot het voirb reiden van al wat daartoe werd gevorderd. Na hare taak ten einde te hebben gebragr, is zij in her laarst van her afgeloopen jaar ontbonden geworden. Bij Koninkhik besluit van den 16 Mei 1846, No. 1» zijn thansna raadpleging van de departementen van Koloniën en Justitie en van den Raad van Statevast gesteld de navolgende wettelijke verordeningente we ten de algemeene bepalingen' van wetgeving voor Neér- lands-Indieliet reglement op de regterlijke organisatie en liet beleid der justitie in Neêi'ands-Indiehet bur gerlijk wetboek voor Neêrl.ands-Indie het wetboek vat» koophandel'voor Neêrlands-Indie en de bepalingen, bet: 1 k kei ijk de misdrijven, begaan ter gelegenheid vant faillissementen bij kennelijk onvermogen, mitsgaders bij surséance van betaling, voor Neêrlands-Indie. De afkondiging van Indievan deze verordeningen zal vóór of op den 1 Mei 1847 en derzelver invoering vóór of op den 1 Januari] 1848 plaats hebben. De gouverneur generaal is wijders gemagtigd ge» worden om de laatste band te leggen aan, en onder 's Konings nadere goedkeuring gelijktijdig in 'werking te brengeneen reglement op de burgerlijke regtsvor- dering voor bet hoog geregrshof en de raden van ju stitie 5 een reglement van strafvordering voorliet boog geregtshof en de raden van justitie, en een reglement: op de administratie der politie, mitsgaders op de bur gerlijke regtspleging en strafvordering voor de inlan ders en daar.«ede gelijk gestelde personen. Aan dien opperlandvoqgd is nog opgedragenoni een ontwerp van wetboek van strafregt voor Neer- lands Indië te doen vervaardigen en zoodra mogelijk naar Nederland te zenden ter beoordeeling en be- kfachtiging'. De heer staatsraad Jiir. Mr. II. L. Wickersaan iwien de taak is opgedragen om den gouverneur-ge neraal behulpzaam te zijn in het invoeren der nieuwe wetboeken heeft zich, ter volvoering dier zending, op den 20 der knopende maand, ingescherpt aan boord van het schip Rotterdam, gezagvoerder P., Vis, en ts den 23 dezer naar zijne bestemming onder zeil gegaan.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1