Maandag 35 GOES S CUE COURANT. N'. 43. 1840. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal j V is f d\75; Franco per Post f J,90. vv- F Ge wone Adverlenti'èn worden d SO ets. de reget\ I geplaatst. Geboorte-Unwelijks- en Doodherigteii 1 \vau J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt JN IE W8TIJDING EN* «ühtitscftïanb. Frankfort, den 15 Mei. Sedert kort worden in Duitschland door Engelschen zulke aanzienlijke aankoopen van slagtvee gedaan, dat de prijzen van het vleesch in de meeste Duitsche staten reeds aanroerke lijk gestegen zijn, en men de raadzaamheid inziet van een verbod van uitvoer van de zijde des tolverbomls. Ter eere van H. M. de Keizerin van Rusland, is inden namiddag van den 10 dezer, te Venetie, door den Onder-Koning eene luisterrijke gondei-vaart gege ven, aan welke ook de genoemde Vorstin heeft deel genomen. De prachtige booten, in welke de vorste lijke personen en hun talrijk gevolg door liet groote kanaal en andere fraaije wateren der merkwaardige stad werden voorrgeroeid, werden omringd en gevolgd door eene ontelbare menigte gondels, en werden, bij herha ling, met het levendigste vreugde-gejuich van bet op de kaden en bruggen zaamgestroomde volk begroet. Des avor.ds, bij de terugvaart naar het koninklijk pa leis, waren ettelijke schepen ter eere van H. M. geïl lumineerd. Onder de vorstelijke personen, die ter gelegenheid van het verblijf der Keizerin van Rusland te Venetie zijn aangekomen, en aan de ter eere van H. M. gegevene feesten deelnemen, bevindt zich ook de hertog van Bordeaux. - De thans in Lombardije aanwezige oostenrijk- sche krijgsmagt wordt, in brieven uit Milaan van 9 Mei, begroot op 70 a 80.000 man. Aan de Po staan omstreeks 20,000 man, gereed óm, desgevordeid, in den Kerkelijken-Staat binnen te rukken. De beroemde regtsgelecrde Mittermaicr is door den groothertog van Baden benoemd als president van de Kamer der afgevaardigden. Munster, den 19 Mei. Bij den wedren van paar den, welke gisteren om den kostbaren prijs, door Z. M. den Koning geschonken, gevoerd werd, bleef de Graaf van Velthcim-Dcstedt overwinnaar. Onder de mede dingers bevond zich ook de Prins Alexander der Ne. derlanden, onder den naam van Graat van Buren. tShigclnub. Londen, den 16 Mei. Gisteren heeft eene depu tatie der lei sche club van 1782 den beer O'Brien in zijne gevangenis een adres van gelukwensching en syui pathie aangeboden. De hoogeerwaarde heer Samuel Gobatdie door Z, M. den Koning van Pruissen tot bisschop van Je ruzalem is benoemd, wordt in de volgende week te Londen verwacht, waar hij door den aartsbisschop van Canterbury zal worden gewijd, Tusschen twee personen, Nofley en Gillheeft dezer dagen weder eene boxpartij plaats gehad, voor eene weddingschap van 500 pond st. Beide vechters hebben bewijzen van hunne behendigheid in het uit- deelen van vuistslagen gegeven. In 45 minuten heb ben zij zes malen het gevecht herhaald. Na een ge vecht van 4 uren en 7 minuten, in welken tijd zij elkander 160 malen hadden aangevallen, is Gill over winnaar gebleven. Norlcy was bijna lam en blind geslagen. jfVaufcvjjïr. Parijs, den 18 Mei. Er is-eene verzameling van handschriften alhier verkocht, waarbij onder anderen zijn toegewezen een geschreven vers van Boileau Desprcaux voor 100 frs. een brief van Abd-el-Kader voor 29 fr. 50 c.het schrift van de hertogin van Angoulèrne heeft meer geld opgebragt dan dat van haren gemaal men heeft voor een briefje van de eerste 50 frs. en voor dat van den hertog 15 frs. betaald. Briefjes van onderscheidene leden van de familie Buonaparte waren ook verschillende in prijs. Een stuk schrift vanAfo- polcon gold 60 frs.een brief van Josephine 21 frs. van madame Mére 37 frs.bandschriften van Joseph LudenLodewjk en Jerome zijn verkocht voor 8, 10, a r en 24 frs. - Ten bewijze van de beschaving in Frankrijk, strekke. dat men bij het leger van 252,383 man, op den 1 Jan. 1844, 124,134 uïannen telde, die noch le zen noch schrijven konden. ISclgic. Brussel, den 21 MeiOp voorstel vati den heer Rogier is aan den vervaardiger van de beruchte Bra* bau^onne. een zekeren Campenhoutthans een jaar geld van 1200 fr. verteend, hetwelk wel gemakkelijk verdiend of liever verkregen is. De lieer de Potter, gewezen president van het voorloopig bestuur, die onder de vorige regering met zooveel warmte voor de instelling van de jury in cri minele zaken heeft geijverd, heeft thans, voor de eerste maal sedert de omwenteling, zitting verkregen onder de gezworenen van het hof van assises in Braband. Men rekent, dat thans 4000 Duitsche landver huizers in Bremen vereenigd zijn, welke de reis naar Noord Amerika moeten ondernemen. Bij de toenemen de zucht tot emigratie derwaarts, heeft men in Ant werpen een genootschap geslicht, 't welk. een kapitaal van 120.000 fr. heeft bijeengebragt, om, door de be- moeijingen van agenten, deze haven in dit voordeel te doen deeien, niet het den landverhuizers gemakkelijk te maken, zich aldaar in te schepen, en door dit middel welligr betrekkingen met Noord-Amerika aanteknoopen. Uit Brugge meldt men van den 19 Mei: „Op onze laatste groentenmarkt waren reeds nieuwe aard appelen welke anders eerst half Junij ter verkoop vyprden aangeboden," De tijdingen, welke men uit verschillende stre ken dezer provincie verneemt, komen alle hierin over een, dat de aardappelen aloui eer.en overvloedigen oogst beloven. Jlcbcvlaubctt. Amsterdam, den 19 Mei. Volgens brief van ka pitein van IJall, Mosambique i8/26sten December 1845, wordt berigt, dat bij, ten gevolge van zee-evene meuten, genoodzaakt was geworden, op zijne reis van Mosambique 'naar Zanzibar, 10 November 1845, in de Rio Fernaó Vek-z, tot behoud van schip en lading, het anker te laten vallen; dat, terwijl hij op deze ri vier rustig voor anker ligt, onverwachts een -scherp schot op het onder zijn bestuur staande Hollandsche schoonersciïip. genoemd Mercurius, werd gelost, dat van een' Portugese hen oorlogskotter afkwam, welks kommandam, zonder redenen te geven, het schip in beslag nam, de Hollandsche vlag naar beneden liet ha len en den Mercurius naar Mosambique opbragt. Men verneemt, dat de vereisclue stappen zullen ge daan wórden, om voor deze wederregtelijke behande ling de noodige vergoeding te erlangen. Wij behoeven ons toch niet door Portugal te laten beleedigen. DingsJag 11. is er een begin gemaakt met de inwisseling c/er geschondene of ongerande Zet uw sche Rijksdaalderswelke inwisseling zal worden voortge zet tot en met Donderdag den 28 dezer en vervolgens op Vrijdag en Zaturdag, den 29 en 30, zal worden vervolgd en geëindigd. Slechts de Zteuwsehe Rijks daalderswaarvan het omschrift ongeschonden is en die gerand zijnzullen tjdelijk in omloop blijven. Men lette hierop wel, ter voorkoming van schade. Het is niet genoeg, dat de gekabelde rand nog aanwezig is, of, na besnoeijing, er om gemaakt is, de letters van liet omschrift moeten ook ongeschonden zijnin dien er derhalve gevonden wordenwaar die rand in het omschrift loopt, zoodat enkele letters daardoor on leesbaar of gedeeltelijk verdwenen zijn, hetgeen met verreweg de meeste Zeeuwsche Rijksdaalders het geval is, moeten ze worden ingewisseld. Het gevolg hiervan zal wezendat er slechts weinige goede Zeeuwsche Rijksdaaldersziillen overblijvendaar men zeer zel den een ziet, die gerand en geheel ongeschonden ge noemd kan worden. Het voorzigtigste zal- derhalve wezen, om alle Zeeuwsche Rijksdaalders, welke men heeftter inwisseling aan tc bicden en aan de heeren agenten en ontvangers der belastingen over :e laten» om te beoordeelen welke rijksdaalders al of niet in de termen van inwisseling vallen. Prov. Gr. Coitrf) - De Minister van Finantien, in aanmerking na.' mendedat de muntbiljettenuitgegeven volg ns art. a der wet van den 18 Dfccemben845 (Staatsblad No. 90 alsnu in omloop zullen komen heeft goed gevon den békend te maken datkrachtens die ivetde vor/n der gezegde biljetten bij Koninklijk besluit valt den 27 December 1845 is bepaald als volgt: schap Van het Ministerie van Finantien te Amsterdam en bij de Nederlandsche Bank bevestigd is, door eene geschrevene handteekening bij iedere dier instellingen dat elke soort der muntbiljetten met onderscheiden IPfur in inkt is gedruktte weten: met gele die van f 500, met blaauwe die van f 100 met groene die v-irl f 20 met paarse die van 10 met roode die va» f 5behoudens echter dat sommige woorden en cijfergetallen in zwarten inkt zijn gedrukt, en dat elke soort een doorloopend nummer draagt, 's Gravenhage x(J Mei 1846. De Minister voornoemd Van Hall. Amsterdam, den- 23 Mei. Een korrespondent van het HandeHlad uit 's Bosch meldt, dat her door Nederland gestelde ultimatum betreffende de icsnp van in- en uitvoerdoor de Belgische regering ix- paaldelijk is aangenomenen dat alsoö de voor den

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1