S C II UTTERIJ. Publicatie. HAARLEMMER-MEER. Men heeft pas verbruikt ra NOORD—BEVELAND# IiEES II113II! hebben. K. L. 8. SPEELMAN. J. M. AUWERS. bout en houtwerk, 3 met kalk, 1 met koperwerk, 5 met mandewerk, 1 met fabriek-werktuigen, 11 met meube len 4 met rogge, 12 met steenkolen, 76 met hard», puin-, straat- en zieksteen, 39 met stukgoederen, 1 met ijzerwerk, 10 met zaad en 59 ledige schepen; te za nten 240; waarvan 1S6 onder Nederlandsche- en 54 onder Belgische vlag; alsmede 118 ledige visch- en TOOSselscbuiten en 18 stoombooten. Uitgeklaard: 1 met ammunitie, 47 met haard- en boonstroo-asch, 1 met haver, a met hout en houtwerk, 3 met hoepels, 8 met hooi, 3 met kaas, 1 met raap koeken, 3 met meekrap, 2 met molesteenen, 2 met tarwe meel, a met passagiers, 2 met riet, 18 met secreet- mest 2 met stroo 25 mét stukgoederen 6 met tuf steen, 1 met vaatwerk, 15 mer drooge visch, 4 met zoutevisch1 met zaad en 92 ledige schepente za nten 241; waarvan 177 onder Nederlandsche- en 64 onder Belgische vlag; alsmede 90 geladen visch- en niosseischuiten en 37 stoombooten, jdssUovcu jets dbmtt»ijsfrati«n. Vervolg en Slot van ons vorig Nummer,') Gezien Z. M. besluit van den 7 September 1828 'Staatsblad No. 55) voornamelijk de bepalingen van art. 7 en 8 aldus luidende: Art. 7, De Gehuwden of Weduwnaars 'een of meer kinderen hebbende door sterfgeval of anderzins 3n de termen vallende om in de eerste klasse re worden overgbragt, zullen voor de eerstvolgende jaarlijksche inschrijving, bij publicatie worden opgeroepenom daarvan kennis te geven aan het plaatselijk bestuur wanneer deze kennisgeving moge worden verzuimd en de nalatige, ten gevolge van dit verzuim, niet bij de Schutterij is ingelijfd geworden, zal deswege door het plaatselijk bestuur proces verbaal worden opgemaakt en aan de bevoegde Regtbank toegezonden ten einde de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 3818 Staatsblad N®. 12) op den nalatigen toetepaSsen. Arr. 8. De nalatige, in het vorig artikel vermeld, ?al dadelijk bij de schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag van hem die in zijne plaats is opgeroepen de diensttijd door hem te volbrengen zal ingaan met het jaar waarin hij is ingelijfd geworden." Roepen bij deze op .alle de mahnelijke Ingezetenen dezer gemeente, welke op den 1 Januarij dezesjaars hun 25ste jaar zijn ingetreden boedanige zijn die geboren in den jare 1S21 om zich van den 15 tot en met den 30 der loopende maand Mei, voor de Schutter» Jijke dienst dezer Stad, ter Stads-Griffiealwaar daartoe dagelijks zal worden gevaceerd, (uitgenomen des Zon dags) des morgens van 10 tot ia urente doen inschrij ven en zicli vooraf te voorzien van een geboorte of doopextract ten einde zich van hunnen juisten ouder dom ter behoorlijke inschrijving te verzekeren eti zich door eene verzuimde of onbehoorlijke inschrijving niet bloot te stellen aan de straf bij boven geinsereerd 9de artikel der wel van den 11 April 1827 vastgesteld. Terwijl tevens worden opgeroepen om zich ter bo ven genoemde tijde en plaatse te doen inschrijven alle manspersonen geboren in de jaren 1812 tot en met 1820 welke in vorige jaren elders ingeschreven zijn doch sedert dien tijd binnen deze gemeente zijn komen wonenmet overlegging van het bewijs der vroeger gedane inschrijving in eene andere gemeen- te, alsmede zoodanige ontslagene militairen en vreem delingen als sedert de laatste inschrijving in de termen der Schutterij gevallen en binnen deze gemeente woon achtig zijn. Wordende de personen welke reeds ingeschreven zijn en deel aan de loting genomen hebben, behoo- fende tot de tweede klassezijnde gehuwden en wt- duwenaars met een of meer kinderen, welke door sterfgeval of anderzints als-nu in de termen der eer ste klasse vallenaangemaand om daarvan almede ten boven bepaalden tijde en plaatse, kennis te geven. Zullende de onderscheidene daarvan re boudene re gisters op den 1 Junij eerstkomende worden gesloten, en de genen welke bevonden zullen worden ten dezen nalatig te zijn geweesten zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden aan het einde der regis ters ambtshalve worden ingeschreven onverminderd de daarop vastgestelde boeten en straffen. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geinsereerd in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhnize van Goes den 9 Mei 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1. C. van der MEER MOIIR Mij Bekend, De Slads-Secretaris L. de FOUW, Jz. Mijnheer de Hoogheemraad 1 Zoo ais ik in mijn schrijven van ti d. bedoelde, ga ik tot meer bepaalde becijferingen omtrent het droog maken van de meer over. 720 millioen kub. ellen water bevat dezelve en ik neem zoo als velen, maar even zooveel voor wel- en regenwater daarbij, dus 1440 kub. el. Ik stel die 1440 kub. el maar. om eene bepaalde hoeveelheid in berekening te kunnen brengen; waar ik echter ongaarne borg voor bleef- want brengt men het immer zoover, dat de meer b. v. op J el na ledig komt, zoo voorzie en voorspel ik, dat een of ander der zwakke turfmolm, dijken in de meer verzakken zal. Luid zal men dan te Leiden, te Aalsmeer en wie weet ai niet waar, juichen, in eens van het water ontlast te worden, dat met vliegende vaandels en trompettengeschal, met ge- forceerden marsch de meer in zal loopen, zoodat de schepen al spoedig, zonder avarij, in de vaar,ten op den drooge zullen komen te leggen en men met de hanclcn de visschen zal kunnen grijpen, zonder geca» langeerd te worden door den opperhoutvester. Dat dan op nieuw ledig malen, dijken en ringvaar ter. herstellen etc. etc.zijn buitenkansjes in bet ver schiet. Rijnland krijgt ooit een legaaije, om in het vervolg die zwakke lurfinolmdijken in stevige kleidij- ken te veranderendus wat er meerder bijkomen kan en zal, daar blijf ik buiten. Ik neem eens voor gaaf aan, dat men al plassende 360 kub. el uitgesla gen heeft in de minuut, dat er geen stoornis ontstaan zal, door de te zwak bèvon lene zware monstermecha- niek van de Leeghwater en dat men gedurende de die pere uitmaling dezelfde hoeveelheid zal blijven uitwer pen, 'tgeen in den aard der zaak ondoenlijk is, maar ergens moet men zich toch aan houdendus 360 kub. el in de minuut uitmalende, geeft in eenen dag 518,400 k. el, dus voorde 1440 millioenen 2778 dagen; daar e'éne opmaling niet toereikende is en er twee moeten geschieden, zoo voeg ik daar nog de helft van den tijd bij, voor de ondrrbemaling; dus in het geheel 4167 dagen. Men zal voor onder- en hoven- bemaling zes Leeghvvarers behoeven een is er reeds gekocht en geleverd en het douceur, zooals ge meld, a 16,000 uitgereikt; dus zullen er nog 5 toe stellen uit de mijnen komen, te schatten op f 5,000,000. ^T-,50 daags perstoompaard aan steen, kolen, is f 750 daags - 3,125,250. Drie werken te Spaarndam, nog 2 te betalen 700,000. Voor Brandstoffen,van de Lee,ehwaters - 1,041,750 Werktuig-fabriek met ingrediënten boofd ingen. ingenieurs 2e en 3e klasse mechanici, vreemd en inlaudsch enz. 750,000. Voor doorsteken van geslotene ring- vaarten te Halfweg, digten derzelve en diverse niet te voorziene tegenspoeden, gebrek aan werktuigkund. kennis enz. - 1,500.000. Kavelen slooten en slechten van 23000 bunders droog gemankt meer - 1,840,000. Terwijl de Leeghwafers op den duur te kostbaar in den polder zullen zijn daar men de stoomwerktuigen zooals elders, zal verkoopen en molens zal bou wen zoo reken op 100 molens 12000 elk - 1,200,000. 15,357.000. Onvoorzien 10-g - t-,515,700. 10 jaren interest op bovenstaande ik 5§, dewijl men rekenen moet, dat men na Verloop van dezen tijd eerst aan de revenuen komen zal f 16.672,700. - 6,0 00,000. f 22,672,700. "-33<S-350' Totaal 34,009,09c. dus lukt alles wel, zoo zal elke bunder op ca. 1480 komen te staan behalve de onberekenbare hooge pol— derlasten waarin dit meertje zal vervallen. Ziedaarmijnheer de Hoogheemraadzoo wat een globale opgaaf van kosten, zonals UEd. verlangt. UEd. heeft de ILeren Waterstaats Ingenieurs uitgenoodigd om te wederleggen *r geen U omtrent de werken te Spaarn dam gezegd heeft „dat er tegen de wetten van de werk- „tuigkunde bezondigd was;" men heeft 11 niet tegen gesproken; die zwijgt consenteerd zegt het oude spreekwoord en de natie mag liet er dus voor houden, dat het te Spaarndam een verknolde boedel is. Ik zoude in eene of andere mijner berekeningen hebben kunnen falen U zult de goedheid wel willen hebben, dit zoo zijnde, de heeren Ingenieurs te verzoeken mij beleef. delijlc teregt te wijzenwanneer er een abuisje mogt ingeslopen zijn. Was het eene particuliere onderneming, zoo zoude men kunnen zeggen: „Vriend, het raakt „U niet hoe ik mijn geld zoek maak." Men wil publiciteit aan 's lands middelen geven en ik geloof door inlichtingen te gevenverdien ik ook een dankje van finantien. Het is bewezen dat men alles meer productief wil maken hoe meer de dingen aan het licht komen hoe productiver die worden ergo ook aan de meer. Steeds bereidU te dienen verblijf ik met achting, Miinheer de Hoogheemraad! Driemanspolder, UEd. Dvv. polderbaas 18 April 1846. H. PS. Men moet de adviserende raad van de schoone waterwerken te Spaarndam inviterenom zijne, dezen winter in Felix Menus gehondene verhan deling over de Leeghwater in het licht te geven; gewis zoude het publiek even goed zwijgen als de toehoorders te Amsterdam. Kamper Courant Clbucvlculictu •k De ondergeteekende betuigt door dezeaan zijne menigvuldige vrienden binnen en buiten de Stad, zijnen wannen dank voor de vele bewijzen van be langstelling gedurende zijne laatste ziekte onder vonden. Gons, den 14 Mei 1846. J. W. HECKING. Med. Doet. in OP WOENSDAG DEN 27 MEI J8\6. Be Ilëer J. VAN DER ÜCHT, Ontvanger der In- en Uitgaande llegten en Accijnsen te Schiedamzal ten voorsz. dage, des namiddags om 3 ure, ten Parocliiehuize te Wissenkerke, door het ministerie van den Notaris J. W. NADER, residerende te Corigenehij publieke veiling pre senteren te verkoopen A Eene Kapitale H O F S T E D Evan WOONHUIS twee SCÜttïTREaj met WA- CiE.VHUI», 12 AM Bi 13 El1 en verder Getim merte met B. 57 01 84 WERFÏUISr BOOiHCfAA»», WE51513 en ZAAILAUD, staande en gelegen in de Polders Nieuw- en Oud-Noord- Bevelanden Kadastraal bekend in Wissenkerke, Sectie K. No. 35-37. 41-43. 50. 70-87. en in Coljnsplaat, Sectie F. N°. 2. K. N°. 1. 2. 8-11. L. N°. 6-10, en waarvan de veiling zoo in Perceelen als ook in Massa zal geschieden alles breeder in de Aanplak-Biljetten omschreven. Nadere informatien zijn op franco aanvrage te bekomen bij den Heer Verkooperbij de Ileeren A. van den ËROECKEJzn., te Middelburg en F. A. van ZANDIJKte Zierikzee en ten Kantore van voornoemden Notaris, Be ondergeteekende hebben de eer bet publiek te verwittigen dat zij door de vele Gommissien die hun van buiten de Stad besteld zijn en die niet voor Dingsdag afgehaald zullen worden alzoo in plaats van Nrijdag tot Dingsdag aanstaande, uitgepakt zullen blij ren, en verzekeren, dat zij vast besloten hebbenom de nog voorhanden GOEDEREN, voor de minst mogelijke prijzen te verkoopenten einde alles op te ruimen wat zij nog De ondergeteekende heeft de eer de BGÜ&Wl&Sa Dames te beriglen dat zij is gearri veerd met de Nieuwste M ODES; uitgepakt ia de Lange KerkstraatLitt. C. N°. 32. Terston'd eene M E I D benoodigd die goed kan Wasschen. Adres Botermarkt, C. N®. 221. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2