0 N*. 30. GOES8CUE COURANT. Donderdag 14 Mei. ~i\ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J,90. Gewone Advertentièn worden a 10 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels d f J,20, behalve het Zegelregt. NI E WST IJ DING JEJN. --^sssewis^— JiUisJa&b. Helsingfors, (in Finland), den no April. Woens- dag ll., des avonds tussciien io en n uren, hebben^ hier vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Een troep jongelingen van tusschen de vijf- en zeshonderd, meerendeeis studenten aan de universiteit alhier, is, onder het zingen van nationale liederende straten doorge trokken, voor de huizen waar Russische beambten wonen stil houdendeom er de glazen in te slaan onder het geroep: Leve Polen weg met de Russische dwingelandijLeve Oscar Imoeten zij zelfs den hoog leeraar in deRussische taal uit het venster geworpen hebben. Een aantal'gevangennemingen is liet gevolg hiervan geweest, en de gouverneur-generaal van Fin land heeft gelastde oproermakers voor eenen krijgs raad te doen te regt staan. Palm. Posen, den 4 Mei. Gisteren ontving men hier eene tijding uit Kosten, die het Poolsche oimvente- lings plan op nieuw tot een onderwerp der gesprekken maakte. Het volgende schijnt nagenoeg de toedragt der zaak geweest te zijn. Met opzet was het gerucht verspreid geworden, dat den volgenden Vrijdag de Proost te Kosten als staatkundig -verdacht gevangen genomen zou worden. Om dit nu te beletter, verza melde zich een groote zamenscholing van menschen op de straten, bragt zich door liet gebruik van bran dewijn in de behoorlijke opgewondenheid eu voerde eene zoo zeer dreigende taal, dat het aldaar garnizoen houdende eskadron huzaren onder de wapenen moest komen. Verre van zich hierdoor vrees te laten aan jagen, rukte de tot honderden aangegroeide, dweepende volksmenigte eenen huzaar van zijn paardjen mishandelde hem. Na dezen aanval op de gewapende magt werd hevel tot inhouwen gegeven, doch niet het vlak der klingen, waaronder echter sommige slagen denkelijk scherp getroffen zullen hebben, daar er enkelen uit den hoop gefcwes: geworden zijn, hoezeer de hier rondloo- pende opgaaf van iS gekwetsten stellig overdreven is. In den nacht van Zaturdag op Zondag werd eene tweede expeditie bevolen, ten einde zoo mogelijk de nog niet gevatte vlugtelingen Magdczijnski en Koukie- wicz in handen te krijgen men wilde her bosch bij Lubau doorzoeken, waar de spraak ging dat zij ge zien waren. Het detachement echier, dat uit 80 man infanterie en 30 huzaren bestond, keerde omstreeks den middag onverrigterzake terug. aDiiüsdiïatib. Berlijn den 9 Mei. De drie eerste deelen zien thans het licht van de nieuwe, op 's Konings last be. zorgde uitgave van de gezamenlijke werken van Fre- derik den Groote. Het is dit jaar juist eene eeuw geledendat die Vorst zijne Gedenkschriften van Brandenburg begon te schrijven en de Geschiedenis van zijnen tijd voltooide. Ten gevolge van de gebeurtenissen in Po'en is de Leipziger mis, die zich eerst vrij levendig liet aanzien, eene der ongunstigste, die men aldaar gekend heeft. Wat den grooten boekhandel aldaar aangaat werkt de censuur daarop zoo nadeelig, dat men be dacht is, de boekhandelsmis naar eene andeie streek in Duitschland te verleggen. ©wgelimb. Londen den 6 Mei. Te Axbridge beeft ll. Za turdag een man zijne vrouw aan eenen anderen man verkocht voor 5 sh. en een gallon bier; de verkoop had in een wijnhuis plaats. Op Covent-Gardenmarkt zag men eergisteren per ziken, pruimen en overvloed van kersen en aardbeziën. Eene even aandoenlijke als verschrikkelijke ge beurtenis, heeft laatstleden Zaturdag eene der wijken van Londen Diet ontzetting vervuld. Men zag name- lijk, omstreeks drie uren,in den namiddag, eene jeugdige niet haveloos gekleede vrouw drie kinderen, Onmiddellijk 11a elkanderover de leuning der Batterseabrug in de rivier werpen. Zij werd gegrepen en in bewaring ge» bragtterwijl de bewoners der nabij gelegene huizen pogingen aanwendden, om de ongelukkige kinderente redden. Slechis met één hunnereen meisje van vier jaren, gelukte dit; het jongste, insgelijks een meisje, nog geen jaar oud, waarmede de vrouw op haren arm was komen aandragenwerd wel uit het water opge haald maar was reeds dood. Het ouds'e kind eindelijk, een jongen van bijna zeven jaren schijnt niet gevon den te wezen. De vierentwintigjarige vróuw, Eli sa Clarkdie deze vreesseiijke daad pleegde was de moeder dier kinderen. In het verhoor verklaarde zij, en een brief, een half uur vroeger in her huis van haren oom achtergelaten, bevestigde zulks, dat wanhoop over het slecht gedrag van haren man den verwersknecht Clarkdie haar dagelijks, in venegaan 'e dronkenschapmishandelde, en dit nog dienzelfden morgen gedaan had, haar tot zulk een wanhopig besluit had gebragt. „Indien ik „door hem vermoord, of van verdriet gestorven ware, (zeide zij tot den regter) dan zouden mijne arme kin- „deren van honger zijn omgekomen. Het valt nu reeds „zwaar, hun een' beet broods te verschaffen." Welk eene nieuwe geduchte les voor echtgenooten en vaders die zich aan sterken drank verslaven 1 Jfvaufevjtf». Parijs, deny Mei. Uit Goulven, bij kaap Finis- tere schrijft mendat een metselaar, terwijl hij bezig was met een huis te herstellen, eene kist heeft gevon den waarin zich aan gouden en zilveren muntspeciën voor eene waarde van 5000 guldens bevondhet grootste getal van deze muntspeciën daateekent van de regering van Lodewijk XVI. Nog gelukkiger zijn drie bedelaars in de gemeente Plounevey-Lochristdie uit Engeland eene erfenis iiebben bekomen, zoo in rente ais goederen, gezamenlijk voor eene waarde van een millioen guldens. ilcbcvlmihctt. 's Gravenhage den 12 Mei. Bij besluit van den ti dezer, is tot commandeur der orde van den Nederlandsclien Leeuw bevorderd Mr. G. f. Bruce voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaai, gedurende de thans afgeloopene zitting, thans ridder van dezelfde orde. Heden is voor den Hoogen Raad behandeld de zaak van C. A. Thiemeuitgever der Arnhcmscht Courant, betreffende de kritiek der troonrede. Nadar de raadsheer Mr. F. de Greve deswege zijn verslag had uttgebragtheeft Mr. D. Donker Curtius het woord gevoerd, en twee middelen van cassatie voor gedragen. De Advokaat Generaal Mr. Deketh zal zijne conclusie» in deze belangrijke zaak den 27 Mei aan staande nemen. Als eene groote zeldzaamheid mag worden ge- meld dat er eergisteren te Scbeveningen drie gouden bruiloften te gelijk gevierd zijn, als: van Arie Plug ge, gehuwd met Marie Fieretvan Willem Pronk gehuwd met Petronclla Pronk, en van Pieter Mtijs gehuwd met IUaartje Hoogeveen. De heer J. L. van der Vlietmeer algemeen, als auteur, bekend onder den naam van Boudewijn is dezer-dagen door de maatschappijDe taal is gansch het vo'lk te Gent, benoemd tot haar corresponde rend lid. Amsterdam, den 9 Mei. Gisteren avond is al hier gehouden eene openbare vergadering van het Am sterdamsen Matigheids Genootschap. De president, de heer F. IV. Fabius, opende de vergadering jmet eene kleine voorafspraak, waarna de algemeerie secre taris, de lieer J. HeemskerkAz.liet verslag deed, waaruit, onder anderen, bleek, dat het Amsterdamsche matigheids-genootschap, opgevigt den 7 April 1843, ten huize van den predikant L. C. Lentzthans telt 826 leden uit alle standen der maatschappij. Verga deringen voor leden en gasten worden ont de veertien dagen geregeld gehouden, des Vrijdags avonds ju het Groot Keizershof, op den Niemvendijk. Daarna werd door Oen president eene rede gehouden, na den afloop waarvan door een aantal der aanwezenden de statuten van het genootschap werden onderteekend, ten bi ijk e, dat zij zicli als leden daarvan aansloten, waaronder men met genoegen meerdere der voornaamste predi kanten binnen deze stad opmerkte. Naar men ver neemt werd tevens, na den afloop der vergadering, dooc een' aanzienlijken inwoner dezer stad, de belangrijke som van 100 als eene gift in cie kas van het genoot schap aangeboden, tot dekking van het bestaande tekort. Het is te wensclien, dat zulke voorbeelden navolging; mogen vinden.1 Rotterdam, den 11 Mei. Een industrieel heeft, naar men verzekert, een middel uitgevonden 0111 alle schepen, zelfs de grootste, voor zinken te vrijwaren; de naam van den uitvindei is Trepïer en hij heeft in Frankrijk, Engeland en Belgie brevetten van uitvinding; aangevraagd. De toestel, welke aan de vaartuigen moet worden aangebragr is niet zeer kostbaar. Indien het zich bevestigt, wat men nopens de doelmatigheid van deze uitvinding verzekert, dan behoeft men zelfs in een zeegevecht niet voor her zinken van een schip te vreezen, dewijl het schip we! door het inioopen van water een el meer diepgang kan krijgen, doch, hoe ook 'ioorooord, nimmer kan zinken. Te Londen wekt deze zaak een levendige belangstelling. Men verneemt, dat de Hatmgreederij te Vlaar- dingen tlezer dagen eenige bepalingen heeft vastgesteld, ten aanzien van de aanstaande haringvisscherij, welke, gelijk wij reeds vroeger geroeid hebben, dit jaar met veertien dagen zou vervroegd worden, zoodac het be sloten is om den 1 Junij te vertrekken en den ic» daaraanvolgende de netten ill zee te werpener zul len 7 jagers zijn, waarvan 6 op Viaardingen en 1 op Maassluis, wi.ike 1200 ton haring zullen kunnen en mogen medebrengende eerste vangers zullen niec vóór den 20 Jnlij mogen binnenkomenzoodat da tijdruimte toereikend zal zijn, 011 de jaagliaring te kunnen verknopen van wege het gouvernement zal eene stoomboot worden uitgerustom de eerstelingen af te halen, op welke door de jagerij zal worden ge steld een koopman en een kuiper, om de haring in ont vangst te nemen en in orde te houden. Van Viaardingen zullen- 70 schepen aan de haringvisscherij deelnemen welk getal 8 minder is dan in het vorige jaar. Middelburg, den 13 Mei. Men meldt otis uic Arnemuitjen, dat aldaar gisteren avond een treffend on geluk heeft plaats gehad, hetwelk wel tot waarschuwing van andere moge strekken. Jannetje Blaa*se, oud,3c jaren, voor hare ouders het meel van den molen af halende, ging een verkeerd hek binnenen daar de molen maalde, trof haar een slag van eene der wiekenwelke haar het hoofd deerlijk misvormde en eetr onmiddeHjlcen dood ten gevolge had. Daar ook een dergelijk geval ten voor leden jare heeft plaats gehad (hoezeer dan niet met den dood gepaard gegaan), ware het te wensclien, dat van wege de regering middelen wierden voorgeschreven, dat liet niet toegankelijke hek mogt worden toegesloten. Men moet hierbij nog melden, dat gezegde ongelukkige niet wil bij haar verstand was, waaraan dan ook deze onvoomgrigheid niet minder is te wijten. Goes, den 13 Mei. Bij vonnis van den Kanton- Regter te Goes, gewezen in zake van enkele poiicie, den 25 April dezes jaarszijn de Broodbakkers Ma rinas Vertrcgt en Cornells Schotveroordeeld, eerst genoemde bij herhaal van dezelfde overtreding, binnen de twaalf maanden, in eene geldboete van vijftien gulden, en de laatste in eene boete van tien guldenen beide in de kosten van den processe, wegens het door den Commissaris van Po/icie, op den 20 Maart jl. bij hun ontdektter verkoop voorhanden hebbenvan te ligt bevonden Brood. Bath, den 12 Mei. Gedurende de maand April 1846, zijn aan het Kantoor van In- en Uitklaring Expeditie en Betaling alhier, de navolgende schepen Ingeklaard: 1 met aardappelen, a met-potaarde, 4 mei boekweit2 met boonen1 met erwten8 met

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1