GOESSGIIE COURANT. N\ Donderdag 7 Mei. 7G Een sprekende Driegulden. Eg: De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per R wartaal is f J,75; Franco per Post f J,90. Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van J óregels a f d,20behalve het-Zegelreg, m I t.j NI E U WSTIJ Dl NG EN. Senematrfrcn,. Kopenhagen, den 14 April. Men verneemt, dat ten tweedenmale het huwelijk van den kroonprins door echtscheiding zal ontbonden en hij aan eene andere vrouw zal verbonden worden. Op de Faro-eilanden zijn de walvisschen en haaiien 7.00 menigvuldig, dat men ten voorieden jaar tot Sep tember 2500 walvisschen en 250 haaijen gevangen had. ühntscfclaub.. Berlijn den 26 April. Eenige burgers uit het Maagdenburgsche hebben een rekwest ingediend ter afschaffing van eene belasting, herkomstig uit de mid deleeuwen, als een dienstgeld. dat men niet wist 0vaar. voor en tot welk einde het betaald, werd, Leipzig, den 26 April. Men wil de boekemis van hier naar Brunswijk verleggen. ghtsjclaab. Londen, den 29 April. Het Gouvernement der Veveenigde Staten heeft eene opgave gedaan van de productie van tarwe en maïs in de Unie, gedurende de jaren 1844 en 1845. In het laatste jaar bedroeg dit cijfer 106,518.000 mudden tarwe en 418,899,000 ïïiudd. maïs. Hieruit blijkt de belangrijkheid, welke men in Amerika stek in de cultuur van maïs, welke waarschijnlijk bestemd is, om een der hoofdvoediflgs- .middelen te worden van de geringe klasse. jUcbcrfaubcn. Arnhem, den 2 Mei. Voor eenigeti tijd werd door eenige Geldersche landbouwers het plan ontworpen om, ter bevordering van den bloei en vooruitgang van akkerbouw, vee- en houtteelt in deze provincie, eene Geldersche .Maatschappij van Landbouw op te rigten. Thans hebben wij het genoegen mede te deelen, dat die maatschappij zich niet alleen werkelijk heeft ge- vestigd, maar dat men ^ich zelfs over eene ruime medewerking en ondersteuning mag verheugen, Op dezen oogenblik reeds telt de maatschappij niet min- der dan 485 leden, verdeeld als volgt: Tielerwaard 63, Culenborg 67, Neder Betuwe 52, Bergh 35, de heerlijkheden BredevoortLichtenvoorde enz. 20 Zutphen 7Sde IJsseloever 17, Ve'uwen Zoom 74, Neder-Veluwe 23, Over-Veluwe 23 leden; voorts 28 leden die zich nog tbc geene afdeelingen hebben vereenigd. Naar men verneemt, is de HeerA. N. Graaf van Randwijck, Gouverneur dezer provincie, tot honorair lid benoemd, en zoude er in-Julij aanstaande eene al» gemeenc vergadering der maatschappij worden gehouden. (Arnh. Couranti 's Herto&enbosch den 2 Mei. Er loopt hier een gerucht, dat er valsche Rijksdaalders of nieuwe 50 stuiverstukken in omloop zijn. Goes, den 7 Mei. Bij het besluit van 3 Mei jl. No. 69, heeft Zijne Majesteit aan S. Iiemerijk Tak op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Kapitein bij het bataillon rustende Schutterij No. 3, in de provin. cte Zeeland, en zulks wegens vetandering van woonplaats. jÜ£0$»vjCit es* glbminigtratien. fhaMitfatic. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, gezien hebbende, het besluit van Zijne Excellentie den Minister van Financien, van den 27 April 1846, brengen dien ren gevolge, ter kennis van - de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente, dat van Dingsdag den 19 tot en mit Donderdag den listen alsmede op Vrijdag den 29sten en Donderdag den posten dezer maand", bil de Nedetlandsclie Bank en bij de Agenten van 's Rijks Schatkist, op de gewone kan. toor-ureu, ter Inwisseling kunnen worden aangeboden De Zeeuwsche Rijksdaalders of Stukken van Twee Gulden en Zestig Cents welke geschonden of ongerand zijn. Dat de intrekking vair de voorzeide munten za' p'aats I lubben tegen andere nog in omloop zijnde zilveren munten of regen muntbiljetten, volgens de wet van den 18 December 1845 daargesteld. Dat de Ontvangers der Belastingen de Inwisseling zullen bevorderen door overneming tot den 29 Mei aanstaande, van de bulten koers gestelde Specie, te* gen andere, "zoo veel li tinne kassen dit toelaten Dat de bovengemelde geschonden of ongerande Zeeuwsche Rijksdaalders, met clen 28 dezer maand, worden buiten omloop gesteld, en dien tengevolgf niet meer in betalingen voor de Schatkist zullen aangeno men worden noch door de Ingezetenen zulle'n behoe. ven te worden aangenomen. Dat daarentegen de Zeeuwsche Rijksdaalders, waar van het omschrift ongeschonden is en die gerand ziin, tijdelijk in omloop zullen blijven, doch dat daarop met den 29 dezer maand, toepasselijk is gemaakt het bestaande verbod tegen liet aannemen van dezelve in verminkten, Besnoeiden of geschonden toestand. En dat de gedeelten van Zeeuwsche Rijksdaalders (Halven, Vierden en Achtsten,") in bovengemelde maat regel niet zijn begrepen. Met verder berigt, dat ook naar de gelegenheid en gesteldheid van Stads-Kas, ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders, ten Kantore van den Ontvanger dezer Stad, gelegenheid zal wezen, om de bedoelde in wisseling te bewerkstelligen, op de gewone kantooruren, der voorschreve dagen van Dingsdag clen 19 tot Don- dag den 28 dezer ingesloten. Vertrouwende, dat een iegelijk van de opengestelde gelegenheid, ter voorkoming van schade, gebruik zal maken. En opdat deze algemeen bekend worde zal dezelve worden gepubliceerd, geaffigeerd en geplaatst in de/.,r Stads-Coutant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 7 Mei' 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven., De Siads-Secretaris L. de FOUW, Jz, A LLERLEI. Men leest in den Zierikzeeschen Nieuwsbode'twelk wij als een blijk van onpartijdigheid van dat blad over nemen Aan de Redactie van den Zierikzeeschen Nieuwsbode. Onderstellendedat de Redactie te Kapelle niet ge noeg bekend is Qm hier naar waarheid over perso nen en zaken oordeel te kunnen vellen, nemen wij de vrijheid, haar eenigzins in te lichten. In de correspontentie van uw N°. van den ao de z-er, lezen wij: te Kapelle verdienen de arbeiders bij den Burgcmte'ter 60 ct 70 cents per dag, dat hun echter 'gedeeltelijk in dure tarwe betaald wordt. In het wieden bij het gemetis niet meer dan 25 d 30 cents te verdienen. Deze beschuldiging werd alhier door allendie niet met de omstandigheden bekend zijn, met diepe verontwaardiging gelezen. De Burge meester van Kapelleis iemanddie meer dan eeiïig ander, vele handen wetk verschaft, en niemands loon onthoudt. Ten bewijze van dit laatste moge strekken, dat geen van zijne vaste arbeiders in den afgeloopen winter van de buitengewone bedeeling, die alhier niet karig is geweest heeft moeten gebruik makendat hij, zoo als in Zuid-Beveiand, voor jaren herwaarts plaats had, het maai-, snij-, wie- en dorschloon betaalt, te weten: 1,80 maaiioon, f4,00 stiijloon 2,60 wieloon, allen per blooisch gemet; dorschloon 0,50 voor de tarwe, f 0,30 voor de gerst en 0,25 voor de paardeboonen, gerekend tegen de Zeeuwsche zak, of 80 Ned. kop; dat ook de daggelden nog geregeld zijn als vroeger, zoodat men in het voorjaar voor ligt werk 0,75, voor zwaar werk met de spa, als ander- zins 0,90 daags geniet, en voor het zaaddorschen den man 1,20 en eene vrouw f i.oo. Maar nier alleen bezorgt gedachre Burgemeester, zijne vaste arbeiders bet aeheele jaar door volop werk, maar bovendien neemt hij zeer dikwijls menschen itr zijne dienst, die uithoofde van hunne traagheid bij niemand werk kunnen bekomenen zonder zijne weldadige be ginselen geen brood zouden bebbeft. Nu is het oio» gelijkdat er onder dezulken zijndie een klein loont verdienen maar ligt hiervan de schuld bij den Burge meester Als men waarlijk, in Jmuartj en Februari],, f ij'oo per dag met dorscben kan verdienen zoo ais wij weten dat dezen winter met eenen niet zeer for- schen arbeider bij Item heeft plaats gehad, mag mei* dan van loon-onthouden klagen? Het is waar, dat sommigen met dit en ander Werk veel minder verdien-, denmaar dit zat in hunne mindere naarstigheid. Et* misschien is een van dezedie in zijn oog wat re veel natuurlijk verstand heeftom in her zweet zijns aan- schijns, het schamele brood te verdienen, wel de schrij ver van den brief, in uwe correspondentie bedoeld. Aangaande de betaling van een gedeelte loonmet dure tarwe, zij aangemerkt, dat elk, wie h-r ook zij», bij den Burgemeester den wekeliikschen marktprijs be taalt; dat daartoe niemand, zelfs geene zijner arbei ders, genoodzaakt wordt, te minder, daar er in de ge meente bij onderscheidene personen gelegenheid bestaar» om op die wijze teregt te komen. Echter halen de meeste arbeidersook die hun geld bij anderen verdie nen tarwe bij den Burgemeester, eensdeels, om dat hij goede waar volgens de markt geeft, maar ook, omdat zijn menschlievend hart hen langer en meer dan anderen, credier geeft, dikwijls nog geld voor de belasting én hef maalloon ev bij. Wij besluiten met den wenschdat alle gemeenten zulke welgezinde Burgemeesters ntogen bezitten als, Kapelle, Kapelle, 24 April 1846. Uwe geabonneerde te Kapelle. 't Gaat mij even als afgeleefde menschenmet den blik op 't verledene roepen ze „O, die goede oude tijd." Ik mag dit echter vol overtuiging uitroepen; mijne klast is regtvaardig! Of heb ik geene schoone dagen beleefd die blijde dagen mijner jeugd..ja, toen blonk ik als een spiegel en ieder die mij zag, dacht stil bij zich zeiven Wat een mooije gerande driegulden Toen had ik veel van mijn lieve vadeiland, dat glom en blonk ook niaar 'twas de straalkrans des roems in de 17de eeuw, die 'tzoodeecl schitteren Toen stelde ikde ongeschondêne blinkende drie gulden de degelijkheid van,onze nationale welvaart» van onzen nationalen roem, van onze nationale krach c voor! Maar ik ben met den tijd meegegaan en geen achterblijver geweest om met den algemeenen achter uitgang mee te komen. Langzaam verdween mijn glans en kantige stempel», langzaam taande 's lands roem en welvaart; maar de laatste twintig jaren alléén ontnamen mij ineer dan twee eeuwen Schaam ik mij niet in-mijnen besnoeiden, verminkte»: toestand Ik de vroeger gerespecteerde hollandsche driegul den verloor mijn krediet met de heiff van mijn ge* wigtonder de handen der snoeijersik representeer getrouw de reductie van 'slandS aanzien (en rijkdom. Helaas! ik, verachte! ben weggecijferd uit'tgezel- schap der muntspeciën maar beter de dood dan de schande Mogelijk zal ik versmolten worden tot een schitte rende, eloed-nieuwe munt, en weder begeerd en ge ëerd zijn mogt ook het land worden gevoerd toe nieuwen luister en roem en vooruitgang op den weg van geluk, en nimmer, als ik uit .de rij der munten, worden doorgeschrapt op de lijst der volken. CZierikzccschc. Nieuwsbode.)

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1