Maandag 4 Mei. @46.' GOESSGBE COüliiT. f Gewone geplaatst. van .1 6 1°. Dubbele kwartet van Spoiir. Z. 25 April J846. v. o. W. f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J ,90. Gewone Adverlentiën worden a °20 ets. GeboorteHuwelijhs- en 1) 6 regels a f .1,20, behalve het Zegelregt. Het onderstaande, ons ter hand gesteld door iemand, die geen l.id is der Afdeeling van de Maatschappij van Toonkunstte dezer stede nemen wij gaarne op in ons blad. Hetzelve was eerst bestemd om in een ander blad dat meer algemeen was en dat zijne ko lommen voor zulke mededeelingen bijzonder openstelde, geplaatst te worden maar door onvoorziene omsran ktandigheden bestaat hiervoor thans geene mogelijkheid. Het is opgesteld door een' deskundigedie getuige was van de bedoelde muzikale uitvoering alhier, maar die geen inwoner van onze stad of van ons eiland is. Wij kunnen dus niet geacht worden de verkondigers van eigen lof te zijgmaar willen gaarne de stem van een' onpartijdige doen liooren. Wel hadden wij ge- wenschtdat het vroeger had mogen plaats hebben maar ten deze geldt wel: beter laterdan nooit; en tie indruk zal zeker bij velen wel niet zóó zijn uitge» vvischtof eene dusdanige stem vir.dt no» bij hen weer klank. MUZIKALE OPVOEDING te GOES. Gedurende elke lente is er een dag die de echte beminnaars van goede muzljk naar het stadje Goes in Zuid-Beveland lokttot het aanhooren van of medewerken tot de uitvoering' van eenige grootsche compositien welke daar jaarlijks door een wèï geoe fend koor enz. worden uitgevoerd voor de leden der aldaar gevestigde Afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Den 15 April jl. had weder eene dergelijke opvoe ring plaats, die vooral, wat dé meerdere volmaaktheid in de executie aangaatdie van vroegere jaren nog overtrof. De gelijktijdige zamenkoinst van verschei dene daardoor aangetrokkeneuitmuntende toonkun stenaars, maakt het hij zulke gelegenheden tevens mo gelijk compositien van eenen anderen aard die men voorzeker nergens in Zeeland zoodanig ten gehoore ■geven kan uittevoerenen op die wijze wordt het genot zeer verhoogd. Het programma alleen is voldoende om te doen zien, dat men de concerten te Goes niet moet gelijk stel len met zoo vele andere in kleine stedenwaar dik werf hoofdzakelijk eene nietige virtuositeit van eer, of ander kunstenaarin eene nog nietigere compositie wordt ten toon gespreid en die geenen düurzamen indruk tot bevordering der liefde voor de edele toon kunst achterlaten. Het gemelde programm'a was dit 2°. Gieb uns FriedenCantate van Men delsohn Bartho ldï. 3°. Die sieben Schla/erOratorium in 3 af deelingen van lötrE. He 8 partijen der dubbele kwartet van Spoiir werden geheel door meesters of üelhebberswiermu- zijkaal talent menig muzijkmeester beschaamd maken zoude uitgevoerd! Deze kwartet bragt ons in ver rukking vooral liet de uitvoering van het eerste ge deelte niets te wenschen overig. De Cantate van Mendelsohn werd door het koor voorbeeldig uitgevoerd, maar vooral was dit het geval inet het Oratorium van Löwe, waarover wij meer te zeggen hebben. Het oordeel over deze in elk geval merkwaardige compositie moge zeer uiteenloopend zijn, .zeker intusscheri is het, dat bij het bonte kleed waarin ze gehuld isen dat de aard van den tekst medebrengt, men eene zekere éénheid daaraan niet betwisten kan, welke, ofschoon voor sommigen zelfs eentoonig schij nende, ons door de hoogst bevallige inkleeding zeer behaagde. De koren werden slechts door eene drie en vierdubbel bezette kwartet en contrebas begeleid, en ook de uitvoering der veelvuldige solopartijen alsmede die gedeelten waar de koren zonder eenige ondersteunende hegeleiding, werden uitgevoerd ver dient den hoogsten lof. De Coessehe Afdeeling van de Maatschappij tot Bevorde; ing der Toonkunstmag zich waarlijk geluk wenschen iri liet bezit van een muzhiaal personeeldat haar doof zoo menige nabu rige stad met regt benijd wordten dat haar tol op voeringen in staat stelt, die in andere gelijksoortige steden, op zijn minst genomen, zeer gewaagde onder; nemingen zijn zouden. immers moesten de toonkunstenaars van andere - Zeeuwsche steden, op het aanbod van wederkeengc medewerkingdat hun na afloop der opvoering door het bestuur gulhartig gedaan werd verklaren dat ten hunnent, voorshands, de mogelijkheid nog niel be stond, de uitvoering van eene compositie, eenerzoo veel beteekenende medewerking waardig, te onder nemen. Goes spant dus, wat het muzijka'e betreft, de kroon der Zeeuwsche steden en hij die zich aan het hoofd der muzijkale beweging gesteld en de lei ding der opvoering op zich. genomen heeftishij den ijver van het geheele bestuur in de bevordering der goede zaak, een loffelijk voorbeeld, dat wij drin gend (o, mogt het niet vruchteloos zijn!) ter navol ging aanbevelen. IN I ill U WSTIJ Dl NG BW Londen, den 27 April. De Amerikanen drijven steeds den slavenhandel met onmenschelijkheid. Een buit gemaakte slavenhaler van slechts 350 ton, had 900 van die ongehikkigen aan boord, die zoo digr bij eengepakt waren, dat er in eenen nacht 18 waren ge storven. iDUbjcrJUtiibm. Amsterdam den 30 April. Wanneer wij de pogingen nagaan welke door de Maatschappijtot Nut van ,t Algemeenter verspreiding van volksge luk en ontwikkeling van hait en geest bij de lagere volksklasse beproefd zijn, dan nieenen wij vooral te it ogen stilstaan bij de gelukkige uitkomsten die zij door de verbetering van het Volks Zang-Onderwijs reeds verkregen heeft en later nog buiten twijfel ver krijgen zal. Het examen van de Volks-Zangschool der beide Amsterdamsdie Departementenwaarvan wij heden getuigen waren, leverde ons daarvan een nieuw bewijsen liet is ons een genoegenopentlijk de verklaring af te leggen, dat wij de pogingen van het Bestuur dier School niet alleen ten volle toejuichen maar ook, dat wij voor het volk daarin een kracht ten goede zien waarvan de uitwerking misschien eerst bij volgende geslachten naar waarde zal kunnen geschat worden. Het was een liefelijk gezigt, de schamele jeugd, paarsgewijzein armelijk maar zindelijk gewaad en niet een glans van genoegen op het gelaathet kerk gebouw der altijd hij dezen zoo welwillende Remon- strantsche Gemeente te zien intreden. Nadat het sta tig orgelspel, dat hen bij het binnentreden begroette, gezwegen bad, trad de Voorzitter van het Bestuur der School, de Heer A. ten Kate I. Az.ter kansel en heette de talrijke en deftige vergadering hartelijk welkom. Een aardig liedje der kinderen, toepasselijk op den feestdag, verving den spreker en werd opge volgd door een vers'ag van den staat der schoolbij monde van den Secretaris Dr. J. P. Heijc uitgebragt. Eindelijk vermeldde Dr. IJcijp nog, dat|ook de Bur ger Zangschool der Departementen in bloei toeneemt en dat er vooruitzigt bestaat op het openen eener Nor maalschool voor Onderwijzersdoor de Afdeeling Amsterdam der Maatschappij tot bevordering dif Toon kunst op re rigten. Wij wenschen beide die insrellin ger. den bijval en de ondersteuning die ze verdienen. Enkhuizen, den 27 April. Op de drukke voor» jaarsjj veemarkt alhier is de premie voorde meest aan- gebragte koeijeu uitgereikt aan A. Kroesvau de Re- wine, die er 53 had aangevoerd. Leeuwarden, den 29 April. Ten vervolge vat! een paar me A deelingen voor ettelijke dagen in beC Handelsblad gedaan betrekkelijk den vooruitgang vati den Vnescben landbouw, kunnen wij nog daarbij voe gen dat, terwijl in Friesland de bereiding van boter al meer en meer. toeneemt, die van zoetemelkschekaas daarentegen verbazend afgenomen is, wordende deze soort van kaas in dar gewest schier :u het geheel niec meer vervaardigd, hetwelk nograns voor 150 jaren itt eene ontzaggelijke mate geschiedde. Dit blijkt over tuigend, wanneer men in aanmerking neemt, dat ia dcu jare 1756, alleen te Dockum op Donderdag, den isten Julijaan de waag aangevoerd zijn: 111 wagens met zoetemelksche kaasdie gezamenlijk ge wogen hebben 81,268 Ned. pond en de zes daaraan volgende dagen te zamen 158 wagens met dezelfde kaas, wegende 179,246 "Ned. pond, derhalve in acht dagen de belangrijke hoeveelheid van 269 wagens mee zoetemelksche kaas, wegende 187,372 s Nederland se lie ponden. GronCour.") Zwolle, den 28 April. Te Almelo kwam vati tijd tot tijd een vreemdeling, die boter verkocht, welke voor een derde met water was vermengd. Ook was ze al eens met eijerdoijers doorkneed. De Twentsche Courant herinnert dezen industriëlen borerkoper een arrest van den Hoogen Raadin 1842. gevallenwaarbij zekere v. E. werd veroordeeld tot gevangenzetting voor een jaar en eene geldboete van T25, omdat hij 17 oneen boter, vermengd met een derde water, had verkocht voor zuivere boter. Ook. hier ter stede heeft de waakzame policie kwade praktijken in den boterhandel ontdekt. Middelburg, den 29 April. Wij kunnen melden* dat, na langdurige en onafgebrokene onderzoekingen, de justitie is gekomen op het spoor der daders van de menigvuldige nachtelijke aanrandingen, geld afper» singen en dieverijen, op de hofsteden onder Oostburg en naburige gemeenten in het 4 district dezer Provin cie, door geheele, soms van wapenen voorziene, ben den gepleegd, in liet najaar van 1845, en dat dien ten gevolge reeds een veertigtal beklaagden zich in hec huis van verzekering te Middelburg in hechtenis be vinden, waaronder in de eerste plaats behooren eeti veertiental lieden uit de gemeente Retranchement, welke, meer speciaal tot eene bende zich gevormd hebbende, reeds sedert een groot aantal jaren zich aan rooverijent schuldig maaktenzonder dat op hen gezamenlijk de band is kunnen gelegd worden. MiddelbCour.) Tusschen Vlissingen en Duinkerken is dezer da gen eene nieuwe stoombootdieiist, welke voor den handel, inzonderheid voor den uitvoer van voortbreng selen van landbouw uit dit gewest, zeer belangrijk is. De vrijdag j. 1. van Vlissingen vertrokken boot was bevracht met 500 schapen en eene menigte kaas, bo ter en visch. isestitrcu cu QömtuieU\*ilicu. Bcfeeubmaïctiig. Achtervolgens Art. 3 van Zijner Majesfeirs besluit van den öjanuavij 1831, No. 68, {Staatsblad No. 2), heelt Zijne' Excellentie de heer Minister van Financien, o:j resolutie van den 30 April 1846bepaald de prij zen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de Col lecteurs Splitters en Debitanten der Koninklijke Ne» derlandsche Loterijde Loten en gedeelten van dien, voor de Vierde week der trekking van de laatste klasse der 198ste Loterij, zullen mogen uitgeven; te weten; BIJ VERKOOP Geheele Loten, f 100,00. Halve 50,00., Vijfde 20,00. Tiende - 10 o j. Twintigste - 5,00. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij vernoemd art. van Zijner Majesteits besluit, u'i"1m!-lt' hik is vastgesteld, dat de CollecteursSplit ters en Debitanten •gehouden 'zijn om zich naar die

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1