TS\ 35. Donderdag 3© April. GOESSCUE COURANT* V" Be uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. Be Prijs per Kwartaal I is f dj 5; Franco per Post fmd,90. J f Gewone Advert enti'èn worden a 20 ets. de regely I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Boodberig/èii van J regels d f J,20behalve het Zegelregt. NIEUWSTIJDINGEN. fficlgie. Brussel den 27 April. Uit Vlaanderen meldt men dat de aardappelen goed opkomenen men tot dusvej^e geen den minsten zweem van ziekte bespeurt, hetzij de poters van binnen- of buiten 's lands zijn of dat'men, gelijk bij wege van proefneming is'ge- schiedzieke aardappelen hebbe gepoot. (Hetzelfde wordt uit Frankrijk berigt. In Nederland schijnt men zoo gelukkig niet te zijn.) jHebcrUufrcu. 's Gravenhage den 28 April. Met den eersten Mei aanstaande zai in dienst worden gesteld onder de bevelen van Z. K H. Prins Hendrik der Nederlanden, het fregat de Prins van Oranje, voerende 60 stukken en bemand met 485 koppen tec vervanging van het fregat de Rijnthans door Hoogstdenzelven gecom- mandeerd wordende. Eergisteren is uit Oost-Indië ter reede van Texel gearriveerd Zr. Ms. fregat de Jasonlaatst van Sr. He lena dat fregat heeft in het afgeioopen jaar Z. Exc. den heer Gouverneur-Generaal Rochussen overgebragt, en heeft nu overgevoerd de geschenken aan Z. M. den Koning, door den Keizer van Japan gedaan; Zr. Ms. fregat de Zwaluwhad slechts den geleidenden brief, die in eene zware kist was gepakt, herwaarts gebragt. Gisteren morgen heeft er weder een betreurens waardig ongeluk plaats gehad. Johannes Jansenar beider in stads dienst, ongeveer 70 jaren oud, bezig zijnde aan, het eind van het kanaal het zand van de duinen af te steken werd eensklaps onder liet zand bedolven en levenloos er onder uitgehaald. De Minister van Finantien heeft op last des Ko nings een breedvoerig uitgewerkt verslas gemaakt en aan Z. M. ingediend, omtrent de staatsschuld op x Januarij 1844 en 1 Januarij 1846, met bijgevoegde staten en op last van Z. M. openbaar gemaakt, te vinden in een eerste bijvoegsel der Staats-Courant van heden uit welk stuk blijkt dat op i° Januarij- 1844 de gevestigde schuld in kapitaal. in renten. 1,201,017,575,18 f 38,758,894,88 en de vlottende schuld 27,077,410^9 740.791,00 1,228,094,985,27 ƒ39,499,685 88 bedroegen. op i° Januarij 1846 de gevestigde schuld 1,225,212,861,00 35,662,509.,-83 en de vlottende schuld 5.909,841,16! 125,438,00 1.231,122.705,16! f 35.787,947,83 beloopen. Plet kapitaal der schuld is dus slechts met/ 3,027.708,89! vermeerderd, de jaarlijksche rentelast daartegen is met 3,711,738,05 verminderd. De Hoog Eerw. Heer Groofbisschop van Canea in parribus infidelium is den 3 Februarij met het schip Java's Welvaren, naar Nederland vertrokken. De tegen het eiland Bali bestemde expeditie waarvan in de Staats Courant van den 2 dezer mel ding is gemaakt, zal bestaan 1800 man, zoo Europe- sche als inlandsche troepen en zou tegen den 1 Mei te Sümanap worden vereenigd. Dezelve zal worden gecommandeerd door den Luit. Kol. Bakker. (1Staats Courantj Rotterdam den 27 April. Onder de bewijzen van zeldzaam vroege rijping welke het tegenwoordig voorjaar oplevert, mag met regt genoemd worden, dat beden ter graanmarkt alhier frissche en sterk ontwik keide gerstaren zijn aangebragtvan welke ons eenige vertoond werden en die gegroeid zijn op het land van de wed. Boenderin den Eendragstpolderongeveer twee uren zuidwaarts van bet hier nabij liggend Oud- Beijerland, bij den Korendijk gilegen. Het dagblad Nederland heeft aan zijne lezers F End gemaakt, dat de uitgave, ten gevolge vaneen g brek aan de mechanische snelpers, vooreerst geen voortgang zal hebben. Middelburg den 25 April. Naar men verneemt, hebben er op gisteren te West-Capelle eenige ongere geldheden onder de dijkwerkers aldaar plaats gehad, de oorzaak hiervan is, zoo men zegr, dar eenige derzelven besloten haddennic-r langer voor het gewone loon te werken. Anderen welke zich vergenoegden met het hun toegescbikte dagloonwerden door hen, onder de hevigste bedreigingen genoodzaaktonmiddelijk hun werk te staken. Men vreesde voor ernstige gevol» gen, doch verscheidene der belhamers in hechtenis ge nomen zijnde zijn de overigenzonder aan hunne eischen voldoening te geven, uiteen gegaan.» IScsfurett cu Qtbminishratieu. HERIJK DER MATEN EN GE WIGTEN. Vervolg en Slot van ons vorig Nummer Art. 8. De ArroHdissements-ijkers zullen ten min ste tweemaal in her jaar op onbepaalde tijden, en voorts zoo dikwijls zij zuiks noociig achtenvergezeld "van den Commissaris van Policie of bij ontstentenis van zoodanig ambtenaarvan een Lid van het Plaatselijk Bestuurin al de gemeenten van derzelver District visitatien doen in de opene werkplaatsen, magazijnen en winkelsop de markten vleeschhallenpublieke wagen en op de molens en zich daarbij verzekeren dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en eewig- ten aanwezig zijnen dat dezelve behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en ge« wigten alsmede diewelke niet zijn herijktin be slag nemen en met bet deswege op te maken pro- ces-verbaal aan den Officier bij de Arrondissements- regtbank van hun ressort inzendenvan hun ver- rigte ten deze en van iiet resultaat hunner bevinding in elke gemeentezulien zijbij derzelver aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. 9. Dien onverminderd zulien de Burgemees ters der gemeenten ten platten landenaar aanleiding van arr. 62 en 87 van het regiement op het bestuur ten platten lande ten minste viermalen in het jaar gelijke visitatie doen en zorgen dat afschriften van de daarvan opgemaakte processen-verbaal, overeenkom stig laatstgemeld artikel, aan den Staatsraad Gouver neur worden ingezonden. En worden Butgemeesters en Wethouders der steden uitgenoodigdom de ver- eischte orders te stellen., dat gelijke opneming door den Commissaris van Policie of het Lid van het Be stuur, hetwelk met de Policie is belast, worde gedaan. Art. xo. Her wordt aan alle op publiek gezag aan gestelde of beëedigde landmeterswegers en meters verboden, eenige cenificaren -weeg of meetbrieven af te gevenwaarin de maai of het gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettigebenamingen is uit gedrukt; en zullen door dezelve geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden ge bezigd. Art. 11. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Bestu ren, Godsbuizen of Armbesturen en aan alle Ambte naren en publieke administïatien verbodeneenige actenplansbestekken of beramingen te doen op maken aan te nemen of daarop regard te slaan, in welke de hoeveelheden er. afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Art. 12. Aan alle Ambtenaren, publieke admini stïatien en ingezetenen binnen deze provinciewordt bij deze derzelver verpligting herinnerd, om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijkenbij gemis van welke formaliteitde door heri gebezigd wordende of in derzelver opene werkplaatsen, maga zijnen of winkels bevonden wordende maten en ge wigten in beslag kunnen worden genomen en dege nen die bevonden worden dezelve te 'nebben gebruikt, of' in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of win kels voorhanden te hebbenvolgens de bepalingen van bet Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827, 'Staatsblad no. 13,) zullen worden verwezen in eene boete van ƒ10, - tot 100. - Aon dezelve worden tevens herinnerd de bepalingen van arr. 14 van het Koninklijk besluit van dea iS December 1819, {Staatsblad no, 57,) volgens welke all s vat met de maten voor drooge waren in dan besluit opgegeven wordt geme-r nmet den strijkel behoorlijk moet worden afgestrekenen dus allen die van zoodanige maten gebruik maken, ook vanstrij» kels voor dezelve behooren ie zijn voorzien, van welkedie voor de halve en voor de quart mud-de ook moeten worden geijkt en geverifieerdwordende de Plaatselijke Besturen, alsmede de Arrondissements ijkers aangemaand, om voor de nakoming dezer ver ordeningen te waken, en daarop bij hunne visitatien» voor zoo veel een ieder aangaat te lenenterwijl van de bevinding ten deze in de bij art. 7 en 9 be joelde processen-verbaal of relazen, speciale melding zal moe ten worden gemaakt. Art. 13. Alle Ambtenaren en publieke administra» tien worden uitgenoodigd aan de nakoming van bet tegenwoordig besluit de hand te houdenen worden de Plaatselijke Besturen aangeschreven, om de Arron- dissements-ijkers in de uitoefening hunner functien zoo veel mogelijkbehulpzaam te zijnen speciaal op derzelver aanvrage dadelijk den Commissaris van policie, of daar waar zoodanig ambtenaar niet aanwe zig is, of verhinderd wordt, de vereischte assisten tie la verleeneneen Lid van bet Plaatselijk Bestuur te delegeren, om dezelve, bij de door ben voorgeno. mene visitatien van winkels en werkplaatsente vei- gezellen. Arr. 14. Dit Besluit zal, door insertie in het Pro vinciaal bladgebragt worden ter kennis van de Dis tricts CommissarissenBurgemeesters en Wethouders der steden en Burgemeesters en Wethouders of As sessoren der steden en gemeenten ten platten lande in deze provincie; mitsgaders van de Arrondissements ijkers tot informatie en narigien wijders door de zorg der Plaatselijke Besturen, worden afgekondigd en aangeplakt in al de steden en gemeenten van deze provinciete welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van hetzelve, aan voor noemde Besturen zal worden toegezonden; zullende wijders exemplaren van dit besluit worden gezonden aan het Provinciaal Geregtshof, den Procureur-Gene raal bij hetzelveen door diens tusschenkomst, aati de Ambtenaren van het openbaar Ministerie bij hec Provinciaal Geregtshof, en bij de Arroudissements- Regtbanken, gelijk mede aan de Kanton-regters in deze provincie. Middelburg den i7den April 1846. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Tev ordonnantie van dezelve» SLEGT. Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, ontvangen hebbende, het Provinciaal Blad No. 43,9 bevattende eene circulaire van Zijne Excellentie den'Staatsraad Gouverneur dezer Provin cie, van den 11 April 1846 A N°. 1976 2de Af- deeling; houdende herinneringaan de bestaande wei* telijke bepalingen, tegen het AANNEMEN VAN GE» SNOEIDE ÖF VERMINKTE NIEUWE GELIV SPECIEN, en aanschrijving, om tot de handhaving dier bepalingen mede te werken brengen, ter kennis van een ieder die het aangaat, de door Zijne Excellentie den Minister van Financiën, op den 14 Maart dezes jaars te dezer zaken, uitgevaardigde Bekendmaking, zijnde van den volgenden inhoud i°. Geene der Nederlandsche muntspeciën, naar „de wet van 28 September 1816 {Staatsbladno. 50} „en volgende wetten geslagen, worden in 's Rijks schatkist aangenomenwanneer dezelve eeuigzins

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1