Donderdag 9 April. GOESSCIIE CÖÜRASIT f Gewone Advertenti'èn worden a 20 ets. I geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en y van d 6 regels d f d ,20, behalve het NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .f,75; Franco per Post f J$0. 1 N*. 39. SSttifscftl/mï». Frankfort, den 31 MaartDe graanprijzen da ler. op nieuw. Want ofschoon de weersgesteldheid zeer veranderlijk is, blijft dezelve niettemin voordeelig voorden groei, en zijn ook de graan-aanvoeren weder sterker geworden. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de natuur kundige Noëte Jenischehir, naauwkeurig onderzoek beeft gedaan nopens den mannaregenhij beeft be vonden, dat dit verschijnsel voortgebragt is door eene plant, eene soort van sicaria, wier bloesemknopjes, in groote menigte neergevallen en na een sterken legert van aarde ontbioot, de zoogenoemde manna waren. Daar ook dit manna als voedsel gebruikt iskan de ontdekking nuttig zijn. -Te Rome ioopt het gerucht, dat men bij de heropening van den Argentijnschen schouwburg, in een der hoekloges, het lijk vati eene jonge dame in een domino gemaskerd heeft gevonden, welke de spo ren var. verscheidene toegebragre dolksteken, droeg het lijk zou reeds tot ontbinding zijn overgegaan. On getwijfeld meet zij bij bet laatste karnavalsfeest zijn om het leven gebragl, sinds wanneer deze schouw burg gesloten was. Men schrijft deze misdaad aan j aloe zij toe; de naam van het slagtoffer is tot dus verre nog onbekend. Londen, den 5 April. In de afgeloopcne week zijn van Londen naar Rotterdam uitgevoerd 60,000 oneen zilver aan barenen 22,000 oneen zilver geld naar Sidneij. Het dagblad The Globe,is voor 19,000 ponden sterling 230,000) verkocht, naar men zegt, aan eene spoorweg-maatschappijdiedoor dien wegde belangen van het breede spoor tegen het smalle wil verdedigen. J'Vawïsrijür* Parijs, den 5 April. Gisteren is in de kamer der afgevaardigden ingekomen, eene petitie van wege het genootschap van Protestanten te Parijswaarbij geklaagd wordt over het ontvoeren van minderjarige meisjes aan hunne ouders, ten einde dezelve in kloos ters te plaatsen. Het genootschap acht de thans hier tegen bestaande wettelijke bepalingen niet beschermend genoegen wenschte op dit stuk meer strenge ver ordeningen. Tot meerderen aandrang waren bij deze petitie verscheidene daadzaken aangevoerd, welker on juistheid evenwel door den minister van justitie werd betoogd. Zeer warm werd iutusschen deze beraad" slaging, ten gevolge eener aanklagt door den heer Gas parin ingebragt, over de schorsing op hooger last van eenen godsdienstleraardie' van de Katholijke tot de Hervormde godsdienst was overgegaan. Die schorsing werd door den minister van justitie niet wedersproken maar hij verdedigde zich door aan te voeren, dat het onvoegzaam was, dat een godsdienst leeraar in dezelfde plaats waar hij de Katholijke leer had verkondigd, de Hervorming ging prediken. Met drift werd dit gevoelen bestreden door den heer Gas parindie daarin door den heer Odilon-Barrot on derstcund werd. Beiden oordeelden, dat het hier een punt van regt gold en niet van betamelijkheid. Indien er vrijheid van godsdienst bestaat, dan moet die vrij. beid geheel geëerbiedigd en niet onderworpen worden aan een gevoel van voegzaamheid bij het bestuur. Indien bet bewind daarvan de magtiging tot vrije gods dienstoefening wilde afhankelijk maken, stond dit huns inziens met willekeur volkomen gelijk. Nadat nog andere leden daarover het woord hadden gevoerd is door da. kamer besloten het verzoek schrift naar den grootzegelbewaarder te verzenden. Gelijk besluit werd genomenen ook rot de verzen ding naar den minister van oorlog besloten, omtrent eene petitie, evenzeer van Protestanten die zich be* klagen dat in de hospitalen de Protesiantsclie solda ten gedurende hunne ziekte en bij hunnen dood van alle geestelijke hulp beroofd zijn. Dagblad van ,s Gravenhage. In de zitting van de Kamer der Afgevaardigden van gisteren is de wet, bevattende een handelsverdrag met Belgie, met 209 tegen 36 stemmen aangenomen. Een voorstel, om dit verdrag op 3 jaren te bepalen, is verworpen. De National laar zich hierover uit, en wat hij zegt is niet onbelangrijkHet verdrag is niet goed en niet slechtliet zal geen goed doen en geen kwaad, of het nu 3 of 6 jaren duurt, daaraan is niets gelegen, terwijl elk overtuigd is, dat het ver drag slechts voorloopig is. Binnen 6 jaren zal de tolvereeniging van Frankrijk en Belgie eene daadzaak zijndat iszal Belgie aan Frankrijk belmoren. Een dagblad wil weten, dat het tijdstip der algemeene verkiezingen waarschijnlijk vervroegd zal worden en dat de kiescollegien tegen den 25 Junij bijeengeroepen zullen worden. Het blad geeft als reden hiervoor opdat sir Robert Peel voornemens zou zijn in de maand Augustus af re tredenen dat ons bewind Voor de terugwerking hiervan op het Fransche ministerie beducht zou zijn, In een' onderaardschen weg nabij den spoorweg tusschen deze hoofdstad en Straatsburg, heeft gisteren eene verzakking plaats .gehadwaaronder 19 arbeids lieden bedolven zijn. Dadelijk is men aan het werk gegaan om het ingestorte puin weg te halen. Nai 20 uren werks heeft men de zekerheid erlangddat niet allen het leven verloren hadden. Jaclgic. Antwerpen, den 4 April. Sedert eenigen tijd bemeikt men, dat er onder de Hollandscbe garnizoe nen aan de Belgische grenzen eene groote desertie heerschf. Men berekentDat er maandelijks 12 a 15 man wegloopenzoohaast zij in Belgie zijn aangeko men, zendt men ze naar de Fransche grenzen, van waar zij naar Algerie worden gezonden. Onder deze deserteurs bevindt zich een zeker getal onderofficieren. De verliezen vallen voornamelijk op de regementen in garnizoen te Breda te Maastricht en te Bergen op Zoom. De korpsenwelke de meeste manschappen hebben verloren, zijn het iste regement lanciers, het 2de regemer.t artillerieen het 5de en 7de regement infanterie. Er heerscht zelfs desertie onder de Holland scbe marine. (Zou dat waar zijn - De aanzienlijke hoeveelheid aardappelen, boonen en erwten, die alhier is aangevoerd^ heeft voor de verbruikers een' gunstigen uitslag gehad, daar de prij zen thans meer dan 40 percent zijn gedaald. Het Antwcrpsch Handelsblad bevat heden een artikel over het, zoo als dit blad het noemt, Hol- landsch Belgisch geschil. Het toont de treurige ge volgen aanwelke de afgebroken betrekkingen tus schen beide landen na zich sleept. De bestaande vij andelijkheid is onnatuurlijkdaar beide landen het eene handeldrijvendhet andere zich van landbouw en manufacturen generende, als het ware naast elkan der geplaatst zijn om zich te verstaan. In Luik moet er. volgens liet blad, groote gisting zijn, naardien het werk voor de arbeidende 'klasse, sedert de afbre- king der betrekkingen tot op de helft verminderd is. Het Journal roept alle liberale bladen opom aan te dringen op de spoedige hervatting der onderhandelin gen ten einde aan den treurigen staaï van zaken een einde te maken. HÏjebuvÏAubcti. Utrecht, den 8 April. De palm-paardenmarkt was gisteren, in weerwil van het ongunstige weêr, zeer levendig, en de paarden werden tegen hooge prij zen, grootendeels aan Fransche opkoopers, afgestaan. Op de markt waren 877 paarden aangegeven; doch veel paarden waren reeds de vorige dagen door de Franschen onderweg opgekocht. Het Journal des Dóbatseen der grootste en meest gelezen wordende Fransche dagbladenlevért eent bewijs op van geograpbische kennis. Met deelt de ge beurtenis uit Leijden mede, van de ongelukkige vrouw in bet wachthuisje, en plaatst daarbij de stad Leijdeil onder de Rhijnprovincien. Van de verkeerde dagtee- kening en namen willen wij niet gewagen. 's Hertogenbosch, den 2 April. Ten gevolge der op gisteren uitgevaardigde bekendmaking, wapper den heden van een aantal gebouwen de riationale vlag, werd herbaalde malen liet carillon en bet klokkengelui gehoord en was des avonds het sradshuis.prachtig ver. licht, terwijl door het muzijkkorps der sredelijke schut terij, bij wijze van serenade, een aantal keurige stuk ken werden uitgevoerd. Aldus werd op heden de vreugde der Regering en der ingezetenen onzer hoofd stad aan den dag gelegd, wegens de verleende vergun ning tot het aanleggen van den Zeeuwsch- Noord-Bra- bandschen- Limburgschen spoorweg en de bepaling van de vestiging van een station van dien spoorweg binnen diezelfde srad. Van goeder zijde hebben wij nog deze bijzonderhe den omtrent dién spoorweg vernomen. Hij zal san- vangen te Middelburg, het Sloe zal gedempt worden; de Kreekerak zal gedeeltelijk gedempt of er zullen bruggen over gelegd worden. De spoorweg zal loopen langs CGoes?,) Bergen-op-Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg, Loon-op-Zand tot 's Hertogenbosch, van daar op Veghel, Helmond, Venlo, Roermond en Maas. tricht. Aan den concessionnaris wordt door het Rijk afgestaan de Noorder-Kanaaldijk van 's Bosch tot Hel mond. Vóór het einde van 1850 moet de gelieele baan gereed zijn, en binnen drie jaren die van 's Her togenbosch tot Veghel. De hoogste prijs voor passa giers is bepaald op 5 cents per mijl, 1000 Ned. ellen, (de 5000 Nèd. ellen worden op 1 uur afstands gere kend) de minste prijs op a| cents; voor troepen fdier prijzen, O111 de kosten der vestingwerken, die ver anderd moeten worden, te bestrijden, moet de conces sionaris aan liet Rijk betalen één, millioen guldens daarbij moet hij f 500,000 consigneren, welke ver beurd zullen zijn, bijaldien in het jaar 1850 de spoor- weg niet voltooid is. Goes den 9 April. Gisteren is alhier de 22ste verjaardag van H. K. H. Mevrouwde Erfgrootherto- gin van Sahen Wtimar-Eisenachdochter va tl Z. M. onzen Koning, op de gewone wijze gevierd.! Goes, den 9 April. Men verneemt, dal; er op een zeker stal in het land, eene besmettelijke ziekte onder de paarden heerscht. Men vermeent, dat de zelve ontstaan zou zijn door bet gebruik van boonen en erwtenatroodat met cryptogame op roest besmet zou zijn. Het is van belangdat zulks ontdekt en algemeen bekend worde. Intusschen worden er voor zorgen genomen welke men in dezen doelmatig acht. Óp dit oogenblik zijn bereids 3 paarden gestorven, en nog 6 anderen door de ziekte aangetast. BaTii den 4 April, Gedurende de maand Maart 1846, zijn aan liet Kantoor van In- en Uitklaring, Expeditie en Betaling alhier, de navolgende schepen Ingeklaard1 met brusselsche aarde, 2 met pot aarde, 3 niet aardappelen, 1 met boonen, 9 met hout en houtwerk, 8 met kalk, 7 met meubelen, 1 met ruwe suiker, 1 met schelpen, 6 met steenkolen, 77 met hard, puin, straat en zinksteen, 31 met stukgoe deren, 8 met zaad, 71 ledige schepen, te zamen 226 schepen, waarvan 170 onder Nederiandsche- en 57 onder Belgische vlag, alsmede 170 ledige visch- en mosseischuiten en 15 stoombooten. Uitgeklaard48 mei haard en boonstroo-asch, 1 mei koe haar, 1 met hoornen en planten, 1 met bruin steen, 2 met gerst 3 met hout en houtwerk, 9 met hoepels, 9 met hooi, r met huiden, 1 met'jenever, 5 met kaas, 2 met meekrap, 2 met meubelen, 1 met meel, 3 met passagiers, 15 met secreetmest, 2 met stioo, 17 met stukgoederen, 1 met tufsteen, 1 mee vaatwerk, 1 met vlas, 2 met gerookte bokking, 6 met drooge visch, 3 met zoutevisch, 1 met wol, 3 met zaad, 73 ledige schepen, te zamen 214 schepen, waar-

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1