ilufeiicfttic. TENTOONSTELLING VAN PAAR DEN EN KOE! JEN, binnen CORTGENE, LEN, bij het Mud 01 zoodanige andere hoeveelheid JL G. EQELOFSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, ontvangen hebbende, eene aanschrij ving van Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den i April 1S46, A. No. 1980, sde Afdeeling b. brengen dien ten gevolge, ter ken nis van de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente, dat van Dingsdag den 14 tot Zaturdag den 18 alsmede op Maandag den aosten en Dingsdag den 21 sten dezer 'maand ingesloten, bij de Nedeilandsche Bank, bij de Agenten van 's Rijks Schatkist en bij de Ont vangers van 's Rijks middelen voor zooveel hunne kassen dit toelaten, op de gewone kantoor-uren, ter Inwisseling zullen kunnen worden aangeboden: De StiWhen van Drie Gulden en van Tien Schellingen alsmede die van Ttvee Gulden zijnde zulks; naar aanleiding van het besluit van Z. Exc. den Minister van Finantien van den 3 dezer voor de Drie Guldens alleen toepasselijk op diege slagen voor de invoering der wet van 28 September 3816, (Staatsblad No. 50.) Dat de intrekking van de voorzeide munten zal plaats hebben tegen andere nog in omloop zijnde zilveren mun ten of tegen muntbiljetten volgens de wet van den 18 December 1845 daargesteld. Dat de bovengemelde Muntenmet den 19 dezer maand, worden buiten omloop gesteld, en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de Schatkist zullen aangenomen worden; noch door de Ingezetenen zullen bi hoeven te worden aangenomen. Met verder berigt dat ook naar de gelegenheid en gesteldheid van Stads Kas, ter beoordeeling van Bur gemeester en Wethouders ten kantore van den Ont vanger dezer Stad gelegenheid zal wezen om de bedoelde inwisseling te bewerkstelligen, op de gewone kantooruren der voorschreven dagen van Dingsdag den ï4 tot Zaturdag den 18 dezer ingesloten. Vertrouwende», dat een iegelijk van de opengestelde 'gelegenheid ter voorkoming van schade gebruik zal maken. Én opdat deze. algemeen bekend worde zal deze worden gepubliceerdgealfigeerd, en geplaatst in de Stads Courant. Gedaan ten Stadhuize van Gors, den 4 April 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van tieZelven, De Stads Secretaris, U. de FOUW, Jz. A L.LEIIL li 1, T.Ier Handelsblad schrijft, dat de Gouverneur-Gene raal van Nerrlandsch-Indie bij de hand wijze van den vicaris Gro-. ff. ge 11 imperium in imperio kon dul« den en dus den vicaris (wiens gedrag het verre af is van ie verdedigen) tot zijnen pligr terugbrengen, de koninklijke verordeningen enz,, handhaven moest. Maar dit alles most liern, volgens hetzelvede bevoegdheid geven om Zijn Eerw. in zijne bediening te schorsen de van regeringswege aangestelde geestelijken in hunne funciicn te herstellen, maar daar moest de magts- oefening hebben opgehouden of ware er tegen 's lancis wetten gehandeld dan behoorden de schuldigen aan de vervolging van den strafregter zijn overgeleverd. Het noemt de politieke uitzetting ecne betreurenswaardige maatregel, overbodig, ondoelmatig, onstaatkundig en van ver uitziende gevolgen in de toekomst. Volgens den Noord-Brabanderzou liet den Heer Esschericii, die eenigen tijd geleden alhier uit Java is aangekomen, gelukt zijn, de zaak met de Regering op eenen gewenschten voet te regelen, waarom men hoopt, dat de zaak op Java niet tot het uitersre'zal gebragt worden, alvorens de tijding van 's Koning hoose beslissing aldaar aangekomen zal zijn. Maar naar beriat van hetzelfde blad zou Mongr. Gr00ff werkelijk met zijn gevolg 1 Februarijde reis naar Nederland reeds aanvaard hebben. SURINAME- Uit de Royal Gazette van GeorgetownBritish Guyanavan den'4 December 1845, No. 6209 ont kenen wij het volgende berigt ten bewijze van de denkbeelden, welke in die kolonie worthn gevormd, omtrent de voornemens van de Nederlandsche Rege ring, betrekkelijk de vrijlating der slaven. Een Nederlandse!) oorlogschip is hier in de laatste 14 dagen aangekomen uit de naburige Nederlandsche kolonie Suriname. Onlangs heeft in her b stuur van dar gewest eene verandering plaats gegrepen. De Ko ring der Nederlanden heeft den gouverneur r.Uns teruggeroepen en in diens .plaats den baron van" ra deus aangesteld. Wij zijn niet in staat geweest te vernemen, of dez.° verandering eenige wezenlijke wij ziging in de staatkunde van het. Naledauitsche Hof te kennen geeftmet betrekking tot de zaak der slaver nij, noch oc^ of de baron van raders met eene meer uitgebreide volrtiagtdan door zijnen voorganger werd bezeten, is toegerust tot wijziging der vooireg- ten door de slavenhouders te Suriname bezeten. Maar vvrj hebben alle reden om te gelooven-, dar de gewig- tige vtaag van de afschaffing der slavernijde aandacht van liet» Nederlandsche Ministerie ernstig bezig houdt, en dat de tijd niet-meer verre verwijderd is, dat de vrijheid van den slaaf zal worden afgeln ndigd in ieder grondgebied, waar de. Nederlandsche vlag vvapput liet is inderdaad vooriederen opmerker duidelijk dar, nu de Engelsche emancipatie voltooid is ook het lat der slavernij in ieder ander gedeelte van de nieuwe wereld is beslist. Niet alleen in Suriname* maar ook in de Fransche koloniën op Cuba en Porto lUeo en in de zuidelijke staten van de Amerikaaiische ver- eenigde gewesten moet de slavenhouderbetzij ge willig, hetzij gedwongen, onderdoen voor de kracht der omstandigheden en de eischen van den tegenwoor- digen tijd. Regts'reeks of zijdelings doet de op mbare meeningwelke vap de Engelsche koloniën is uiige gaanzich bij de vrienden van de vrijheid van den menschen zelfs bij de slavenbevolking in die sterkten van o/erzeesche slavernij, gevoelen. Maar, hoedanig ook de staatkunde van het Neder, landsclie kabinet, omtrent dit verontrustend en ge- wigtig onderwerp moge wezenhet bewijst aan de zijde van het bestuur in Surinamevoor het bez.it van die hoedanighedendoor welke de Nederlanders altijd zijn beroemd geweestvoorzigtigheid en voor ziening, dat hetzelve, sedert 1838 zich iedere aan leiding heeft ten nutte gemaakt, om bekend te worden niet de werking der groote proeve, in de Britsche koloniën genomen. Met het oogmerk om berigten in te winnenvoerde het Nederlandsche oorlogsvaartuig *'t welk onlangs hier aankwam., zes of zeven commis sarissen met zich, nnder welke was een zoon van den gouverneur van Suriname benoemd -door den baron van raders om naauwkeui'ig de werking van het nieuwe stelsel te onderzoeken in dat gedeelte van Gui- jan a 't welk in zoo velerlei opzigten met de na burige kolonie Suriname gelijk staat. De hoofden dezer commissie werden met alle verschuldigde eer door het bestuur (the executive) dezer kolonie ont vangen en volgens alles wat wij vernemenwaren zij ten hoogste ingenomen met den staat van zaken welken zij om zich zagen in deze bezittingen welke tot de belangrijkste zouden kunnen gemaakt worden door eenig land immer bezeten. Wij kunnen niet instaan voor de juistheid van het on dit"; maar er is zeker gerucht verspreid, dat de laatste gouverneur, elias uit Suriname was terug geroepen ten gevolge van zekere vertoogenaan den graaf van Aberdeen, door den Engelschen Commis saris te Paramaribo den heer schenleij ingediend, welke zich daarbij beklaagde over de behandeling, door hem ondergaan in de uitvoering der verpligt'm- gen aan zijn inpopulair ambt verbondenwanneer hij in aanraking kwam met sommige der eerste be ambten welke in hunne tegenstrevende gedragingen werden voorgestaan door den vorigen Gouverneur van SurinameIndien dit berigt waarheid bezatzoude de laatste benoeming van den Baron van raders schijnen te bewijzen eene sterke neiging aan de zijde van het Nederlandsche kabinetom de nadeelen der slavernij uit te roeijen, of, in allen gevalle', dezelve werkdadig te verzachten. Onze lezers zullen met vreugde uit dit berigt ont waren dat de regering genegen schijnt te zijn om de werking der beide stelsels van slavernij en van vrijen arbeidop de plaats zelve te leëren kennen. EXTRACT uit de Registers van den Bur gerlijken Stand der Stad Goes, gedu rende de maand Maart 1846. Gehuwd Marinus van der Heijde en Neeltje de Puit. Johan Wilhelm Jacob van Vonders Westerburger en Tona Josina van Zoom, Antonïe van Bloppoel en Maatje Poelman Dekkers. Geboren Den Aden. Jan Franpo'tszoon van Johannes van Et linger en Krina Cornelia van Strieu. Jan Cor nells. zoon van Jan de Wolf en Jannetje van Weele. den Sslen. Johannes Josephuszoon van Carel Petrus BrUsket en Johanna Josina Mol. Eduardzoon van Adriann Blankert en Elisabeth de Jong. den ioden. Willem zoon van Jacob van der Hoeven en Janna llartog. den \t\dtn. Jan Hendrikzoon van Cornells Nicmversteeg e:t Johanna de Bath, den 15den. Theresia. Adrianadochter van Josephus Johannes Loobctk en Antonetta Piasmans. Johanna dochter van Jan Martinus Meilink en Maria den Boer. den 1 aden. Maria Petrone.Uadochter van Johannes Geraard Ris stem y en Kornelia Johanna de Fouw. den icpden. Anna Maria dochter van Willeminus Carolus Plas en Gcertruid Steenbakker, den listen. Davidzoon van Marinus de Keur en Maria Proos. den insten. Johanneszoon van Fitter Gerard Passieux en Tónna Cornelia Dclnaij. Willem Lodcwijk, zoon van Jaco- bus Pieper Kakcbctkt en Lcijutje Johanna Pietcrnella Vader, den listen. Hugo, zoon van Catharina Ma- griet a Bruggernan. den zjsten. Maiihijszoon van Jluijbrcgt Dnijvcwaard en Elena Noordhoekden 18sten. Jacoba, dochter van Joseph Antonie Brusketto en Maria Crombctn. den zc>sten. Leuntje. dochter van Dina Geluk den gisten. Adrianadochter van Hu- bngt Hengsimangers en Anna van der fel aas. Adriana Cornelia dochter van Comelis Visser en Adriana Sara Fabc.r. Dus 11 van het mannelijken 8 van het vrouwelijk geslachtin het geheel 19. Overleden Den iden. Hendrik Berkens oud 81 jaren. Jaco bus Johannesoud 9 maandenzoon van Marinus Johannes Bakker en Maria Lablaijs. JVillcm Mari. misoud 15 maanden, zoon san Abraham Comelis en Wi'lemina Maria de Wolf. den 8sten. Joboud 6 jarenzoon van Comelis cle Munck en Cornelia Snoep, den ejden. Eduardoud 1 dagzoon van Adriaati Blonkcrt en Elisabeth de Jong. den 10den. Janoud 4 jarenzoon van Jacobus Allemekinders {overt.en Adriana Matthijsse. Comelis. oud 16 maanden, zoon,van Janus van Luijk en Pietcrnella Battens, den aosten Johannes van Sasoud ai jaren. Dirkoud 3 maandenzoon van Amelia Tcrlue. den aastenCornelia Dekkeroud 55 jaren, den 23sten. Christina Cornelia oud 10 weken, dochter van Johan Pieter den Boer tn Antonia Adriana Zuidweg. den aksten. Franspois Lodewijkoud a\ jaren, zoon van Fr an pops Loacwijk Goosseii en Pietcrnella Adriana Dekker, den aksten. Comelis. oud 2 maandenzoon van Adriaan Bliek en Maatje van der Ileede. den losten. Durfje van der Hoevenoud 58 jaren, den listen. Maatje van der Ilcecle. oud 42 jaren, huisv. yarn Adriaan Bliek. Marinus van Leven, oud 80 jaren. Daniel Johannes, oud jaar, zoon van Adri- aatr Rogge en Maria Meulendijk. Dus 13 van het mannelijk- en 4 van het vrouweljk geslachtin het geheel 17. Levenloos Aangegev-Én: Een kind van het mannelijk geslacht van Ulke Gaukts Hazewir.dus tn Hermina Jans Domenie. Heden overleed alhier, na een langdurig en smartelijk lijden, inden ouderdom van 54jaren, COR NELIA KAKEBEKE geliefde Echtgenoot van Wolfaartsdijk C. van STRIEN. 4 April 1846. MEr zal in de 8ste Afdeeling van Landbrniw en Veeteelt van p(3| Zeeland, op Woensdag den 15 April 1846, des voormiddags van 9 tot 12 uren, eene gehouden worden waarbij aan het besrgekeurde Vee 'van ieder soort, MSEMIEW zullen worden toege kend, en tevens bij wijze van MARKTDAG, gele genheid tot Verkoop en Aankoop,van bet aangebragte Vee bestaan zal. OPENBARE VERKOOP ING op Dingsdag den 7 April 1846, des middags, precies, bij het Vischperk binnen deze Stad, van ruim SJÏ© MUSESETS A ARDAPPE" als bij de veiling zal wTden opgegeven. De Ondergereekende maakt zijnen ge- eerde begunstigers bekenddat bij hem weder ontvangen is een fraai assortiment IJ BES HAISS-MOEBBIS, laatste smaak, uïr de Fa- brijk van den Heer A. van POZENDAAL, te Middelburgdeugd en kwa'iteit, die reeds genoeg bekend zijn, doen den ondergereekende ook (lit jaar op de gunst van zijne geëerde Stadgenooten hopen ouder belofte van een prompte en civiele bediening. Goes, den 6 April i8v6. Te Goes, bh F. Kleluwens èv Zoon.,

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2