IV'. C GOESSCIIE COURANT* Wgfe Donderdag 3 April. -m De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per R wartaal is f .1,75; Fianco per Post f J.90. •i.-Mji i - V Getvone Ai f geplaatstG van J 6 re. Advcrtentiën wordend 20 ets. de ehoorte-, Mn wclijks- en Uoodberiglen egels a f d,20, behalve het Zegelr regel\ iglen J Iregt. f PÏIEU W® TI J DING EN 23uitöcïïï«nu&. Trier den 28 Maart. Den 19 Maartop het oogenblik dat een groot gedeelte der bevolking van Reiclishoffen departement Neder-Rvjn zich des avonds in de kerk bevondviel een vuurkooldie naar alle kanten vonken en vlammen van zich verspreid de met een verschrikkelijk geweld op den 72 mètrcs hoogen toren. De schrik en verwarring in de kerk was zoo grootdat alle menschen er uit snelden. Op hetzelfde oogenblik hoorde men op niéuw een slag als het geknal van een zwaar stuk geschut en eene nieuwe massa vuur viel op den toren welke zich in drie stra len scheen te verdeelende eene nam zijne rigting in de lucht noordwaarts, de tweede drong in den toren, en de derde liep langs denzelven. Alle personen, die zich in den uitgang van de kerk bevondenwerden tegen den grond geworpenslechts een man werd.ge dood en eene vrouw werd niet dan met veel moeite in het leven terug gebragt. De schrik was algemeen. Een hagelbui volgde op de slag. Inrusscben stond de toren in brand, en de inwoners moesten wedijveren om den brand meester te worden. Het uurwerk is'olij ven stilstaan, en de wijzer toont het uur aan, waarop die gebeurtenis heeft plaats gehad. Over Triëst is er uit het Oosten tijding dat een vreesstlijke stormwind de stad Phihppopel ver woest heeft; 700 winkels, 2 moskeen en 14.0 dei- schoonste huizen zijn vernield gewordende schade wordt op niet minder dan 40 millioenen (Turksche) piasters geschat, en alles was er in de uiterste ver slagenheid. Londen, den 25 Maart. Eene ijzeren kerk is dezer dagen uit Engeland naar Jatnaïka verzonden. Zij is22 meters lang en 14 meters breed; de vensters zijn voorzien van glasruiten ter dikte van 7 miliime. ters, de'toren prijkt niet glazen van een zeer schilder achtig effect, I J er geheel kost 1000 JL. Verscheidene vaartuigen, welke onlangs in de Kaapstad aangekomen zijnberigten dat zij groote vlugten Sprikhanen gezien hebben op de hoogte van de westelijke eilanden. De verschillende opgaven ver gelijkende blijkt het, dat deze insekten zich hebben uitgestrekt over eene ruimte van 600 vierkante mijlen. Kapt. Madignan, van het schip Herculesvan Odessa, ontmoette dezelve op 16 gr. lengte en 36 breedte, en zeilde midden door dezelve van oost tot west, 500 of 600 mijlen ver, eerst van dezelve bevrijd wordende op 1000 mijlen afstands van het land. De heer J. G. Hard, een passagier aan boerd van liet schip Sylvanus Jen kins van Trieste, geeft hetéclfde berigt, en voegt er bij, dat er vele Sprinkhanen in de lucht zoowel als in het water waren, en dat zij gedurende verscheidene dagen velen derzelve op de masten en zeilen van het schip hadden. Zij dreven op het water rond, som wijlen in breede velden en dan weder in bogiige rijen, gelijk zeegras aan den buitenkant van den golf stroomt. Deze heer gelooft"dat zij van de Afrikaansche kust moeten gewaaid zijn. Hongkong Register Parijs, den 25 Maart. De winter is streng in het midden en '111 het zuiden van Frankrijk. Er is veel sneeuw gevallen en bijna al de koeriers zijn latei- op de plaats hunner bestemmingen aangekomen. De velden romdoni Dottai waren, eenige dagen geleden, niet sneeuw bedekt. Hetzelfde wordt van Havre en de omstreken geschreven1. Parijs den 29 Maart. Een goed reglement op de spoorwegdienst wordt allernoodzakelijkstnog is liet onderzoek omtrent het nabij Lijon aan eene dili gence toégebragt ongeluk niet voltooid en reeds moet er een nieuw onderzoek worden ingesteld omtrent een later, ï.abij St. Etkune- gebeurd voorval hetwelk evenwel nog zoo gelukkig is afgeloopen van geen menschenlevens gekost te hebben. Ook op daf punt is eene diligence bij het dwars overrijden van den spodr weg, tegen eenen juist aankomenden trein gcstO'>*eji de postillon heeft ziine paarden nog sterk genoeg kun nen aanzetten 0111 het verbrijzeld worden te vermij denen er af te komen met uit het spoor gesmeien tc worden en her breken van een achterwiel. Aan de- kaai d'Orsay zijn 33 blokken wit en zwart marmer omscheept en naar bet Invalidenhuis ge voerd, Deze blokken, waarvan er eenige 16000 küog. Wegen, moeten dienen voor de graftombe van Napoleon. Men ziet thans in den Jardin des plant es eene Tibersche geii met vijf pooten. Mi 11 wildat een zeer hoog geplaatst persoon, een' eigenhandigen brief heeft geschreven aan Konin gin Maria Christina en dat hij zich daai'in in zetr sterke bewoordingen beklaagd over de wending, welke de Spaansche" aangelegenheden hebben aangenomen. De genoemde Koningin zou voorts in dien brief worden beschuldigd van het Spaansche volk, als het ware, on- 'noodig te hebben uitgedaagd om zich tegen het bewind te verzetten en daardoor het koninklijke gezag in de waagschaal te hebben gesteld. ^jCbtffLlubcit. 'sGravbniiage den 31 Maart. De gouverneur- generaal van Neerlands ludië, in ra le, heeft den 19 January een besluit genomen, bij het eerste artikel waarvan de hoog-eerwaarde heer J. Groof, bisschop van Canea in partibus infideliumapostolisch vicaris en pastoor re Buavia, van stonde af aan in de uit oefening zijner functien wordt geschorst, en, met zijne adsisteuten, J. D. EscherichA. HemelsB. Eers tens en J. van den Brand, buiten Neerlands Indië verwijderd; wordende hun een rijd van veertien dagen, tot het in orde stellen hunner'zaken, gelaten. Bij de volgende artikelen van het besluit wordt het R. K. kerk- en armbestuur van Batavia, met den residenr aldaar aan het hoofd, in commissie gesteld, om alle kerkelijke goederen, gelden en geschriften, uit de han den van den aposrolischen vicaris en pastoor dier plaats in bewaring te ontvangenden directeur der producten en civile magazijnen aangeschreven, -voor den geheel kosteloozen overtogt naar Nederland van den bisschop en zijne drie laatstgenoemde adsistenten, mei eene der eerste goede scheepsgelegenheden, het noodige te verrigten, zijnde de heer Escherich bereids over den zoogenaamden landweg vertrokken aan de R. K. pastoors li. J. Cartenstat en A. Gritbeeti den onderpastoor J. A. van Dijkopgedragen, re- spectivélïjk te Batavia, Samarang en Soerabiija dc her derlijke belangen der R. K. gemeenten tijdelijk waar te nemen, en, eindelijk, de directeur-generaal van finan- tien gemagtigd, om aan den apostolischen vicaris en pastoor te Batavia,/. Groef, als tegemoetkoming in de afdoening zijner zaken, eene som uit te keeren, hoogstens aan het bedrag van zes maanden zijner be zoldiging gelijk staande. De oorzaken van dit besluit, hetwelk, volgens par ticuliere brieven tot den 31 Januarij, te Batavia het hoofdonderwerp der gesprekken uitmaakte, liggen in ongehoorzaamheid des bisschops aan het hoog bestuur, door het eigenmagtig afzetten van den pastoor Car tenstat te Soerabaya van den pastoor Grube ie Samarang en J. A. van Dijk, endoor het doen vervan gen van deze geestelijken door de bovengenoemde vier anderen, welke nu, met den bisschop, uit de kolonie verwijderd zijn geworden. Uit de considerans blijkt, onder anderen, hoe de bisschop zonder omwegen verklaard heeft, het staats belang der kolonie niet onvoorwaardelijk, maar alleen bij de vervulling zijner priesterlijke waardigheid, zoo veel mogelijk" voor -oogen te houden, en dien tenge volge ook alleen behoudens de vervulling zijner geestelijke verpligtingen" bëreid te zijn, de Koninklijke besluiten en verdere ten aanzien van de R, R, gods dienst bestaande bepalingen na te leven. Toen Z. M. de Koning ten verleden jare, de alhier gehoudene tentoonstelling van schilderijen, enz. met Hoogstdeszelfs tegenwoordigheid vereerende, eenige der iiirsttkendste kunsttafereelen voor Zijne galerij aankocht, viel Zr. Ms. keuze o"k op eene schilderij van onzen stadgenoot, den heer D. J. Blesdit stuk echier reeds verkocht zijnde, behaagde het Z. M. dien kunstenaar zelve de vervaardiging op re dragen eener schilderij, daarbij het onderwerp en de grootre aan den schilder overlatende. Aan deze zoo hoogst- vereerende onderscheiding heeft de heer Bles voldaan, en in liet hem zoo eigenaardig genre een zinnebeeldig tafereel voltooid, naar aanleiding eener spreuk van Fa- der Ca>svoorkomende in den Spiegel van den ouden en nieuwen tijd: wie trouwt omtrent zijn oude ja ren, die laat zijn goede dagen varen." Dit stuk ge tuigt van de grooie vorderingen van den jeugdigen meester en doet zijn talent eer aan; Z. M. de Ko ning heeft dan ook aan den heer Bies Hooestdeszelfs bijzondere tevredenheid deswege in de vkijendste, be woording doen betuigen. 's Gravenhage den ai Maart. Het stelsel van zpiniglk-irfs-verwarming door den heer Gardienvan. Parijs, uitgevonden, en waarvan men reeds eenige goede uitkomsten heeft kunnen waarnemen in het koffijhuis Belvèdere alhier, hetwelk in de maand November 1845, door middel van caloriferes verwarmd is, is dezer da gen in een groot locaal toegepast. Deze nieuwe proeve heeft volkomen bewezen de voorkeur, die dit stelsel verdient boven de oude wijze van verwarming, uit het dunbel oogpunt, van zuinigheid en de andere uitkomsten die zij oplevert. De heer Gardien heeft in de Waal» sche kerk in het Noordeinde aldaar, een toestel van verwarming door stoom geplaatst. Hier moest eena ruimte van 115,500 kubieke voeten worden verwarmd; de arbeid die den 5 January jl. tot dat einde een aan» vang nam, was den 5 Maait jl. voltooid; den 25 Fe. brttarij heeft men de eerste proeve van verwarming genomen. In vier uren rïjds stond de thermometer op 14.gr. Reaumur. Sedert eenigen tijd wordt dit toe stel ten algemeenen genoegen gebezigd. Iti de afgeloopene week begaven zich twee per sonen te Delft in zeker huis, waarvan men de voor deur onvoorzigtiglijk had open laten-staan; één hun ner zocht 'dadelijk de bewoners, die zich in de huis houdkamer bevonden, op, hun naar zekeren naam vra gende; de andere had daardoor middelerwijl gelegen heid, in eene suite, uit een meubelstuk, door middel van het opentrekken eener ongeslotene lade, een hals. sieraad met gouden slot en eene parapluie uit de tweede kamer weg te nemen na hun vertrek eerst ontdekte men den diefstal. De parapluie werd door hen dadelijk te Deltt verkocht, en de halsketting al hier bij zekeren goudsmid. Niettegenstaande de on- niauwkeurige signalementen, zijn de daders evenwel .alhier ontdekt en in hechtpnis genomen; een hunner is vroeger reeds wegens diefstal veroordeeld geworden de andere heeft den diefstal gepleegd of helpen plegen, nadat hij daaes te voren zijn' vader ten grave had ge(3ragt. Men verzekert, dat het bij nader onderzoek gebleken is, dat de aangehoudenen zich ook nog aan andere diefstallen, zoo hier ter stede als elders, heb ben schuldig gemaakt. Amsterdam, den 25 Maart. De heer L. van Vliet alhier, heeft bij de Regering concessie gevraagd tot het aanloggen van spoorwegen op Java. Te Nijmegen is reeds een aanvang gemaakt met de opnemingen en waterpassen, ter voorloopige rege ling van de rigting, te geven aan de spoorweglijn vaa 's Hertogenbosch over Grave en Nijmegen op Arnhem- Utrecht, den a6 Maart. Voorgaanden Zaturdag; had alhier het volgende plaatsDe landman iS1 kwam uit een naburig dorp met zijn' wagen de stad binnen rijden, hebbende op denzelven 6 mudden rogge, welke hij ter markt wilde brengen. Een hem oogen- 1scl1ij.nli.ik bekend koopman vraagt hem naar den prijs. Hij vordert f 8,50 voor de tniulde. De koopman biedt 8, en voor dien prijs wordt hem de rogge af.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1