N°. S Maandag30 Maart. GOESSGHE COURANT NIE U WSTI-J DING EN. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post, f J,90. i' ?»~v Ge wone Advertenliën worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodheriglen {van J 6 regels it f J ,20, behalve hel Zegelregt. Londen, den 21 Maart. In Ierland hebben de wanorden geen einde. Uit Dublin schrijft reen van den 19 MaartDe heer Carrickrijk. landeige naar in het graafschap Clare en lid van de vredescom- missie aldaar, is gifereren vermoord op zijne terugreis van eene bijeenkomst, waarop middelen beraamd wa ren, om de algemeens armoede re lenigen. De heer Smith Blooddie van dezelfde vergadering terug kwam, is ook aangevallen en doódeüjk gewond. De landei genaar Murphy, uit het graafschap Waterford, is Dings* dag vermoord. De heer Denis Mcarapachter in Tripperary, is Zondag door 6 landlieden in zijne ei gene woning overvallen en met stokken doodgeslagen. Te Finnetterston, in liet graafschap Limerick, is eene landhoeve door eene bende gewapende mannen aange vallen doch de bewoners boden eenen zoo geweldigen tegenstand, dat de aanvallers moesten aftrekken. Volgens een dagblad van Halifax, heeft onlangs, in de ijzergieterij van den heer Anson aldaar, een dei- verschrikkelijkste ongelukken plaats gehad, welke se dert vele jaren aldaar zijn voorgevallen, 't welk den dood van den heer Anson en van zijn' boekhouder ten gevolge beeft gehad. Het schijnt, dat eerstgenoemde zich op de eene of andere wijze met de machine be zig hield, en de boekhouder Taylor, die zich tor hetn begaf, op hetoogenblik dat de ketel der machine sprong, van zijne plaats werd losgescheurd, en geheel door het belendend huis van den lieer Pollardover de daarnevens liggende straat en tegen de huizen aan de overzijde daarvan geslagen. Eene vrouw, in een'kel der met wasschen bezig, is door stukken der opge worpen steenen vrij erg bezeerd. Gelukkig bevond het huisgezin van den heer Pollard zich boven aar, het thee drinken, en was de bediende in den kelder, toen de' ketel door dat huis heen ging, anders waren zij, allen allerwaarschijnlijkst gedood. Verscheidene kinderen in de siraat werden bezeerd, een jongen zelfs vrij zwaar, zoodat hij naar iiet gasthuis moest wor den vervoerd. Naar het gevonden lijk van den heer Taylor te oordeelen, moet hij oogenblikkelijk gesïor ven zijn; de heer Anson heeft slechts een half uur 11a het hem overgekomen ongeluk geleefd. J'vatïfsvwfr.- ParijS den 22 Maart. Iemand, die met de Cam bria van Boston in Frankrijk is aangekomenberigt ons, nat hij New York den 24 Fc-hruarij verlaten had; den avond te voren was de sneeuw er zoo overvloedig gevallen, dat zij ter hoogte van eene Nederlandsche el op de aarde lag. De winter was op dit tijdstip op de kusten van Amerika nog tamelijk streng. De Cam bria is tusschen Boston en Halifax vijf dagen lang in het ijs bekneld geblevenen heeft in laatstgenoemde haven moeten binnen loopenom eenig herstel. Het ontvangen rapport van den generaal Masey aan den luitenant-generaal de Bar, bevestigt de over winning, behaald door den kolonel Gamou. De aan zienlijke kudden, de v 1*011 wen en de kinderen van de JDouairen zijn hernomen. D e go urn s (ruiters) van Abd el-Kader hebben 2 a 300 gezadelde en getoomde paarden verloren. Het paard van den emir is onder zijn lijf doodgeschoten, en hij zeifis, benevens 60 zijner rui ters, slechts met' moeite omkomen. In de gemeente Kersant (Finisière) is een slag- ter door een varken, at hij eenen pachter ontstolen had, opgehangen. Deze slagter had het met de ach« terpooten 0111 den hals gehangen bij het ovtrklimmen van een muur, glipie zijn voet uit, hij viel naar de eene en bet varken naar de andere zijdezoodat hij door het tegenwigt bleef hangen, Terwijl de Poolsche opstand in het land zelf 1 edwongen is, doen zich eenge naweeën daarvan in Frankrijk gevoelen. Te Toulouse waren ligte wanor den ontstaan; thans zijn ook, op de drie laatste dagen dei vorige week, onlusten te Dijon voorgevallen, waas 'de Marseillaise gezongen en onder het geroep: Leve Polen! Weg mei L odewijk Ti li fisWeg mef Guizot! driekleurige en zwarte rouwvaihidels rondgedragen zijn. De wacht der prefectuur heeft de baijonnetten moeten vellen, een man schijnt ligt gekwetst geworden te zijn, van den kant der menigte zijn een paar steenen gewor pen maar hiertoe heeft het oproer zich gelukkig be paald. Inmiddels bad de regering meer troepen ont boden, en eenige personen zijn gevar. Ook te Mets is eenige onrust geweest, maar zij heeft slechts'in ge schreeuw bestaan. £}.cbcrlnabcu„ 's Gravenhage den 26 Maart. De Algemeene Armenvergadering heeft ter kennisse van het publiek gebragt, dat de door Haar aangewende poging, tot liet daarstellen eener vereeniging ter verbetering van den werkenden en dienstbaren stand, door een gewenschten uitslag zijn achtervolgd, en alzoo tot de in werking brenging zal worden overgegaan. De pohcie te Londen heeft in het jaar 1845, bijna vier millioenen guldens gekost. liet geheele per soneel bestaat uit 4749 personen, als: een directeur, 18 onder-directeurs114 inspecteurs, 485serjants en 1431 cortstabels. 's Gravenhage, den 27 Maart. Men verzekert datna bet verblijf van Hare Majesteit de Koningin Victoria in de Residentiehet Oude Paleis in het Noordeindewaarin men s eeds druk bezig is vele verfraaiingen en verbeteringen aan te brengen zal betrokken worden door H. II. K. K. II. H. den Prins en Prinses van Oranje, zijnde het Paleis aan itet Plein bestemd voor Z. K. II. Prins Hendrik. Men mag zicli niet eenigen grond vleijendat H. K. H. Piinses Albert van Pruissendie gedurende dezen winter zich door Hare milde gaven zoo mensch» iievend heeft onderscheiden, over een paar maanden slechts voor een' korten tijd afwezig zal zijnen terug gekeerd zijnde voor vast Haar verblijf in ons midden zal vestigen. Naar men wil zal H. Iv. II, alsdan Haren intrek nemen in liet Hótcl van wijlen Z. Exc. den Minister van Staat Baron Verstolk van Soihn in het Voorhout. Bij de gevallen van hondsdolheid, welke zich dezer dagen hebben voorgedaan, kan het welligt be langrijk zijn, aan eene genezing van watervrees te doen herinneren, welke in het jaar 1823, in het Hótel Dieu te Parijs plaats vond. Het was op een' Maandag in October van dar jaar, dat zekere bakker in dat hospitaal werd gebragt, die verscheidene toevallen had gehad, waarvan een stads geneesheer geene verklaring had kunnen geven. Dings- dag ochtend erkende dr. Caillardgeneesheer van het établissement, dat er dolheid plaats vond, welke na eenige uren tot een zeer hangen graad klomde ra zernij, de begeerte om te bijten, het schreeuwen, en de afkeer van alle vocht stegen ten top. Men be proefde herhaalde aderlatingen, doch zonder vruchr, en men schreef den lijder geene twee uren levens meer toe. Dr. Caillardwetende, dat dr. Magendie zich onledig had gehouden met navorschingen, betref- Pilde de watervrees, lief denzelven verzoeken, zijne zorgen aan den ongelukkige te wijden. Zonder tijd verlies voldeed deze aan dat verzoek, en gebruik ma kende van zijne ondervinding bij vroegere proefnemin gen verkregen, spoot hij, met behulp der kweekelingen van het hospitaal, ongeveer eene pint bloedwarm wa ter in eene ader van den arm. Deze, wegens de ver schrikkelijke stuipen van den lijder, hoogst moeljelijke bewerking, had de gelukkigste uitkomst. Een halfuur na de inspuiting herkreeg de zieke zijne verstandelijke vermogensde stuipen, de lust om te bijten hielden op, hij kon drinken, en alle kenjteekenen der water vrees verdwenen, tot niet geringe verbazing der om standers. Weinige dagen later was de herstelling volkomen. Leijden den 26 Maart. Eergisteren werden in een huisgezin de kinderen, die slechts weinige gekleurde pipermunt hadden gebruikt, eensklaps vrij ernstig on gesteld. Bfi geneeskundig onderzo k bleek het, dat die ongesteldheid door lier gebruik ril -r pepermunt was veroorzaakt. Men ziet hieruit hoe voorzigtig men mee gekleurd suikergoed moet zijn. De justitie heeft zich de zaak terstond aangetrokken en cfe aanwezige voorraad in den winkel in beslag ge- nomen, welke voorraad thans scheikundig wordt on derzocht. L'eidschc Counant.) Willemsdorpden aó Maait. Heden morgen, omstreeks elf uredeed zich weder een schrikkelijk: schouwspel op de personen Wouter O uwe net l en Bart -Muddeknechts van B. Latter te Lekkerkerkmee .eenen hoogaars viscli aan den Moer lijk gebragt heb bende, sloegen op hunne terugreis door den hevigeö wind èn het holle water met hun vaartuig om; doelt daar beiden zich aan hun vaartuig vastgeklemd hielden, is liet de equipagie der stoómboot 'Tilhclminava rende tusschen den Moerdijk en Willemsdorp zijnde schipper A. KleinChrist, de KorvetL den Rooijen J H. Meijer en B. van der Sluisdoor bet aanwen den van groote bedaardheid en voorzigiigheidmogen gelukken de beide bovengenoemde personen met de sloep te redden en te gelijk liet vaartuigje met de stoomboot in de Moerdijksche haven te slepen. De geredden zijn bij den kastelein M. van Lommei opge nomen en van het noodige voorzien geworden. (Dords. Cour.) Groningen den 26 Maart. In de vorige week is hier ter stede een gruwelijk feit bedreven. De per soon Pietri Toninigeboortig van Modena, oud om» streeks 25 jaren, stond sedert eenige t\jd in betrekking met den heer N. Mortens, gipsbeeldengieter, wonende in de Krom-Elteboog alhier, ten einde voor eigene tekening beelden bij de huizen rond te venten. Te dezer zake begaf hij zich somtijds ook naar de dorpen ten platten lande. Den 19 dezer zoude hij zich weder op reis begeven en had ook werkelijk reeds een wei- nisr vóór zes uren 's morgens het huis van den heer Menensbij wien hij kost en inwoning hadindien hij hier ter stede verwijlde, verlaten, toen hij koiE daarna in hetzelve terugkeerde, uithoofde hijzoo als hij voorgaf, zijne geldbeurs had vergeten en alzoo de kosten der reis niet konde betalen. Op voorstel van de jufvrouw Mertcnswerd nu besloten, dat hij eerst door een ontbijt zich zoude verkwikken en alsdan,, wijl nu reeds de schuit was vertrokken, de reis voor- bands te voet aannemen. Maar terwijl hij zich aait den haard had nedergezet en de jufvrouw daaraan be zig was niet liet gereed maken van koffijgrijpt. To nini eensklaps eenen hamer, en geeft haar daarmede niet mijlder dan drie slagen op her hoofd ten ge volge waarvan zij bewusteloos en in haar bloed ba den ie nederzeeg. Weder eenigzins tot zich zelve gekomenen daarop zich ter achfevdeure uit ome hulp wendende tot hare buren, is de onverlaat in middels tot het vertrek doorgedrongenwaar de heer Mtrlens nog te bed lag en waar hij wistdat de goederen van waarde zich bevonden. Vermits echter op het hulpgeschrei van de mishandelde de buren da delijk kwamen toeschieten, is hij 'niet tot zijn ver moedelijk doel kunnen geraken en heeft alzoo dade lijk de vlugt genomen. Door de ijverige pogingen der policie is hij echter reeds Maandag jl. te Appin~ gadam in hechtenis genomen. Gelukkig is de juf vrouw thans weder in zoo verre hersteld, dat er hoop bestaatdat de ondergane mishandeling bij haar geena noodlottige gevolgen zal achterlaten. GronCour.) Leeuwarden, den- 24 Maart. Men meldt uie Gelderlanddat op vele plaatsen de behoefte meer en meer ontwaakt aan kolonisatie. Uit den achterhoek: toonen zich vele afgescheidenen bereid, om een ander vaderland te zoeken. Uit Eist in de Over-Betuwe vertrekt eerlang een 2oral niensclien naarNoord-Amerika. De aanvraag, 0111 naar de West temogen vertrekken, heeft-, niettegenstaande den ongelukkigen afloop dei- eerste proeve nog uier op ehouden. Komt er een oproep vatvds. Br andhof met eene verzekering, dat

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1