HET VOLKSFEEST T alles onverlet door de vreemden geschiedt, en, volgens de verdragen, ook niet belet kan worde". Onopge merkt is dit alles niet gebleven; bet is in zoogenaamde pamphletten <n artikelen der dagbladen meermalen in liet licht gesteld (2). Het be'ang voor Nederland om betrekkingen met het noorden van Borneo aan te knoopen, om, ter bevordering van den handel, eenige punten op de uitgestrekte noordwestkust te bezetten, werd herhaaldelijk betoogd (3). In de berigteil om trent den steeds toenemenden zeeroof werd dikwijls opgemerkt, dat de stoutste dier zeeroovers van de kusten van Borneo kwamenen dat onze regering de bevolking op die kusten, welke aan haar gezag onder worpen waren of behoorden te zijn, door eenige vaste punten veei beter konde in teugel houden dan door de bijna altijd vergeefsche togten der zeemagt. Doch men weet, dat die zwakke pogingen der drukpers bijna nooit eenige uitwerking bij onze regering hebben. En krachtiger werden er toch niet door onze handelaren aangewend. De gelegenheid die nog openstond, om mèt Borneo handel re drijven, maakten zij zich niet ten nutte en waar binderpden aanwezig waren, weten wij niet, dat zij hunne belangen hebben doen gelden, om die uit den weg te ruimen. Onze lezers weten dat de eerste groote poging van onzen handelstand ten opzigre van het bestuur der koloniën in het voorleden jaar plaats vond. Liever dan voor de slavenhouders van Suriname, zonden wij onze landgenooten voor den vrijen handel met de eilanden van den Indischen Ar chipel hebben zien optreden. Het is een gunstig teelten, dat zich eindelijk in de Staten Generaal stemmen laten hooien voor die groote belangen. Het eiland Borneo, zoo als wij hierboven z.eiden, verdient de opmerkzaamheid, en wij wenschen vurig dat onze regering van, stelsel moge veranderen, en dat men het batig saldo niet meer poge te vergrooren door bezittingen, die zoo veel meer baten' voor de na tie aanbieden, te verwaarloozen. Doch tevens wen schen wij dat onze handelaren dan ook meer nut van die bezittingen zullen weten te trekken. De Engelschen geven in dit opziet een voorbeeld, dat veel meer tot navolging dan tot afgunst moest op. wekken. Het kan ons niet bevreemden, dat zij ha vens bezoeken, die wij verlaten. Het zoude evenwel zetr te beklagen zijn, indien zij zich vestigden op Borneo en op de nabijgelegen eilandjes; immers indien vij niet blijven verzuimen dit zeiven te doen. Dit zoude geheel in strijd zijn met den geest van iiet ver drag van 17 Maart 1824. De Engelsciie Regering heeft daarbij volkomen met de onze overeengestemd, obi voortaan alle botsingen, tusschen de twee staten, en vooral tusschen hunne ambtenaren en kooplieden, in de koloniën te vermijden. Het eenvoudige beginsel daarvoor was, dat de wederzijdsclie bezittingen geheel van elkander wierden afgezonderd, en dar zij over en weder vrijen handel, slechts rner eenig verschil van regten bij den invoer der waren, vaststelden. Daarom stond Nederland alle bezittingen op het vaste land af, en Engeland die op Sumatra en Billiton, dat is alle die op de eilanden, alleen met uitzondering van Sin- eapoer. Indien op dien tijd de twee naden bezirtingen gehad hadden op Borneo, zoo zoude ongetwijfeld En geland de zijne aan Nederland hebben afgestaan, even als die op Sumatrawant dan had dezelfde omstan digheid voor de twee eilanden bestaan. Doch het spreekt van zelf, dat Engeland niet op nieuw op eilan. den, waar de Hollanders zicli gevestigd- hebben, bezit tingen kan aanleggen, zonder te handelen in strijd met zijne toenmalige belofte. Wij durven nog verwachten, dat de Engelsche regering dat beginsel zal getrouw blij ven indien de Nederlanders van hunne aanspraak om zich op de noordkust van Borneo te vestigen willen gebruik maken. Doch dit is dan ook noodza kelijk en voor den handel in het algemeen een pligr, die op ons rust. Want een negatief regt te beweren, zoude voor ons zonder belang zijnen in de uitvoe ring ondragelijk. Hun eene kust te betwisten die wij nooit wenschen te bezoeken is volstrekt doelloos en vpij kunnen, zelfs in het belang van onzen eigen handel, niet verlangen, dat de zeeroovers ongestoord hun onmenschi'lijk bedrijf langs die geheels kust voort- zotten. Daarentegen kunnen de Nederlandersdoor Ca) Behalve op- vele andere plaatsen vindt men dit stelselwaardoor de Regering onzen ei«tn handel belemmertopgemerkt in het zeer goed geschreven strikjeBijdrage tot de kennis van den voormaligen ut tegenvsoordigen staat onzer Oost Indische bezittiw gen. Amst. van Kampen 184.1. Zie ook Ams Handehbl. 3 August. 1843; 12 Dccemb. 1843; 22 April 184,5. (2) Zie onder anderen Indische- Bij ie stuk (1842) hl. 113, 297,' 'iijdgcncot 1842 b!. i i.t; Roti.. Jiatu dilsbl. 19 Aug. 1844. eene kolonie op die kust aan te leggen, eene groote gelegenheid voor handel daarstellen die ook voor de Engelschen niet zoude gesloten zijn. En de zeeroof zoude h-t best kunnen vernietigd worden, zoodra een regelmatige handel met de inwoners wier aangeknoopt. Wij beschouwen dit punt als van het grootste belang. De tegenwoordige toestand kan niet voortduren. De Noord-Amerikanen zijn ook reeds op die kust versche nen en hebben gepoogd met den v<>rst van Bor.ieo- proper in betrekking te komen. De Franschen heb ben eveneens' onderzoekingen gedaan, en mei heeft beweerd, dat zij zich op het Sooloosche eiland Basilan zouden vestigen. Nedevlaiid, dat er dorr zijne vroe gere betrekkingen, door zijn gezag op de west-, zuid en oostkusten bet naast toe geroepen was, heeftinttis sclien niets gedaan. Welligt kunnen wij dit nog her stellenen tegelijk voor ons zeiven en voor anderen handel en veiligheid in die streken doen opkomen. Doch wanneer wij blijven slapente verwachten of zelfs te vergen dat andere natiën voor hunne belan gen niet zouden werken, dit zoude de grootste ijdelheid zijn. Men zie Bijdragen voor de Koloniën No. 6.) De vertaler der schriften van Paul dr Kock, is, volgens de te New-Tork verschijnende Deutsche ichnell postwegens derzelvtr onzedelijkheid iu regten be trokken. Twee redacteurs van dagbladen te Washington heb benna voorafgegane!) pennenstrijdbun geschil met de wapenen willen besh-clven maar op eene wijze, met alle regelen van Int tweegevecht in strijd. Na vooraf hunne pistolen bt| herhaling re hebben gelost zijn zij elkanders eerst met ro'tiiigdegensdaarop met messen te lijf gegaan, met dit gevolg, dat de eene strij der op de plaats dood is gebleven, waarna zijne weder partij in zegepraal te Washington is 'ingehaald Een beroemd Fransch staatsman zei,1e Dc publieke opinie heeft meer vernuft dan Voltaire ihot magt dan Napoleon, en meer v<rstand dan alle voorledene, tegenwoordige en toekomstige ministers Zaaien, Het Gri ksche treurspel Antigonevan Sophocles, is te Londen in de beeldengalerij van het Buckingham Paleis, door den grooten acteur Ciiarles Kerible, in tegenwoordigheid der koningin en van her geheele bof uitgevoerd. De koren, gecomponeerd doi rMeNDELSsoHN Bartholdy, zijn naar oud Grieksche wijze door koor zangers, die den lieer Kemble omringden, uitgevoerd geworden. Deze voorstelling, heeft op het schitte rende auditorium eenen diepen indruk gemaakt. (Nederland.) Het volgende is getrokken uit de voortreffelijke re devoering van den heer Mr. J. A. van Roijen gehouden den n'Febr. jt. in eene vergadering der afdeeling Zwolle van de maatschappijlot zedelijke verbetering der gevangenen en die weldra in haar geheel in 't licht zal verschijnen. Een der voornaamste oorzaken van de toenemende armoede in ons vaderlandvan de kwijning van het volksbestaan en den middenstand, is ontegenzeggelijk de ontzettende schuldenlast Van den staat. Ons budget beloopi jaarlijks nagenoeg 70 millioen die uit verschillende belastingen moeren gevonden wor den. Bijna al deze belastingen treffen de nijverheid en de consumptie. De middenstand en de minver mogenden dragen ze de rijke neemt er weinig deel aan: hypothekenobligatien enz. zijn in handen der rijkenniets hoegenaamd wordt er van betaald als belastingBij her vestigen van hypotheken brengt de geldschieter de registratie ten lasie van den schulde naar; de minvermogende draagt ze dus al weder; maar bij overdragt van inschrijving op het grootboek a! bedraagt het miltioenen wordt zelfs de vol- magt gratis geregistreerd. Keerden de sommen, die als belastingen worden betaaldterug tot den stand van waar zij kwamenzij zouden te beschouwen zijn als eene onschadelijke, misschien voofdeelige circula tie, en geen invloed uitoefenen op de verarming. De meeste staatsuitgaven verspreiden het geld door alle standenmaar het grootste cijfer de renten maken hierop eene uitzondering. Deze bedragen jaar- lijfts ongeveer 36 millioenen men kan gerustelijk aannemen, dat daarvan, ongeveer 25 millioen, ge, noten wordt door de groote kapitalisten. Deze som komt dus niet terug tot den middenstanddie ze be taalde en 'deze wordt dus jaarlijks zo weel verarmd. terwijl de vermogenden er mede worde» verrijkten met dit cijfer wordt ja:\rltik,s. ce. evenredigheid verbro ken hetgeen in weiatge jaren tot honderden millioe nen opklimt. De nijverheid moet dus met een steeds afnemend kapitaal gedreven worden, want de iioogeve standen nemen daaraan uit verschillende oorzaken, weinig ot geen deel. Dit is de voorname oorzaak van de kwijning van den middenstanden deze draagt daarenboven voor li t grootste deel den last van het onderhoud der be» hoeftigen jaar op jaar vallen uit den middenstand geheele rijen weg, die langzamerhand afdalen tot de hulpbehoevenden. Zoo wordt voortdurend her geral kleiner van ben die de lasten dragenterwijl dat Ier hulpbehoevenden in dezelfde mate klimt; en zoo zal het in Nederland voortgaan, tot er geen middenstand meer is, en de bevolking alleen bestaatuit rijken en armen. Er zijn sommige belastingendie, gelijk de cholera snel aangrijpen en oogenblikkelijk vernietigen. Bij voorbeeld, die op de 'dienstbodenten gevolge waar van de meisjesdie tor haar 16 jaar eene goede op voeding, eenebrt re kleeding kerende kmnen, dien gevaarlijken leeftijd bereikt hebbende, door de belis- ting.wet worden terug gestooten in volslagen gebrek. Hoeveel meer arbeid en voordeel zouden ook han del en nijverheid opleverenzoo zij geheel en al vrij waven van de boeijen van belastingen en visitatiën en fiscale surveillance Eene hervorming van ons belastingstelsel is eene der eer.-.re en grootste behoeftenom de armoede en daardoor het misdrijf te keer te gaan. Voor een gedeelte althans zoude men moeten be sluiten tot eene belasting op de bezittingen of op de inkomsten of op beide te gelijk. De uitvoering zou moetjeljkmaar niet onoverkomelijk zijn. Slbuet'ficitifistt. AANKONDIGING. De niet opgekomenezoo bekende als onbekende en al of niet regt van voorrang, pand of hypotheek hebbende SCHULDKISCHERS in den in staat van Faillissement verklaarden boedel van «ff A C E8 U SCSEFFEJ4, Winkelier te Goesworden op geroepen ter bijwoning van de nadere bijeenkomst, welke, op Woensdag den 8 April 1846, des mor. gens ten 10 urenzal worden gehouden ter Raadka mer van de ArrondisSements-Regtbank op het Stadhuis te Goes zoo tot verdere verificatie van Schuldvorde. ringen als om te beraadslagen omtrent het door den Gefailleerden aangeboden accoord. Goes den 26 Maart 1846. De Curator in het Faillissement FAN DEN BUSSCHE. De OndergeteekendenDIRECTEU- REN der ONDERLINGE BRAND WAARBORG-MAATSCHAPPIJ, gevestigd te Am* sterdamberigten door dezedat ook de Heer li OOM ANAZ.als hunnen C®R!BE!§- FOBIBEBfT te Goes en omstrekenis aangesteld, en bij ZEd. alle verlangd wordende inlichtingen boven genoemde Maatschappij betreffendete bekomen zijn. Zij maken gaarne van deze gelegenheid gebruik om meergenoemde Maatschappij, aan de voortdurende belangstelling en het vertrouwen dat haar in zoo ruime mate ten deele valtbij vernieuwing aan te bevelen. Amsterdam, 23 Maart 1846. DE JONG Comp. - I VERKOOPING in de STADS- LEENBANK te GOES, op Donderdag 2 Apiil 1846, van alle JSEIiFHETOffTJ PAMSffliJW tot en met den laatste» December 1844. Bij de GEBROEDERS ABRAHAMS te Middelburgis op hed. u van de pers -gekomen en bij F. KLEEUWENS ZOON, te Goesverkrijg, baar gesteld te MIDDELBURG, den J8 Maart J846 door Mr. A. F. SIFFLÉ. Uitgegeven ten voordeele der Vereeniging tot het Bezoeken dei' Armen, 20 Cents. Te Goes, bij F, Kleeowens Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2