G O E S S C IIE O U11 A N T, Donderdag 88 Maart. I N#. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J is f .1,75Franco per Post f J,90. J 'ft'"1 Gewone Hdverf entten worden d 20 ets. de regel geplaatst. GeboorteHu welijks- en Doodberigte.n van J regels a f d,20, behalve het Zegelreg f. f r. NIEUWST1 J DI N G K N ü$uit0ch(<\ub. Berlijn, 21 Maart. Men had te Rome met bevreemding vernomen dat bij den opstand in Polen de naam van Paus misbruikt wasals ©f deze de mis dadige pogingen tegen de regering had goedgekeurd daar juist integendeel de Paus nog onlangs eene brêve aan de bisschoppen in Pruissisch-Pol.en, Gallicic en Kra ltau had uitgevaardigd, waarbij hij dezen vermaant, vooral te zorgen, dat de geestelijken in hunne bisdom men zich buiten alle poliimke bemoeijinsen zouden hou den, daar elke inmenging der geestelijkheid in staats zaken, steeds ten nadeele der kei k uitvalt. Uit Rijn Beijeren wordt geschreven, dat de land verhuizingen var, dit jaar, in vergelijking met die van bet afgeloopen jaar op dit zelfde tijdstip, in het oog loopend hebben toegenomenmen ziet elke week we der wagens vol landverhuizers den vaderlandschen grond vefiaten. Munster, den 19 Maart. Naar luid van brieven uit Bremerhaven van 15 dezer, moet er onder de scheepstimmerlieden een hevige opstand zijn uitgebro ken die reeds drie dagen duurt. Zes honderd man* uen namelijk trekken met hunne gewette bijlen rond, onder de bedreiging geen slag meer te vellen voor hunne gierige bazen, die, het werk meer dan schraal be- ioonendezich met het zweet der ambachtslieden vet- niesten. De laatste 150 man, die nog bedaard had den voortgewerkthebben zich later nog bij de 600 gevoegd. Maar te Vegesack, Bremen en Bracks moet de opstand met een nog ernstiger karakter zijn iosge- barsten. Sedert vijf dagen heeft men geen werk ver ligt, en met gespannen verwachting worden er nadere berigten ten deze verwacht. Parijs den 11 Maarf. Door den spoortrein van Rouaan is de diligence van Falaise aan het station van Bonnièresjuist op het oogenblik dat deze het spoor passeerde, om zich achter den trein te voegen over reden en verbrijzeld. Van de 22 zich daarin bevindende personen is één dadelijk gedood, twee doodelijk en 14. zwaar gekwetst. Slechts vijf zijn er onbeschadigd af gekomen. Over Marseille heeft men door den telegraaf be rigten ontvangen uit Cairo, van den 6 dezer. Zij melden, dat eene afdeeling van het leger der Sheiks den 29 Januarij aangevallen is door de Engelschenonder bevel van sir H. G. Smith. De Sheiks zijn genoodzaakt gewor. den terug te trekken, met achterlating van al hunne artillerie. Het verlies der Engelschen bedroeg 4 olfi eierendie gesneuveld zijnen 400 soldaten aan doo den en gekwetsten. Dat der Sheiks .moet aanzienlijk geweest zyn. Te Bombay is. ter viering dezer over winning, een saluut van 21 eereschoten gedaan. ladgte» Brussel den 22 Maart. Te Gent is verleden Vrijdag een kluchtig geval gebeurd dat echterzon der den moed van een' militair, treurige gevolgen had kunnen hebben. Een tot te pronk staan veroordeelde, rukt zich op het oogenblik dat hij van het karretje klimmen zal orr. het schavot te betreden, uit de handen van de beulsknechts, dringt in de digte volkshoopen en gaat uit al zijn magt op de loop, even ijverig door den scherprcgter gevolgd wordende. Zoo'komt hij de Star- restraat uit en wil de Sr. Michielssrraat iuloopen, maai de daar liggende brug is opgehaald en de vlugteling zijnen loop nier in tijds kunnei de stuiten, stort in het water; de beul, die hem op de hielen wass-'ort hem na. Al de aanschouwers gelijk men begriipen kan lachtenmaar spoedig had het lagcben een eind.' De steilte stroom sleepte de ongelukkiger! medeen zij zouden het leven verloren hebbenzon niet de kor poraal Philistanvan het 6de reg. van' linie (want hij verdient wel genoemd te worden) het zijne gewaagd ert hen met onbeschrijfelijke inspanning gered had. iOLjCbcvfAttbctt. 's Gravenhage den 22 Maart. Het Amenl;aan- sche blad the New Tork Herald van 17 Jan narij j. 1. beeft het volgende bekend gemaakr De regering wan den Staat New-York heeft bij eenp wet besloten, dar voortaan ieder scheepskapitein, eigenaar of agent, welke landverhuizers uit Emopa overbrengt en ain de kusten var. dien Staat wil t» schepen, voor deze lieden gedurende twee jaren eenen borgtogt tegen verarming moet stellen, ten ein de niemand hunner, gedurende dien tijd, ren laste of bezware van genoemden Staat kunne vervallen. Dezen maatregel heeft men noodig geoordeeld dewijl onze hospitalen en armhuizen die toch enkel voor de burgers van deze stad en onzen Staat bestemd zijngroorendt els met dergelijke vreemde aankomelin- gen werden opgevuld." Vermits tengevolge hiervan aan de inscheping meer dere moeijel ijk beden verbonden worden, behoort elk landverhuizer in te zien, hoe noodzakelijk het bij deze omstandigheden voor hem is, in tijds te zorgen, dat alles, wat tot zijne papieren en vermogen betrekking heeft, zich in de meest mogelijke orde en volledigheid bevinde, en dat hij zich van doelmatige schrifturen voorzieten einde in het vervolg te kunnen aanma nen met welk schip hij naar Amerika is gekomen. (1'Staats. Cour.') Sjjcsiuciw et» C^bwinistrafiet». BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en nssorre van dien, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het Suppletoir Kohier wegens het PATENT- REGT en het Kohier lirt. A. No. 4, voor de Belas ting op het PERSONEEL, heide over het 3de kwartaal des jaavs 1845 op 1846, voor deze Stad, door Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer.Provincie executoir verklaardaan den Ontvanger van \s Rijks Belastingenter invordering volgens de wet toegezon den zijn. Wordende ieder belastingschuldige mitsdien vermaand en gelast, om, na bekomene kennisgeving van genie!» den Ontvanger, zijn verschuldigde overeenkomstig de bepalingen der wet te voldoen, op straffe van daartoe anderzins te zullen worden gedwongen. Terwijl diegenen, welke hun aanslag-oiijet niet zul-, len ontvangen hebbenzich van een dubbeld van het zelve kosteloos ten kantore van den Ontvanger zullen kunnen voorzienen zij die zouden vermeeneu dat hun aanslag te hoog of niét overeenkomstig is met hunne opgave zich deswegensmet inachtneming van de voorschriften ten dien aanzien wegens de Directe Be lastingen in het algemeen bestaande, door tusschenkomst van den Controleur der Divisie kunnen beklager,. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd en in de Stads- Courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 23 Maart 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MO! IR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secrctaris L. DE F O UW, Jz. A LLERLE L WIJ VESTIGEN DE BIJZONDERE AAN DACHT OP DIT Hle ARTIKEL OVER BORNEO. Bij het vermelden van de vorengenoemde bijzonderhe den kunnen wij onze verwondering en ons leed niet ver bergen over de werkeloosheid en onverschilligheid van onze regering en, wjj moeten er bijvoegen, van onzen han- rfplsrand, ren opzigte van dat groote en gewigrige eitancW Borneo." zegt Raffles, is een der vrucht» biarste oorden in de wereld." Alie de tropische voort brengsels: riisr, koflij, suiker, peper, sago, kokos-olie, kamfer en zoo vele anderen, zijn er in den grootst y 11 overvloed te verkrijgen, behalve vogelnestjes, tripang, parels, enz., die men er eveneens aantreft. Aan deli st' If n goud, platina, diamanten, antimonium, steen kolen enz. is welligc geen land rijker. Brandhout." zeer onze landgenoot Tobias. is op Borneo niet uitteputten, ja in geene eeuwen te verminderen." Zoo dra de invloed een er beschermende magt slechts eenig- zins orde en veiligheid daarstellen, ontwikkelt zich eene nijverheid, die tot ruimen en veelsoortigen han del gelegenheid aanbiedt. De Chinezen on de Engel schen weten daarvan reeds partij te trekken, en -Sin- kapoera ontvangt voortdurend rijst, goud, antimonium, en andere waren van Borneo's kusten. Evenwel waren de Nederlanders, die het eerst b- treklongen met dat eiland hadden aangeknoopt, w'.ct andere koloniën bet naaste bij gelegen zijn. he: b sc in de gelegenheid om dien handel te drijvenen eer gunstige zamenloop van omstandigheden sche-en zelfs dat uitgestrekte veld voor ondernemingen uitsluitend vcor onze landgenooten bestemd te hebben. Door den heer Baron van der Capellen werd dit volko men ingezien, en met eere voordien Gouverneur Ge neraal moet men herinneren, dat hij den grondslag legde voor een groot stelsel van heüzamen invloed op de volken van Borneo, die tevens de ruimste gelegenheid voor vestiging en handel zoude hebben opgeleverd. Men leze onder anderen de belangrijke, doch aandoen- lijke berigten, omtrent de togten van den verdienste lijken George Müller in de drie eerste stukken van de Indische Bij. Die onverschrokken Duitscber, in onze dienst, werd het slagtoffer van zijn* ijver voor de werenschap en voor de Nederlandsch'e belangen» Ilij werd in Januarij 1826 vermoord, op Jast van den vorst van Koetie, die aan Nederland onderworpen is, en die pas door tusschenkomst van denzelfden Mul ler een nieu w verdrag met onze regering gesloten had. Doch het aftreden van den Gouverneur Generaal van der Capellen heeft het bestuur der koloniën, als middel van bezuiniging, Borneo grootendeels opge geven, in plaats van op de gelegde grondslagen voort te bouwen, het bestaande grootendeels afgebroken, sommige punten geheel verlaten, zich op geene uitge breid of met genoegzame kracht gehandhaafdzoo zelfs dat men dep moord van Müller en de zijnen, door eer. aan ons ondergeschikt vorst gepleegd, onge straft gelaten heeft, en, zoo men verhaalt, hunne sche dels nog als eereteekenen door de Dajakkers, dft de daad volbragten, vertoond worden. Den handel op - de havens van Borneo heeft men grootendeels aan de Engelschen en Chinezen overgelaten, welke dien, zoo als gezegd is, meer en meer uitbreiden. Van de zij le van onze handelaars zijn, zoo ver ons bekend is, bijna geene pogingen aangewend om aan dien handel deel te nemen. Trouwens, behalve de weinige bescherming, is ook iiet stelsel van onze koloniale wetgeving ten opzigte van deti handel, op eene ~onverklaaibare wijze, juist geschikt om den handel te keer te gaan. Het is aan onze handelaars niet veroorloofd, oamid- D el ijk van uit het vaderland op de andere eilanden dan Java te varen, terwijl dit aan de Engelschen en Fran- schen, Noord-Amerikanen en anderen vrijstaat. Men verhindert hen om uit andere landen dan het moeder land de waren aan te voerenzij mogen geene vuur wapenen als handelsartikel verkoopen (i); terwijl dit Ci \Op Borneo zelf zijn de beste grondstoffen voor het vervaardigen van wapenen aanwezigen de in boorlingen hebben groote geschiktheid om ze te ver vaardigen. De Nederlanders zouden dus veeleer een tak van fabrieksnijverheid daaruit kunnen maken cn met groot voordeel wapenen in Indic kunnen ver- handden. Zie Militaire Spectator XIV i). No. 2 1845 bh 25 enz.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1