Maandag 23 Maart ritSil NV 34. GOE8SCIIE De uitgave dezer Cour anf geschiedt, Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f d,90. ■sfi' 1 Hl Ifpb liPM COURANT* Gewone jidverlcntiën worden a 20 ets geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. j de regel. JVIË WST ÏJDING EJV W&c0t"$nbiên* Paramaribo, dm 29 November. Op Zaturdag, den 22 11. is van hier vertrokken Z. M. Oorlog- Schoener de Voskommatidant de Haan. Indien wij wel onderrigt zijn, bevinden zich aan boord van dit vaartuig de Heeren van Radcrs en Wolf son, offi cieren der Marine, welke door Z. Esc. den Gouver neur dezer Kolonie speciaal belast zouden zijn, om te Denierary, Guadeloupe en Grenada de resultaten op te nemen en na te gaan van verschillende suiker fabrijken, volgens de stelsels van Derosne Call en van Pontifex en anderen, ten einde re kunnen beoor- aeelen, in hoe verre deze fabrijken voor onze koloniale suikerbereiding geschikt kunnen geacht worden. Ook zouden de bovengenoemde heeren verscheidene andere punten, betreffende den landbouw, zoo als het ge bruik der ploegen van de bemesting enz. opne men. In het belang van den kolonialen landbouw, wenschen wij hartelijk, dat deze zending de beste ge volgen moge hebben en ten meesten nurte van de ko lonie moge strekken, en dat doorslaande bewijzen en daadzaken de overtuiging mogen doen geboren worden, dat er wezentlijk verbeteringen kunnen worden ingg- voerd. Hoe schijnbaar schoon en voordeelig de meeste theoriëu ook zijn mogen, al te dikwijls wordt men door dezelve misleid, en geraakt men zeer ligt van den regten weg, zoodat de door Z. Exc. den Gou verneur ger.omene maatregelen, 0111 vooraf de praktische resultaten te 'eeren kennen, voorzeker volkomen doel matig en wel overlegd zijn. Met belangstelling zien wij de terugkomst dezer zending te gemoet, en wij hopen in staat te zullen zijn, het resultaat derzelve onzen lezers mede te deelen. Het doet ons genoegen heden te zien, dat'de En- gelsche koopvaardij-vaartuigen thans wederom, even als voorheen, tot voor de reede dezer stad worden toe gelaten. Zonder ons in staatkundige bespiegelingen te verdiepen omtrent het nuttige van den in der tijd genomen repressiven maarregel, zeker is het, dat dezelve voor den handel een groot bezwaar was en er weliigt op die wijze meerdere wegen voor vei keerde handelingen waren geopend, dan thans bij een behoor lijk toevoorzigt het geval zal wezen. Men zegt, dat de Hollandsche koopvaarders voortaan, bij hunne aankomst alhier, niet meer voor liet fort Nieuw Amsterdam zullen behoeven te ankeren, zoodat hierdoor vele moeijelijkheden zouden" worden uit den weg geruimd, en een meestal noodeloos oponthoud zou worden voorkomen. Wij verheugen ons inder daad, over deze en dergelijke maatregelen, welke ons Z. Exc. den Gouverneur dezer Kolonie, meer en meer als een ijverig voorstander van handel en zeevaart, van landbouw en nijverheid doen kennen, en waardoor onze hoop op betere toekotfist in blijde verwachting wordt verlevendigd. (Curag. Cour.) SühtitecMa t«b. Frankfort, den 17 Maart. Te Warschau zal eerlang, op hoog bevel, een piegtitr dankfeest gehou- den worden om den Ilemel ae erkentelijkheid der be volking te betconen voor de afwending van het gevaar, om aan de heerschappij der Russen te worden ontrukt. J'vanferwft- Parijs, den 20 Maart. Den 16 dezer is de ten toonstelling op de Louvre geopend. Zij telt 2,460 stukken, die van de 4,760 ingekomène drtor dejurij zijn goedgekeurd. (Zulk eene voorloopige censuur is, als dezelve onpartijdig geschiedtnuttig voor de kunst en verhoogt de belangrijkheid 'der tentoonstelling.) - De 14 eerste voorstellingen der nieuwe opera van Halévy les Mousquctaires de la Reine, lubben 96,32 x franken opgebragt. 's Gravenhage den 20 Maart. Het Ministerie van Rtiincnlandsche Zaken in het bezit van 20 nari- appeizaad gekomen zijndeIreeft dezer dagen her ver kregen zaad gezonden aan de onderscheidene Me ér en Gouverneurs, ten einde door tusschenkomst der pro vinciale commissien van landbouw, aan geschikte land bouwers kosteloos te worden uitgedeeld. Volgens het berigt, bij het zaad ontvangen, én in de Staats-Courant opgenomen behoort men wat de behandeling betreftop de volgende wijze re werk te gaan. De zaadkorrels worden half April of in het begin van Mei, in goeden lossen grond, die in de voor afgaande herfst bemest is, in rijen van eenen palm en vijf strepen Nederlandsch (of vier duim Rhijnlmdsch) wijdte dun uitgezaaid. Men zie voorts over de be handeling der plant enz. de Staats-Courant. De Catholijke Nederlandsche stemmen melden, dat den 10 dezer te Grave, door den stads omroeper is bekend gemaakt, dat al die gedurende de maanden November en December 1845 en Januarij en Febrnari'l 1846 panden van 50 cents in de bank van leer.ing te Grave verzet hebben, dezelve met overlegging van liet beleeningsbriefje, om niet kunnen terug bekomen. Voorzeker, wie ook die edele weldoener moge zijn, welke de behoeftigen te Grave op deze wijs te ge móet gekomen is, mag men deze daad als zeer navol genswaardig beschouwen. Goes, den 32 Maart. Bij de berigtenwegens het zelc/zame zoo vroeg in 'tjaar wederfceeren der Ooijevaarsvan deze en gene plaats vermeldkan men als nog grooter bijzonderheid voegen, dat op cere hofstede tusschen Meliskerke en Zourelande (eiland Walcheren), zich gedurende den gebeelen winter eet". Ooijevaar heeft opgehoudenslechts nu en danbij de grootste koude, zich tusschen hel zaadstroo ver bergende. iseslurcu cu Clfcrnintsfrafms. BURGEMEESTER en WETHOUDERS oer Staü GOES en ressorte van dien brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat, volgens art. 1 van het Reglement op het bonden- van Openbare Vee-Markten, tot Handel in Paarden, Runderen, Schapen en Varkens binnen dezelfde Stad, gearresteerd den 7 April 1845 en gepubliceerd den 26 dier maand, op de Dingsdag in de vóór laatste •weck voor Paschenzjjnde dit jaar den 31ste:) dezer, aldaar zoodanige Veemarkt zal gehouden wordenen dat dezelve zal onderworpen zijn aan de bepalingen in dat Reglement vervat. E11 zal zulks door afkondiging en insertie in de Rotterdarnschc-Middclburgschc- en Goessche Cou ranten worden bekend gemaakt. Gedaan ter. Stadhuize van Goes, den 21 Maart 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOI1R Ter ordonnantie van dezelvn De Stads-Secietaiis L. de FOUW, Jz. ALLERLEI. Het droevig uiteinde, hetwelk te Leijden eene vrouw gehad heeftwelke door de nachtwacht opgenomen in eene bewaarplaats gebragten daar eene geheele. week lang onverzorgd gebleven was, heeft de dagbla den aanleiding gegevenom het schandelijk verzuim van ondergeschikte ambtenaren en wel te regt, publick te maken. De justitie heeft zich echter dadelijk met de zaak bemoeid, en de schuldigen zullen hunne straf ontvangen. Ook hierop is de aandacht'gevestigd. Evenzeer verdient daarbij opmerking (en dit is van e-ne zedelijke zijde zeer treffend)dat deze ongeluk ktgef om voortdurend slecht gedrag, zelfs door hare ouders was verstootenmeermalen des nachts gevon den en dan wel uit mededoogen in het lokaal van den nachtwacht opgenomen was, maarddar, uithoofde^tfrzr verregaande onreinheidniet meer kon worden toe gelaten. Diep was dus de ongelukkige gezonken, en het uit einde van zulk een leven mag wel ter waarschuwing strekken voor allendie den goeden weg hebben ver laten op lat zij nog bij tijds weerkeeren. Niet op een maal komtmen tot dien staat van zedeloosheid ellende en verachting. Maar men vervalt daartoe 7.00 ligtehjk. De eene stap leidt tot de andere, en schande juet ver derf zijn nabij. HET FEEST-CARROUSEL in de MANÈGE-PR08CH, ter kerkstraat Te Amsterdam,den 11 Maart 1Slo. Overgenomen uit het Dagblad Nederland.) Terwijl merute Rotterdam in klubs vergadert, om de priliminaires vast te stellen van eene volslagen re volutie schrik niet vreedzame landgenoot) slechts eene algeheele omwenteling in het Zeil* en Rosiwezen; terwijl men in het pinklievend Scheveningen bezig is met alle mogelijke toebereidselen tot een fiardnekkigen af breukoorlogaan hef harddravend Zandvoort; terwijl de Gymnastiek heel de r.atie overweldigt, en de Orthopedische Instellingen (de zoogenaamde Bog- chelslijperen) 111 ons Vaderland met een volkomen on dergang worden bedreigdterwijl het Bataafsche Volle zich toerustomop allerlei wijzen te water en te land, met heel de wereld meê re stoomenen meê te hollenen meé te vliegen, zoo mogt ook Amsterdam, die hartkamer van het gemeene welzijnzich toch wel niet achterlijk betonnen waar'tot zelfs het statig Dord recht aan her geletterd kroost (de hoop onzer toekomst)! in 't grijze Utrecht en Leyden 't niet gewonnen wilde geven als liet er te doen is om het stugge ridder dom van vroeger eeuwen met nieuwerwetsche loslen» digheid, binnenskamers-, ja, tot op 's heeren straten t>e, aanschouwelijk voor te stellen. De Rottestad gaf daarvan het edel voorbeelden de stedemaagd aan de Merwe zat het op de hielen na. Nu lagen IJ en A instel aan de beurt. De heer Prosch» doordrongen van de behoefte des tijdswist de zaalc ie leiden zoo als het behoort; reeds den 30 December des voorleden jaars werd her nieuwe lokaal geopendeene achtbare kommissie van aanzienlijke rijkunstminnaren vormde zich aldra tot het inrigten van een groot feest- carrousel; het was de verdienstelijke architect Moele, die het vervallen houtwerk der oude fransche manége, in een fiks steenèn gebouw herschapen haden die het gemeten hebben, verzekerden onsdat het 40 Neder- landsche ellen lang en ruim 14 breed moet zijn, zóó danig dat er over de vijfhonderd heeren en dames in kunnen gaan en staan, en zóóveel moeten er dan ook op dien bedoelden avond wel zijn geteld. Wij gelooven dit alles gaarne op liet eerlijk woord af, maar, wat wij stellig 11 'eten is ditdar men er zich regt goed ver maakte; want het was ook iets vreemds, iets zeer fat soenlijs, iets zeer ongewoons, en dat Oproer te Napels was toch al zoo oudbakken, en die eeuwige Variétés^ met al wat er al verder aan fien concert- en tooneel» slender vast is, hangt (zoo men het noemt) de goede gemeente al lange de keel uit; derhalve. Opop te paardnaar 't renperk heen Daar blo tijen frissche lauweren, en men toog er heen, en het was er fraai ingerigt: de lieve damestoiletten schitterden onder den weêrschijn der tal- looze kleurschakeringen van "de vlaggen des lands, dec stad, der provincies en van alle natiën, hier ontplooid int den glans van zóóveel smaakvolle gazguirlandes, als de fabriek van Droïnet Coml». in last had gekregen, uit het booge lokaalplafon 1 at te laten golven. Entoen uien} r,u, met 12 en met 24 ruiters, getoond had, te

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1