Donderdag 12 N°. 21. F-"""- GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondk. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J,90. C O lT Ï1 T. V. f Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van .1 6 regels a f d,20, behalve het Zegelregt, 1 regel\ rigten I dregt. I NIEUWSTIJDINGEN. €rugcl«inb. Londen den 6 Maart Naar Rotterdam zijn uit gevoerd 12,000 oneen zilveren muntspeciën en 40,000 oneen zilver in baren. Men heeft heden alhier, per stoomboot the Pacha de tijding ontvangen van de schipbreuk van de stoom boot Great»Livetpool, die op den <24 Februari] op rare bank bij Kaap Finistère is te gronde gegaan. De ekwipaadje benevens de 29 passagiers hebben zich door de booten gered, zij hebben echter al hunne have en goed verloren. De Great-Liverpool kwam van Alexandrie en had de posten van Indië en China aan boörd, men heeft alleen de depêches kunnen redden en een klein kistje bevattende kostbare geschenken voor de Koningin. Parijs den 5 Maart. Gisteren in den achter- middagterwijl onze bevolking de kaaijen ter weder zijde van den Rhóoe vervulde en eenen der schoon ste dagen van het jaargetijde genoot, begon zich een ongeluksgerucht te verspreidendat weldra de zeker heid der waarheid verkreeg. Eene ramp, welke door hare uitkomsten bijna die van den spoorweg naar Ver sailles herinnert, was op de ijzerbaan van St. Etienne naar Lyon gebeurd. Ten acht ure des avonds ons naar de plaats des ongeluks begeven hebbende, von den wij den railvveg, in eene lengte van ongeveer honderd (N.) ellenverstopt met waggonstenders en locomotievendie over en op elkander lagenge broken, verbrijzeld en meestal regtstandig overeind op de ijzerbaan staande, alles het uitwerksel van den gebeurden schok. De reizigers waren deels dood deels gekwetstreeds uit dezen bajert weggehaald de minst ongeltikkigen hadden kneuzingen. Het too- neeldat de spoorweg op dit oogenb'nk aanbood, was akelig om aan te zien en moefjeiijk kan degeen die het niet gezien heeft, zich daarvan naar eisch een denkbeeld vormen. Zie hier hoe, volgens op de plaats ingewonnen berigren, het ongeval moet gebeurd zijn. Te Vernaison is de locomotief, die den op den middag van St. Etienne vertrokken trein voortsleepte, in wanorde geraakt en kon niet meer werkenalstoen heeft men twee depeches de eene naar Lyonde an dere naar Givors doen vertrekken, om eene hulplo comotief te ontbieden, achtende, dat men ten minste eene van beide zou kunnen zenden. Die van Givors kwam het eerst en werd terstond voor den trein ge plaatst, welke hierop zijnen rogt voortzette. In de vlakte van Ivoursniet verre van liet tunnel van Pierre-Bénitegekomenzagen de conducteurs der machine den hulpsleperdie van Lyon venrokken was, met al de kracht van zijn stoom op hen aanko men. Het schijnt, dat zij toen van hun stuk geraakt zijn, of dat de geringe afstand, die nog tusschen de locomotieven over was, hunne pogingen onvermogend maakte, want zij sprongen uit den weg en zijn er met meer of min zware kwetsuren afgekomenzoo men ons verzekert heeft een hunner het been gebro ken. Een.seconde later deed zich een verschrikkelijk gekraak hooren en wat velgde isligter te beseffen dan te beschrijven." De Courrier beschrijft dan ook den toestand na de botsing niet, maar alleen de hulp, die verleend ge worden is. Hij deelt eene hem gezonden opgaaf van het spoorwegsbestuur mede waarin het, getal der dooden insgelijks gezegd wordt acht bedragen te heb ben, maar dat der gekwetsten slechts tot veertien bepaaltzijnde de overige kwetsuren kneuzingen van weinig aanbelang. Het slot van het verhaal behelst overigens nog de volgende aandoenlijke bijzonderheid Men verhaalt datweinige «ogenblikken na de verschrikkelijke gebeurtenis, zoodra de timmerlieden èn cantonniers begonnen de rijtuigen, die als een berg op elkander gestapeld lagenweg te mimen er een klagelijk geschreeuw gehoord werd, voortkomende van een vierjarig meisjedat tusschen een eiken plaat~en een hoop stukken der verbrijzelde rijtuigen geklemd- lag; men haastte zich haar hulp toe re brengen door met een dommekracht de stukken houtdie op haar lagen, op te ligtendoch hetzij dit weilnuig niet goed vastgezet was, hetzij het in den grond /ak te, het opgeligte stuk viel weder op het kind, «'elks stem nu niet meer gehoord werd want de val had het gedood." 35c!gie. Brussel den 8 Maart. De Antwarpsche Pré curseur verklaart, dat er nu geen gemengd kabinet meer mogelijk is en dat de kroon zal moeren kiezen tusschen een liberaal of een katholijk ministerie. jSle&grïtm&ïC!». 'sGravenhage den 9 Maart. Welk eene on. gerijmdheidde eer te zoeken in eenmisirijf, str.jdig met de zedelijke wet, en onderworpen aan de regter- lijl'le toepassing der strafwetIs het tweegevecht eene handeling door de eer gevorderd, dan behoorde hetzelve volgejis de strafwet geen misdrijf te zijnis het een misdrijf, hoe kan het dan eene door de eer gebodene handeling zijn? Zuhen zij dan geene mannen van eer zijn, die ongenegen mogten wezen om door hei hou den van een tweegevechtzich schuldig te maken aan eene overtreding der strafwet Of zouden dc leden van den Hoogen Raa 1 niet even goed mannen van eer zijn, als die hoog geplaatste personen, welke wij 111 het onderwerpehjke tweegevecht hebben betrokken ge zien? Er behoort een einde te zijn aan die 011 gerij (lui heid het tweegevecht moet ophouden eene straf bare daad te zijn of het moet ophouden eene daad van eer te wezen. Zoo iang her int.usschen eene vol gens de wet strafbare daad is is het te hopen dat personen uit den hoogsten stand geene eer zullen zoe ken in het bedrijven van die daad en door hun voor beeld de leer niet zullen prediken, algemeen maken en in zwang brengen, dat nun ter. handhaving zijner eer de strafwet moet overtreden, en in zijne eer zou ver liezen zoo men niet misdadig mogt willen zijn. Het beste middel om dat vooroordeel eens eindelijk uit te roeijen zou misschien zijn, bij de sirafwet aan hetzelve een onuitwischbare schande te verbinden waardoor de bedrijver van hetzelve voor altijd ophield een man van eer tezijn. TwentsCour Uit Luxemburg wordi geschreven, dat de gou verneur, den 2 dezer, bij publicatie beeft bekendge maakt, dat Z. M. de Koning-Groothertog den invoer van granen tn diooge groenten in het Groothertogdom geheel vrijgesteld. Leijden den 8 Maart. Er is dooi den meclia nicus Kaiser, te Leijden, eene kleine fabrijk als proeve tot stand gebrast om slag-uurwerken zee-uurwerken en tijdbewaarders voor veel minder prijs te vervaardi gendan buiten 's lands, van waar men ze tot nu toe moest ontbieden. (Weleer was het uurwerkmaken een belangrijke tak van nijverheid in ons land, welke thans bijna geheel vervallen is.) Als eene zeldzaamheid die wel door de lief hebbers mag opgemerkt en aangeteekend worden, meldt meh uit Eist, in Overbeiuwe, dat aldaar, dezer dagen, door den heer van Dam van Kostverloren verkocht zijn zes bijzonder vette(hoe oud Betuwsche hamelschapen (hoe geniest?) voor 35 het stuk, en nog zeldzamer isdat er voor drie van die zes later ƒ50 per stuk is geboden. Omtrent de aangekondigde Hollandsche vertaling door den heer Beijma van den Kosmos, Ontwerp eener natuurkundige Wereldbeschrijving van Alexander von linmboltkan men mélden, dat deze Hollandsche uitgave de bijzondere belangstelling des schrijvers heeft verworven zoodat deze volgens zijne schriftelijke toezegging op eene allezins vereerende wijs den heer Beijma ter hand gesteld, alle ophelderingen wil en zal geven omtrent hetgeen zich soms duister mogt voor» doen alsmede opgave van al wat onder en na het afdrukken der oorspronkelijke opgave ter verbetering; of toelichting bij hem mogt zijn opgekomen. Het is meer zijn eigen wensch de Hollandsche'vertaling onder zijne leiding te doen bewerken om die daardoor in de meest mogelijke volmaaktheid re doen verschijnen waardoor deze uitgave boven alle andereeene groote waarde zal bezitter.. Zoo men verneemt, heeft dit het drukken dezer uitgave eenigzins vertraagd, daar deze reeds van het iste blad af, het door von Humbolt opgegevene zal bevatten. Het zou goed zijn zoo de uitgever nog eenigen rijd de inteekening op dit belangrijk werk openstelde verzekerd zijnde var. den nu nog meer algemeenen bijval, welke deze uitgave^ door de meer dere voortreffelijkheid, zal genieten. Goes, den it Mgart. L. 1. Woensdag zijn er onder 's Heer Abtskerke reds melkkoeijen in de weide gebragt,, iets hetwelk in Zuid-Beveland zoo vroeg eene zeldzaamheid is. üksiuïrcw cu Qömiuisivatictt» «r I miumju 1, I,, m tcattti» De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zi;ne Excellentie den Opperhoutvestermet overleg van hun Edel Groot Achtbaren, de Gedepu» teerde Staten, is bepaald het navolgende: i°. Daf de Jagt op Ganzen en Eendvogels binnen deze Provincie op den 20 Maart aanstaande zal gesloten zijn terwijl die op Watersnippen tot den 1 April daaraanvolgende wordt openge laten, met dien verstande echter, dat de laatste, wat de Publieke Jagt aanbelangt, alleenlijk ge opend blijft op het water, langs de stranden ent oev&rs van waterplassen en op lage moerassige landenen bepaaldelijk is gesloten in en langs bosschen, alsmede op bouw- en weilanden y tor liet gewone jagtveld behoorende. 20. Dar het weispel van kwartelen alleen van den z Mei aanstaande tot en met den 15 Julij daar aanvolgende zal mogen worden uitgeoefendzul lende bij dat Jagtbedrijf geene andere netten mo gen worden .gebruikt dan steekgarenssprei- ctt vliegnetten, terwijl de twee laatstgemelde soorten nimmer tot liet slepen (tirasseren) der kwartels, zullen mogen worden gebezigd. 3®. Dal de Ftsschtrj binnen deze Provincie, van den 15 April aanstaande tot en met den 15 daar aanvolgende zal gesloten wezen, terwijl her vis- schen 111 es de zegen of het sleepnet niet geoor loofd zal zijn van den 1 April aanstaande tpt en met den 31 Mei daaraanvolgende. 4°. Dat van de bij de 3de bedoelde sluiting is uitgezonderd da Paling-visscheriJ, welke echter gedurende den gesloten vischtijd niet anders dan met etalkorvtn, van wisschen of teenen gevloch ten, en met het kruisnet zal kunnen uitgeoefend wordenvermogende nogtans die vischtuigen alleen öaiir te worden gebezigd, alwaar het ge bruik derzclveniet bij de policie-reglementen is verboden. 5°. Dat de visschers van beroep den door hen, vóór den 15 April aanstaande gevangen visch iot op den laatsten dier maand zullen mogen ver» koopen. 63. Dat een ieder die zich, aangaande het bij de voorgaande bepaaide, eenige overtredingen mogt veroorloventot de straffenbij de wet bepaaldzal worden vervolgd. Wijders -worden de belanghebbenden nader herinnerd. AAan het reglement op liet zoeken er. rapen van tijeren van vvikTgevogeftemedegedeeld bij besluit

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1