GOESSCIIE N\ 2®. Maandag 9 31 aarf. (De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per li wartaal I is f .1,70; F'ranco per Post f J,90. J GOURANT./' dStO ets. de regct\ en Doodberigten I behalve het Zegelregt. WIE U WSTIJDÏNGBJV. 53tiUsdsïa«b. Frankfort, den 3 Maart. Ook te St. Peters burg is de herinnering aan LuthePs sterfdag plegtig gevierd, en zijn, bij die gelegenheid, zeer bemoedi gende berigtenonder anderen wegens de stichting van eene bibliotheek voor de Evangelische gemeente, en wegens de vestiging eener afdeeling van het Bij belgenootschap in genoemde hoofdstadmedegedeeld. Volgens berigtenden 24 Februarij te Breslati ontvangenhad de opstand zich over het geheele grondgebied van Krakau uitgestrekten waren de zwakke Oostenrijksche hulpiroepen verdreven. Te Krakau had zich eene Poolsche nationale rege ring gevormd, welke aan de Polen een manifest, onder dagteekening van den 22 Februarijheeft uit gevaardigd, waarvan de aanhef aldus luidt: PolenHet uur van den opstand heeft geslagen; het uiteen gescheurd Polen verheft zich eu breidt zich ukreeds zijn onze broeders in het groothertogdom Posenin Russisch Polen en in Lithauen oj%estaan, en strijden in Rusland tegen den vijand, en voorts: Wij zijn 20 millioenenstaan wij op als één man, en geen geweld zal onze rnagt overtreffen. Wij zullen vrij zijn. Londen den 2 Maart. Gisteren zijn hier meer dan 160,000 dagbladen op de post bezoigd, wier ver zending niet op eenen dag kon plaats hebben. JTvfmïsrwfc. Parijs, den 3 MaartMen doet tegenwoordig hier proefnemingen om eene nieuwe munt van platina te vervaardigen. Zij zou tusschen goud en zilver in liet midden staan en allengskens die metalenwelke zoo geschikt zijn om in waarde te verminderen, kun nen vervangen. Behalve hare hardheid, is de platina ook tegen oxyderingdat is tegen verroesting of ver- kalking bestand. 'Eergisteren heeft er een zeer stoute diefstal ten nadeele der koninklijke posterijen plaats gehad. De di ligence van Parijs naar Bordeaux, die te 6 uren des avonds vertrekt, vervoerde geene reizigersde conduc teur had de onvoorzigtigheid. eenen zak met 3000 fr, jn den wagen te leggen. Toen de diligence aan den spoorweg van Orleans aankwam, waren de 3000 fr. gestolen. De dader van zulk eenen op bijna klaar lichten dag ir. de straten van Parijs gepleegden diefstal, kan niet lang de waakzaamheid der policie ontgaan. Het aantal der behoeftigen is in den laarsten tijd aanmerkelijk toegenomen. In 1841 waren er, behalve de onbekenden 65000 ingeschreven ten einde onder stand te genieten; in 3845, na verloop van vier jaren was dit aantal tot bijna 89000 aangegroeid. Bij de toeneming der bevolking merkt men opdat het aantal der geboorten niet in verhouding toeneemt, en dat derhalve vele nieuwe inwoners van elders schijnen te komen. I11 de zes arrondissementen van de twaalf, uit welke Parijs bestaatwaarin de werklieden woon achtig zijnbeliep het aantal der wettige geboorten jn 1827 nog 7210; in 1836, 6401, èondev dat deze vermindering door eene vermeerdering van onwettige geboorten was opgewogen. Van de laatst bedoelde geboorten leveren de zes genoemde arrondissementen twee derde. Voor eenigen tijd kreeg een voornaam advocaat re Parijs een bezoek van vijf of zes personen uit de provincie, die hem kwamen uitnoodigen, 0111 met zijne we'sprekendheid een lid hunner familie ter hulp te komen dat geheel ten onregte beschuldigd werd een horologie gestolen te hebben. Op de verzekering die men hem gaf, dat de beschuldigde, blijkens de antecedenten van geheel zijn vorig leven een eerlijk man en tot het verrigten van eenige verkeerde daad onbekwaam was, belastte de advokaat zich met de zaak verdedigde dieen won haar met glans. Den dag na de uitspraak komt de vrij gesprokene bij zijnen verdediger. Mijnheer de advokaat, zegt hij, ik ben u zeer dank baar voor hetgeen gij gisteren voor mij gedaan hebt; maar wees zoo goed en zeg mij nu eens, wat zullen wij met het horologie uitvoeren? Watgij waart dan toch werkelijk de dief van het horologie Wel zeker mijnheer, maar ik heb er nu niets aan, want ik durf het niet te dragen llcöcïi.inbcu. 's Gra venhage, den 5 Maart. Als eene bijzonder heid meldt uien uit Lekkerkerk, dat op den 27 der vorige maand reeds een elfr is gevangen. '>p de visscherij de Hoopgelegen op de rivier de Lek voor die gemeente; kunnende de oudste visschers zich niet herinneren dat dit immer zoo vroeg in het jaar heeft plaats gehad. De Groninger Couranten hielden dat den 26 Fe- binarij, door lieden, welke over Noordlaren naar de Punt gingenin her böscli van den lieer van Hasselt, de nachtegaal is gehoord en de vlinders rondvlogen, als of her midden in den zomer.ware; alsmede, dat eenige jagersden 16 en 25 Februarij op de vossen- jagt zijnde, een hert hebben ontdekt, hetwelk de grootte had van een veulen en zich achter het dorp Vriescheloo, in liet Westerwohisclie ophoudt. Aangaande het roofdier, van welks verschijning in de streken aan den zeekant van Noord- en Zuid- Holland dezer dagen zoovee! is gemeld en gesproken, meenen wij niet zekerheid re kunnen berigten, dat het medegedeelde in het Dagb. van 's Gravtnhage, als zoude het dier ook te Wassenaar ontdekt zijn, van allen grond is ontbloot. Hiermede willen wij geens zins den schijn aannemen van geloof te slaan aan het vermoeden, dat in her Weekblad van den Helder werd geopperd, als zoude aan geen vreemd wild dier, maar eenvoudig aan een' grooten hond de toegebragte schade bij zooveel schapen rnoeten toegeschreven worden. Naar onze informntiën toch is het beest door vijf per. senen op verschillende tijden in de omstreken van Alk maar, Schoor!Egmond aan Zee er. Bergen gezien. De beschrijving van het dier, komt hierop neder: de grootte van een zwaren karnhond, laag op de pooien, lig'kley.rig haar van vorenvan achteren donker haar; middelmatig groote kop, en bek in den vorm vaneen va.rkensnuitspitse en staande ooren lange zwierige en dikke staart; verbaasd snel in den loop; en hoe wel vreesachtig, is her dier eender bovenbedoelde per sonen van verre gevolgd en heeft het hem eerst ver laten, nadat deze nier eene ijzeren bijl geraas /gemaakt had. De indruksel.en van de klaauwen in den grond droegen blijken van scherpe nagels en zeer breeden voet. Er liep heden een geruchtdat het dier in de dui nen bij Schevemngen door een' arbeider zou zijn ge- zienen dat er sporen in den grond waren waarge nomen die deden vermoeden dat hetzelve digt bij de renbaan zoude zijn geweest. Dat het is gezien, is bij onderzoek gebleken onwaar te zijn, en wat de indruk- se-ien in den grond betreft, mag men het er voor hon den dat dezelve door een giooten hond waren ver oorzaakt. Sedert eenige dagen heeft men in de omstreken van Luik (Belgie,) aardappelen geoogst, die in de maand Augustus jl, geplant waren, en eene vuist dikte had den bereikt. Sedert eenige dagen heeft men op de markt van Hasselt eene groote hoeveelheid van een' zeer schooqen groei verkocht. Goes den 5 Maart. Bij besluit van den 25 Fe bruarij, heeft Z. M. tut Secretaris van Cats benoemd, de heer j. Vink, en tot Burgemeester van Oudelaode, Mr. J. 'G. de Backer. Goes den 9 Maart. De Diaconie-Administratie onzer hervormde gemeente heeft dezer dagen de aan zienlijke gift van twee en vijftig gulden ontvangen welke haar zeer te stade komt. Moge dit voorbeeld navolging vindenopdat de proefwelke genomen wordt, om onze Diaconie ongesubsidieerd te hou den gelukke. Moge de gemeente bij iédere gewone collecte, door vermeerdering harer giften, toonen, dat zij prijs stelt op de zorgwaarmede Diakenenjade ge heele kerkenraad de belangen harer armen behartigen. Bath den 7 Maart. Gedurende de maand Fe bruari.! 1847, zijn aan het kantoor van In-en Uilklaring, Expeditie en Betaling alhier, de navolgende schepen Ingeklaard: 1 nier potaarde, 1 met erwten, 2 met gerst, 5 mgt hout en houtwerk1 met huiden, 3 met kalk, 1 met passagiers, 37 met hard-, puin-, straat- en zinksteen 19 met stukgoederen, 5 met zaad en 65 ledige; te zamen 140 schepen; waaronder'111 on der Nerterlandsche en 29 onder Belgische vlagalsmede 83 ledige viscli en mosselschuiten en a stoombooten. Uitgeklaard: 21 roet haard- en boonstroo asch1 met boomen en planten, 1 met haver, 4 met hoepels. 9 met hooi, 1 iner jenever, 2 met kaas, 1 met koffij 2 met meekrap, 2 met passagiers1 met schilderijen, 6 met secreetmest17 met stroo14 met stukgoede- ren, 3 met tarwe, 1 nier vaatwerk, 2 met vlas, 7 met bokking (gerookte)5 met haring, 2 met versclie groenten, 1 roet zaad en 31 ledige; te zamen 134; waarvan 107 onder Nederlaudsche- en 27 onder Belgi sche vlag, alsmede 90 geladen visch- en mosselschui ten en 2 stoombooten. BcsGjïtcu cn (3bministrafuit» jPuMtefce Bestcbituj. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOES zullen op Zaturdag den 21 Maart 1846, des middags ten twaalf uren, ten Stadhuize aldaar, publiek en aan de minstaannemenden trachten aan te besteden 1°. De P oorjaars-Reparatien aan de STABS-* GESSSUWES bestaande in Metsel- r Timmer-, Smede-, Lood-, Scbilder- en Glazeieerken. 2°. Het Verleggen van J500 ellen STRAA.T- 'WEEK, binnen deze Stad en hare ju risdictie. Waarvan de Conditiën ter Stads-Griffie ter lezing; zullen liggen, van Zaturdag den 14 dezer maand tot den dag der besteding, op iederen werkdagdes voor- middags van tien tot des namiddags een uren. Terwijl de locale aanwijzing zal gedaan worden, Donderdag den 19 der loopende maandaanvangende des morgens ten 10 uren, aan het Stadhuis. Gedaanten Stadhuize van Goes, den 7 Maart 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR. Ter ordonnantie van dezelve»,. De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. fiSiwiic&ti*. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. Stad GOESvoldoende aan het besluit van Huil Ed. Groot Ach tb. Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 15 Julij 1844, No. 1, Provin ciaal Blad. No. 87:) •Herinneren bij deze, onder referte, aan derzelver Ptiblieat-ien van '17 Maart 1S38 en 11 Juni] 1S42, de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente, aan de bepa lingen der wet van den 1 Maart 1815, CStaatsblad No. ai.) betrekkelijk de VIERING VAN DE ZON. EN.'FEESTDAGEN', hoofdzakelijk inhoudende: Dat op die dagen geene beroeps-bezigheden mo- gen verrigt worden welke de Godsdienst zouden kunnen storen en geene openbare arbeid zal mogen „plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, met schriftelijke toestemming der Plaatselijke Rege» rino. Ditmet uitzondering van geringe eetwaren, „geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1