184% Maandag 3 Maart. G©ESS€IIE j. c. van der méér mohr, JY\ 18. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f -1,75; Franco per Post f J,90. yf-»» —w COURANT#/ ■ihiii - li.I" F Geivone Jdvertenlièn worden a 20 ets. de regel\ f geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten \van J 6 regels a. f d ,20, behalve hel Zegelregt, PÏJLË U W8TIJ DINGEN» ShutscMfsnb. Wf.imar, den 16 FebruaryEen beleend en be roemd geneesheer alhier, heeft aan liet ministerie van binnenlandsche zaken een ontwerp ingediend van een nieuw stelsel van eenzame opsluiting. Volgens dit zouden de gevangenen wel bij elkander blijven, doch hun het spreken door een' pleister op den mond on mogelijk gemaakt worden. Ook het zien en hooren zal door maskers, banden pleisters of met talk gevuld goudvlies in de ooren onmogelijk gemaakt worden, en ten einde de gevangenen dezen toestel niet zouden kun nen afscheuren, moeten zij een dwangbuis dragen JSwgdaub- Londen, den 26 February. Lord Ingestre heeft met een jongen aardappel in de hand de wet op den vrijen invoer bestreden, en dien aardappd als bewijs tegen de redeneringen vóór de wet, doen gelden. Men heeft zich vrolijk gemaakt op het gezigt van den aard appel. jSïcSSjcvUnbesL 's Graveni-iage den 27 February. Eergisteren js alhier in hechtenis genomen eene schoonmaakster, verdacht gehouden wordende van het stelen van pa pieren en stukken behoorende tot de archieven van het kabinet des Koning. Haarlem, den 27 February. Omtrent de in de residentie Bantam plaats gehad hebbende onlusten meldt de Leydsche Courantuit javasche berigten loopenöe tot het laatst van December j. 1.met de overland verzondene brievenmaal, de volgende bijzon derheden: Te Djicandie Oedielc, in de residentie Bantam, hebben een veertigtal boosdoeners, den 13 December, 's nachts, den heer P. J. Kamphuisvrouw en vijf kinderen en nog vijf Europeanen overvallen en ver moord de drie oudste kinderen, door een welwillend inlander verborgenzijn het ontkomen. De resident, die er onverwijld 11a dit berigt met 20 Djagangsecars henen toog, vond het landhuis bezet met ongeveer 0^0 muiters die op hem afkwamen, terwijl nog twee troepen, ieder van nagenoeg 100 man, hem trachtten te omsingelen. De resident trok daarop terug en toog er den 14 'smorgens, met de militaire magt van Se- rang, weder heen. De muiters wier getal intusschen was toegenomen deden een aanvaldoch ontvingen door het geschut- en geweervuur zulk een' schok dat zij met achterlating van 22 dooden en 2 gekwet sten terugweken, waarop de onzen voorwaarts ruk tendoch toen door de muiters met zulk een geweld werden aangevallen dat zij roet achterlating van het geschut moesten terugtrekken, zich echter gereed ma kende tot een nieuwen aanvalin welken liet hun gelukte het geschut te heroveren, waarbij de wakkere resident groot gevaar moet hebben geloopen, hen terug te drijven en de stelling van het landhuis weder in re nemen. Onder de gesneuvelden bevinden zich dc voornaamste voorvechters; 120 zijn gevangen ge nomen onder welke de twee voornaamste hoofden van den opstand en moord. Men meldt onsdat de oorzaak van dit noodlottig voorval drieledig zou zijn: 1°. Ongenoegen tegen den landheerwegens het in eens invoeren der padjakdat isheffing van f der producten in padie 0'ijsO 1 waartoe deze echter het reat had 20. oproerige geest van de familie van wij len den vroege ren hoofdmuiteling Maas Djakarta en 'j°. dweepzucht, door opruijiiig der mahomedaan- scliè priesters, wier blinde godsdienstijver niet verdra gen kan dat er menschen zijn die anders denken dan zij. De opstand, die geenszins algemeen was, heef: zien niet verder uitgebreid en de orde is zeer spoedig hersteld. Overigens heerscht onder de bevolking in Bantam rust en tevredenheid, en het landhuis is bezet door twee cotnpagnien infanterieeen detachement ruiterij en e?nig geschut, van Batavia derwaarts gezon den." Nog meldt men De bisschop Groof heeft den pastoor Grube te Samaning in zijne bedienirg geschorst omdat hij te lang preekte. De regering heeft den bisschop haar ongenoegen deswege te kennen gegevenen Z. H. Eerw. verboden zijne magt te buiten te gaan ver mits de pastoors door haar werden aangesteld, pn zij alleen bevoegd washen te schorsen in hunne bediening. Te Batavia en elders heeft Z. H. Eerw. gewei gerd eenige paren te trouwen, omdat de man of vrouw tot de prousiantsche kerk behoorde. Men heeft nog- tans die huwelijken doen voltrekken. Z. H. Eerw, heeft zich dat een en ander zeer aangetrokken en ligt thans ziek. Een der geestelijken, die Z. H. Eerw. verzeldenis over land naar Rome vertrokken." Een bijzonder berigt uit Castncum meldt, aan gaande het roofdier, dat sedert eenigen tijd zoo vele schapen in de streken aanvalt en vermoordt, dat het zelve door eenen boer zoude gezien en naar deszelfs beschrijving een panther wezen zou. Men houdt bet er voor. dat dit beest op eene toevallige wijze ontko men is van eene brik, die onlangs in het gezigt van Petren is verbrijzeld en, naar men uit sommige om standigheden wil afleiden, ook wilde dieren aan boord had. Het wordt zeer mogelijk geacht dat hetbeWusie dier, tengevolge der op hetzelve 11. Maandag gemaakte jagi, naar elders de wijk genomen heeft. Volgens een ander bij ons ingekomen berigt zou het zeker zijn, te oordeelen naar het spoor der klaauwen, dat zoo in den grond als op den rug van schapen is herkend geworden, dat het ondier geen wolfis. Jon gens, die kudden hoedende dezen geduchten gast heb ben gezien, zijn zoodanig onthutst geweest en verward in hunne beschijvitigen, dat men uit hunne verhalen en opgaven tot niets bepaalds besluiten kan. Men is bet spoor" van bet dier sints de op hetzelve gemaakte jagt kwijt. Groningen, den 16 February. Met den eersten Maart e. k.zal er van wege het departement Gro- ningen der Maatschappij tot Nut van Algemeen, pene school voor gymnastische oefeningen geopend worden. Deze school zal door een' bekwamen onderwijzer be stuurd worden. Behalve het onderrigt aan jongelieden, zullen er ook afzonderlijke leer-uren worden geopend voor meisjes terwijl er tevens gelegenheid zal bestaan, om onderrigt in de schermkunst te ontvangen. De prijs der lessen is zeer billijk en er is gelegenheid gegeven om op een' bepaalden tijd de lessen te kunnen bijwo- neji. De commissie van toezigt over deze school heeft tot voorzitteronzen voor de zaak van het onderwijs altijd even ijverigen prof. van Swinderenterwijl on der anderen ook een chirurgijn lid is dier commissie. Men mag met allen grond van deze school, die in eene hoe langer hoe meer gevoelde behoefte voor onze stad voorziet, de schoonste verwachtingen koesteren, en moet wenschen dat men aiom in ons vaderland zulke scholen oprigte. Goes, den a Maart. Het hoofd-bestuur der Zeeuw- sche Maatschappij van Landbouw heef' bekend gemaakt, dat de jaarlijksche algemeene vergadering en Tentoon stelling dit jaar in de -tweede week van Junijbinnen Zicrikzee zal plaats hebben. De zachte winter en het vroege voorjaarsweder hebben op de ontwikkeling der te veld staande gewas sen, grooien invloed gehad. Her koolzaad onder an deren, waarin bijna overal bloei bespeurd wordt, en dat hier nog niets geleden heeft, staat zoo welig, als anders gewoonlijk eene maand later. Men is daarom niet zon der vrees, dat het, bij mogelijke verandering van we der, bij oostenwind en koude, veel zou kunnen lijden. De veldarbeid is op de meeste plaatsen begonnen, zelfs zijn hier en daar reeds boonen gezaaid. De weilanden vertoonen een groen tapijt, gelijk in grasmaand. Eene soiree musicale zal, naar wij vernemen, plaats hebben op Dingsdag 3 Maartwaarin de Heer J. Gulomijsolo-violist van Z. M. den Keizer van 'Rusland zich zal doen hooren. Door bevoegde beoor deelaars, wordt dezen kunstenaar een eerste rang aan. gewezen onder de thans levende viool-virtuozen. Toe dezelfde school behoorende, als de nog onlangs in ons midden nier grooien bijval opgetreden violist Remmers* mo-r hij, volgens eenparig getuigenis van aller, die hern hoordenuitmunten door de edele hoedanigheden van toon en voordragtdie aan die school eigen zijnen dom zijne voorliefde voor werken, die door gehalte en schoonheid zich onderscheiden van de welluidende, maar weinig bereekenende mode-compositien vaii andere scho len De Koninklijk Deensche solo-violoncellist Keiler manndie hem vergezellen zoudeis door ziekte ver hinderd herwaarts te komen. Besturen eu NJTIONJLE MILITIE. QSfoarecfciswhtg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. Stad GOES en ressorte van dienbrengen bij deze ter kennisse van allen die het aangaat dat de Militie- Baad, krachtens Art. 126 der Wet op de Nationale Militie, van 8 Jauuarij 1817, 'Staatsblad No. 1) over dezen jare, hare 2de Zitting, tot onderzoek der Lordingen van den loopenden jare, volgens art. 37 der Wet van 27 April 1820, (Staatsblad No. 11), welke vermeenen mogten regt op vrijstelling te heb ben, zal houden te Middelburghoofdplaats dezer Provincie op Maandag den ió Maart aanstaande, des morgens ten half 10 uren in de Abtdij aldaar. Wordende een iegelijk bij deze indachtig gemaakt aan de bepalingen, vervat in art. 127 der Wet op de Nationale Mil tie, houdende: Al wie zonder wet- tige verhindering, op den dag, wanneer hij daartoe is opgeroepen voor den Militie-Raad niet verschijnt, zal deswegens verbeuren eene boete van zes gulden, en zal tot het aanvoeren zijner redenen van ver- schooning niet worden geadmitteerd, dan op vertoon van eene kwitantie van de betaalde boete. De redenen ongegrond bevonden zijnde; of zich tot dat einde aangemeld hebbende, en er in het ge- heel geene kunnende allegueren, zal hij nader ver» vallen in eene boetg van zes tot twintig guldens." Van deze verpligting zijn echter uitgesloten zooda nige Lotelingen, welke geenerhande reden tot vrijstel ling hebben, daar dezulken voor den Militie Raad niet behoeven te verschijnen, en finaal voor de dienst ge- designeerd zullen zijn. Ter wij! bij deze alle Ouders, Voogden Curators of Gemagtigden worden herinnerd, dat zij reclames heb bende, voor hunne absente Zonen of Pupillen zich zullen moeten sisteren ten dage, ure en plaatse voormeld. Zullende de Commissie voor de werkzaamheden der Nationale Militie tot de afgifte der ber.oodigde Attes ten, vaceren ten Stadhuize alhier, Woensdag den 4 Maart 1846 des middags te twaaif uren. ter opmaking van welken, men vooraf ter Stads Griffie de noodige opgaven gelieve te doen. Er. opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd, mitsgaders geplaatst in dezer Stads Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 28 Februari? 1S46. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, L. de FOUW, Jz. IJuMrcatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOES, ontvangen hebbende, eene aanschrijving van Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 21 Februarij 1846 A No. 1163 2de, Afdeeling b. en daarbij gevoegd exemplaar, der resolutie van Zijne Excellentie den Minister van Fi- nantien, van den 15 te voren, No. 1. bepalende dat

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1