dere af te stooten. Door de Akademie van Veten- schappen was eene commissie benoemd geworden. Het geval is niets anders dan eene erbarmelijke mysti ficatie. De voorwerpen worden noch voort,geworpen noch tegen den muur geslingerdgelijk men heeft willen voorgeven. - Alle uitwerking houdt op alle magnetische ontstrooming of invloed wordt geneutra liseerd, zoodra men vordert, dat het bewuste sub- jekt de handen zamenvouwt of de armen gekruist houdt. Het overige is van dezelfde waarde. Zie hier waarin, naar men zegt, het kunstje bestaatdat zij oefent. Zij moet rokken aan hebben, wijd genoeg om een oogenblik de beweging harer handen te ver bergen en het is door den rand eener rafel te grij pen op het oogenblik dat zij met kracht gaat zitten of opstaatdat zij de voorgegeven afstöoting waar omtrent men zich een oogenblik bedrogen heeft, te weeg brengt." (Je Commerce Beige. Goes, den 25 Februarij. De Ev. Kerkbode deelt in zijn No, 8. nadere bcrigten wegens het bezoek van den Czaar bij den Paus medewelke geheel anders luiden, dan de tot nu toe in de dagbladen opgenomene. IVien kan er uit opmaken, dat al de gegevene berigten of fautief zijn, daar er misschien niets is uitgelekt van dat gesprek tusschen die beiden, of dat de Czaar anders gesproken heeft, dan vermeld is. - Wij beve len de lezing van dit Nummer zeer aan, als et'11e bij- tfrage z«o wel tot de kennis der hedendaagsche jour nalistiek als tot de beoordeeling dier beide hoog ge plaatste mannen. Goes, den 26 Februarij. De 11. Dingsdag gehou- dene, nieuw ingestelde voorjaars veemarkt alhier, is vrij wel bezet geweest en schijnt aan het doel, ten nutte des landmans, voor 'tvervolg te zullen beant woorden. liet als eene merkwaardige bijzonderheid uit Breda vermelde is ook in Zeeland aangetroffendaar in een tuin te Wolfaartsdijkop een van de eerste dagen van Februarij, reeds bij het omspitten een vol wassen Meikever is gevonden, die zich nog in goeden welstand bevindt. (Dit is geene zeldzaamheid en had ook in andere winters plaats.) ALLERLEL Vervolg en slot van eenige geschiedkundige herinneringen omtrent den oorsprong den opganginvloed, enz., der Loterijen, in verschillende landen van Europa. III. In 1644 matigde zich de kardinaal Mazarin, wien men eene groote liefde voor het geld verwijt, hut regt aan er twee te laten trekken, de eene in 1664, de an dere in 1666en maakte er een voorwerp van specu latie van. Ilij kocht eene zeer groote hoeveelheid koop waren, die slechts schijn van waarde hadden, en maakte er loten van. De koning, de koningin, de hovelingen en al de hooggeplaatste liedennamen loten van den minister. Deze loterijen bragren bem 300 voor 100 op. In 1685 gedurende de viering van het huwelijk van tien hertog en de hertogin van Nantesgaf de mar kies van Stignelai een feest aan den koningdie er bem een wedergaf, waardig aan eenen vorst, welk feest met eene loterij eindigde. Voj.tatre (in zijne eeuw van Lodewijk XIV, hoofdstuk XXVII) beschrijft dit feest alzoo. Men plaatste in de zaal van Marly vier winkels gevuld met hetgene de arbeid der werklieden te Parijs als het rijkste en uitgezochtste had voortge- bragr. Deze vier winkels waren met evenveel voor treffelijke versierselen opgetooid die de vier jaargetij den voorstelden. Mev. de Montespan, hield er eene met Monseigneur en hare mededingster, mev. de Main- tenon hield er eene met den hertog nu Maine. De twee jong-getrouwden hadden elk -de hunne. De ge noemde dames en heerentrokken bij het lot de edel- gesteentenwaarmede deze winkels versierd waren. Eindelijk gaf de koning geschenken aan het geheele bof, op eene wijzeeenen koning waardig. De loterij van den kardinaal was minder kunstig uitgedacht en minder schitterend. Deze loterijen waren eertijds in gebruik gesteld door de Romeinsche Keizers; maar geen hunner zette er zoo veel galanterie bij." Sèdert dien tijd was de loterij steeds in Engeland in zwang, doch eerst in 1694 vestigde zij er zich bepaal dclijk. Het Parlement Het ze na lange debatten toe. Deze toelating werd voornamelijk bewerkt, omdat het gouvernement gebrek aan geld had, om oorlog re voe ren. Men stemde voor eene loterij van 1,200,000 pd. sT'rljngs, die in minder dan 6 maanden vol was. Aan 'de ware patriotten, die zich hieróvev beklaagden, voerde pen tegemoet: Houd u stildeze loterij is de ko ningin van alle loterijenwant zij heeft Netmur ge wonnen.'''' In 1609, kwam de loterij, die sedert 1609 binnen Engeland was bepaald, in de nabmige landen. De stad Amersfoort vormdeop het voorbeeld van Engelanden zonder ander voorwendsel dan de winst (regt op bet doel aan)het plan der eerste loterijdie in Holland gespeeld is. De dwaasheid der Hollanders j grensde aan die der Venetianen. Men rigtte in de meeste steden of gewesten loterijen op. Men verdrong eikanderen om loterij-briefjes te krijgentrien nam er om te verkoopen en er winst trede te behalen zoo als dat niet onnatuurlijk was onder een volk dat van er, door handel leefde Van den grooten koopmandie zijne schepen over zee zondtot den armen jood, die snuisterijen uitvent. Het hoofd van geleerden en gees telijken draaide er van. Indiep er zich iemand van weerhield, dan legde men hem onverschilligheid voor zijnen naasten ten laste, als verzuimende dit middel, om hem welligt uit zijnen nood te redden Mijne beste vrienden," zeide Gregorie Leti „houden mij voor een ontaard vader, omdat ik niet cenige loterij briefjes voor mijne dochters nam." De /oterij vond vyeldra bij alle volken ingang. Men was overeengekomen om de vorsten te beduiden dat de loterijen de belastingen te hulp kwamen en de Staatsschulden verminderden. In 1700 werden zij echter in Frankrijk verboden, maar de naar Holland uitgewekene Franschen, wisten door loterijente BrusselLeuven en Maastricht velen hunner landgenooten er in te betrekken. De loterij verschafte hierna aan Frankrijk vele voor deden. Uit de opbrengsten der loterijen zijn Pont Roijal de kerken van St. Louis en St. Rodihet algemeen hospitaaldat van LyonReims ToursRouaan BeeauaisAgenOrleans én Marseille gebouwd. Koning Lodewijk XIV, gaf uit de opbrengsten der loterij aan Parjs 12 pompen, en stelde er een corps van 50 pompiers van in. In 1721 bouwde men de koepel van het Pantheon, de Militaire School en de Kerk van St. Sulpiceer van op. Later speelde de loterij ten voordeele van deze militaire schoolvan godsdienstige gestichten en onder Lodewi]K XVI, voor het vondelingen huis. Van tijd tot tijd werd echter de loterij wegens de misbruiken en nadeeligen invloed op het volk, vevbo. dm, maar telkens weer ingevoerd. Zoo was her in alle landen. Men was genoodzaakt eigene loterijen op te rigten0111 te voorkomendat het volk in vreemde speelde. In het laatst der vorige eeuwwerden er vele zoo genaamde galante loterijen in Frankrijk gedreven. De vrouwen namen er vee! deel in. De prijzen waren puntdichtenzuchten wenschen liefdesverklaringen, enz.welke niet verrijkten maar toch vermaakten. In 't begin dezer eeuw vestigde zich de onzedelijke Brusselsche loterijwelke velen geheel te gronde hielp, even gelijk het spel aan de farobanken. In de meeste landen zijn thans staatsloterijen, die geld- premien gevenwelke zeker beter zijn dan de parti culiere van landgoederen enz.maar altijd velen met ijdele hoop strelen en eene vrijwillige belasting te noemen zijnwaarvan de staat echter niet meer trekt, dan van eene belasting', waarop de smokkelarij veei af dingt. In Frankrijk wordt thans jaarlijks nagenoeg 10 mil- iïoen franken verspeeld. Journ. de Statistique Universale.) ASPHALT-SPOOR. Onder dezen titel heeft de heer C. Soetens dezer dagen eene in de Fransehe taal geschrevene brochure in het licht doen verschijnen vermoedelijk bestemd öm ook buitenslands de aandacht op deze zaak re vestigen. Het werk is verdeeld in drie hoofd-afdeelingen, han delende: I. Overeen aanteleggen Aspbalt-spoor van Amsterdam naar Haarlem waarvoor bereids aan den heer Soetens concessie is verleend. Volgens het hier uiteengezet plan zullen de reizigers op elk uur van den dag, van 's morgens 6 rot 'savonds io ure, van uit het midden der eene tot in het midden der andere stadmet rij tuigenverdeeld in vier klassen, kunnen worden ver voerd en zal er daarenboven gedurende de nacht ge legenheid zijn om van dit middel van vervoer gebruik te maken. De schrijver berekent het minst mogelijk dividend dat deze onderneming aan de aandeelhouders zal ople veren op ruim 9 ten honderd. II. Over een Asphalt-spoor, verdeeld in drie afdee- liügena. van Antwerpen tot Rotterdam b. van Rot terdam in regte lijn, over Alp hen, tot Amsterdam, en c. van dgze laatste plaats over Zaandam en Alkmaar op den Helder en het Nieuwe Diep, waarvoor door den Heer Soetens concessie is gevraagd. Volgens de berekening van den schrijver zou langs gezegd spoor de reis van Antwerpen naar Rotterdam, in den tijd van 4 uren en 50 minuten geschieden, en voor eenen prijs van 3,50. Van Rotterdam naar Amsterdam zou de gelegen heid tot overtogt tien malen daags worden geopend en de reis binnen één uur minder tijds, en voor eenen minderen prijs dan langs de geprojecteerde ijzerbaan kunnen worden volbragt. Wat de v/eg van Amsterdam naar den Helder en her Nieuwe Diep aanbelangt, zoo wil de Heer Soe tens de reizigers langs deze lijn in drie uren dertig minuten van het één tot her andere punt vervoeren, voor den gemiddelden prijs van 2,50. III. Over eene ontginning van 3000 bunders duin- grond te Schevenipgen, Terheide, Katwijk, enz., in verband met een Asphalt spoor van Rotterdam, in regie lijn over 's Gravenliage op Schevenihgen, waar voor door den Heer Soetens mede autorisatie en con cessie is gevraagd. Volgens den ontwerper, vordert de kolonisatie van 3000 bunders duingiond, 600 woningen met stalling voor 600 kolonisten. Aan elk dezer moet 5 bunders grond en eenig vee ter behandeling worden gegeven. De ber.oodigde mest boven die welke de kolonie op levert, zal langs het Asphalt spoor, in verband met een land Asphalt-spoor, welke langs de woningen dei- kolonisten over de geheele lengte der kolonie zal loo- pen, worden aangevoerd. Elk der kolonisten zal verpligt zijnom van zijne vijf bunders aan de administratie jaarlijks duizend mud aardappelen, tegen één gulden het mud te leveren. Welke aardappelen, volgens liet plan des ontwerpers, naar de steden Rotterdam, 's Gravenhage Delft, enz., pet- het Asphalr-spoor, zullen worden vervoerd en aldaar tegen 1,50, jaar in jaar uit, verkocht. Van de 50 centsdie het verschil tusschen den inkoop- en ver koopprijs uitmaken, zullen 25 cents aan de maatschappij voor de transportkosten worden te goed gedaan en de andere 25 cents strekken tot het daarstellen van een reserve-fondshetgeen bij misgewas zal moeten dienen om aan de bekende en ingeschrevene verbruikers der kolonie-aardappelen hunne jaarlijksche hoeveelheid ook in dat jaar voor den vastgestelden piijs van 1,50 te kunnen leveren. Door middel van het geprojecteerd Asphalt-spoor van Rotterdam naar Scheveningenzullen de reizigers ge legenheid hehben om 20 malen daags, tegen betaling van 70 cents, van de eene plaats naar de andere te vertrekken. Wij onthouden ons van alle aanmerkingen op of aanbevelingen van deze plannen maar hebben de aan dacht onzer lezers op dezelve willen vestigen. Zij die er meer van begeeren te weten, nemen de brochure zelve in handen. In 184445 zijn in Engeland uitgeklaard, 21,928 schepen, waarvan 14,081 behoorden tot het Vereenigde Rijk en onderhoorigheden, en welke gezamentlijk meet- ten 3 087,437 tonnen. Irt 184546 telde men 23,859 schepen met eenen tonneninhoud van 5.023,588. Uit geklaard zijn er in diezelfde jaren21,042 en 23,771 schepen metende 3,680,066 en 4,309,197 ton. In 1841 voeren van Hamburg uit, 6,309 groote schepen. Het bezit er zelf 221. In Bremen, waar zich de scheepvaart in de laatste jaren mede zeer heeft uitgebreid, zijn in 1841 uitgeklaard: 3,800 groote schepen, waarvan 198 daar 'thuis behoorden. De landbouwkundige nijverheid op zich zeiven, brengt in Frankrijk op 3,851,000,000 fr. Hierbij kan men voor de huisdieren rekenen 550,000,000. Totaal 4,401,000,000. De nijverheid der fabrijkenlevert slechts 1,400,000,000 opdus kan men gerustelijk zeggendat die van den landbouw viermalen zooveel, als alle takken van nijverheid in de steden te zamen opleveren. CtbueHcnRciu Mijne geliefde Echtgenoot, CORNELIA VERVENNEbeviel heden voorspoedig van eenen welgeschapen ZOON. - Ouü-Beijerland A. de RONDE BRESSER. 23 Februarij 1846. 1 Te Goes, bij F. Kleeuwens N Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2