18464 GOESSCHE COURANT* pjc. N\ Donderdag 26 ri Hüuitechlftitb. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal, is f dj 5; Franco per Post f J ,90. F Gewone Advertentie» worden a 20 ets. de regel I geplaatst. Geboorte-. Huwelijks- en Doodberigten V van J 6 regels a f J>20, behalve het Zegelregt. J Gaarne verleenen wij aan het onder staande een e plaats.) Wanneer men nagaat, sedert hoelang de fraaije en goedkoope Belgische uitgaven in klein formaat, ook hier te lande in trek zijn, mag het teregt verwonde ring baren, dat onze uitgevers er nog zoo weinig op bedacht geweest zijn, het voorbeeld der Belgische drukkers na te volgen. Zijn welligt enkele vroeg.r genomen proeven met herdrukken van werken, die reeds in ieders hand waren, ten aanzien van hèt de biet niet aanmoedigend genoeg uitgevallen? Wij we ten het niet; maar het zoude zeer te verwonderen zi.in, zoo ons lezend publiek aan de onhandige, on sierlijke en dure groor octavo uitgaven van werken van smaak, de voorkeur -gaf boven keurig netre, ge makkelijk en aangenaam te behandelen, en goedkoope edities .in het kleine, en toch niet al te kleine formaat- der meeste Belgische drukken. l")e HH. Fuhri te 's Gravenhagc en Croll te Zalt Bommelhebben er no.g eens de proeve van genomen, de eerste door eene reeks van belangrijke zoo oorspronkelijke als ver taalde romantische werken, waaronder Latréaumont (de Didder de Rohan) van E. Sue, en Negen No- yellen van onze Toussaint, uit onderscheiden Al manakken van vorige jaren bijeen verzameld en her drukt, nier het minst de aandacht trekken; de heer Croll door de uitgave eener Echo van de beste buitenlandschc schrijverswelke allezins belangrijk belooft te worden, wanneer de Uitgever, aan zijn plan getrouw, daarin de nieuwste en beste romantische voortbrengselen niet alleen van Franschen, maar ook van Engelschen, DuitschenZweedschen en Deen- schen bodem vergaart; en waarin alzoo de verschil lende romantische scholen van onzen tijd, om den laau- wer zullen dingen en de meest gewenschte verschei denheid zal heerschen. l)e Echo is begonnen met een historischen roman van A. Dumas, uit de Fran- s-clie revolutie, te weerkaatsen, die inderdaad belang wekkend mag heeten. Men vindt er het bekende ta lent van den auteur in weder: zijn" lossen, aangena- nien schrijftrant, de .levendigheid en aanschouwelijkheid zijner schilderingen, de pikante situatiën, waarin hij zijne hoofdpersonen weet te plaatsen, bij getrouwheid aan de geschiedenis, anders niet, steeds zijne hoofd deugd. Elke 14 dagen zal er een deeltje verschijnen van ongeveer 160 bladz., gelijkstaande met even zoo vele in groot octavo, van netten en zeer duidelijken druk, voor de prijs van 50 ct. bij inteekening, en 60 ct. afzpnderlijk genomen. De onderneming verdient in der daad bijval en aanmoediging, en wij schenken die den bekwamen Uitgever van harte, van wien het te verwachten is, dat hij, door eene oordeelkundige keuze, aan de eischen van den goeden smaak en de goede zeden tevens zal weten te voldoen, en wien wij -ho pen dat een ruim debiet in staat zal stellen, om op tien ingeslagen, weg te blijven voortgaan. Misschien was de deelneming in het begin niet algemeen geen wonder, de onderneming is nieuw en het publiek wist nog niet, wat het eigenlijk te wachten had; wantrouwde de zaak, waarschijnlijk om den hier te lande voorbeel de loos goedkoopen prijs. Thans nu er een paar stuk ke 11 verschenen zijn en ieder zlcli door eigen inzage overtuigen kan, van de degelijkheid der bewerking (ver talers als Boudewijn, Steenbergen van Goor Jr. en van Noothoorn, die nun thans weet dat aan de Echo verbonden zijn, doen ook niets anders verwach ten) en van het elegante der uitvoering, zal het wan- n uwen, zoo het bestond, geweken zijn en ongetwij i'eld voor verrassing plaats gemaakt hebben. Zeker zal r.u ieder, die prijs stelt op smaakvolle- lectuur in een bevallig kleed, zich gaarne de Echo aanschaffen, die eene volgreeks van met zorg gekozene meester stukken van schrijvers als Sue Toppfer, Spindler, Auerbach, Andersen, Dickens, James en ande ren meer belooft, maar toch alleen bij algemeene deel neming naar wenscli zal kunnen geven. Ten slotte willen wij er 'nog op nerkzaatn op maken, met hoe weinig kosten zich Leesgezelschappen, dank z'i den HU. Fuhri en Croll, voortaan hunne lees- matei ie zullen kunnen aanschaffen, en hoe ligt het ook op het land zal vallen, kleine, zeer weinig kos- len vereischende lee.scirkels tot stand te brengen, met behulp dezer uitgaven en van periodieke werken als de Huisvriend van Gouverneur 3-) de Honigbij (Laarman, Amsterdam, met pl. 3 90) en her His torisch Romantisch Album (de Jong, Arnhem met fraaije (Duitsche) staalgravures,/ 4-). De Huisvriend met name, verdient daarenboven aanbeveling om de rijke verscheidenheid zijns inhouds en zijn' populairen toon. II. M. N1EU WST IJ DINGEN* ■nl&.Mte.mw Frankfort, den 18 Februari], De onderhande lingen van Rusland met Rome hebben een nog meer ingewikkeld aanzien gekregen. In antwoord op liet verlangen van Rome, om der Roomsche kerk in Rus land godsdienst-vrijheid, te verkenen., stelt de Russi sche diplomatie de voorwaarde sine qua nondat de Roomsche kerk zelve het stelsel van godsdienst-vrij- heid op haar eigen grondgebied aanneme, en met name te Rome aan alle Christelijke confession vrije uitoefe ning van godsdienst zal toestaan. JrktauffrwR- Parijs, den 18 Februari]. Driehonderd en zeven tien personen zijn op de bals paré et masque van Zatürdag en Zondag jl. in hechtenis genomen, eenige wegens diefstal en andere wegens onvvelvoegelijke dansen. In een berigt wordt liet voor de menschheid verblijdend berigt gegeven, dat de Bei van Tunis een besluit heeft doen bekend maken, krachtens hetwelk de zwarten in de gansche uitgestrektheid zijner staten voor vrij verklaard worden en de slavernij geheel wordt afgeschaft. SHebcvïawbcti. 'sGravenhage den 22 February. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken ad interim heeft aan de stedelijke en plaatselijke besturen in de provin cie Zuid Holland kennis gegeven dat hij die betrek king op zich genomen heeftonder uitdrukkelijke be paling evenweldat hij 111 ailen gevalle eene maand vóór de gewone vergadering der Provinciale Staten in dit jaar zijne functiën als Gouverneur zal hervatten; en dat voorts aan den Staatsraad Jhr. LRGevaerts lid van Gedeputeerde Staten dezer Provincieis op gedragen de interimaire -waarneming der functiën van Gouverneur, tof aan het tijdstip, dat hij die betrek king wederom zal hebben aanvaard. Mij niet mogende onttrekkenaldus luidt de circulaire veider, aan de verterende roepingwelke 's Kónings hooggeschat vertrouwen mij heeft opgedra genverlaat ik nogthans met leedwezen, ofschoon dan ook slechts tijdelijk, eenen werkkring, waarin ik be reids van velen uwer menigvuldige blijken van wel willendheid en ijverige medewerking tot bevordering van (ie bijzondere, plaatselijke of provinciale en alge meene Rijks belangen heb mogen ontvangen,- en zie ik met verlangen het tijdstip te gemoetwaarop ik mij weder aan mijne naauwere betrekking tot ons gewest zal kunnen wijden, ferwijl ik mag verwachten, dat UEd. mijnen tijdel ijken vervanger, "die door eene veel jarige ondervinding in dè behandeling der provinciale en plaatselijke aangelegenheden zoo geheel uw ver trouwen verdientdo r de voortdurende ijverige be hartiging der u opgedragene beiangenzijne taak ge makkelijk zullen maken." Naar men verneemtis in de afgeloopen week in dienst gesteld de schooner Aruba liggende te Rot terdam onder bevel van den luit. ter zee iste kl. Berghuijsen bestemd naar de West-Indien. Voorts zuilen in dienst gesteld worden: met i° Maart 1846, Zr. Ms. fregat de Sambreonder bevel van den kapt. ter zee II. Ferguson met eene bemanning van 280 koppen, bestemd tot het doen van kruisiogcen en bin nenlandsche dienst; en de korvet Castor onder he- vel van den kap. luit. Ippitts Fockcnsmet eene be manning van 160 koppen, en zal deze bodem tevens dieneii rot wacb -chip in het Nieuwediepter ver vanging van eerstgenoemd fregatmet der. isten April, de korvet Nehalennia onder bevel van den kapt.» luit. ter zee van Braam Houckgeestmet eene be manning van 160 koppen en bcsteind naar de Oost- In diën. Amsterdam, den 24 February, De Engelschen dringen zeer aan op de vestiging op Borneo en mee- nen, dat dit hoogstnood'ig is tot beteugeling van den zeerooF en ter verbreiding der beschaving in die oor den. De Engelsche bladen hebben vroeger hulde ge daan aan de Nederlanders die in die wateren den zee roof beteugelden, maar zwijgen er nu van. Nederland moest daarin bij hen een waarborg te meer voor zijne regten hebben, terwijl de Engelschen de'hunne nog geenziiis bewezen lubben, eb zich wel geen regt kun nen aanmatigen, gebouwd op hetgeen zij tot algemeen nut doen zullen. Volgens de Times speelt hun belang er eene voor name vol in, vooral om eene aanlegplaats in die oorden te hebben om steenkolen 111 te laden, welke daar van zeer goede qualiteit zijn. Wij hebben niet gezien dat de Engelschen nog van eenige vergoeding spreken, hoewel wij ook hiervan niet veel wachten. Wij her inneren ons. .lat toen Nederland in 1815, bij den al ge me en en vrede, eene schuld van 50 Ynillioenen van Rusland en van i j miliioenen van Zweden moest over nemen, de Engelsche grootmoedigheid tusschen beide trad op eene wijze, die geene weigering gedoogde, en de Zweedsche schuld geheel de Russische voor de helft overnam, doch op voorwaarde dat Nederland de koloniën Berbice, Fsscquebo en Demerar]voor altijd aan hetzelve zou afstaan. De Engelschman Coliquhoun berekent in zijne algemeen geachte Statis tiek de innerlijke waarde dier koloniën op 300 millioe» lien guldens. Rotterdam, den 24 Februari'j. Laatstleden Za türdag had alhier een droevig ongeluk plaats. Een osdie naar de slagrplaats gevoerd werd, rukte zich, van zijne geleiders los, stiet, in zijne vaart, een* ruim deriieijarigen jongeling, met een der hoornen in de borst en verwondde hem zoo vreesselijk, dat hij Zondag avond is bezweken. Eene Engelsche correspondentie van het dagblad la Pressezegt, dat met i°. .April aanstaande, al de stoomvaartuigen van het vaste land, die brievenmalen vervoeren en rot dusverre uit Londen vertrokken 9 uit de haven van Harwich zullen vertrekken, en als dan den Teems, vermijden hetgeen de reis, zoo heen als terug, vier of vijf uren zou verkorten, inzonder heid voor de stoombooten van Antwerpen, Rotterdam en Hamburg. Haarlem, den 24 Februari]. De uitgetogene ja gers om he' roofdier tedooden, hebben deszelfs spoor ontdekt, maar het dier zelve nog niet. Nijmegen, den 24 February. Bij besluit van Z. M. is concessie verleend tot het daarstellen van een Spoorweg van Arnhem over Nijmegen en Grave naar 's Bosch, in verband met den Zeeuvvsch-Limburg- schen weg. De Spoorweg van Hafnburg loopt bijna, regtïijnig over Nijmegen naar Parijs. Groningen, den 23 February. De afdeeling Gioniogen (Pr maatschappij tot zedelijke verbetering der gevangenen heeft voorgesteld, door kolonisatie jeugdige ontslagenen tot nuttige leden der burgermaat schappij te vormen, of op eenige andere wijze voor hun toekomstig lot te zorgen. Op de eerstvolgende algemeene vergadering te Amsterdam zal dit voorstel behandeld worden. Gron, Cour.) Men sprak te Parijs, in de geleerde wereld, veel omtrent een elektriok meisje, hetwelk de eigen schap had van sommige dingen aan te trekken en an-

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1