GOESSCIIR COUR A IV T. N°. f®. Maandag S3 Die geene nieuwe hulpmiddelen aanne men wil, wachte nieuwe rampen. ftj-# t (De uitgave dezer Courant, geschiedt M«andags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I* is f .1,751 Franco per Post f J,90. J ViC. (Gewone Adverlentiên worden kW ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels it. f .1,20, behalve het Zegelregt Qui nova remedia accipere nolit, nova mala expert et. Men leest in den Zeewwschen Volks Almanak voor dit jaar op bl. 174 v- v. een en ander, dat met hu groote plan, 't welk dezer dagen zijn beslag kreeg, in verband staaten dus nog wel eens herinnerd worden mag. Het werd geschreven tijdens hieromtrent nog veel onzekerheid bestondmen oordeele ot' het behar- tigingswaardige wenken bevatte en doe er als lan zijn voordeel mede. Wij hebben de treurige ervaring, dat de handel, die te voren iii onze Zeeuwsche Steden bloeide en aan zoo vele handen werk verschafte, bijna geheel verval- len is, en daarmede de scheepsbouw en zoo vele fa brieken, neringen en hanteringen, die met dezelve in ontniddelijk verband staan. Ons gewest is echter voor den handel nog zoo uitmuntend gelegen. Er zijn ge schikte reeden en havens. 33e Vlissingsche haven vooral, genoegzaam aan den mond der zee, is boven die der naburen in toegang gemakkelijk en met de minste kan sen van zeegevaar genaakbaar. Er zijn bijzonder in het weleer zoo bloeijend Middelburgnog voortreffe lijke magazijnen en gehouwen, die op het "herleven van den handel slechts "schijnen te wachten, om we der aan hunne oorspronkelijke bestemming te voldoen. Ook Zierikzee bezit nog veel, waarvan voor den ban del partij te trekken is. Er zijn in Zeeland nog aan zienlijke kapitalen, welke, in den handel geplaatst, dub bel vruchtgevend voor den bezitter kunnen worden, en die, door den handel levend en werkend geworden, duizenden arbeid, brood en welvaart zouden opleveren. Een grootsch ontwerp ter opbeuring van den handel (de spoorweg) staat verwezenlijkt te worden. Metis uit de omstandigheden en de vorderingen des tijds geboren en bij gelukkige afwending van gevreesde bezwaren, kan dooi hetzelve, goed ten uitvoer gelegd, ten minste vooreen groot gedeelte van Zeeland een nieuw tijdperk van welvaart ontstaan, indien deszelfs bewontrs slechts zorgen, 0111 er zelve de meeste partij van te trekken, waartoe zij allereerst in de gelegenheid zijn. Wat zou het hun baten, indien hun gewest slechts een transito ten voordeele der vreemden werd Het is niet ge noeg, dat al die middelen van vervoer en verbinding worden daargesteld en van Zeeland uitgaan. Zij moe ten door Zeeuwen gebruikt worden, die zich daartoe moeten aansluiten en zich doorgeenen verkeerden na ijver of uitsluitend plaatselijk belang ten nadeele van andere steden dc-r provincie moeten laten leiden, dat reeds vroeger zoo veel nadeel stichtte. Men moet voorts op alles bedacht zijn, wat er mede in verband kan gebragt worden, opdat men hier eene stapelplaats der nijverheid oprigtebetrekkingen met vreemde ver bruikeis aaitknoope en alzoo eenen handel vestige, waarvan men de voorwerpen zelve van buiten haalt, ze van eigen grond levert, of door eigen nijverheid voor treffelijk bewerkt in de mededinging voorkeur doet ver werven. Wanneer nu in de bereiding van sommige voort brengselen van onzen grond, als 0. a. van de mee krap, verbeteringen zijn tot stand gebragt; wanneer t;ie van andere, als b. v. van het vlas, in ons gewest it it voorlijk is en algemeen geschiedt, waarop met zorg de aandacht cwi-stigd en waartoe men werkzaam is; anneer bit toenemende invoering der veredelde scha penteelt oe Zei uwscbe wol vermaardheid krijgt, vooral wanneer deze in Zeeland zelve op goede wijze ver vveikt zal worden en er fabrieken ontstaan; wanneer eindelijk die nieuwe korte en tninstkosibare weg van uitvoer van vee, der voortbrengselen van onzen grond en onzer nijverheid, voor onzen handelis daargesteld, en ook de graai handel bij een vrijgevig handelstelsel zich alzoo in Zeeland wed'*r vestigt, welk een nieuw leven, welk eene welvaart kon er dan niet geboren wórdenDan zullen de Zeeuwen even als hunne vaderen op een zelfstandig standpunt staan, tegen bui uniaudsche mededinging zich staande houden en van vreemden niet meer zoo afhangen, maar zij zullende eerste hand zijn of die gebruiken; door de voortbreng selen van hunnen rijken grond, nijverheid in hun ge west bevorderen, en landbouwers, fabriekanten rn han delaren zullen zelve de eerste en grootste wmsreo trek ken. Dit alles kan in 't algemeen tot nut zjin van andere gewesten des vaderlands en alzoo tot heil van het lieve vaderland. Wanneer daarbij nu vlijt, inspan ning, goede trouw en eerlijkheid zich paren, dan mag men vertrouwen, dat de zegen des hemels op die po gingen tot waren vooruitgang en welvaart rusten zal en wanneer eindelijk die welvaart goed gebruikt wordt, niet tot weelde, gemak of onzedelijkheid, maar tot uitbreiding en bevestiging van het goede, tot bevor dering van waar levensgenot, van kunst en wetenschap, van alle nuttige instellingen; wanneer bij spaarzaam heid en eenvoudigheid van zeden onbekrompen milda- digheid zich vereenigt, om op de beste wijze en met zorg wel re doen, dan zullen er duurzame gedenktee- kenen van die welvaart gesticht worden, en bij tijde- lijken tegenspoed, welke door onvoorziene omstandig heden kan ontstaan, zal men altijd zooweel bezitten, dat mpn betere dagen kan verbeiden, om dan voortte- zetten, zelfs met nieuwe middelen,- indien dit noodig mogt zijn, wat slechts voor een tijd gestaakt was." Men moet hierbij niet alleen denken aan de voorwerpen van den zoogenaamden groothandel en fa- briekwaren, Het nieuwe middel kan onder anderen dienen ter verzending van ooft en groenten in bj voor dcelige uitkomst hiervan zal de verdere uitbreiding van boomgaarden en moeserijen hiervan het gevolg zijn. JN1EU WSTlJDlNGtiN. Shuts eft 5 anb. Weenen, den 9 Februarij. De brieven uit Kon- starrinopel van den 28sren Januari] spreken van een boogstnierkwaardig natuurverschijnsel, dat zich ia het district van Jenischir, als ook in de nabijge'egene dis tricten van Sivvrikissar-Eski Schehir en Seidi Gazi in Klein-Azie opgedaan moet hebben. Het te Kon- siaiitinopel verschijnende blad Ze Courier de Constan tinople van den sSsren dezer, behelst hierover het volgende artikelBrieven uit Jenischehir melden, dat sedert {verscheiden dagen van tijd tot tijd manna van den hemel gevallen is, welke den it,woneren tot voed sel gediend heeft. Het valt" zoo drukken die blie ven zich uit, in stukken van de grootte eener ha zelnoot en in aanzienlijke hoeveelheid. In het land verkoopt men het voor 12 (Turkscbe) piasters liet kilodat ongeveer eenige maanden geleden de prijs van het graan geweest is. De inwoners wrijven het fijn en bakken er biood mede, dat voor hetgeen wij gewoon zijn re eten niet behoeft onder te doen." liet Journal de Constantinople van den 26sten dezer, behelst van zijnen kant ook dit artikel: Hetzelfde verschijnsel, dat men in het voorjaar van 1841 te Van had waargenomenheeft zich zoo even in het district van Jenischehir hernieuwd, met soortgelijke en even buitengewone omstandigheden. Uit verschei den brieven van liedendie het hoofddorp bewonen en alle geloof verdienen, is her buiten kijf, dat, na een drukkend gebrek aan' levensmiddelenhet wonder, dat in de woestijn ten gunste vali liet volk Israël ge beurd was, zich hernieuwd heeft, en dat er eene verbazend groote hoeveelheid van eene graauwachtige stof uit den hemel gevallen is, van de grootte van een zwaren hageikowel, die niet de traanvormige man na eer.ige gelijkvormigheid en eenen vrij aangenatlien smaak heeft. Deze stof is in zoo groote menigte ge vallen dat de gton er ter hoogte van 3 it 4 (oude) duimen mede bedekt geweest en zij verscheiden dagen lang tot voedsel der inwoners toereikend geweest is. liet meeJdat men er van verkrijgtis buitengemeen wit, doch geeft een wel fraai, maar smakeloos brood. Het ware te vvenscheii datom allen twijfel hierover weg te nemen de regerings personen van Jenischehir eenige stukken der manna mogren overzenden, ten einde zij door deskundigen onderzocht konden worden." (Wij komen hierop terng.j) Weenen, den 12 February. Het schijnt dat de: jonge lieden alhier er zich tegenwoordig eene eer in stellen, de waarschuwingen, die hun door schildwach ten gedaan worden, in den wind te slaan; en even wel is dit meestal voor hen zeiven van droevige ge volgen. Binnen kort heeft men nu reeds vijf voor beelden hiervan gehad. Het laatste is niet langer ge leden dan eergisteren. Éen schildwacht, eenen jeug digen voorbijganger te vergeefs vermaand hebbende den sigaar uit den mond te nemenmoestom zijne consigne te doen eerbiedigen, er toe komenvuur op den wederspannige te geven en schoot hem de hand af. Frankfort den 16 February. Naar men ver neemt, zwerven in onderscheiden gedeelten van Beijeren wervers rond. die door allerlei begoochelingen, jonge lieden voor de- Hollandsche krijgsdienst op Java zoeken te winnen. Handelsblad Frankfort, eten 10 February* Eergisteren is al hier de 300ste verjaring van LutheF's dood met veel plegtighetd- gevierd. Reeds den vorigen avond nam die plegtigheid een' aanvang, daar een groot aantal inge zetenen, met zangers en muzijk aan het hoofd, onder fakkellicht, zich naar de woning begaf, waarin de hervormer in 1521, op zijne cioorreisnaar den rijksdag van'Worms, gehuisvest is geweest. De beeldtenis van. Luther was aldaar in een transparent zigtbaar. Voor het huis werden toepasselijke redenen gehouden, af gewisseld door zang. De vroege morgen werd begroet met liet sclionne lied: Een vaste burg is onze God,'* dat, onder begeleiding van bazuinen, op den toren van verschillende kerken door zangers werd aangeheven-. Des middags luidden alle klokken. Tan a ure waren alle winkels gesloten, en begaf de menigte zich naar de feestelijk versierde en verlichte kerken, aiwaar eene plegtige dienst gehouden werd. In vele bijzondere en wetenschappelijke kringen werden 's avonds bijzondere feesten geviero en in het iocaai der vrijmetselaars loge Socrates het Luthergenootschap bepaald geconstitueerd. Het hoofddoel van dit genootschap is de bevordering der eenheid onder alle godsdienstige belijdenissen ill het vaderland. Het voornemen om in Mölirade plaats waaruit de familie Listher afstamteen gedenkteeken voor hem te stichten, schijnt aanvankelijk te zullen geluk ken. De Koningin weduwe van Engeland, heeft daar- toe, onaangezocht, 1200 geschonken, bij welkt som de Hertog van Meiningen nog 1000 gevoegd heeft. Londen, den 13 February. Voor het eerst is uit Spanje in Engeland eene lading koren ingevoerd die dezer dagen van Cadix te Hull is aangekomen, en aldaar in entrepót ligt, in afwachting van denuit slag der stemming van Peels graanwet. De hoedanig heid van het koren is niet onopgemerkt gebleven: het schepel weegt 64 ponden. De kapitein van het schip, die de lading heeft aangebragt, heeft verklaard, dat, bij zijn vertrek Van Cadix 23 andere schepen aldaar insgelijks granen innamenvoor verscheidene Engel- sche havens bestemd. JfvattRvwR. Parijs, den 16 February. Men leest in het dag blad le Courricr Het plan was geweest om den Schout-bij-nacht Parscvel Dcschenes tegen het voorjaar, in liet kom- mando over het evolutie-eskader in de Middellandsche- zee, door den Prins van Joinville te doen vervangen^ maar liet schijnt dat Engeland een vertoog hiertegen heeft ingezondenen de bedenkingen heeft in het midden gebragtdat de Prins te driftig van karakter en ook nog te jong is 0111 liet kommando te voeren op eene zee, op welke de Fransche en de Britsche

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1