E.I. 1846. G O ESSCIIE C OIIIV A ff T. ZËEUWSCHE SPOORWEG. Donderdag 19 m De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f dj/5; Fianco per Post f J.90. P Gewone Advertenliën wordend 20 cis. de ?;eg,el\ I geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtcn 1 van .1 6 regels d f d,20, behalve het Zegelregt. f Naar men verneemt, is dezer dagen door M. liet besluit geteekend, houdende, onder bepaling van eenige wijziging, magtiging tot het sluiten eener over eenkomst tusschen Hunne Excellentien de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Finantien, en de heeren Dronkers en Comp.betrekkelijk de concessie, aan laatstgenoemden verleend, tot het aan'eggen van een' spoorweg van Vlissingen en Middelburg, door Zuid- Beveland en Noordbraband, over Venloo en Roermond naar Maastricht; welke spoorweg, onrieranderen, be stemd is rot daarstelling eener regelregte communicatie tusschen de Noordzee en den Rijn. Deze weg zal zich overigens, naar men verwacht, bij vervolg aan sluiten te Breda, aan den ontworpen spoorweg tus> sehen België en Zuid- en Noopihollandte 's (Iertö- genbosch oFVegchel, aan den ontworpen Gelderschen spoorweg, loopende van eene der evengenoemde plaat sen over Nymegen naar Arnhem, om aldaar in verbin ding te komen met de spoorwegen van Overijssel naar Vriesland, Groningen en Drenthe, en verder naar Han nover, enz. Bij hetzelfde contract is tevens de concessie ver leend, tot het graven van een voor de grootste zee schepen geschikt kanaal, van Vlissingen naar Middel burg, bet uitdiepen der reeds aanwezige haven van laatstgenoemde stad, en het digten van het vaarwater het Sioe. Indien hef aan de eene zijde te verwachten is, dat Middelburg door deze middelen zich eerlang eeniger mate tot vroegere welvaart, en daarbij tot eene me- dingster der overige Nederiandsche handelsteden zal kunnen verheffen, maar vooral tegenover den Antwerp- schen handel, eenen bedenkt lijken wedijver zal kunnen voeren, mogen hierbij niet worden over het hoofd ge zien de belangrijke voordeelen en gemakken, welke al de opgenoemde handelsteden gezamenlijk van deze Zeeuvvsche onderneming, in sommige tijdperken van lier jaar, zullen kunnen geniete». Hoe dikwerf wordt, bijv., door de steden Amster dam, Rotterdam, Dordrecht en door Antwerpen zelve, het ongerijf ondervonden, dat, des winters bij ijsgang, de voor die steden bestemde schepen hunne bestem- ming niet kunnen bereiken. Zij worden dan weken, soms maanden lang met hunne equipagicn en ladingen opgehouden, tot groot nadeel van den daarbij betrok ken handel. Niet slechts voor deze, maar ook voor alle zonda nige andere schepen, welke vooral des winters door stormen in de Noordzee, tot het zoeken eener veilige schuilplaats, verpligt worden, waartoe de zeegaten van Vlissingen zoo uitmuntende gelegenheid aanbieden, zullen het nieuw te graven kanaal en de daarmede in verband te brengen spoorweg de gewigtigste diensten kunnen bewijzen. Niet alleen toch, dat de schepen zelve de nteest veilige ligplaats en bekwame gelegenheid tot herstel zullen vinden, maar ook zal er voor de ladingen dier schepen gelegenheid bestaan, om dezelve op eene snelle en min kostbare wijs te doen lossen en naar hare be stemming te vervoeren, hetzij dan naar de anderepro vlncien van Nederland zelve, hetzij naar Belgie, hetzij naar de handelsteden aan den Rijn; want, niet alleen met Dusseldorp, maar ook met Keulen zal de Zeeuw- sche spoorweg in regtsrreeksche verbinding komen, hetzij dan over Maastricht en Aken, hetzij dooreenen bij de Pruissische 'regering reeds aangevraagden weg van Venloo over Crcfeld en Neuss naar Keulen. Daar' Vhssmgep, te rekenen van den Teems, mede liet naaste puur van <1 ir gedeelte van het vaste land uitmaakt, althans veel nader gelegen is dan Antwer pen, en veel gemakkelijker aan te doen dan Ostende, zoo zal niet alleen de handel veel nut van deze on derneming kunnen trekken, maar ook, onder anderen, alle Engelsche reizigerswelke zich naar het vaste- De Middelb. Courant van heden schrijft stellig. l uid begeven, zoo niet zelfs, de Engelsche brieven maal voor lndië, zullen daargan nut en gerijf kunnen ondervinden. Bij dit alles komt nog, dat, door die onderneming, revens gewigtige voördeelen zullen ontstaan, zoo voor de Marine als voor den Staat en de particulieren, eens deels door de gelegenheid tot beveiliging, zoo noodig, der scheepsmagt, op de Schelde, anderzijds door aan merkelijke landaanwinning, zoo ook beveiliging van sommige polders, welke eerlang veel minder kosten ter hunner verdediging zullen behoeven, dan te voren. Na dit alles, kan het niet bevreemden, dat Z. M. de Koning zelf, zoo men verneemt, veel belang in het tot stand komen dezer onderneming heeft gesteld; dat Zijne Exc. de nu afgetreden minister van binnen landsche zaken en zijn, ambtgenoot van finantien zich ten sterkste hebben beijverdom die onderneming haar besiag te doen erlangen, en dat van de zijde der provinciale autoriteiten,van de besturen der steden en de kamers van koophandel in de drie provinciën Noord braband Zeeland en Limburg, zoo ook door onder, scheidene particulieie belanghebbendende krachtda digste pogingen zijn aangewendom het tot stand komen dier onderneming te ondersteunen en te bevor deren. Wanneer dan deze zaak voor het vervolg allezins voordeelige uitkomsten aan hare ondernemers belooft mag zij ook reeds dadelijk in dat opzigt als hoogst heilzaam worden beschouwd, dat al spoedig in een drietal provinciën, aan een belangrijk deel der arbeid zame klasse nuttige bezigheid en bestaanmiddelen zul len kunnen worden verschaft, en men mag zich vleijen, datzoo door de Regering als door de ondernemers al het mogelijke zal worden aangewend otn het tijd stip te verhaasten, waarop met de werkzaamheden, tot verwezenlijking van dit ontwerp, een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Dagblad van V Gravenhage. Hieronder verdient vooral genoemd te worden de Gouverneur van Zeeland. «ÏEU WSTIJDING EN. 23uit0c(ilftu&. Berlijm den io February. De hondenbelasting heeft gedurende het vorige jaar 16,233 opgebragt. Op den 5 dezer zijn 16 met heede beladen sle den de eerste in dezen winterover het ijs uit Ko ningsbergen te Pillau aangekomen. Frankfort, den 13 February. Uit Saksen-Co. burg wordt gemeld, dat, uit hoofde der herkiezing van al deleden der onlangs ontbonden Saksen Coburg scire Stendenvergadering, de minister van Staat, de heer de Lepelde bewerker van die ontbinding, zijn ontslag ingediend heeft, en dit aangenomen is. Czerski en Rouge, de beide stichters der Dnirsch- KatHolijke kerk en de vertegenwoordigers harer hoofd takken (te weten der meer orthodoxe en der rationalis tische rigting), hadden den 2 dezer eene bijeenkomst te Rawicz, en maakten aan de tot hiertoe bestaan heb bende splitsing, door eene broederlijke vereeniging, een einde. Aan deze conferentie namen ook deei dr. Theiner en de Duitsch-Karholijke predikanten Post en Silvester. Er werd het voorloopig besluit genomen, elkander als broeders te beminnenen overtuigddat alle r.iettw- Katholijken slechts naar één doel streven aan elke ge meente haar bijzonder geloofsinzigt te laten. Het ver dere zal men op de algemeene Synodedie tegen Pinksteren zal gehouden worden, overwegenen be sluiten. Ter plegtige viering van den 3oojarigen sterfdag van Luther worden hierbehalve de reeds vroeger gemelde kerkelijke toebereidselennog vele andere ge maakt. Men is voornemens, om den ipden Febr. des avonds het huis te verlichten, in hetwelk Luther bij zijne doorreis door Frankfort eenmaal vertoefde; in verscheidene zangverenigingen zullen toepasselijke gezangen worden uitgevoerd. I11 verscheidene kringen worden feesten gereed gemaakt, om de gedachtenis van den hervormer te vieren. Te Wittenberg verwacht men tegen den t8dui- zenden van nabij en van verren-n Luthers sterfdag te vieren. Her feest begint reeds des avonds tevoren met eene godsdienstoefening in de slotkerk. Den vol- genden dag zullen magistraat en geestelijkheid officieren en ambtenarenleermeesters en leerlingen van hoogere en lagere scholen met de burgerij zich in Luthers vertrek en aangrenzende zalen vereenigen om in plegtigen op tost naar de slotkerk te trekkenalwaar een gezang aan zijn graf zal gezongen worden. Des namiddags zal door eene zangvereenis>ing, onder medewerking van de Dessausche hofkapel, het requiem van Mozart worde 11 uitgevoerd en des avonds eene toespraak op de markt bij fakkellicht aan zijn gedenkteken worden gehouden. üe&jctfkmbet*. 'sGravemhage, den 15 FebruaryMet innig leedwezen vernam men alhier (11a zóó vele verliezen in de jongste rijden, in ons Vaderland, in dit opzigc geleden te hebben,) het overlijden van een' onzer oudste staatsmannen, Z, Exc. den minister van Staat, Corne lls Felix van Maarten, op den 14 dezer, in yöjarigen ouderdom, van welke hij ongeveer eene halve eeuw, in gewigtige en aanzienlijke betrekkingen, in de dienst van het Vaderland waardiglijk had doorgebragt. Den 3 dezer bevond het schip Middelburg kapitein M. Rooderkerkvan Middelburg naar Bata via, zich op de hoogte van Bevezier, en ontdekte daar des morgens ten 9 ure eene brik met eene nood vlag. De kapitein zond daarop eene sloep ter adsis- tentie, en liet bleek nu te zijn de Anna Elisa, ka pitein Kahle, van Bremen, welke door overzeiling m eenen reddtioozen toestand was, zoodat alleen aan de redding van iiet scheepsvolk kon gedacht worden, het geen dan ook gelukkig heeft plaats gehad, en allen op de Middelburg zijn overgebragt, alwaar zij tot aan den volgenden dag zijn verbleven, zijnde toen door eene visscherschuit overgenomen en aan den Engel- schen wal gebragr. Kort na het verlaten van het schip, is hetzelve gezonken. Amsterdam, den 17 February. De avond va» gisteren verschafte aan de leden van liet Eerste De partement der MaatschappijTot Nut van 'f Alge meen aangename en genoegelijke oogenblikken. fii de vergadering van dat Departement werd aan eene» 2ojarigen jongeling de Zilveren Medaille der Maat schappij en een vereerend Getuigschrift uitgereikt, hem door hei Hoofdbestuur toegekend voor eene daad, met regt eene edelmoedige genoemd. Op den 9de» December van hét vorig jaar toch werd ten huize van een inwoner dezer stad een tweejarig knaapje vermisr. Men vermoeddedat het al spelende was gevallen in een regen-waterbak wiens monding open was blijven staan. Wie beschrijft de angst der ouders? Vanwaar hulp re wachten? Dit verneemt de jeugdige Carel Frederik Ahlersin de buurt van het voorval wo nende. Zonder een oogenblik te aarzelenzonder de kans te berekenendaalt hij met moeite door de enge mondingin den bak neder en staar weldra tot over de schouders in het water. Na eenig zoeken gelukt het hemhet kind onder water in eenen hoek van den bak terug te vinden enhoezeer bewusteloos aan de ouders terug te geven. Niet zonder moeite wordt de edele redder weder uit den bak opgehaald, maar hij had iiet genoegen om 11a eenige oogenblik ken iiet door hem geredde kind, door doelmatig aan gewende hulp weder tot leven en bewustzijn terug- gebragt te zien. De avond van gisteren was, zo® als wij zeiden, bestemd om aan den jongen menschen- vriendhet aan hem door de Maatschappij toegekend eerbewijs uit te reiken. Dit volbragt de voorzitter van het Departement, de Heer Predikant H. J. Spij ker, op eene treffende en allezins gepaste wijze, zoo wel den jongeling, als den vader van het geredde kind en den Heer Apotheker Ruijschdoor wiens pogin-

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1