IV. 14. Maandag 16 Februari). GOESSCïïE COURANT* NIEUWSTIJDINGEN. NATIONALE MILITIE- -si- x De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs •per Kwartaal I t's f d,75; Frauco per Post f J,90. J f Gewone Advertenti'èn worden a 20 geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en \van J 6 regels d f d ,20, behalve hel 3V.T. A Keulen, den xi Februarij. In onze nabij» beid," schrijft men aan de Elberf. Zcitung uit Glad- bachin het Bergschebij de gemeente Paffrath vertoont zich tegenwoordig liet zeldzame schouw spel van eenen langzaam verzinkenden bere. Eene hoogtewelke met boom en begroeid iszinkt van dag tot dag, zoodat de omliggende huizen thans reeds neerzien op hetgeen, waarreeen zij vroeger opzagen." Frankfort, den 7 Fcbruarij. Te H i ielberg gaat rond een adres aan vorst Wrede betreffende zijne voorstellen in de Kamer der Rijksraden te Munchen, hetwelk door velen onderteekend wordt; daarentegen werd het aanzoek van een' hoog geplaatsten geeste lijke, om eene petitie aan de Tweede Kamer in te zenden, strekkende, dat deze zich tegen het voorstel van den afgevaardigde Zittel mogr verklaren, door bijna alle R.-Kafnolijke professorenl der universiteit be paaldelijk van de hand gewezen. In tegendeel hebben velen van hen het voorstel van Paulus tot vrijheid van godsdienst mede onderteekend. Deze petitie is met een verbazend aantal onderteekeningen voorzien, (Gron. Cour. - Het Ost Friesische Ambtsblatt behelst eene pu blicatie der Land-drosty te Aaricli, volgens welke de Land-Stenden van het Vorstendom Oost-Vriesland en van Harrlingerland bijeengeroepen worden tegen den id February.en wel met lier doel, om den Stenden nogmaals gelegenheid te geven, om zich over het ont werp te verklaren eener Constitutie voor het gewest Oost-Vriesland, dat hun in liet jaar 1843 is medege deeld. ©ugeïaub. Londen, den 7 Ftbruarij. De Chronicle meldt Wij kunnen, op de meest geloofwaardige gronden verzekeren, dat er thans zeer uitgebreide orders voor Engelsciie rogge tot uitvoer naar Holland en België zijn ontvangen. Groote hoeveelheden erwten en boo- nen zijn van onze markt derwaarts afgevoerd, en thans schijnt bet, dat, met inachtneming van de qualiteif, Engeland voor beide landen de goedkoopste markt van Europa is, wat gerst en rogge betreft," Brussel, den 13 Februari), Ons stads bestuur heeft van een aantal inwoners van Molenbeek en Lae- keil een regtsgeding te wachten. Meermalen is dit jaar gewag gemaakt van de verwoestingen en schaden, die hier, gelijk elders, door den overvloed van water op de rivieren veroorzaakt zijn. Dit was, inzonder Iieid voor de oeverbewoners, een groot ongemak, maar hetwelk zij zich als door eene hoogere hand gezon den, uit den aard der zaak en volgens de wet getroos ten moesten nu loopt er echter door Molenbeek en Laeken een water, dat geene rivier of kreek is, maar een gegraven kanaaldoor de stad Brussel aangelegd, om deelsgewijze lozing aan de rivier de Senne te ver- schaffen en om het 'kanaal van Willebroek van water te voorzien. De oeverbewoners van dit kanaal nu beweren, dat zij tot vergoeding geregtigd zijn we gens de schadenwelke deszelfs overstrooming ver oorzaakt heiP. Z'j zijn voornemens de stad Brussel, als aanlegster en eigenares van liet kanaal daartoe in regten aan ie spreken, en men zegt dat reeds een on zer voornaamste advokaten tot regtsverdediger door iieu aangenomen is. Wij hebbenzegt bet Journal de Bruxelles eenige dagen geledende ontvlugting verhaald van 97 Poolse lie priesters uit Siberië, en daarbij gevoegd, dat een dier priesters te Biussel aangekomen was. Onze pligt gebiedt ons heden te zeggen dat deze laatste een bedrieger isdie op eene onwaardige wijs de goede trouw der-brave lieden misbruikt heeft. Er was zoo veel te minder reden, om zijn verhaal in twij fel te trekken, daar hij voorzien was van papieren die in de beste orde warenmen kan zich hiervan te Brussel verzekerenzij bevinden zich in handen van een' man van eer-, die zelf door den schelm bedro gen is geworden. Het schijnt dat die ellendeling een wegens wangedrag gesuspendeerd priester is, die zich in de dwaling van Ronge gewikkeld had. Hij is naar België gekomenom de meewarigheid te exploiteren welke liet lot der slagtoffers van de vervolging in Rus- land allerwege verwekt, en tracht thans ook 111 Frank rijk daarmede zijn voordeel te doen. Het is niet in België alleen, dat die tneineedige zijn bedrog gepleegd heeft. Vele bisschoppen in Duitsch- land zijn door hem bedrogenen hebben de welwil lendheid zoo ver gedrevenvan hem aanbevelings brieven te geven. De papieren, waarvan die onge lukkige voorzien was, zijn volkomen authentiekbe zegeld met liet zegel van den bisschop van Podlachye, wien hij hetzelve heimelijk moet ontroofd hebben. Zelden heeft een bedrieger meer behendigheid aan den dag gelegd, om de goede trouw van eerlijke liedenjte verrassen. Wat zijn verhaal betreft, wie zou er geen geloof aan gehecht hebben na de kzing van liet re laas der folteringen, de nonnen van den H. Basilius aangedaanwaarvan hetzelze slechts eene kleurlooze en heiligschennige navolging was? jücbevïaubai. Numansdorp (gezegd de Buitensluis), den 7 Februanj. Ten gevolge van een allertreffendst on geluk op Zondag-avond, bij de overvaart van hier over het Hollanisch-Diep naar Willemstad, werden heden onderscheidene famiiien in diepen rouw gedompeld. De koene, maar tevens voorzistige en bekwame varensgezellen, Johannes Lief ting, Kornclis Liefting beiden broeders, er. fan Karbynde twee eerstge- noemden in dienst aan het veer, de laatste als adsis teut, zijn op Zondag avond, ongeveer zeven ure, met de nieuwe hengst van deze zijde gevaren, om twee passagiers, met namen Izaac Levi en Aart Koogmans beiden wonende te Willemstad, over te brengen, dus te zamen vijf in getal. De wind was noordelijk, ofschoon buijig, en som tijds eene stilte, die de gelegenheid aanbood, om de passagiers spoedig over te brengen. Dan na een half uur vertrokken te zijn, ltvvam er eene zware bui op zetten, waarop belanghebbende en ervarene varensge zellen aan deze zijde niet te gerust waren. De vertrokkenen werden dien avond te vergeefs te- ruggewachtmen wachtte dezelven op den volgenden morgen nog, en men vermoedde dus, dat er iets aan liët vaartuig konde beschadigd zijn, of dat het on gunstig weder hen naar elders had doen afdrijven want van Willemstad kwam de tijding, dat niemand aldaar was aangekomen. Eindelijk echter werd men in die hoop te leur ge steld, omdat het getij van terugkomst was verloopen. De angst van de diepbedroefde famiiien en van de in gezetenen werd steeds groottr. Reeds waren eenige varensgezellen naar de overzijde der rivier gesneld, ten einde nasporing te doen naar-de plaats waar men vermoeden kon, dat het noodlot, door de elementen veroorzaakt, kon hebben plaats gehad. Laat in den namiddag die verdienstelijke mannen terugkomende, bragten ons de treurmare aan, dat zij het vaartuig het onderste boven hadden gevonden, omtrent de zooge naamde Helsche haven in een rietgors, ongeveer een half uur gaans van Willemstad, en dat het alzoo te vermoeden was, dat al de vijf personen hunnen dood in de golven gevonden hadden. Ijzingwekkend en hartverscheurend was deze treur mare voor de diepbedroefde famiiien te Willemstad, maar niet minder voor de drie weduwen, waaronder ééne in zwangeren staat, en tien jonge kinderen in deze gemeente, die alles verloren hebben, en zich in kommervolle omstandigheden bevinden. Niet zonder redenen dan wordt dir verlies door de ingezetenen zeer betreurd. De twee peisonen van Willemstad ziju be kend als brave en oppassende burgeis, en onze varens gezellen als brave en wakkere mannen. Nooit of te immer had nog een ongel uk bij het overzetten van dit veer vica versa plaats gehad. Ravesteïn, den 10 Fcbruarij. Gisteren had al hier een groot ongeluk kunnen p aats hebben. In den voormiddag arriveerde voor deze stad de stoomboot de Maaswelke geheel gestopt lag, tot het aanvaren met het roeibootje van den veerman de Jirujnom passagiers aan boord van de stoomboot te brengen, liet roeibootje borsre echter te onverwachts en op zijne lengte tegen het wiel aan, zoodar het vol water sloeg en zonk. De kapitein G. de Laatdie liet ge vaar merkte, liet aan bakboordszijde de machine sleu rend werken, 0111 te verhoeden, dat de in het water vallende personen niet onder de boor zouden geraken, ijlde zelf in liet wiel, redde daar een passagier en den veermansknecht, terwijl een ander passagier door da overige ekwipaadje werd gered, door hem een touw toe te werpen en zoo uir het water te trekken. De veerman echter was dadelijk onder liet stoomschip ge raakt en alleen toen liet scheepsvolk deioeiboot van het schip te water gelaten had, werd de drenkeling, die, ofschoon hij goed zwemmen kon, evenwel door zijne zware kleeding reeds zinkende was, gered. De kapitein, die zich zoo wel van zijnen pligt gekweten heeft, benevens zijne ekwipaadje, verdienen den mees ten lof, en hebben dan ook bij hunne terugkomst hier ter stede eene hartelijke ontvangst genoten. Al de bagaadje der passagiers is gered geworden, uitgenomen die van eenen armen venter uit Ravestem. IScsIurcu ctt Ctbmiuietratmu OPROEPING TOT DE LOTING VOOR DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS DER. Stad GOES en ressorte van dien, verwittigen de in geschrevenen voor de Nationale Militie van dezen jare, en bij derzelver absentie hunne Ouders of Voogden behoorendc tot deze Gemeentedat de Alphabetische Naamlijst, van alle de personen, die aan de ligting vatt dit jaar moeten deel nementer visie van elk en een iegelijk zal liggen op het Stadhuis ter Griffie alhier, van heden af", tot den 27 Fcbruarij aanstaandedes morgens van tien tot twaalf uren, ten einde een iecïer in staat zoude zijn, om, iggeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangetee- kend of daarvan moeten worden weggelatendaarvan aan den Heer Militie-Commissaris kennis te geven; met last aan de voorschreve Lotelingen, en bij derzelver absentie, aan hunne Ouders of Voogden, om op ZATURDAG DEN '28 FeBRUARIJ AANSTAANDE dfcS morgens ten tien uren zich te bevinden ten Stadhuize alhier, ten einde aldaar voor de dienst der Nationale Militie te Loten en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven; alsmede, 0111 de bewijzen tot staving derzelve en bij de wet gevorderd, uiterlijk binnen vijf dagen na de Loting, aan Heeren Burge meester en Wethouders dezer Stadover te leggen terwijl dezulken die nopens de benoodigde bewijsstukken inlichtingen mogten verlangen den 2 Maart daaraan volgendede voorniiddags van 10 tot 12 uren, tec Griffie dezer Staddezelve kunnen bekomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kun nen voorwendenzal deze worden gepubliceerd en ge» affigeerd, mitsgaders geplaatst in dezer Stads-Couranr, Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 14 Februari! 1846, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOBR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris, L. de FOUVV, Jz,

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1