N\ 184 GOESSCHE C O U R A T. Donderdag IS Februari'j. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal j is f ,1,75; Franco per Post f J,90. r Gewone j4dvertenliën worden a 20 ets. de re. geplaatst. Geboorte-, Hiiwelijhs- en Doodberigten van J 6 regels a f d ,20, behalve het Zegelregt NIEUWSTIJDINGEN. %tn lis. Rome, den i February. De Vicaris-Generaal heeft aan de bevolking van onze stad bekend gemaaktdat er eene godsdienstoefening van 9 dagen in eene dei- kerken zal gehouden worden om God re bi lden voor de uitbreiding van het Katholicisnius in Engeland. Die slechts eens de kerk bezoekt krijgt een aflaat van 300 dagen, maat die het ten minste vijfmaal doet, een vollen aflaatmits den biechtstoel bezoekende en de communie gebriïikende. Berlijn den 6 February. Uit Petersburg schrijft mep van den 30 Jan., dat de Keizer aan den Bayer- schen schilder Hes sede St. Anna orde, 2de klasse, heeft geschonkenten bewijze van hoogstdeszelfs te vredenheid over de door Z. M. bestelde schilderij voorstellende den overtogt der Fransche troepen over de Beresina. Uit Opper-Silezie wordt gemeld, dal prins Al bert van Pruissen de groote heerlijkheid Tost voor de som van 700,000 thr. heeft aangekocht. Men heeft den voorslag gedaan, 0111 op 1 Mei van het aanstaande jaar, op den zoogenaamden Biocksberg een nationaal feest te vieren, aangezien dan juist hon derd jaren geleden de laatste licks in Duitschiand zou verbrand zijn. 0ti0cl«mb. Londen, den 7 February. Dingsdag heeft sir Robert Peel zijn 58ste jaar bereikt. Het cijfer der gestorte sommen in de Bank van Engeland tot depót der genootschappen der ijzeren spoorwegen, beloopt 11.492,000 pond st. (bij de 138 millioenen gulden.) 33cÏ0?c. Brussel den 2 February. Mejufvrouw Sacré, heeft alhier eene Gyhuiastieke school voor meisjes op- gerigt, en is, zoo als de Vlaamsch-Belgische dagbla den zich uitdrukken benoemd tot Professores in f raatje houding der Prinses Charlotte. ÜicbcvlAubcu. Utrecht, den 9 February. Op den 24 Januarij jl.is bij een winkelier alhiereen valsclv bankbriefje van 25 aangeboden en is daarop geld gegeven zon der argwaan. Het valt echter niet moeijelijk hetzelve met dé minste oplettendheid, te onderscheiden, er is geen watermerk in, en de plaatsing van namen en woorden is in vele opzigten faiirief.„ De versierselen op den kant zijn niet eens nagemaakt. De gedrukte woorden aldaar ontbreken even als de woorden de Directie der Nedtrlandsche Bank boven de naamtee- kening; de naam Croockewit is geschreven met rooden inkt enz. Alles is kennelijk met de hand getrokken, niet gedruktalleen de eerste indruk is bedriegelijk door de uitvoering in haar geheel genomen. Een ieder wachte zich voor schade De heer Reindrebuiten de VVaarJbarrière al hierhad in het afgeloopen najaar een stuk land met aardappelen, welke aardvruchten, even als overal, door de ziekte waren aangetast en als onbruikbaar werden weggeworpen. Hij had echtereen gedeelte in den grond gelaten en ook deze als verloren beschouwd; doch hoe gio't was zijne verwondering dezer dagen, toen hij de in den grond gelaten aardappelen niet al leen zuiver en goed.' maar ook uitmuntend van smaak bevond. Hij beeft dezelve gedeeltelijk voor eigen ge bruik behouden gedeeltelijk voor poters gebruikt en weder aan den vruchtbaren grond toevertrouwd. Te bejammeren is het, dat men niet meer de zieke aard appelen in den grond heeft gelaten» (Utr. Cour. (Wie had kunnen berekenen dat wij zulk eenen zacliten winter hebben zouden en was dail nog wel die uitkomst te voorzien?) Bcslurcw cu Qïmünislrftticu. Publicatie. (Vervolg en Slot van ons vorig Nommcr.' d. Alle minder belangrijke veranderingen dan die bij lid c genoemd cn alle verbeteringen (ameliorate) of verval der gebouwen niet in de jaarlijksche opneming begrepen zullen in aanmerking ko men bij de eventuele algemeene herziening van het Kadaster der gebouwde eigendommen, wel ke volgens de wet van 3 Primaire 7de jaar, art. 102, om de tien jaren geschieden moet. Hiervan zijn echter uitgezonderd de gevallen, dat het verbeteren van het inwendige plaats heeft, tevens met eene vergrooting of uitbreiding des gebouwsals in welke gevallen de bedoelde ver beten ingen ook bij de jaarlijksche opneming in aanmerking moeten worden genomen. Bij vertimmeringendie volgens de wet van den 28 Maart 1828, (Staatsblad N°. 8.) in den driejarigen vrijdom vallen zai het geheele gebouw bij nieuw klassementin zoodanige hoogere klasse worden gebragtals het geheel der verbetering zal bevonden worden mede te brenger.. e. Bij de bepaling der belastbare opbrengst zal voor al moeten gezorgd worden voor het behoud van de evenredige klassering en begrooting der ge bouwen en in geen geval mogen afgeweken worden van de beginselen deswege bij de daar- stelling van liet Kadaster gevolgd. In het bij zonder zullen de Ambtenaren letten op den meer deren aftrek voor de fabrieken trafieken en pak huizen wegens verval en kosten van onderhoud en herstel toegestaanvoorts ook daaropof deze panden niet het woonhuis al dan niet één gebouw uitmaken, alsmede op het bestaande verschiltusschen eene fabriek of trafiek en eene eenvoudige werkplaats; en in een woord, op alles wat ter zake in aanmerking behoort te komen. f. In geen geval zal eene voorloopige klassering of begrooting behoeven plaats te hebben zullende het ten aanzien der gebouwen welke vallen in de termen van vrijdom van grondlasten of van verhooging van den aanslag in dezelve, voldoende zijn dat dadelijk alleen worde opgenomen de aard der plaats gehad hebbende verandering volgens de onderscheidingen in de wetten voor komendeen derhalve bewezen in welke dei- tijdvakken van vrijdom, het gebouw moet ge acht worden te vallenmitsgaders het jaar van het ophouden des vrijdoms. De nadere opneming eQ begrooting derzelve, moet geschieden in het jaarvoorafgaande aan dat waarin de toegekende vrijdom verstrijkt. g. Ingeval bij veranderde bestemming der gebouwen grond gevende tot een klassement of veranderd klassement, tevens aan- of bijbouw plaatsheeft, waarvoor een driejarige vrijdom moet worden genoten, zal dadelijk alleen de veranderde be stemming, met de veranderingen en verbeterin gen ten gevolge daarvan aan het gebouw aan gebragtin aanmerking komenen de bij- of aanbouw later worden opgenomen in voege als aan het slot var. lid gezegd. h. Het genot des bedoelden vrijdoms aan de belang hebbende wordt toegestaan zonder dat door hen tot verkrijging daarvaneere voorafgaande verklaringvolgens het voorschrift vervat in de Circulaire van 3 Januarij 1834 N°. VI, opge nomen in ons besluit van den 1 September 1834, (Provinciaal Blad N°. 64) ingezonden, of aangifte deswege gedaan worde. De belanghebbende eigenaren zullen zoo spoe dig doenlijk worden verwittigd zoo van den termijn des vrijdoms aan hen toegekendals van de klassering der gebouwenen zulks bij een voudige toezending aan hen van eene kennis geving in voege als door een voor 's Rijks reke ning te drukken model wordt aangewezen, en zal daardoor komen te vervallen de nederiegging der stukken, bij het Plaatselijk Bestuur, gelijk die vroeger was voorgeschreven. Ingeval van bezwaren van de zijde der be- J lang'nebbenden tegen de klasseringzal worden gehandeld op den voet en de wijzevermeld in de Circulaire van den 6 Mei 1834, N°. 97 (lid E en F van art. 1 van evengenoemd be sluit.) ten aanzien der ongebouwde eigendommen. 'i. Van de plaats gehad hebbende veranderingen en verleende vrijdommen, biervoren vermeld, zul len in de daartoe betrekkelijke registers bij de bewaringen van het kadaster in de Gemeenten voorhanden, de vereisclite aanteckeningen ge schieden. k. De bepalingen in lid a en b dezer omschreven, en voor zooveel betreft de kennisgeving aan de belanghebbenden in lid h bedoeld, zijn mede van toepassing op de ongebouwde eigendommen. Brengen, overeenkomstig daaibij ontvangene aan schrijving de vorenstaande beschikkingen ter kennis van de grondeigenaren binnen deze Stad en Gemeen te; met uitnoodiging om liet Stedelijk Bestuur door opgaven ter Stads Griffie bekend te maken met de voorgevallene veran leringen in de gebouwde en onge bouwde eigendommen, welke eene opneming ter plaat se vereischen ten einde daarvan gebruik te kunnen maken bij de opgave welke daarvan jaarlijks vóór of uiterlijk op den 1 Maart, aan den Controleur van het Kadaster in deze Provincie moet worden ingezonden. En opdat niemand onwetendheid voorwende zal de ze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geïnsereerd in dezer Stads-Couranr. Gedaan ten Stad huize van Goes, den 7 Februarij 1846". Burgemeester er. Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De StadsSerretaris, L. .DE F O UW, Jz. A LLERLEL De jaarboeken van den oorlog in den Kaukastts zijn vol vail heldhaftige bedrijvenjammer maar; dat zoo weinige daarvan ter algemeene kennis geraken, en nog oneindig meer jammer, dat zooveel menscheu bloed sinds jaren zoo vruchteloos wordt verspild De volgende heldendaad is medegedeeld geworden, door een militair, die zelf in dien krijg gediend heeftt Op de geweldige rotsgebergten van den Kaukasus„ dus begint zijn verhaallag een donkere december nachtuit de kloven stegen digte nevels naar boven. In het "Aul (dorp) Tschirach en de vesting van den zelfden naam, gelegen in her Chanaf Kurach en onder Russische schutheerschappij staande, sliepen reeds al de inwoners. De plaats werd door een baraillon van het Aschperonische grenadier regement verdedigd slechts nu en dan herhaalde de echo den aanroep der wachten op de kleine vesting, en het paardengetrap pel der Kozakken, die de'rondde deden. Plotseling vielen in den omtrek snaphaanschoten en als een or kaan stormden de wilde Lesghiers van het gebergte naar beneden, om het dorp te overrompelen. Een bloedig gevecht begon. Tachtig grenadiers werden in hunne kazerne, nog slapend overvallen, en grooten- deels afgemaakthet overschot ontsnapte naar de ves ting. Een der officiers de vaandrig Tscherbinin, hoorde in zijn kwartier het woedende krijgsgeschreeuw der Lesghiersen het gejammer der vrouwen en kin deren, die door hen omhals gebragt werden. Hij springt op van zijne legerstede en ijlt onverschrokken op straar. Hier verzamelt hij door zijn roepen omstreeks vijftig grenadiers, dring: met hen in het digst der vij anden, en ziende, dat hij van de vesting "afgesneden was, slaat hij zich, met de sabel in de vuist, door hen heen tot aan eene hooge steenen minaret, waar

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1