lijk bedraagt 677. Onder dankbaar opzien tot den Ai» bestuurder, voorde gewigtige uitkomst hunner pogin gen, blijven bestuurderen alsalt'ijd de Maatschappij aan de menscblievendheid hunner landgenooten aanbevelen. - Gisteren nacht heeft men eene poging gedaan tusschen Dordrecht en Ossendrechtom den brieven post aan te randen en zich van de dépêches meester re maken. Men had eene koord over den weg ge spannen en toen de postiljon oeze hinderpaal uit den weg trachte te ruimen werd hij door twee mannen overvallen; maar zijne kloekmoedigheid en zijn moed hebben hem in staat gesteld, den aanval af re weren, en zicht aan de handen der schelmen te onttrekken. Deze laatsten tracht men op het spoor te kont m. Volgens een berigt in de Delftsche Courant schat men de gevondene goederen ten huize van de gevatte personenverdacht aan geldsnoeiierii, aan goud, silver en juweelen op eene waarde van 70 a 80.000 guldens. Gedurende het jaar 1845 zijn te Baltimore uit gevoerd 65,711 vaten tabak, waarvan naar Amster dam 10,914, naar Rotteidam 18,171 vaten. Onder de teekenen van eene vroegtijdige lente, vap elders medegedeeld, kan ook nog, als hoogst merk waardig, worden genoemd, dat een landman, onder Digtcren, in de nabijheid van Doerinchem, terwijl hij bezig was eene haag om te hakken, eeri nest gevon den, waarin twee jonge meerlen, in Gelderland giete- liflgen geheeten, lagen. Middelburg, den 4 Februari). Men verneemt, dat op het morgen (donderdag) door het muziekge zelschap Uit Kunstliefdeten behoeve der armen, te geven Concert, de Heer Fr. BotgorschekKamer- Virtuoos van Z. M. den Koning, ztch zal doen boo mt. Geheel belangeloos heeft Z. Ed. zijne mede werking tot bevordering van het liefdadig doel van dit concert toegezegd. Goes den 5 Februari). Volgnns de Sloom post zijn de onderhandelingen met de onderneming, die zich voor den aanleg van den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg heeft opgedaan (Middelburg-Maastricht) zoo verre gevorderddat de definitieve concessie eerstdaags wordt te gemoet gezien. Die vafi Nijmegen naar Bosch zou zich aan dcnzelven aansluiten. ALLE lila KI. Daar de dagbladen onze aandacht bij vernieuwing bepalen bij den Geestelijke van dm berg Kat mei, die ook ons vaderland bezoekt, om giften in te zamelen voor zijne liefdadigheids gesticht, willen wij onzen Ie- zers mededeelen, wat omtrent dit klooster wordt be zigt door onze» landgenoot van 's Gravenyveert, die hetzelve bezocht en in zijne Reisherinneringen D II. bl. 310 v. v. het volgende aanteckent. Volstrekt niet verwoest noch onvruchtbaar, gelijk sommige reizigers op grond der Pro rel ren beweren is de berg Karmel integendeel naar de zijde van Kaifa zeer bevallig en levert dezelve over het land en de zee allerschoonste gezigrspunten op doch rotsig van aard, houden op den hoossten to-p, als op alle bergen, de beplantingen natuurlijk op, en echter hebben ook hier-nog de kloosterlingen het middel gevonden om eenige groenten aan oen grond te ontwoekeren. Zulk een ruim en vorstelijk gebouw, als dit klooster is, op dien hoogen berg, uit steen, eene andere zeldzaamheid in het Oosten, gesticht te zien, is waarlijk verrassend en verkwikkend. Het staat op de plaats, waar de profeet elia, ten tijde van a char heen week en of ferde, en is gewijd aan dien hemelgezanr, onder de heiligen der kerk opgenomen. Het werd, van de eerste Christentijden afy tot eene verblijfplaats van kluizenaars en kloosterlingen ingerigt, die nu tot de orde der on geschoeide Karmeliien bohooren en, nog heden ten dage, alleen van li ome at hankelijk zijn. Voortdurend was hier een kleiner of groener gebouw, dat met den uiterlijken voorspoed bloeide of verviel. Tijdens thevenot en de bruyn, was het gebouw niet groot van omvang; doch het werd later verbeterd strekte in het beleg van St. Jean (RAire tot een Fransch hospitaal en werd in 1821, bij de Grieksclie omwen teling, door abdallah bassa voor zulk eene gevaar lijke vesting gehouden, dat hij het klooster deed ver woesten. Nu wendden zich de kloosterlingen tot Frankrijkin den Levant de natuurlijke beschermer van alle Roomsche instellingen, en vonden zij onder steuning bij lodewijk XVIIf en karei, X. Onder handelingen, welke zoo verre liepen., dat de Fransche Ambassadeur met eene vredebreuk bedreigde, werdén te Konstantinopel wegens het feit geopend, en aiïd.yl- lah, die in de nabijheid dezer plaats een buitenver blijf had aangelegd, door mahmoud veroordeeld, om het klooster op eigen kosren re herbouwen. Van dk laatste maakten echter de vier overgebleven i»on niken geen gebruik, doch wilden het voor eigen re kening verrigren, en nu gingen twee hunner Europa bereizen en zamelden, denkelijk het meest bij karel X, in korten tijd zoo vee] op, dat zij hun klooster, let terlijk, als een Fenix, uit zijne asschen deden herrijzen. Het is thans een 'groot vierkant gebouw, met binnen plaatsen en vleugels, uiterlijk en in de beneden ver diepinggeheel gereed, waar de eerwaardige Prior, een allervriendelijkst grijsaard van bijna tachtig jaren, Span jaard van geboorte, met zijne vier kloosterlingen ons voortreffelijk ontving, in eene reeks van vertrekken, met witte overgordijnen, spiegels, stoelen, tafels er. bedden, een bijna ongekend genot, in het Oosten. Aar. de tweede verdieping, werd, even als aan de fraaije kerk, innerlijk nog gearbeiddeze verdieping zoude tot woning der monniken verstrekken de benedenrerks voor deftige bezoekers en ettelijke Syrische Chris tenen, zelfs dames, komen reeds de heetste zomer maanden op bet frissche gebergte doorbrengen, ter wijl eindelijk eene andere beneden afdeeling voor ar moedige of bedelende pelgrims of landloupers van al lerlei natiën en belijdenis bestemd is. In deze waren er nu eenige weinigen, onder anderen, een paar Dudr- schers, wienonze tegenwoordigheid niet nutteloos was. Er bestond een Album, waarin ieder bezoeker zijnen naam met eenige toepasselijke woorden inschrijftdit Album was een Babel van talen; Ikc Eugelsch had als gewoonlijk de overhand. Wij vertoefden den gansehen volgenden dag op den Karmel bij de vriendelijke kloosterlingen. Het klooster zelf bezit niets uit do Oudheid en de monniken verklaarden mij, het zij dan opzettelijk, het het zij om andere redenen, niets te weten van alle die gedenkpenningen en munten, noch van het altaar, met tien naam van homerus, bij pouj'>ulat vermeld. Met leedwezen nam ik afscheid van deze goede grijsaards die ik moeite had de vergelding der gast vrijheid te doen aannemen, en daalden wij den Kar mel gf, 0111 de iagere rotsen, het reeds aangeteekende wonderveki en de fontein van elïa te gaan bezoeken. Uit een voor Handel, Nijverheid, Landbouw, Wet- geving en Vólks-Onderwijs zeer belangrijk werkte Parijs 1844 uitgekomen, onder den titel van: Voijage dans F Italië Mer. par J. C.Fulciirion depulé du Dep. de Rhoneen dat zich door juiste en onpartijdige voorstelling aanbeveeltontleenm wij het volgende „Er wordt in Vermeld, dat de Inqutsüie te Rome allezins zachter schijnt te worden en minder van zich doet hooren zonder dat nogthans de anders zoo naauw- ketirige en wel onderrigte R.-Karholijke schrijver de aanleideode oorzaken van dit verschijnsel opgeeft. Hij vermeldt, dat in de Pauselijke receptie-zaal, schilderijen, waarop de gruwelen van den Bartholonn üsnacht zijn af geheeld zich bevinden, over welke hij zegtdat men tveds sedert lang een sluijer had behooren te werpen. Wij leerden oir dat werk nier zonder verwondering, blijkens officiële stukken, boe het cijfer der bevolking m den Kerkdijken Staat sedert zeer gt ruim en tijd nage noeg op dezelfde hoogte blijftterwijl die der omlig gende Staten van Toscane' mee name gelijk overal elders in ons werelddeelsteeds sterk toeneemt. Wij zagen er echter ook uitwelke* schrikbarende hoogte de armoede en ellende er bereikt heeft; zoodaf zelfs de Romeinsehe soldaatals schildwacht op zijn post staandemet her geweer in den arm om een aalmoes vraagt! De loterij, niettemin,' lazen wij er, welke bij den Italiaan, den Romein, overal eene soort van razernij is, brengt jaarlijks meer dan een negende'op in de ont vangsten van den Heiligen StoelVan de reg-tsbedee ling sprekende berigt de schrijverdat men in den Kerkelijke» Staar nog vóór weinige jaren zoo min een' Code pénalals eeif Wetboek vsn liifstraffeiijke regts- pleging kende, maar naar de wreedste willekeur strafte; dat eerst onder den tegenwoordigen Paus in die onge- loofelijlte leemten is voorzienmaar een Wetboek va» comctionele polieie zich nog wachten laat. Da bevolking van Zwitserland, bedraagt thans 2.362,200 zielen, van welke 1,423 000 protestanten, 936.óoo 11. Kathofijken en 2,600 Joden. Zurich be vat op 200.000 inwoners. i,ico R. Kadi App.'ii z 1 Binnen-Rh oden op 52,000 zielen, 115 ft. Kath., re Schaffhauzeiv telt men 185 R. Ka'h. op bijna 33 000 inwoners; Bazel-stad lie-ft 450 ft. Katü. op 25700 Protestanten. In het kanton Waadluud is het getal R. Kath. 3,100 op 200.000 zielen, in Neuschatel 2,000 op 63,000; in Claris 4,300 op 31 000; in Bazelland 6,300 op 44,300 inwoners. De R. Kath. zijn talrijker te Genève waar men er 19 700 telt op eene bevolking van 63,300. Thurgau heeft 19 800 R. Kath. en 71,000 ProtestantenB rn 52,700 R. Kath. en 388.000 Protestanten; Aargati 85 000 ft. Kath. en 109 800 Protestanten, l'u de overige kantons heet't de R. Kath. bevolking de meerderheid. Terwijl er niet een kanton iswaar zich geen R. Kath. bevinden hoe gering dan ook in getalzoo zijn er evenwel in de kantons UriScliwytzUnterwaldenZug en Appenzell Binnen-Rhoden geen Proresrantsche inwo nersWalliserland heeft op 81,000 inwoners 90 Pro testanten; Tessinoop 90000, 210 Protestanten; Lu- cern op 133,000, 520 protestanten; Solothtnn op 46,000, 6,100 Protestanten; en St. Gal 65,300 Pro testanten en 106,000 R. Kath, EXTRACT uit de Registers van den Burgerlijker. Stand der Stad Goes, gedu rende de maand Januari) 1846. Gehuwd Joannes Petrus van Sprang en Adriana Geldof. Cornells Boom en Cornelia Johanna Zaaijers. Geboren Den dsten. Johannes Marinus Gerardus zoon van Lode wijk Bohl en Pieternella van Es. - den 2denPieternella dochter van Johannes Franken en Johanna Maria Appels. - den 5denJan zoon van Adriaan de Kouter en Janna van Doorn. - Geertje dochter van Uubrecht de Wolff en Wil" temina Verhage. - Marinus en Johannes Gerardus tweeling zonen van Laurentius van Kalmthout en Maria Elisabeth Jlolijs. - den Oden. Elisabeth dochter van Engel Norbertus Steenbakker en Catharina Kleijnputte. - Pieter zoon van. Pieter de Wijs en Tannetje Hock van Dijke. - Johannes Baptist en Josepha Rosalia tweelingzoon en dochter van Adriaan Francois van Calsteren en Pieternella Geertruid de Hond. - Paulina dochter van Heinrich Sigg en Maria dc Zwarte. - Elisabeth, dochter van Petrus Jacobs en Christina Verhage. - Johanneszoon van Johannes Pieter Didicher en Maria Kuiffcl. - den 7den. Margaritadochter van Johannes Geluk en Elisabeth Verweij- Johannis Jacob Jan, zoon van Gerard de Leeuw en Catharina Jacoba Arnouta Johanna van Teijlingen. - den 9dcn. Marinus, zoon van Maria van Sprang. den dóden. Christina Corneliadochter van Johan Pieter den Boer en Antonia Adriana Zuidweg. - den d2den. Cornelia en Geertruid a tweeling dochters van Maria Leijnmaat- Elisabeth dochter van Krijn Labeur en Alletta Jacoba den Boer. - den dSden. Jacobus Adriaanzoon van Adriaan Reijnhout en Anna. van Sirien. - Johanna Maria dochter van Maria Johanna Arenas. - den dóden. Adriaan, zoon van Izak Nonnekens en Janna Rcmijn. - Suzanna Pieternella dochter van Johan Dirk Kruijsse en Josina Brevet. - den dóden. Pieter Marinus zoon van Johannes Pieter Metgielse en Eli- sabeth Schrijver. - Martinus Uubertuszoon van Hubertus Murinck en Anna Maria de Beste. - den dSden. Cbtharina dochter van Ailegonda de Hond. - Willem Arnoldus zoon van Pieter Braam en Maria Magdalena Tris. - den 20$ten. Jacobus Hermanusj zoon van Antoine Bernard van den Bret en Josina Jacoba Magielse. - den 22sten. Adolf Anionic ifzoon van Jacob van Buissc en Francina Klijnhoud.-den,23sten, Andries zoon van Karei Mulder en Rose Melanie Bataille. Cornells zoon van Adriaan Bliek en Maatje van der Heede. den 2ósten. Francois Berrier zoon van Simon Wolf Macho el en Ilendrika Johanna Muller. - Corneliadochter van Adriaan Ver-berk;moes en Dirkje Schippers. - den 20steji. Jan zoon van Leendert Hollemans en Pieternella van Fraassen. - den 27sten. Abraham Gerardus, zoon van Sophia van dc Rafelaar. Renierr zoon van Jacobus Schcele en Maria Petronclla Poti.- deti 2Sstcn. Johanneszoen van Willem Oppermanen Geertruid Dommanschet. Bus 23 pan hei mannelijk- en 15 van het vrouwtlijkgeslacht, in het geheet 38. Overleden: Den dstenJacobus Hendrik op den Kamp oud 83 jaar- den Oden. Kornelis, oud 3 jaren, zoon van Johannes Polder dijk en Geertruida Maria Johanna Lank ester [overt.) - den 7den. Maria Hage oud 36 jaren- - den dlden. Mels Vos oud 69 jaren.- den dSden. Cornelia van der Weele,. oud66i jaren, huisv. van Cornelis Minzeer.-den dóden. Maria van Dritl, oud 27 jaren huisv. van Adrianus Cardon. -»■ den %'fsten. Pieter— ncllcL Tallbom oud jaren. - den 2ósten. Josepha Rosala, oud d9 dagen dochter van Adriaan Francois van, Calsteren en Pieternella Geertruid de Hond. - den 27ste?2. Adriana Timmermans oud 'tó jaren. - den 30sten. Adriaan Schol Gocrec 7 oud 23 jaren- Elisabeth Anna oud 2d' jaren dochter van Willem Moeliker en Cornelia Will cm se-. Cent Westdorp oud 37 jaren. Dus 5 van het mannclijjc- en 7 van het vrouwelijk geslacht, in het geheel 12. Glbucvlcuttcti. Goes, den 3 Februari.), 1846. Heden avond ten 7 ure, overleed tot mijne en mijner Kin deren droefheid, mijne geliefde huisvrouw, E. W. LOGIJ. W. J. TEN CATE. De Affaire zal door den ondergeteekende en zijne Kinderen, op dezelfde wijs als vroeger worden voortgezet, wes halve hij voor hem en de zijnen, de voortduring der tot hiertoe genotene gunst verzoekt. Héden morgen, omstreeks 10 uren, over leed alhier tot mijne bittere droefheid, mijnen veelge- liefden Echtgenoot de Heer ANTHONIE van de VELDE, Cz., in den ouderdom van ruim 56 jaren, na eene ziekte van weinige dagen. Goes J. de BESTE 4 Februarij 1846. Wed. A. van de Velde, Cz. Te Goes,, eij F. Kleed wens Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2