N". 7, Donderdag 22 January. m Ti? ■Gpr ï.tfAm ^üsP 1846. GOESSCHE Z?e ui tg. en Donder \is f dj5; tgave dezer Courant geschiedt Maandags Donderdags avonds. De 'Prijs per Kwartaal Franco per Post f J,90. ■f. C6URAMT» Gewone Advert ent'i'èn worden a 20 ets. de r< geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelr NIEUWSTIJDINGEN* 53cuctuavkcn„ Koppenhagen, den io Januarij. Van de West Indische eilanden meldt men, dat de slaven van de Deensche eilander, weder naar de Engelsclie eilanden omvlugtenvan eene plantaadje op St Jean waren alleen 36 slaven naar Tortor vertrokken. Weenen den 13 Januarij. Men weet, dat de heer E. L. Tschuhl: eene letrerzetteis-machine [Buch stabensctzmaschine) heeft uitgevonden. Iemand die in betrekking sraat met een handelhuis in eene der groote Noord-Amerikaansclie zeesteden, heeft hem een schriftelijk aanbod van 50,000 dollars gedaan, voor een praktisch volkomen oruikbaar exemplaar van zijne ma chine. De uitvinder wordt uiigenoodigd, in het voor jaar op eenen bepaalden tijd, met zijn instrument in Londen te komen, alwaar hem, bij de afgelegde proef, de helft der som zal worden ter hand gesteld terwijl de overige helft in 5 jaren zal worden afbetaald. De beroemde Friedrich Flurterdie onlangs het katbolijke geloof omhelsd heeft, is tot hofraad en historieschrijver van Oostenrijk benoemd. Dagblad Nederland') Jwaufir nf». Parijs, den 13 Januarij. Wij hebben beloofd nader te zullen terug komen op de belangrijke discus- siën, die bij de Pairs hebben plaats gehad omtrent de bescherming, welke Frankrijk aan de Christenen van den Libanon behoorde te verleenen, en voldoen thans hieraan. De Graaf de Montalembcrt opent de discus sie met het voordragen van zakelijk de volgende rede Reeds ten verleden jare heb ik de aandacht dei- Kamer gevestigd op de treurige gebeurtenissen in den Libanon. Alstoen heeft de minister van binnenland- sche zaken niets daarvan ontkend, en beloofd dat hij de regten der menschheid zou doen eerbiedigen. Thans vraag ik hem, wat hij te dien opzigte vevrigt heeft. Als ik den toestand van den Libanon naga, be vind ik, dat dezelve sedert verleden jaar verergerd is. Het geldt thans niet meer eene worsteling tusschen twee gewapende bevolkingen, het betreft de maatre gelen, door Turkije, als de oppermagtige mogendheid, genomen de tusschenkomst van die mogendheid heeft nog erger gruwelen doen plegen, dan de burgeroor log zelf gedaan had. De Christen-bevolkingen zijn op het jammerlijks! vermoord geworden en Frankrijk heeft zich in zijne eer zien verkorten. Al die onheilen zijn toe te schrijven aan de zen ding van CAekib'Effendidie zending was aan de liuropesche mogendheden voorgesteld als geheel bevre digend en is integendeel hoogst noodlottig geweest. Chckib Effendi is begonnen met het ten uitvoer leggen van de ontwapening, een voor liet land rampzalige maatregel. In het Oosten, waar men geene beveiligende policie heeft, behoeft een ieder wapenen tot zijne ei gene verdediging; de Maronieten, tegen over geduchte en bloeddorstige vijanden gcp'aatst, behoeven ze boven al. Die maatregel van ontwapening is boven lien met walgelijke partijdigheid ten uitvoer gelegd. De Dru isen zijn ontzien geworden; men heeft hen slechts gedeeltelijk ontwapend. Tegen de Maronieten heeft men de grootste gestrengheid betoond. Wanneer de Turken niet over hen voldaan waren, joeg Chckib-YJ- fundi zijne krijgsbenden op hen af en dan namen de gruwelen een' aanvang. De vrouwen werden schar, dol ijk mishandeld, men vermoordde de grijsaards, men verkleedde de priesters als derwisclien en noodzaakte hen door zweepslagen, om te dansen overal waar deze buitensporigheden plaats grepen, vertoonden de Druzen zich nevens de Turken. Ik weet dat de diplomaten meestal ongaarne zien, dat men hen bemoeijelijkt nier zoodanige punten, waar aan zij de benaming geven van vraagstukken van mensch. lievendheid en van onderwerpen voor dagbladschrijvers; maar de diplomatie zal liet zich toch ditnen te laten welgevallen. Het zijn juist de vraagstukken van mensch lievendheid, die bestemd zijl1.0111 eenen grcoien invloed op de tegenwoordige gouvernementen te oefenen, en dit strekt die gouvernementen tot eer. Zoo het Tuvksch gouvernement ten opzigte van Sy ie niet van staatkunde verandert, zal lier, hieraan vali niet te twijfelen,'Syrië evenzeer verliezen als het Griekenland verloren heefr, maar ik zou wel wenschen, dat men het belette, die provinciën te verwoesten, al vorens ze te verliezen. De Katbolijke bevolkingen van den Libanon heb ben zich te alle tijden beschouwd, als door Frankrijk beschermd, en juist dit is het, wat haar den haat der Turken op denhals haalt. Bij het martelen der pries ters, die onder hunne folteringen den naam van Frank rijk inriepen, duwde men hen toe. Zoo, zijl gij onderdanen van Frankrijkwelnu, zie dan hier nog eenige stokslagen te zijner eer. Maar wat mag toch de invloed van Frankrijk in het Oosten, zoo zeer hebben doen dalen Mijns be dunkens, het te groot vertrouwen in de Turksche ge zagvoerders. Er zijn, het is waar, wel eens enkele vertogen met klagten over hen ingeleverd maar die vertogen zijn nimmer voldingend volgehouden ge- worden. Mijn wensch is alzoo tenslotte, dat het gouver nement en de kamers derzelver pogingen vereenigen tot het herstellen van de eer van Frankrijk in Syrië, en het herstel der grieven,' welke onze beschermelingen aidaar zoo verregaand ondervinden." De Heer Guizot zegt, den spieker volgaarne te wil len beantwoordenmaar 0111 zulks in bedaardheid te kunnen doen, uitstel tot de volgende zitting te ver zoeken. Het antwoord, door den Heer Minister Guizot ge geven, heeft voornamentlijk ten doel gehad, het ver wijt af te keeren, dar de diplomatie zich ongaarne in kwestien van menschlievendheid zou zien wikkelen» De gunstige beweging, die zich te Konstantinopel ten behoeve der Christenen van den Libanon openbaart, hebben zij, zegt hij, slechts aan den invloed van Frankrijk te danken; vroeger heeft Frankrijk zich de belangen van Griekenland aangetrokken en later zich bij de pogingen tot wering van den slavenhandel ge voegd. Het schuwt de kwestien van menschlievend heid derhalve niet, maar een gouvernement kan zoo snel, ja zelfs, waarom het woord niet te bezigen, zoo ligtvaardig niet te werk gaan, als de oppositie, op welke niet de minste verantwoordelijkheid berust. Al vorens tot handelen over te gaan, moeteen gouverne ment verzekerd zijn, van te zullen kunnen slagen. Dit woord der wijsheid is menigmaal door de Re geringen vergeten In de Alpen moet dit jaar de winter streng en vooral de sneeuw overvloedig zijn. Brieven uit den omtrek van het klooster op den St. Bernardsberg mel den dit en zeggen dat onder anderede groot-procurator van dat gesticht met zes bedienden palen zijnde gaan planten die de reizigers tot bakens moeten dienen allen door een sneeuwsrorting overstelpt zijnzoo dat men zelfs hun overschot niet heeft kunnen weder» vinden. België» Brussel, den 19 Januari], Dingsdag jl. zijn te Douai twee echtelieden in bed dood gevonden. Deze haddenvóór zij zich ter ruste begaven, den kagchel met coke gevuld, en de pijp bijna digr gemaakt. De damp, daaruit voortkomende, had beiden dom stik ken. Vreemd was hetdat een jong kindin den wieg liggendegerust lag te slapen. Antwerpen, den 15 Jannarij. Voorledene week kwam een jong heerte paard gezeten en gevolgd van zijnen hond, van de jaarmarkt van Huy, en reed gerust naar Namen. Het was half elf 's avonds, toen bij Sclayen drie mannen verschenen eischende de beurs of zijn leven. De een greep het paard bij den toom, en de twee anderen de sregelreepen. De jong man had weinig lnst het een of het ander af te staan; hij riep zijnen hond, gaf iiet paard de sporen en wierp den rooverdie voor hem stondoverhoop onge lukkiglijk had een der twee anderen hem bij den man tel gevat, en trok hem van zijn paard, dat verschrikt op den loop ging. Toen begon er een verwoed ge- vtclit tusschen de roovers aan de eene, en den jong man en zijnen hond aan de andere zijde. De worste ling duurde reeds een uur, toen het gedruiscli van een naderend rijtuig de bandieten op de vlugt joeg. De jongman beeft een dolksteek in de borst en een* in den arm bekomendoch welke niet doodelijk zijn; maar Je hond is des anderen daags aan zijne wondett bezweken. Uleberfanbcn. 'sGravenhaoe, den 20 Januarij. Het Journal de la Iiaye geeft te kennen, dat het zich overtuigd houdr, dat bij de beide regeringen (Belgische en Neder- landsche) het ernstige verlangen bestaat, om aan den tegenwoordigen stand van zaken een einde te maker. Er is eerie inschrijving geopend voor bijdragen ter bekostiging van een standbeeld dat te Oranje zal op gerigt worden, van Rimbaud IIIbijgenaamd den kruisvaarderboven aan de lijst staan de Koningen der Franschen en van Nederland. - Utrecht, den 17 Januarij. Bij de vele voor beelden van bedroevende ongelukken met rijtuigen, kan men bet volgende voegen: Gisteren avond tusschen 7 en 8 uren, keerde de heer Bouman, likeurstoker te Bodegraven, met zijne jonge vrouw, naar huis. Tus schen Waarder en Nieuwerbrug is een smal zandpad met bogten. Door den donker schijnt de heer Bou man op een licht te zijn aangereden, en is, door de kromming van den weg, niet het rijtuig in eene Mo lenvliet gestof. Toen men het ongeluk ontwaarde en te hulp kwam, waren beide echtelieden verdronken. Het paard heeft men nog levende uit het water ge. haald. Nijmegen, den 16 Januari/. Gisteren nacht werd alhier een aanmerkelijke diefstal gepleegddie daarom merkwaardig is'omdat hij voorviel op eene plaats, waar men dien niet had verwacht. Er werden name lijk ongeveer 1500, meest aan goudgeld, gestolen bij eene vrouw, die des morgens kolenasch, koffijdik, enz. aan de huizen ging ophalen en uit onderscheidene fondsen bedeeld werdde dieven hebben 2 horologiën laren liggen, en de policie heeft vruchteloos gepoogd, tot nog toe de daders te ontdekken, Zwolle, den 15 Januarij. Van Gouvernements wege is dezer dagen, tot wering van den toenemenden omloop van Belgische koperen munt, in sommige ge deelten van het Rijk, het voorschrift gegeven, dat voor taan in de bestekken voorde aanbesteding van's Rijks waterstaats w-rken, de bepaling zal worden gevoegd, dat de aannemers het werkvolk niet met verboden ot vreemde muntspeciën zullen mogen voldoen. I11 de gemeente Vlodorp (Limburg) is dezer dagen een diefstal van zeer bijzonderen aard gepleegd. De ontvanger van het brugge-geld over de rivier de Roertegenover die gemeente, werd op een' morgen gewaar, dat men hem een' zak, omstreeks 600 francs in onderscheidene muntspeciën inhoudendehad ont stolen. Deze som was de opbrengst van vele jaren sparens en overleg van den armen ontvanger. Geencr- lei aanwijzing kon hem intusschen den dief op het spoor brengen, en niemand was nog het voorwerp zijner argwaan". Zijne wanhoop was natuurlijk onge« meen groot, maar hoe groot was daarentegen zijne verrassing, toen, op zekeren avond, zijne dochter, die zich ter ruste wilde begevenbij her fiaauwe schijnsel der maanop de vensterbank van haar ver trek een voorwerp gewaar werdwaarvan zij den vorm niet herkende doch dat zij na eenig aarzelen toch eindelijk besloot tot zich te nemen. Dat voor- wem was niets anders dan de gestolen zak die zoo doende weder was teruggegeven. Men haastte zich

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1