N". 0. 1840. G O E 8 8 C E COURANT* AB11B1DE1L1G ffl HULPBETOON, Maandag !0 Januari} V ■IC. TV at is er van de nieuwe werkin- rigtjng alhier geworden? JJi'ttnkvrk. mi lift i Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J ,90. I 11*^1 F GewoneAdvert ent i'èn worden it SO cis. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Uuvjelijhs- en Doodherigten 1 van 4 6 regels a f 4,20, behalve het Zegelregt. 1 ,Aj< Alhoewel ieder goedgezind inwoner dezer stad, met gevoel van dankbaarheid aan het Opperwezen, het zachte van den winter voor zijne verarmde medebur gers opmerkt; kan hem van de andere zijde, indien hij eenigermate met de bedeelingen in Geld, Brood en Brandstollen bekend is, niet onverschillig de overweging wezen, wat voor de kassen van armbesturendiaconie en bovenal voor de stedelijke firiantien, van alle die be deelingen en inzonderheid die van gekookte Spijs de gevolgen kunnen zijn Uit eene goede bron put men de navolgende me- dedeeling. Er zijn van den 10 November tot den 3 i December op de vier gewone bedeelingdagen uit gereikt 22,600 portien van zoogenaamde Oeconomische Soep. In gewone tijden werden er slechts gedurende een geheelen winter 36 a 40,000 portien verstrekt. Bij eerstgemeld getal van 22,600 portien voege men, dat van den 2 December tot en met den 30 aan niet bedeelden zijn uitgereikt2645 portien van welke er iets meer dan door de hulp-behoeveuden met 5 cent per portie is betaald, Men berekentdat voor iedere portie 6§ cent uit geschoten wordt. Eindelijk zijnvoor rekening der Armbesturen op de vier Zondagen in gemelde maand December nog bij de 2300 portien soep bedeeld. Met hetgeen nog hier en daar verstrekt is, zijn over zulks 28,000 portien warme spijs in minder dan twee maanden uitgedeeld." Wij twijfelen of in evenredigheid der bevolking cn geldelijke bronnen elders zoo veel voor armen en hulp-behoevenden gezorgd is: dat misschien te vroeg geschied is; doch niet zonder opregte behoefte tot het doen van het goede. Deze twee gevolgtrekkingen leiden wij uit liet mede gedeelde af. Gij armen en tijdelijk hulp-behoeven- den die daarenboven tot werken deels ook tot merkelijk bezwaar van stadskasin staat gesteld wordt, zijl dankbaar toont deze dankbaarheid door zuinigheid en het zoeken van werk elders.'''' Gij medegevers, volhardt in het geven en in uwe on- dersteuning der regering door uw vertrouwen, ook w dan, wanneer deze buitengewone uitgaven door bui- tengewone middelen gedekt moeten worden. Vrij natuurlijk rijst deze vraag bij onze Stadgenoo- ten op, en een bescheiden antwoord mag daarop bil lijker wijze verwacht worden, inzonderheid door hen wier bijdragen derzelver daarstelling krachtdadig heb ben ondersteund terwijl het aan anderen tot opwek king mag dienen, om er ook het hunne aan toe te brengen, opdat zij zich bestendigen moge, nu er van haar werkdadig nut, reeds eenig bewijs kan gegeven worden. De Algemeene Armen Werk-Inrigting in het vo rige jaar alhier opgerigt, heeft haren werkkring be gonnen, met de kennisneming van geheel het personeel der meer of min bedeelde armen binnen deze Stad, en van het grootst gedeelte der behoeftige niet be deelden binnen dezelve en het is voorzeker door deze kennisverkrijging alleen, dat delnrigting tot we zenlijk nut strekken en met kennis van zaken ijveren kan, om aan wezenlijke behoeftigen te geinoet te komen, door het verschaffen van arbeid en de armbesturen gioolendeels te vrijwaren van een, bare krachten te bovengaand, toenemen van bedeelden vooral ook onder de bijkomende drukkende omstandigheden, door het mislukken van den aardappel oogst veroorzaakt. Ofschoon eerst met de maand Junij des vorigen jaars gereed kunnende zijn, met het in werking bren gen eener Spaarkasen ondanks bet ongunstige zo mer saizoen voorden veldarbeid, het volslagen gemis vau het aardappelen uitdoen, fén eene veel kleiner dan gewone breedte van Mee ter uitdelving, de ver diensten van den geringen stand zeer beperkt waren, hebben nogthans 58 personen, als zoovele hoofden van huisgezinnen, wekelijks hun penningsken inge- bragt, dat zij nu gedurende dezen winter, naar gelang van den duur hunner inleg, met verbooging of met groote rente en premie wekelijks terug ontvangen, als eene niet geringe ondersteuning. Aan een tiental hoofden van huisgezinnen, die behoeftig, doch niet onder de bedeelde armen te rangschikken zijn, wordt aan de Oostzijde der Haven veldwerk verschaftter wijl nu ook een aanvang is gemaakt, met aan een twaaltal behoeftige vrouwendoor middel van Spin nen, arbeid te geven, en wel binnen hare woningen, om zieh daarmede onledig te houden, alle de uren die zij van hare huisselijke of andere bezigheden daar toe kunnen afzonderen en zich op die wijze al mede eertige verdiensten te bezorgen Alzoo er varen dan reeds tachtig huisgezinnen de werking dezer nieuweInrigting; terwijl de Vereeniging er voorts nog op bedacht is om, op eenigerlei andere wijze, aan behoeftigen door arbeid in hunnen nood te ge- moet te komen, zonder evenwel bestaande bedrijven of neringen te schaden doch zulks vordert zorg en overleg, waartoe mei bezadigdheid dient te werk ge gaan te worden en alzoo nog eenigen tijd vereischt. De groote behoeften, door de reeds vermelde bui tengewone omstandigheden veroorzaakt, dringen dit jaar evenwel tot meerdere en grootere voorziening gewis de geldelijke krachten der maar even tot stand gekomene Inrigting verre te boven gaandemaar, dank zij de wijze beschikking van het Edel Achtb. Bestuur .en van den Baad dezer stad ook zij, er kennende de meerdere behoeften zoowel als het on betwistbaar nuttige om door arbeid in den nood te voorzien, het verval tot alimentatie, nevens lediggang met alle de onzedelijke en onrustige gevolgen daarvan te voorkomen. Zij stelden de Vereeniging in staat om onder deze bijzondere omstandighedenharen werkkring uit te breidenen wel zóódanigdat aan bet daartoe zoo doelmatig gekozen buitengewoon werk, aan het oude Havenhoofd, reeds sedert den 1 der vorige maand een dertigtalweinige dagen daarna onge veer vijftigen nu zestig behoeftigen ook niet be deelde hoofden van, of kostwinnenden voor Huisgezin nen arbeid en verdiensten vinden. Ziet daar het eenvoudige antwoord op de vraag van den dag, en men mag vertrouwen, dat het niet on bevredigend zijn zalmaar integendeel opwekken tot verdere ondersteuning inden nood en ter bemoediging van de veelvuldige bemoeijenissendie de geregelde verzorging van dat alles, van de Leden der Algemeene Armen-Werk-Inrigting vordert. Blijkbaar S'adgenootenrust er zegen op dezen Liefde-arbeid, want, er wordt naarstig en rustig ge arbeid met tevredenheid bet treft doelwant het voedt delust tot werken;daarvan getuigen de veelvuldige aanzoeken zelfs van bedeelden die er hunne be deeling gaarne voor wertschen prijs te geven maar ook laat ons hierbij iets anders niet onopgemerkt latenhet is de gunstige gesteldheid van dit winter - saizoen dat den arbeid daar buiten dagelijks en nog als onafgebroken gedoogt. Zoo bier als elders waar men op deze wijze den nijveren behoeftige tracht te ondersteunen behoort men der Voorzienigheid er dankbaar voor te zijn dat de middelen doelmatig kunnen aangewend worden. Dat dit alles niettemin aan de meer gegoede Inge zetenen dezer Stad offersja welligt groote offers kosten zaldat is onbetwistbaar het moge daarom de beweldadigden aansporen om rustig en ijverig voort te arbeiden dankbaar deze weldaden te erken nen, op dat zij bij vernieuwde ongelegenheden die de Liefderijke Verzorger van allen echter genadig af were niet te vergeefs op zulk eene waarlijk milde als nimmer grievende ondersteuning zullen kunnen hopen. En zijn voor ons Ingezetenen van Goes de offers grootwij mogen ter bemoediging liet oog slaan op onze naburen ten platten lande zij toch brengen ook en in ruime mate bet hunne bij voor de behoeftigen in hunne Gemeenten mea oordeeie slechts, daar door deZtju, alleen in ZüiD-ea IN oord-Rsv eland aan giften in Geld en Gelds~ waarde, niet minder dan f 27,052, en dqor Leenin~ gen of F erkoop van Effecten23,875 dus te zamen de verbazende som van 50,927, dit jaar it? bijeengebragt en bijgedragen en waardoor tot aller voldoening dit gewest alzoo niet zal behoeven onge noemd te blijven waar hel ter sprake komen zal van Nederhindsche kracht en goeden wilom welda digheid te betoonen. NIEU WSTS.I D ING EN. ühntecïtlatrö. Frankfort, den n Jamt ar ij. Volgens berigteil uit, Petersburg is aldaar een te Palermo door dan Keizer uitgevaardigd bevel ontvangenwaarbij de aanneming van Protestantenals leden van de orthodoxe Grieksche Kerk in de Oostzee-Provinciert gedurende een halfjaar formeel geschorst wordt. Naar het schijnt, is dit bevel een gevolg van de menigvuldige klagten over den on- versrandigen ijver, waarmede Grieksche geestelijken ent ondergeschikte ambtenaren, in den laatsten tijd, in ge noemde gewesten den overgang der landbewoners toe de Grieksche Kerk hadden trachten te bevorderen. Keulen den xo Januarij. Uit Berlijn schrijft men aan de Augsb. Zeitung dat de Pruissische re gering welke ditmaal het regt van benoeming beeft van den Protestantse hen bisschop te Jeruzalembare keus heeft laten vallen op den heer Belson, zendeling en predikant der Anglikaansche kerk te Berlijn. De heer Kelson is, evenals de overleden bisschop Alexan- dereen tot het Protestatttismus overgegane Israëliet. {ümgcfanfe. Londf.n, den x Januarij. Te Liverpool is een brief van Riojanairo ontvangen, loopende tot 20 No. venxber. waarin gezegd wordtdat liet Braziliaanse!* gouvernement nier verder wil onderhandelen, alvorens voldoening is erlangd betrekkelijk de aangenomen bill nopens den slavenhandel. De Brazilianen beklagen zich en teregtdat daardoor hun kusthandel veel geleden heeftvooral door de handelingen van eenige Britsche kruisers. Men gelooft dat, indien het Britsch gou vernement zijn bill op den slavenhandel wil beperken tot interceptie van schepen met slaven, en zich niet te mengen in den wettigen goederen-handelde Brazilia nen een verdrag niet Engeland zouden aangaan en indien zij de werking van de bill op den slavenhandel niet beperkt, dan zou men willigt eerlang in ongele genheid met dat rijk geraken. De aanvoer van levensmiddelen van het vaste land, door het stormachtig weder eenigzins benadeeld, is thans met dubbelen ijver begonnen. Alleen de Attwoodj van Schiedam, heeft 47 ossen30 koeijen, 300 schapen, en de Northamvan Harlingen 3000 vaten boter aangebvagt, behalve eene aanzienlijke hoe veelheid kaas. De Earl Talbot heeft, ook uit Schie dam aangebragt 46 koeijen, 146 schapen, enz. Parijs, den 11 Januarij. De prachtige, op ge metselde bogen rustende weg, voor de ijzerbaan van Rf tiaan naar Havre, over de vallei van Baratitin, is on- ve'wachts ingestort en-ligt in puinhoopen. De schade werdt op 1,300,000 fr. begroot.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1