N". 4. GOES.SCIIE ttexif COURANT. f|S Maandag IS Hel Kon. Besluit pan den 5 Jan. 1846, en het nieuwe dagblad Nederland. JNlIfiU WSTIJ DIN in ES N ZJuilsetilAuö. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per wartaal is f -f,75; Franco per Post f J,90. 'Af-'.* -<,, Au;-, tg. Mgr Gewone Advert entiën. worden d 20 cts.Jlij geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Doodbef van .1 regels d f d ,20, behalve het Zegelt (ingezonden.) Hoe zal men beide deze anders, dan zonderlinge ver schijnselen des tijds kunnen noemen Het Kon. Besl. toch, beveelt eenen maatregel van Re presaille, en wijzigt daardoor al aanstonds de werking der w%twelke het Handelstarief maar even geregeld heeft. Het dagblad Nederland, met den 1 dezer maand zich het aanzijn gegeven hebbende noemt zich inet den tienden dag van zijn aanwezen reeds het orgaan der Arnsterdamsche Beurs. Het Kon. Besl. roemt de vrijgevigheid van het Nè- derlandsch stelsel van Ilaudelsregten van het Toltariei maar de Staats-Courant acht het niettemin noodig aan die apologie onderscheidene kolommen toe te wij den, om daardoor tegelijk den genomen maatregel van represaille te verdedigen. Het Ainsterd. blad Nederlandkondigt in zijn eerste proefblad aan de volstrekte onthouding van alle Godsdienstige en Staatkundige strijdvoering, enz. het zal zich alleen tot daadzaken bepalen en de bc- oordeeling aan een iegelijk naar zijn stelsel over laten. Intusschen vult bet geheele kolommdn met de memorien van toelichting der Regeringals zoo vele beschouwingen ter juiste beoordeelingder wetsontwerpen over het Armwezenop de Schutte rijen over het fonds van den Landbouw, enz. en vangt een eerste betoog aan met de aanprijzing en verdediging van bet meergen. Kon. Besl. en dit laatste dan speciaal, uit krachte van te zijn liet orgaan van den Amsterdamsehen Handelstandwelke bet daarenboven verkondigthet met de Regering te etschendat de naburige Begeringen de liberaliteit van ons Toltarief zullen erkennen. Welgezegd voor oenen tiendaagschen ouderdom maar, als nu het zoo veel oudere Amsterd. Algemeen Handelsblad ook vermeent liet orgaan der Amsterd. Beurs te zijnals dit daarbij, tenopzigte van het onderwerpeljjke Kon. Besl. eene geheel tegenovergestelde leer predikt, wat zuilen wij dan als de ware stem van denAmsterdamschen, van den Nederlandsellen Handel moetén aannemen en gelooven voorliet minst dan, zijn èn het Kon. Besl. èu bet blad Nederland, in deze reeds zonderlinge ver schijnselen die wel eens de eigenschap van dwaal lichten voor liet volk konden hebben --en bet wordt voor bet minst tijd dat er eens eene lichtende de zaak verhelderende staartstar aan den horizont ver- schijne waardoor men op de hoogte der eenvoudige waarheid gerake. Dit is ook wenschelijk voor liet Hoog Bestuur, dat er niet mede kan gediend zijn, om door pas geborenen verheerlijkt te worden. Wij voeden geene onbepaaldeblinde gehechtheid aan de beschouwingen van liet Handelsbladom dat deze er verre afzijn van een één ig sijstheem aan te kle ven en voor te staan maar zelden vonden wij bet zóó bepaald ministerieel als liet blad Nederland in zijn debut, boe bedekt ook aan den dag gelegd, dooi de breede toediening der Regeringsmemorien zon der meer. Wel mag men bet voor zekere onpartij digheid willen doen gelden, dat bet de opmerking, uit deze'Stad, nopens liet Kon. Besl. mede duit, maar bet doet dezelve vooftfgaan door zijne apologie en volgen door zijn protest. Het Handelsblad voert ter onderwerpeljjke zaak een vrij grondig betoog aan, tegen alle represaille maatregelen speciaal met liet oog op die van den 5 Januarij 11.en wij beamen ge heel deszelfs zienswijze ten dezen ook is dal Kon. Besl. van te veel omvattend belang, om er zoo maar met een compliment aan de Begeringals dat van 'tblad Nederlandmede door te gaan. iet alleen Zeeland zal daarbij, door middel van de toepassing op den Graanhandel, schuue uoor lijden Amster dam en Rotterdam hebben mede directe relatiën met Belgien ook aan hunne markten werd de op gang der prijzen bij het bekend worden der op handen zijnde mislukking .van den aardappel-oogst niet weinig ondersteund. Bijaldien de Handelaren in Koffij door bet blad Nederland gesproken hebben dan is liet geuit gevoelen van dat blad eenigzints te verklaren doch ook dit betwijfelen wij zeer; of zouden die Handelaren zoo korlzigtig, zoo baatzuchtig wenschen te werk te gaan? bi een, de Handel van Nederland kan onmogelijk vrede hebben met maatre gelen van represaille: of voert de Nederiandsche Han del dan nog het wereldgebied heelt hij de magt en de kracht om te eischengelijk de verdediging van 'tKou. Besl. dit wil, de magt om van de naburige Handelstalen te eischen dat zij zich naar oris zullen schikken en de kracht om ze daartoe te dwingen Helaas 1 van waar en waardoor zal de Nederiandsche Slaat dat in onze dagen ontleenen en handhaven? Zoo niet, waarom ons dan voor den vreemde ten toon gesteld het zwaard in eigen boezem gestoken Het is toch beklaaglijk zóó tuk op vroegere grootheid te zijn, dal men er de ontwikkelde kracht van andere natiën door overziet niet beseft, dat in onze dagen de wereld huiten Nederland, Nederland niet buiten den wereld-handel bestaan kan. Zoo men dit denkbeeld nog hoogmoedig verwerptdan is het geen wonder dat men niet begrijpt, dat elke maatregel van repre saille elke verbodswet den handel van Nederland ver legt, en eindelijk ten laatste, het den doodslag geven zal geen wonder dat men de belangen der Pro vinciën overziethoezeer men ook daar belang heeft bij vrijgevigen handeldie haren akkerbouw schragen, baar vertier verlevendigen en daardoor de middelen verschaffen moet, om delasten van den Staat te hel pen dragen aan de eischen van wetten als die van den 6 Maart des voorlaalsten jaars te voldoen, en zelfs gewillig te voldoen, gelijk zulks uit de bekendmaking der Regering maar zeer onlangs gebleken is. Het is waar op het Platte Land heelt men het nut van de beschermende Graanwet diepe wortelen welen te doen schieten;maar, sints onder die wet de Tarvve- prijzen tot ƒ5 de Mud zijn afgedaald, zijn reeds de oogen geopend geworden en begint men er aan te geiooven dat leven en vertier in den handel, uit eene andere bron moeten ontspringen, dan uit verbods- of beschermende wetten en er wel degelijk aan te ge heugen dat geene gemeenschap gestremd worde, ter oorzake van welk vermeend regt ook als onder welks gebied bare stoffelijke belangen verkwijnen bet Kon. Besl. zal deze veranderde zienswijze dus verster ken en bet Platte Land de Provinciën, doen instem men met den wensch dat uit bet vermeerderd kwaad bet goede moge geboren worden en de scliaalregten door die van gematigde, vaste, zoo niet door geheelen vrijdom van regten boe eerder zoo liever vervangen worden moge liet Kon. Besl. daartoe dan spoedig leiden eer vernieuwden druk door de werking van hetzelve,, die, veroorzaakt door de aardappel-ramp, welke groote offers vordertde Platte Lands bewo ners te veel zal uitgeputen den groothandel door vernieuwde represaille maatregelen onzer naburen hoelang zoo meer zal benadeeld hebben.... Hier zouden wij eindigendoch daar komt ons No. 11 van 'tblad Nederland in handen en verkondigt, dat men te 's II age, even ais te Amsterdam, bet Kon. Besl. als een maatregel van belang voor den handel, billijk in doel, zelfstandig in strekking, goed keurt. Zietdat is een steun' voor bet gevoelen van het blad Nederland! de stad 'sGravenhage ver- eenigt zich met den lof van bet orgaan der Arnsterdam sche beurs! Waarlijk, dat zegt veel..,, of eigen lijk minder dan niets niet dat wij den verschuldig- den eerbied aan de Hofstad ontzeggen, veel minder aan de hooggeplaatê c en kundige mannen die duur vesten, \v;nt wij hebben een onbegrensden afkeer van dal leektti destijds, dat de leer der verguizing van de ff co ge Begering van schier alle personen van aan zien kunde en onderscheiding van alle Hoogc Staats beambten, van de Individu's der vertegenwoordiging, ja zelfs van eerbiedwaardigen in den maatschappelij ke!) en huiszelijken kring predikt en huldigtwant nimmer zijn daardoor de welvaart en 't geluk van eenigen Staat, of Stad, of Dorp of Huisgezin be vorderd en verhoogd maar integendeel, en de ge schiedenis leert het ons ze zijn er door vertlféld eu te gronde gegaan. Doch met al de achting die wj in den regel voor het Vorstelijk 'sGravenhage en deszelfs eerbiedwaardige of achting verdienende bewoners koesteren, en dit zelfs onzen kinderen willen inprenten van welk gezag toch kan in deze de uit spraak van eene Hofstad, van den Haag zijh zou niet 'tblad Nederland er door wil verstrian hebben dat de iiooge Regering bare goedkeuring wil hernieu wen over eene daad, die van Haar en van Haar alléén is uitgegegaan en wat zou dit anders zijn dan op eenen anderen toon door eene andere bazuin baren eigenen lof te verkondigen én daarop zoude men dan bet blad Nederland teregt kunnen toevoegen rnieux vaut un sage ennemiqidun imprudent ami. want zulk eenen lof kan d Ilegei ing niet verlangen zonder bare eigene eer te krenken. Mannheim, den January. Men hoort hierop het ougenhlik van niets anders spreken, dan van den volgende gruwel, die dezer dagen plaats geluid heeft. Een welgesteld molenaar, vijf uren van Darmstad woonachtig, had zich om zaken derwaarts moeten be geven. Bij zijn vertrek zeide hij, dat liet gebeuren kon dat hij een' nacht zou uitblijven. Zijne zaken hielden hem werkelijk zoo lang op, dat de donker hem op den terugtogt overviel en besluiten deed bij eenen vriend te overnachten. Een angstig voorgevoel, waarvan hij geene reden kon geven, greep hein even wel aan, en weder van besluit veranderend, vroeg hij eene pistool van zijnen vriend en ging hij zijnen weg vervolgen. Op weg aangeroepen door twee gendar mes, die meenden dat hij een strooper kon zijn, maakt bij deze met zijne beangstheid bekend, en overreedt hij hen. hem tot zijnent te begeleiden. Op het erf gekomen, ontwaart hij al dadelijk, tot zijnen schrik, licht in liet ver- tuk, waarin hij gewoon is zijn geld te bergen; verder gaande, vindt hij den wachthond verworgd in deszelfs link. Nu dringt, hij niet de gendarmes in huis, waar zij de dienstmaagd reeds verworgd en de vrouw en kinderen zieltogende en in bloed gedompeld vinden liggen. Omzigtig begeven zij zich nu naar de kamer, in welke het licht gezien is en daar vinden zij acht kerels, die, om eeite tafel gezeten, bezig zijn het gelet te verdeelen. 'Twee daarvan worden door de gendar mes nedergesabeld, vier worden er zwaar verwond en f.vee ontvlugten het, ligt gekwetst. De aciit kerels waren dagloonérs van den molenaar. 1'rank fort, den 4 Januarij. De Belgische spe lers, na eerst verloren te hebben, hebben aan de bank te Hamburg den kans hervat en winnen zóó veel, dat men duikt, dat eerstdaags het groenekleed der faro tali i met een zwart zal verwisseld worden. Den 3 dezer zijn tusschen Heidelberg en Mann heim 2 treinen tegen elkander gestoomd, met dat ge volg, dar een der rijtuigen is verbrijzeld, en acht roen- schen gewond zijn geworden. Niemand is bij dit on geluk om bet leven gekomen. jfVAttf$ri>fc» Parijs, den 5 Januarij. Eergisteren, des naden- mi'idat'S, openbaarde er zich brand in eene kamer van de zisde verdieping, van een luns op den hoek van de straat

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1