N\ 3. GOSSSCIIE COURANT. 'Donderdag 8 Jemnürij Vervolg uit de Beginselen van Ne- derlandsch Staatsbestuur IS 1 ij] U XV8T IJ m NG K jX De ui/gave dezer Courant geschiedt. Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isfd,75Franco per l*ost f d,90. 5 f A "K'KiL^ HSMHt mm a ferV stap Gewone Advertcnli'èn worden, a 30 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J,30, behalve het Zegelregt. Voor degenen die de aankondiging van Regenten en Regentessen van- bet Weeshuis alhier in liet vorig Nummer dezer Courant met bijvul gelezen hebben en het doel van een spaarpot voor de vreezen huldi gen zal de herinnering van de volgende Dichtregelen, welke als opschriften te Amsterdam in het Burger weeshuis staan welkom zijn. Het eerste is van onzen grooten' landgenoot Vondel het laatste van onzen beroemden stadgenoot AiNTonides van der Goes, wiens woörd thans zeer behartigenswaardig is. -Geen armer wees op aarde zwerft Dan die der weezen vader derft. Der weezen vader derft hij niet Die weezen troost in hun verdriet'. Dies sla uw öogen op ons neer Ons aller vader troost u weer. FVij groeijen vast', in tal en last Ons tweede vaders klagen. O gaat nfet voortdoor deze poort Of helpt een luttel dragen. Geef van u w haaf Ken milde gaaf Ons arme weezen Dij ons uw geld, Op winst gesteld Js buiten vreezen. God geeft het weer Kn nog veel meer Dieren n idezen. Deelt mild een aalmoes uit, die hier komt inge treden, Gij kunt nooit een geschenk met beter vrucht be t/eden. Want hoe wordt dl armoe ooitonnoozeler geleen Dan onderloos te zijn en ivcereloos met een. De behoefte der sehatkist heeft in de geschiedenis onzes Vaderlands eene groote rol gespeeld. De heffing van den tienden penning mag onder de nevenoorzaken van onzen opstand tegen Spanje gerekend worden. In de anti-stadhouderhjke Geschriften van het groote stad houderloze tijdvak na den dood van Willem, wordt onder de grieven tegen de Stadhouders niet voorbij gegaan, dat zij 's Lands schulden hadden doen vermeer- ren. Het is niet de geringste lof, die aan Jan de "WITT wordt toegezwaaid, dat hij een goed financier wasals een lichtend punt uit het zwakke stadhou derloze tijdvak, in het begin van de voorgaande eeuw. wordt gewezen, op de zorg, die men droeg, om de renten te doen betalen, nadat men 's Lands-comptoir bad moeten sluiten, omdat men door den oorlog uit geput was. De vermindering van onze publieke schuld, sinds Willem IV, heeft er toe bijgedragen, dar men den lof en het nut der Stadhouderlijke Regering ver hief de aanwas der schulden gedurende den Engel- schen oorlog en de patriotsche twisten, waren in de oogen van velen niet de minst nadeelige gevolgen daar van; en zoo de afkeer van vreemde overheersching eenen edelen grond bij de meesten beeft, de tiercering, ons döor den vreemden dwingeland opgelegd, onder steunt toch dien afkeer; en dat in de laatste jaren de financiële toestand op nieuws eer.e groote rol beeft ge speeld, behoeft geene herinnering. Het voornaamsre middel, om orde, om duurzame orde 111 de Financiën te brengen, is bezuiniging van noodelooze uitgaven. Onze welvaart is zwaar gedrukt door de lasten, die wij te dragen hebbenmeerdere lasten zouden de welvaart geheel uit ons Vaderland u jagen, en tcch hebben wij, naar den natuurlijken loop der Geschiedenis, buitengewone omstandigheden, en daardoor buitengewone uitgaven te wachten. De •renten van onze schuld bedragen nog de .helft van alle Staatsuitgaven. Men moet aanhoudend aan derzelver 'vermindermg en amortisatie denken, om liet Land te behouden en de goede trouw voortdurend te kunnen handhaven. Men heeft beweerd, dat de Grondwets herziening geene groote bezuinigingen zal aanbrengen. Voorzeker is de hoop ijdel van hen, die denken, dat zij door eene Grondwetsherziening eene d;tdc!i|ke ver mindering van Jasten zullen erlangen; de G ondvvets- herziening, hoedanig ook ingerigt, kan, wil men de regelen van een goed Bestuur behouden, geene dan betrekkelijk geringe bezuiniging dadelijk aanbrengen, waarschijnlijk geene drie ton; e» wat is die som bij de 53 milnoenen, die de Natie aan belastingen moet opbrengen zij staat gelijk met 4 opcenten op het per soneel. De Nederlandsche Natie is in staat, groote, verba zend groote geldsommen bijeen te brengen, Wanneer het voor iets 'degelijks is; maar zij is afkeerig van ai'e geldverspilling. De anecdote van den man, die zijne dit nstbode beknorde, om Jat zij een'lieelen zwa velstok gebruikte, om de kaars aan testeken, daar zij het met een* huiven koude doen, en eenige oogenbl'tk- ken later eene hoogstaanzienlijke gift in eene collecte gaf, teekent het karakter der Nederlanders. Bij uit gaven van duizenden plagt men op de duiten naauvv- keurtg te letten, en men doet het nu nog. Weenen, den 22 December. Daar het drinken van brandewijn en andere Sterke dranken in Bohemen meer en meer toeneemtwaarop de zedeluke en lig- chameltjke verzwakking vaneen geheel geslacht en eene onvermijdelijke verarming volgen moetheeft de Re» gering besloten alle middelen aan te wenden, om aan dit verderfelijk kwaad paal en perk te stellen. Men zal eene verhoogde belasting op die dranken stellen en de beiasting op het bier geheel afschaffen. HhïitscMimb. Berlijn den 27 December. De hoogleeraai B. heeftaan liet slot zijner onlangs gehouden voorle zing den Isis sluijer opgeügr, daar hij (volgens een berigt der Magdenburgcr Zeit.j aanmerktedatals men een druppel meuschenbloed door een hydrogeen mikroskoop, die 20,000,000 veigroot, onderzoekt, men daarin de diersoortendie. tegenwoordig op den aardbodem bestaan of gedurende de onderscheidene scln-ppings' tijdperken sedert millioenen jaren bestaan hebbenkan waar nemen. In het bloed van een ge woon tn'ensch verkeeren al deze tot in het oneindige miniatuur-gedierten vreedzaam en rustig onder elkan der; maar in liet. bloed van eenen zieke zijn zij woe dencivoerende onderling een' dollen strijd. Het be toog dezer waarneming moet den professor dienen tot staving van zijn stelsel, dat de mensch de oorspron kelijke grondstof van het heelal in zich omdraagt. Vooits beweerde hij nogdat als men eene doode kat in een'emmer met water legdeen daarin tot ver rotting en geheele ontbinding liet overgaan men in een' druppel van dat water alle soorten der tot bet kattën geslacht behoorende dieren zoude ontwaren welke tot dus verre ooit op den aardbol hebben ont staan en we] bepaaldelijk zou men deze dieren in een' dollenwoedendenen elkander fel bestrijdenden toestand zien. De ligchamen der lagere diersoorten waren uit animqlculaceven als zij zeivenmaar was daarentegen het weuscheüjk hgchaam uit alleop een' lageren trap staandeschepselen te zamengesteld. Men meldt van den 22 December: Tusschen den Franscben zeeschilder Gudin en den bankier Ja cobs is eer. reg'tsgeuiug aanhangig, hetwelk waarschijn lijk ten voordeele van eerstgenoemde zal uitvallen. Do heer- Jacobs had voor 10,000 IV. eene schilderij be steld doch het onderwerp aan den schilder overgela tendeze vervaardigde nu eene schilderijvoorstel lende de stad Genua, in nevel gehuld, welke de lieer Jacobs thans niet Cvil ontvangen, De gezamenlijke broodbakkers te Reims hebben besloten, dit jaar geene zoogenoemde nieuwjaarskoe ken aan hunne klanten te zc-nden maarin plaats daar van 1400 kil. brood te bakken, en aan de" behoefti ge n der stad uit te doelen ten einde daardoor eenig- zins bij te dragen tot leniging van den heerschenden nood der armen die door de duurte der levensmid delen steeds dringender wordt. iXefojct'L-mfeaj. Rotterdam den 2 JanuariWij zijn in staat gesteld het gerucht, medegedeeld in het dagblad Ne derland, van densden Januarijdat Zr. Ms. stoo u- schip Vesuviusvan Amsterdam naar Bataviain de -nabijheid der Kanarische eilanden met man en muis zou zijn vergaan te verklaren van allen grond ont bloot te zijn. N. Rot. Cour. - Wij ontvingen .dezer dagen uit Middelburg het navolgende belangrijke schrijven De storm en hooge vloed van den 12 December, had voor de Provincie Zeeland geene noemenswaardige gevolgen, intusschen bereikte her water eene verbazende hoogte en kan gerekend worden, gemiddeld maar 2. palmen beneden den vloed van 1825. te zijn gebleven. - Behalve de gewone schaden'aan de zeeweringen die wij mogen het herhalen, betrekkelijk onbeduidend zijn is aan den polder van Schouwen de zeedijk aan zijn kruin over eene lengte van omtrent vijfhonderd ellen beschadigd, heigeen daar eenige versterking van het dykligchaam ten gevolge zal moeten hebben. Ook aan de dijken van Walcheren, is dit aan de zuiti- watering op een enkele plaats het geval. Beide soort gelijke rampen doen ons op zoodanig bedreigde punten, de behoeften aan de op nieuw ingevoelde Stakctwerken klaarblijkelijk inzien, en is bet dus te wenschen, dat het middel krachtdadig worde voortgezet. Voorts is op laatstgenoemd eiland, aan de Oost Watering, een dijk bezwekenmisschien wel te# gevolge van het minder oelang hetwelk men in liet behoud daarvan stelde, en dat men welligt tegen de kosten van eene verhooging eu verzwaring opzag, pm der wille van de onbeduidende grootte der daarachter gelegene gron» d mdie nog geen veertig bunders grond bevatten. Onze zeeweringen bevinden zich overigens in een goe den staat van onderhoud, en het is ons een bijzonder genoegen te mogen vermelden, dat de informatica daar óp néér komendatblijft men voortgaan de aan genomen wijze van defensie te bestendigenweldra het vroegere vooroordeel, alsof Zeeland tegen de gol ven onbestand wasgeheel za] verdwijnen. Dit belangrijke onderwerp levert evenwel veel stof ter over weging op, en vvi) vleijen ons dus, nu en dan daarop terug te zuilen komen. Ongelukken aan schepen of woningen hebben wij mede niet te betreuren gehad en over het algemeen mag men de schadedoor het volloopen van eenige kelders of bewaarplaatsen, als betrekkelijk zeer gering opgeven. (Dit berigt, voorkomende in liet 2tie procfnummec van liet dagblad Nederlandschijnt ons toe te gerust stellend en niet volkomen juist te zijn. Er had een doorbraak, plaats aan het Hellegat. Aan den bedoelden dijk fn Schouwen, zijn voorts reeds, sedert de storm schade van den 12 December, 3 400 man aan 'c werk, terwijl op andere zwakke punten ook in Zttid-Beveland, welke veel hebben geledenwel buitengewone kosten noodig zullen zijn. Hoewel er nu geene meerdere doorbraken hebben plaatsgehad, waardoor natuurlijk zeer groote sc'.iade zou zijn veroorzaakt, zoo kan men echter de schade aan de dijken zelve niet gering noe men hetwelk wel blijken zal. Bij nieuwe stormvloe den welke yr dit saisoen zich herhalen kunnen t rwijl de noodige herstelling™ nog niet gedaan zijnis men tiet zonder re-Jen beducht.) t

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1