Maandag 5 DE NIEUWEiAAKSDAG Vervolg uit cle Beginselen van Ne- derlandsch Staatsbestuur. 1 18' UH.U..I I J .I1»" GOESSCHE Be uitgave deze?' Courant geschiedt, Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per R wartaal- is f -1,75; Fianco per Post f d ,90. CO tïRAKT. - k' worden a 20 ets. do reget welijks- en Doodberigten behalve het Zegelregt sL*' is voor kinderen, ook daarom, een dag van vreugd omdat als dan, doorgaans, door Ouders, Nabestaanden cn Vrienden, geschenken worden uitgedeeld, en hun nen Spaarpot, bij die gelegenheid, mag worden nage teld en met den nieuwen voox'raad vermeerderd. Bij velen, ^is dezen schat, een gezamentlijk Eigendom, en het bezit daarvan, aangenaam, en in zoo ver nut tig, dat de kinderen tot Spaarzaamheid worden aan gezet, en reeds vroeg leeren beseffen en ziendat eaiien gering n Spaarpenuing wèl bewaard door ge- durige bijvoeging, aangroeit, en met er tijd groot wor den kan. De Weeskinderen in deze Stad, mistten tot bier toe, zoodanigen gemeenen ol' gezamentlijk.cn. Spauiv pot; en indien bij Nieuwejaar of andere gelegen heid, lien, van vrienden of bekenden, eenige gift te beurt mogt vallen weinig werd er aan gedacht, om deze -voor de toekomst te sparen. lieden, is voor hen in het Weeshuis, ook zooda nige gelegenheid geopend, en bezitten zij, onder de benaming van Gemeene Schotel, een Spaarpot of Spaarkas, aanvankelijk met eene kleine bijdrage be giftigd, voor welke ieder Weeskind daartoe instaat ol in staatgesteld wekelijks eene kleinigheid zal af zonderen, om, onder een zorgvuldig beheer, te slrek- kt' i, ter vermeerdering van hun uitzet bij liet verla ten van bet Gesticht. Terwijl te gelijk maatregelen zijn vastgesteld, vol- gens welke, ieder kind, afzonderlijk, deszelfs bijzon dere Spaarpenningen in het Gesticht, in bewaring zal kunnen stellen, om, op eene. betamelijke wijze, ter hunner beschikking en ten bunnen behoeve aan gewend, of door hen hesleed te worden. Waardoor dan ook, het dienstbetoon van bloedverwanten en be kenden, om der weeskinderen spaarpenningen lmiten het huis, in bewaring te nemen waarvan wel eens nadeelige gevolgen en verliezen ondervonden zijn, mpi meer zal behoeven of zal kunnen worden toege laten. Man rekent daarom op de medewerking van alle vveldenkenden, ter bevordering van laatstgemeld doel, en vermeent te mogen verwachten dat daaraan, nü en in het vervolg, zal worden beantwoordt. Ook zij, diê Weeskinderen in hunne bedrijven of werkplaat sen in dienst nemen worden tbij deze gelegenheid ten vriendelijksten en met nadruk uitgenoodigt het verdiende loon, geheel aan de administratie uit te reiken. De kinderen verkrijgen daarvan een gedeelte, raar mate van hunne verdiensten, voor zich en, door eene afwijking van dezeii regel, loopen zij zoo ligt gevaar, ondeugden aan te nemen en aan te kwee ken, welke op dien leeftijd verderfelijk zijn, en hen voor altoos zouden kunnen ongelukkig maken. Hoe loffelijk het -is, Weezen te lie'pen en te on dersteunen want, dank zij deze edele milddadig heid onzer voorvaderen, daardoor genieten onze Wee- zei al het goede, waarin men zich nog verheugen mag, zoo schadelijk, werkt verkeerd medelijden daarom: Stadgenooten cfie dit mogten betwijfelen, komt en ziet, boe onze Weezen gehuisvest 'zijn, ge voed, 'gekleed, onderwezen en behandeld worden, en dan vieren wij ons, zal aan ons reglmatig verlan gen worden beantwoord. En gij, Lieve Kinderen van vermogende of meer- gegoéde Oudersuwe Broeders en Zusters in het Weeshuis (gij wilt hen immers wel zoo noemen?) hebben nu ook hunnen Spaarpot. Wilt gij hen een bezoek geven des Zondags middags van half twaaliWot half een ure, zult gij in de Regentenkamer van 1; et Weeshuis, er aantreffen, om u te ontvangen. Zij viagen u geen aalmoes en behoeven dit niet maar, voelt gij uw kinderlijk hart gedrongen, om mededeelzaam te zijn, en iets van hel uwe, voor hen af te zonderen, gij meogt zulks doen en Hij, die de beste vriend der kinderen is, zal uw liefdewerk 4 Jnnuarij 1846. Regenten en Regentessen over het Weeshuis te Goes. Velen willen, in plaats van eene verdeeling in elf Provinciën, eene in vier of vijf Departementen zij meepen daarin eene grogte schrede tot eene eenvou diger en zuiniger huishouding van Staat te zien. Wij eelooven de geheeie vernietiging van de provin ciale verdeelingen strijdig met Nederiandsche begin, selen, cn niet bevorderlijk tot meerdere welvaart. Wij erkennen gereedelijk, dat eene vereeniging der Provin ciën daarenboven hoogstmoeijelijk zoude zijn, wegens de provinciale schulden, aan kanalen en wegen ten koste gelegd. Maar bij de erkentenis, dat eene ineen- smelting van Provinciën door den Grondwetgever, of den gewonen Wetgever, tegen den wil der Provinciale /Staten, naar Nederiandsclte beginselen, niet anders be schouwd zoude kunnen worden dan als eer. revolulion- naire dwang, door den Staat aan bestaande zelfstandige zedelijke ligchamen aangedaan, rekenen wij bet toch billijk, dat elke provincie de kósten dra ge, die haar provinciaal huishouden verwekt. Het is onbillijk, dat het algemeen offers moet brengen, opdat Drenthe zal oloeijen. Evenzeer als de provinciale begrooting voor vvcgen, enz., ren laste der Provincie komt, moet zulks mede plaats hebben ten opzigte van het huishoudelijk bestuur. Dit zou de provinciale zelfstandigheid in -provinciale zaken, waarop men zoo te regt hoogen prijs srejr, niet verminderen, maar vermeerderen. En werd nu, door dit dragen van de kosten voor eigene provinciale huishouding, bij sommige Provinciën de aandrang geboren, om, ter verligting van lasten, zich. vrijwillig met naburige gewesten tot ééne provinciale huishouding te vereenigen, dan moet de Grondwet hierin geen beletsel zijn. De Grondwet moet regten handhaven, maar geene vrijwillige schikkingen ten ge- rijve der ingezetenen in den weg staan. Wil men de zelfstandigheid der Provinciën eerbiedigen en tevens den weg openhouden, eenige van haar in haar eigen belang en met hare vrijwillige toestemming te vereeni- gen, dan moet de Grondwet geene opnoeming - der Provincjen bevattenma'ar het veranderen en wijzigen van de bestaande indeeling des Rijks, met overleg en onder toestemming der Provinciale Staten, aan de Wet gevende Magt overlaten. -Dit is het natuurlijke begin seldat gehandhaafd moet worden; het lag ook bij de ontwerping der Gi oud wet rot grondslag; alleen in baar eigen belang zijn de Provinciën gebleven bij het bezit barer oude grenzen. Haar in perpetuum te noodzaken', tegen haar belang de thans bestaande ver- deeding te behouden, is evenzeer snij lig met het regt, als haar van de tegenwoordige grenzen te berooven. Zelfstandigheid der Provinciale en Plaatselijke Bestu ren, is een bij- uitstek Nederlandse!] beginsel, inzonder heid wanneer zij door een roezigt der hoogere Staats- magten nimk-n de juiste grenzen wordt gehouden, en tegen uitspattingen wordt bewaard. De tegenwoordige Grondwet e/kenr dit beginsel, en toch is het voortdu rend in onderscheidene opzigten miskend geworden. Het bestuur van den Waterstaat is een plaatselijk bestuur, voor eene bijzondere aangelegenheid. Dezelfde hoofdbeginselen moeten,bij hetzelve gelden. Onbelem merde, krachtige werking van het Algemeen Bestuur bij alle werken, die een. algemeen belang voor het ge heeie Rijk hebben, vrije en onbelemmerde wa iting der Provinciale Wetgeving eri van het Provin ciale Bestuur in al die zaken, welke voor ééne Pro vincie uitsluitend van belang zijn, onder toezigt der Aigenu.epe Regering, en vrije en onbelemmerde werking eiiuei.jtv v.u d:c Polderbesturen en Heemraad* schappen, waar rie belangen'louter plaatselijk zijn, on« der toezigt der Provinciale Besturen, met handhaving van regten door de Wet, dooi Provinciale Reglemen ten of Polderkeuven, naardat er algemeen? of provin ciale of eenvoudig plaatselijke regelen gevo'derd worden. (Voor Zetland mag men wel eene uitzon iètibg ma ken, gelijk men ook doet. Daar het ten bolweik voor andere gewesten tegen de zee verstrekt, mag door den Staat iets bijgedragen worden voor de defensie.) JVIËU WSTM m N G K N italic. Napels, den 16 December. In de vorige week heeft in de kerk van Giroloniini alhier, in de sacristy zelve, ten der geestelijken eontn anderen met een scheer mes den hals afgesneden. De kerk is gesloten, de heiligdommen zijn er uit weggenomen en er moet eene zoen-reiniging gehouden worden. De dader is aan her. geregt overgeleverd. Berlijn, den 31 December. Op 25 dezer, over leed alhier, in den lioogen ouderdom van 89 jaren, de kapelmeester William Bachlaatste afstammeling van den grooten meester Sebastiaan Bachop wiens com positum zijn Duitsch Vaderland roem kan dragen. William Bach was vroeger in Engeland gevestigd en kwam daarna te Berlijn, alwaar hij in dienst van wijlen de gemalinnen van F reder ik Willem II en III getreden is. Frankfort, den 30 December. Te Heidelberg, de oude hoofdstad van de Pakzmaakt men toebe reidselen tot het vierenop den 4 Jnnuarij des vol genden jaars, van het derde eeuwfeest der Hervorming aldaar, die onder de belangrijkste gebeurtenissen inde geschiedenis der Protescantsche kerk van Duitschland te rangschikken is. Trente, den 20 December. Dezer dagen is bier gevierd het derde eeuwfeest van het beruchte Concilie. 40,000 personen hebben er deel aan genomen. Men zal lier feest noa al wat kunnen rekken, indien men lier zoo lang wil vieren, als de Kerkvergadering ge duurd heeft. Het onlangs uit Konstantinopel medegedeelde berigtdar thans de Koning van Pruissen eenen bis schop van Jeruzalem zal benoemen, in plaats van den -overleden bisschop Alexanderwordt uit Beriynals or.gemond regengesproken met bijvoeging der aan. nirrking. dar ook ditmaal de Engelsche episcopale kerk voor de vervulling dier betrekking zal zorgen en dat bet betwijfeld wordt, of het Pruissisclie be wind wel verder een werkzaam aandeel zal nemen aan de maarregelen der Engelsche kerk voor bet Profes» tantismiis in Palestina, welke tot dusver zoo weinig vruchten hebben gedragen. Londen, den 30 December. Volgens den Courier du Brdsil van 5 November, trekt de diamantmijn vau Sin- cure uie voorleden jaar door een neger is ontdekt, de algeinc-ei.e aandacht tot zich. Duizenden gelukzoe kers stroomen derwaarts, ten spijt van het Braziliaan» sche gouvernementdat niet tijdig genoeg troepen derwaarts heeft gezonden, om de mijn '111 bezit te nemen, die reeds voor 9 millioen guldens aan diaman ten heeft opgeleverd. BcIgïc. Antwerpen, den 30 DecemberDe springvloed van Zaiuruag' was veroorzaakt-, deels door eenen ruk wind uit het west-noord-westen deels door het af- vloeijen van het menigvuldig regenwater. Te Oos tende beeft iiet water eenige oogenblikken óver dea grnoHTi zeedijk gestroomd. Ook cp onzen zuidelijken spooru eg is de di 11st der treinen door het hoog ge wassen water afgebroken.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1