der kisten was met ijzeren beslag en een verguld b or- zèn kruis versierd van het 1 tik dat er in lag was het hoofd van den romp gescheiden en nog met den bis schopsmijter bedekt; de bisschoppelijke ring bevond zich nog aan een der vingers van het geraamte, dat met gegruisde handen een prachtigen staf op het hart hield» Waarschijnlijk is het lijk van den bisschop jan van Blaesheek, die tijdens de Geuzen, te s Bosch ter dood veroordeeld, en wiens stoffelijk overschot aan de Benedictijnen te Brussel werd afgestaan. Door de geestelijken der St. Nikolaas kerk is het lijk plegtig naar bet kerkhof Sr. Josse ten Noode oversebragt, totdat bet in een der vertrekken van het hötel Neu- siadt zal worden ten toon gesteld. jHiebtirfaubets. 'sGravenhage, den 25 December. Het is ons aangenaam te vernemen, dat de even kundige als ij vettige hoogïeeraar aan het instituut voer de marine te Medem» blilt, de dichter A. Beeloodoor Z, M. is begiftigd met de ridder-versierselen der orde van de Eikenkroon. Men weet dat deze verdienstelijke nederlatidscne geleerde zijne loopbaan glansrijk beeft geopend aan het beheer der Koninklijke Bibliotheek, en zich laatstelijk vooral met cere heeft onderscheiden, door zijn met allerbe langrijkste aanteekejiingen verrijkt dichtstuk, toegewijd aan de geschiedenis zijner geboorteplaats, het vorstlijk *s Gravenhage. 'sGravenhage, den 27 DecemberIn een zeer ïiaauwkeurig dagboek, gehouden binnen Delft, vindt men op den 22 November 1780 aangeteekend„Alles ïs thans duureen kinnetje Zee uw,se he aardappelen kost 2 guldens 5 stuivers, een kinnetje knollen 26 stuivers, een half vierling meel p| stuiver, een half vierling eapticijn erwten 16 stuivers» een pond stroop 2 st. 12 penningen, liet andere alles naar evenredig heid; den 11 D'Cesnber, van datzelfde jaar, een kin netje knollen gekocht voor 36 sr.; en in bet jaar daaropvolgende werden» die verkocht voor 8 st." Rotterdam den 27 December. De landlieden hebben opgemerkt, dat, wanneer de winter streng zal zijn, de mieren zich diep in den grond begraven, en zulks naar mate van de strengheid der verwachte vorst. Zoo b. v. waren dezelve in den afgelooptn winter op 2 voet, beneden den grond, terwijl zij dit joir zich slechts 2 duim diep bevinden. Dit kondigt dus aan, dat de winter zacht zal zijn; dit wordt be vestigd daar de bijendie hare korven in het vorige jaar geheel hadden geslotenthans dezelve bijna niet hebben digt gemaakt. Zwolle den 27 December. Men betreurt hier algemeen een noodlottig voorval dar heden morgen Uisschen 7 en 8 ure, op den IJssel bij deze stad heeft plaats gehad. J>e veerschuit namelijk van liet zooge naamde kleine veer bij de stad Matrem met 17 per sonen bevrachtals den veerman een' bakker en de overige arbeiders van een steenoven en boeren-arbei ders; is op het midden der tivier, die door den storm vrij hoog stond en'sterk golfde, omgeslagen, waar door allen hun graf in de golven gevonden hebben. Óp het vernemen van dit ongeluk is er onverwijld geneeskundige .en andere hulp uit deze stad naar het kleine veer gesn eldwaar men echter geene dienst beeft kunnen betoenendaar er tot heden zelfs nog geen lijk gevonden is alleen de onderst bovenliggende schuit is opgehaald. Tien weduwen en 32 weezen betreuren het verlies van mantien en vaders. Het be stuur onzer stad heeft het voornemen, om een beroep te doen op de milde menschlievendheid van het alge meen, tot leniging van dezen noodlottigen ramp." 's Hertogenbosch den 29 December. Heden heeft het Provinciaal Geregtshof van N. Braband uit spraak gedaan in zake van M'arijn van der Zanden oud 49 jaren, van beroep bouwman, geboren en wo nende te Hoeven, beschuldigd van brandstichting, ten gevolge waarvan zijn broeder in den brand is omgekomen. De beschuldigde is overeenkomstig het requisitoir van liet Openbaar Ministerie ter dood ver oordeeld. Na de uitspraak gaf de heer president den beschuldigde te kermen, dat er voor hem geene hoop kon bestaan, om-gratie te verkrijgen. GoeS den 31 December. Heden ïs bij de uitge vers dezer ontvangen, het tweede proefnoiimcrvan het Algemeen Dag- en HandelsbladNEDERLAND. De inzage van de beiden nu verschenen Nommers, zal .iedereen kunnen overtuigen van het doeltreffende der uitgave van dit Blad, ais een echt Handelsbladop uitgebreide schaal en voorden geringen prijs (ƒ28,00 per jaar). Met den isten Januarij wordt de uitgave voor goed begonnen en voortgezet. De beidt Nos. zijn voor ieder ter bczigtiging te bekomen. Op een £1 kei be rig t hebben wij bereids onze aanmerkingen, welke wij in een .volgend Nr. zullen- mcdcdeelen. Êjestums cw SSbministsratifiif. OPROTpinö voor de NATIONALE MILITIE Vervolg en Blot van No. 103.) Art. 56. De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hier boven vermeil, wordt ge houden, voor hun die ongehuwd zijn, da woonplaats der ouderen, en bij overlijden van beiden, die van den eersthenoemden voogd; voor de gehuwden, de plaats alwaar zij hun bestaan hebben, in twijfelachtige eeval len omtrent gehuwden, zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij, op den eersten Januari) van elk jaar, tot de uitoefening van eenig be roep, patent hebben bekomen, of wel voor het middel van het personeel en mobilair, of dat hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden ge'introduceert beschreven zijn, en voor zoo verre zij daar in niet beschreven ziin noch patent hebben bekomen, de plaats waar zij zich bevinden, met deze verdere bepalingen dat zij die in een vreemd land, uit ouders 'ter oovzake van 's lands dienst afwezend, of anderzinds op reis zijnde, buiten het Rijk zijn, zullen worden ingeschre ven binnen die plaats, alwaar zij hunne wettige woon plaats hebbendar jonge lieden, doorhuil vader, moe der. voogd of curator achtergelaten en geer, bestaan hebbende, op de lijsten van die gemeente zullen wor den gebrast alwaar hunne ouders, eerst in rang be noemden voogd of curator het laatst hunne woonplaats hebben gehad, en wanneer deze woonplaats niet be kend mogt zijn of dat dezelve buiten het Rijk is ge legen, op die van de plaats alwaar zij zich bevinden. Dat zij, die geene ouders, voogden of eigen be staan hebben zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar zij zich bevinden. Dat de gealiinrenteerden en kinderen in godshui zen en liefdadadige gestichten zullen worden ingeschre ven in de plaats alwaar de godshuizen zijn gelegen of de aïlimentatie geschiedt. En dar ten opziate van de gevangenenwelke in de jaren der loting vallen, de regenten der gevangenis sen verpligt zullen zijn, vóór dn 30 Januarij van ieder jaar, aan het bestuur van de gemeente, alwaar die ge vangenen hunne vaste woonplaats hebben, eene naauw- keurige opgave te doen van alUs wat, hetzelve voorde opschrijving nooJig heeft te wetenmet bijvoeging der misdaad (waarvan zij beschuldigd of 0111 welke zij ver oordeeld zijn gewordenen den tijd voor welken zij zfjn geconfineerd. Au. 59. Het register zal bevatten alle jongelingen die hun' 19de, jaar zijn ingetreden en de eerste klasse van het loopende jaar uitmaken. Tor de gemeente in welke iemand, bij het intre den van deszelfs 19de jaar, voor de eerste klasse zal zijn ingeschrevenzal hijmet betrekking tot de Na tionale Militie blijven belioorenwerwaarts hij zijn domiciliegedurende den tijd dat hij in de jaren der Nationale Militie valt, moge overbrengen. Art. 63. De alzoo ontdekte personendoor de Militie-Raad na gedaan onderzoek in hunne eerste zit ting, tor de' dienst voor altijd uithoofde van lig- chaams-gebrekm of andere omstandigheden ongeschikt bevonden wordende, of wel wanneer zij redenen kun nen allegueven, die hen van de dienst finaal vrijstellen, zullen in èeue boete worden verwezen,-» naar gelang der personen en omstandigheden van nier minder dan vijf' guldensdoch niet te bovengaande de som van hon derd guldensen ingeval van. volstrekt onvermogen, wot den gestraft met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken, Art. 64. Tot de dienst niet zoodanig ongeschikt zijndedat zij finaal behooren te worden vrijgesteld of geene voldoende redenen van vrijstelling kunnende aüegucren zullen zij toj de boete, hierboven vermeld, worden verwezen en aan het hoofd van de hierna re beschrijver, lotïngslijst van de eerste klasse, welke hun nen ouderdom ook zijn mag, worden geplaatst. Art. 65. Door tijdelijke ongemakken of gebreken waarvan de genezing mogelijk istot de dadelijke dienst buiten staat geoordeeld wordende zullende zij tot de boeten of penalitéiretibij art. 63 bepaald, worden verwezen en voor,een jaar worden vrijgesteld, doch het volgende jaar, of in het jaar wanneer zij tor de dienst geschikt geoordeeld worden aan het hoofd der brings!ijst worden geplaatst. Art. 166. De nasporingen naar de dienstpligugen der Nationale Militie, welke zich aan de inschrijving, aan de loting of aan de delist mogten onttrekken zullen op gelijke wijze bestuurd worden als n-u op zigte der déserteurs van het krijgsvolk van den S'aat gebruikelijk is. De gearresteerden zullen aan den pro vincialen komniandant worden overgegeven. De zulken welke voor zich zeiven bij de Nationale Miiitïe reeds dienen, en thans in eeiTder termen vaii vrijstelling, bij de wet omschreven, gekomen zijn, en ten gevolge van dien hun ontslag mogten verlangen, ofte derzelver oudersvoogden curators of geihag- tigden worden bij dezen uitgenoodigdaan Heeren Gecommitteerden tot hel werk der Nationale Militie alhier, voor den 5 Januarij aanslaandein te zen den de schriftelijke aanvragen om ontslag uit de dienst, met de behoorlijke bewijzen bij art. 21 der wet ge. vorderd, met herinnering, dar zoo deze aanvragen nier uiterlijk voor den 15 dierzelve maandzijn inge komen, of daarvan de bewijsstukken niet in behoor lijke orde mogten bevonden worden dezelve niet meer zullen worden geadmitteerd. E11 worden bij dezen uitgenoodigdalle de genen welke genegen mogten zijn zich voor deze Stad als vrijwilligers in de dienst der Nationale Militie te en gageren om zich, daartoe aantemelden ten Stad huize alhier, waar aan dezelven de conditiën en voorwaarden mitsgaders de premie aan hun uittereilten, zullen wor den kenbaar gemaakt, van heden af tot primo February aanstaande; terwijl dezelve wel speciaal worden herin nerd, dat die genen, die als vrijwilligers verlangen in dienst te treden, de laatste 15 maanden in deze gemeente moeten hebben gewoond, en wijders moeten voldoen aan de verpligtingen bij de wet ten hunnen opzigte voorgeschreven. Wordende de genen welke ten opzigte der inschrij ving bij dezen zijn vermaand, gelast, om ten naatiw- keurigsten aan deze oproeping te voldoen, terwijl de nalatig blijvenden, hun zeiven zullen te wijten hebben, de gevolgen die daaruit zouden resulteren. Tot da uitvoering der werkzaamheden in dezen, zijn met ons Burgemeester, uit den Edelen Achtbaren Raad dezer Stad, voor gedragen: de Édele Achtbire Heeren Mr. J. J. van Deinse en P, Vervenne Nz. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zou ie kunnen voorwenden, zal deze worden gepublicerd geaffigeerd en geinsereerd in dezer Stads-Couranr. Aldus gedaan ten Stadhuize der Stad Goes, den 20 December 1845. Btirgcmees'er en Wethouders der Stad Goes J. C. van der MEER MOiiR, Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. De Stads-Secrctaris L. de FOUW, Jz. Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit vanden 6 Januarij 1831, No. 68, {Staatsblad No. 2), beeft Zijne Exceil. de heer Minister van Financiën bij resolutie van den 24 December 1845, bepaald de prijzen her op reld daaronder begrepenwaarvoor de CollecteursSplitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 197ste Loterij, zullen mogen uitgevente weten: BIJ VERKOOP: Geheele Loten f 84,00. Halve - 42 00'. Vijfde 16,So. Tiende - 8,40. Twintigste - 4,20. Wordende de belanglieb BIJ VERHURING Geheele Loten f 47,00. Halve - 23,50, Vijfde - 9.40. Tiende 4,70. Twintigste - 2,35. lenden bij deze herinnerd dat bi) voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Split ters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te r,gelen; en dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 29 December 184^. Namens den Gouverneur van Zeeland De Burgemeester der Stad Goes J. C. van der MEER MOHR. £ibucvt£itticu„ Heden overleed, tot onze innige droefheid, onze hartelijk geliefde Moeder MAGTELD de C L E R C K Weduwe van den Heer Karel Remb- oes in den ouderdom van 76 jaren en ruim 10 maanden. Goes, 29 December 1845. A. W. REMBGES ook uit naatr. mijner Zusters."» PUBLIEKE VERKOOPING, Maan- (fog 5 Januarij 1846, 's voormiddags 10 urenvan 43 opgaande ©LMBS ES@©flïJEMnan den 'sHeer Hendrikskinderen Dijk, buiten de 's fleer Heudrikskinderen Poert, saankomende de Stad Goes ten. overstaan van den Notaris DE FOUWaldaar. Te üues, bij F. Klkbuwens Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2