JV°. I. GOE8SCHE COURANT. Donderdag 1 January. Vervolg uit de -Beginselen van Ne- deriandsch Staatsbestuur. it ref: I)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J,90. F Gewone Adverlenti'èn wordend 30 ets. de regel geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten \van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zegelregt, 'U D ■4 N,4V De Koning, de beschermer van bet nationaal belang, door de keuze zijner Staatsdienaren, en door het toe» zïgt, hetwelk hij op de regering oefent, en eensgezinde Ministers, onder hem het Land besturende, ziedaar het hoofdbeginsel van den constitutionnelen regerines'voim. Moet de Koning geen Minister zijn, de Minister kan evenmin in den werkkring treden van plaatselijke Besturen, of in dien van mindere Ambtenaren treden, zonder de negïnselen van eene ordentelijke Nederland- sche wijze van administratie te schenden. Naar Ne derlandsche beginselen, moet de algemeens Regering de verzorging zijn der algemeens belangen, de, ontwer per der algemeene Wetgevingzij zorgt, dat liet al gemeens regt op eene onpartijdige wijze door Regrers gehandhaafd worde dat de .algemeene Wetten in den zelfden geest wolden nageleefd dat er overal waar borgen aanwezig zijn tegen willekeur, want dit alles behoort tot de waarborgen, welke de algemeene Wet geving aanbieden uioet; maar de bevordering van bij zondere belangen, de bescherming van de regten van bijzondere personen, ligt buiten den kring der alge meene Regering, voor zooverre zij niet in de bescher ming der algemeene belangen zelve is begrepen. De stelling, dat de algemeene Regering verpligt zoude zijn al de regten en belangen der particulieren, zonder -onderscheid, door hare directe tusschenkomst te be, schermen, geeft aanleiding tot eene alles omvattende centralisatie, en leidt daarenboven tot de grootste on billijkheden. Tegenwoovdig behoedt de Tweede Kamer de Kroon nietde ontevredenheid neemt elk jaar meer en meer toe, en derzelver uitspatting wordt alleen bedwongen door behoefte aan rust, die voorde materiële welvaart onontbeerlijk is door de overtuiging, die in Neder land bijna algemeen besraat, dat men aan de gestelde magt moet gehoorzamen, omdat het Gods gebod is, en door vrees voor de straffen, die de Wetten bedrei gen. In dezen toestand is het zeer gemakkelijk den Koning voor te spiegelen, dat de maatschappij in rust en orde verkeert. De uiterlijke schijn kan het zegel op dat beweren drukken; doch waar liefde tot de staats instellingen ontbreekt, waar geen band tusschen Ko ning en Volic wordt levendig gehouden, wordt de toe komst van den Staat ondermijnd, al bestaan er uiter lijke orde, godsdienstige ondergeschiktheid en gehoor zaamheid aan de Wet. Bij de tegenwoordige zamen- stelling van de Tweede Kamer, kunnen de Staten Ge- neraal, door de bekwaamheid van derzelver Leden, veel nut doen als Staatskollegiemaar invloed uitoefe nen als Volksvertegenwoordiging op het Volk, kunnen zij niet. Het is opgemerkt, dat het vertegenwoordi gend stelsel bij uitnemendheid den monarchalen rege ringsvorm versterkt, en inderdaad het is zoowanneer door het Kiesstelsel het zelfdenkende gedeelte*der Na tie naar waarheid vertegenwoordigd is, wordt daaruit eene onderlinge gehechtheid tusschen Vorst en Volk geboren, die beide e'én doet zijnhet Vo'k deelt dan, door zijn aandeel in de verkiezing, in de verantwoor delijkheid van hetgeen door Vorst en Vertegenwoor diging is vastgesteld. Bijeen Kiesstelsel als het onze, drukt in tegendeel de geheele verantwoordelijkheid op den Vorst, daar de Natie in de toestemming der Sta ten Generaal niet de toestemming van zijne Vertegen woordigers erkent. Had Willem I eend ware Volksvertegenwoordiging Op zijne zijde gehadhad hij in groote staatkundige maatregelen de regtmalige wenschen van hei Volk, door her orgaan van zoodanige Volksvertegenwoordi ging uitgedrukt, opgevolgd, wij zeggen het met voile vertrouwen, nooit had hij den troon in zulk eenen gevaarlijken toestand gebragt, ais hij thans heeft gedaan. Iüj werd bijna genoodzaakt tot eene abdicatie, daar hij geheel geisoleerd stond in zijn stelsel. Niets is gevaarlijker voor eenen constitutionnelen Vorst dan de volgzaamheid van eene door hare zamen- stelling impopulaire jVolksvertegenwoordiging. Door den bedriegelijken steun van eene onware Volksver, regenwoordiging wordt de Vorst verlokt tot regerings daden, waartegen hij als alleenheersciier misschien zoude hebben opgezien. Dat een Minister zijne bloedverwanten met posten en eerbewijzen beschenkt, zal men zoowel bij hen, die uit de burgerklasse af komsrig zijn, als bij hen, die tor de aristocratische familiën behooren, vinden. Al leen zij, die zich geheel boven bekrompen eigenbelang en familiezucht verheffen, hebben zich zuiver gehou den van nepotismus, en zoodanigen vindt men onder alle standen en in alle tijden zeer weinige. JVi S£ SJ WSTIJDIN Q EN <S>00t~;$ubiStt. Charlotte-Eilanden. Op een dier eilanden in de Stille Zuidzee, Vanikore geheeten heeft men, (zoo als wij voor eenigen tijd meldden het wrak gevonden van de Fransche brik la Lilloisedie voor ruim ia jaren uit Duinkerken was gezonden om eene wetenschappelijke reis te volbrengen en waarvan men sedert vele jaren niets meer had vernomen. Deze eilan den zijn reeds vroeger noodlottig geweest voor de Fran sche zeereizigers. De beroemde la Pórouse verloor er in 1788 met al zijne manschap het leven. Men heeft sedert lang naar die eilanden gezocht; in 1827 werden zij weder ontdekt door den Engelschen kapitein Dillon die er veie overblijfselen vond van het schip van la Pórouse. In 1828 werd dit eiland bezocht door den Franschen admiraal Dumont, cPUrvillsdie er een ge- denlueeken plaatste ter eere van dien ongelukkigen zee reiziger en zijne lotgenooten. Rome, den 16 December. liet gerucht loopt, dat de Paus op den 27 Februarij, den verjaardag van zijne komst op den H. Stoel, het verlof tot het aanleggen van spoorwegen in zijne Staten zal bekend maken. Uit Tuiin meldt men van den 11 dezer: „In den laatsten tijd heeft men het gerucht uitge strooid, dat de Paus, over het besluit om de Jezuïten uit Frankrijk te verwijderen, berouw gevoelde en uit dien hoofde draalde met-de uitvoering der'aan den heer Rossi gedane toezegging. Geen betere wederlegging kan aan dit gerucht worden gegeven dan door de daad zaak dat onlangs al de nieuwelingen uit de Jezuïten- gestichten in Frankrijkop bevel van den generaal der ordeFrankrijk verlaten en zich deels, naar Beleie deels naar herwaarts begeven hebbenalwaar zij hun nen proeftijd moeten volbrengen. Natuurlijk kan men die Jezuïten, welke geboren Franschen zijn, niet uit hun vaderland verwijderen maar zij mogen voortaan niet meer in vereeniging leven en, volgens uitdrukkelijk verbod van den generaalook geene nieuwelingen meer aannemen. Keulen, den 25 December. Uit Erfurt schrijft men van den 21 dezei liet volgende: Eene gebeurtenis, welke aan die van Caspar Hauser doet herinneren, verwekt alhier veel opziens. De re geringsraad von Ehrenberg alhier, had bij zijne eerste vrouw twee dochters, van welkeer eene huwde, doch de andere uithoofde van ziekte bij haren vader bleef, die daarna in een tweede huwelijk trad. Aan deze twee voordochters was een belangrijk erfdeel te beurt geval len. De vader vertrok met zijne zieke dochter naar eene verwijderde badplaatsvan waar kort daarna de tijding werd ontvangendat zij overleden was. De regeringsraad keerde naderhand terug, en aan bet £21 jarig overledene meisje werd niet meer gedaciit. Sedert zijn 7 jaren verloopen toen de dienstmeid van den rege ringsraad in het huwelijk trad.» Haar man verwonderde zich, dat zijne vrouw van haten vorigen meester vatl rijd tot tijd geld ontving, hetwelk hem verdacht voor kwam. Hij drong daarom op inlichting aan, en dreigde eindelijk met eene echtscheiding. Deze bedreiging had tengevolge, dat zij erkende, dat zij dit geld ontving voor het verzwijgen van een gehei-n, daarin bestaande, dat' de voordochter van den regeringsraad niet overle den was, maar in eene kamer opgesloten werd, alwaar zij haar vroeger eren en drinken bragr. Deze man deed hierop aangifte bij de justitie welke onderzoek deed, en werkelijk het meisje in eenen jammerlijken toestand vond. Zij is aan de zorg van den krijgs-physicus Dr. IPittke toevertrouwd, en de zaak zal geregtelijk wor den behandeld. Londen, den ij December. Her stuk rundvTeescb,' dat er Kersdag op de rafel van de Koningin Victoria pronkte woog niet minder dan 317 jonden. Mem heeft eenen ganschen dag werk gehad, om dezen ver- vaarlijken roast-besf te braden bij welken echter als een keuken-wonder uiag vergeleken worden de mon ster pastei, denzelfden dag door den tafelhouder Da* gneaax te Parijs opgedischt.Deze pastei was zeven voet lang en woog zes honderd pondzij behelsde 50 pond spek -50 pond boter6 kalfs bouten 4 var kens bouten 6 hammen, 12 kalkoenen, ao hazen, en 100 patrijzen. Men zegt niet, hoeveel gastenaari deze pastei hebben gepeuzeld. Te Li verpoot heeft gisteren een groot ongeluk p'aats gehad. De waterbak van eene groote bydrau- lieke inrigting gebarsten zijnde, zoo is het water met zulk eene hevigheid op,de aangrenzende gebouwen gevallen, dat dezelve zijn ingestort etl 3 personen daar door zijn gedood, terwijl 8 anderen gewond naar cfe hospitalen zijn vervoerd. De schade door dien lievi- gen stroom water veroorzaakt is zeer aanmerkelijk. De kuip bevatte omtrent 160,000 gallons of ruim een millioen Nederl. kannen water, JfVaiifsvwIf. Parijs, den 26 December. Zaturdag II. op het oogeublik dat liet op de beurs, inden hoek der spoor weg-actiën het allerdrukst wasvernam men een gil, en zag men een jongeling, zoo men dacht, door de benaanwdheid 111 onroagt vallen; maar bij het hulp aan brengen bleek het weldra dat de gewaande jongeling eene verkWde dame was, die aldus vermomdaan het gevaarlijke beursspel kwam deelnemen. Het gerucht noemt eeije onzer meest vermaarde letterkundige vrou wen. - Laarstieden Donderdag hebben bij den kursus van den heer Lenormandte Parijs, eenige wanordelijkhe den plaats gehad, zoodat men eenige studenten de zaal heeft doen ontruimen. Op de Place de la Sorbonne hebbent zich vervolgens zamenscholingen gevormd, die door de gewapende magt zijn uiteengedreven. Naderhand heeft de heer Lenormand zijne les hervatdie nog tweemaal is gestoord geworden, en wel, toen hij voor den Paus het regr eisckre om de Koningen te vermanen en af te zetten, en 10.11 hij, sprekende van de worsteling, in de 18de eeww door Voltaire er. Rousseau begonnen, en door humu volgelingen voortgezet, de vernietiging voorspelde van al dat ongediertedat buiten alle gods* dienst geloofde te kunnen zijn. Jaclgie. Brussel, den 21 December. De bevolking van nis la lib beliep op het einde van 1844, 4,253,4215 zielen, waarvan onder anderen Brussel 147,000, Gent 107 665, Antwerpen 85,599, Luik 47,40960 Brugge 49.383 ziek n teh. Te Brussel hebben eenïge werklieden, bij het 011 spitten van den grond in een tuin, digt bij het bórel Neustadr, waar eertijds het Dominikaner-klooster stond, tw aalf voet onder den grond een kelder ontdekt,, tuet twee en dertig nissen in den muur; zeventien daarvan bevatten doodkisten, die geopend waren; de lijken der monniken waren meer of min in goeden staat. Een

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1