SLUITING DER GROOTE JAGT. $1 oi ifi c a t te. OPROEPING ALLERLEI. welke de opneming in bedoeld instituut wenscbefijk is; alsmede om, in het toestemmend gevaltót be vordering van derzelver welbegrepen belanghunne ouders of betrekkingen met de bestaande gelegenheid bekend te maken, eB zoo veel doenlijk door overreding te bevorderen, dat deze ongelukkigenmits hunne verstandelijke vermogens ben voor het onderwijs ge schikt doen zijnzoodra mogelijkdoch in allen ge valle, ten minste een half jaar voor dar dezelve den hiervóren genoemden ouderdom zullen bereiken wor den aangegeven bij het departement van het Instituut in hu line stad, of, indien geen departement voorhunne woonplaats mogt bestaan, alsdan bij "het naast daarbij aanwezige departement; en zulks ten einde, ingevolge de reglementaire bepalingen van her instituutaan hoofd directeuren te worden voorgedragen om inge schreven en zoodra mogelijk in het instituut opgeno men te worden» Utrecht, den ai December. De gemeente Bun schoten (Utrecht), heeft dezer dagen het voorbeejd eener edelmoedige daad opgeleverd, Bij den storm van den 16 December, aldus schrijft men van daar, had een onzer vissehersiicden J. Zeeman de Bar der, des avonds tusschen 6 en 7 ure, door de duis ternis, juist bij het woeden van eene hevige regen en windvlaag, het ongeluk, met zijn vaartuig op het paalwerk van het havenhoofd van de Spakenburger zeehaven, te stooten en op hetzelve te worden vast gezet. Door deh geweldigen stoot kreeg het vaartuig een aanmerkelijk lek, zoo dat het dadelijk begon te zinken. Door dé noodkreten der schepelingen en het opsteken van vuur,werd men met den hagchelij- lten toestand der schipbreukelingen bekend. In weer wil van den storm en de hevige branding, begaven zich vier kloeke mannen, Lammert Dnystoud 49 jaren, Steven Hoos, oud 26 jaren, Jan Kuizendaal oud 23, en Thomas Zyl, oud 22 jaren, alle visschers te Spakenburg, met een rank bootje in zee, roeidep paar het wrak, hetwelk reeds gedeeltelijk was gezon ken, en hadden het geluk, twee menschen (gemelde schipper de Harder en deszelfs knecht IL C. de Graaf) van een' g'ewissen dood te redden, en behouden aan wal te brengen. Eenige oogenblikken daarna was her Wrak reeds vah dè palen geslagen en aan den grond, zoodat men niets anders dan een gedeelte van de mast meer kon zien. Daar heden (17 December) het weder gunstig en de zee veel lager is, zoodat men bet wrak kat) na deren, is men onvermoeid aan het werk gegaan, door inspanning van groote krachten, de redding vah het zelve te beproeven; en na bijna deh geheelen dag on vermoeid te hebben voortgewerkt, is men geslaagd, het wrak binnen te slepenen op dit oogenblik is het reeds aan de scheepshelling genaderd, zoodat ook nu de vereenigde pogingen der abijd hulpvaardige inge zetenen van Spakenburg, met den gewensebten uitslag zijn bekroond geworden. Leeuwarden,^/? 18 December. Wij hebben rw t genoegen vernomen dat de jaariijksche collecte ten behoeve der Diaconie-Armen der Nederduitse he Hervormde gemeente alhier op .gisteren gehouden, de som van ruim 3260 heeft opgebragten dus de opbrengst van dar van liet vorige jaar al weder met ruim 500 heeft overtroffen. cn 21 fcmimstraf iet». prijzenhet opgeld daaronder begrepen waarvoor de Collecteurs Splitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterijde loten en gedeelten van dien, voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 197ste Loterij, zullen mogen uitgevente weten BIJ VERKOOP: Geheeie Loten, 76,00. Halve 38,00. Vijfde M - 15,20. Tiende - 7.60. Twintigste - 3,80. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt, bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met óverleg van Hun Edel Groot Achtbaren, de Gedepu teerde Staten dezer Provincie, de Sluiting der Groote jagt is bepaald op den 31 dezer maand, met zons- oidergang; zullende het tijdstip der sluiting van de jagt op GanzenEenden en Watersnippen nader wor den vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te geschieden gebruikelijk ismitsgaders ju het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburgden 19 December 1845. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH, Eefccttbmaïmjjj. - Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesreits besluit van den 6 Jamt rij 1831, No. 68 (Staatsblad No. 2), hóeft Zijne'Exceil. den Heer Minister van Financiën, bij resolutie van den 18 December 1845, bepaald de BIJ VER.riUR.ING: Geheeie Loten 30,00. Halve 15,00. Vijfde 6,00. Tiende - 3,00. Twintigste 1.50. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld dat de Collecteurs, Split ters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. Goesden 23 December 1845. Namens den Gouverneur van Zeeland De Burgemeester der Stad Goes J. C. van der MEER MOH&. voor de NATION A LE MILITIE ISefeesibmftÜiitg}. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en ressorre van dien» Brengen bij deze ter irennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat ter voldoening aan de Wetten van 8 January 1817 en 27 April 1820 op de Nationale Militie, op Vrijdag den 2 Januarij 1846 en volgende dagen, tot den 20 daaraanvolgende, da gelijks uitgenomen des Zondagsdes morgens van 10 tot uren, ter Secretarij van deze Stad, zal ge reed liggen het register van inschrijving tot de loting- voor dezelve Militie welk register op denzelven dag door het hoofd van bet bestuur zal worden geteekend; zij welke zich voor of op dien dag niet hebben laten inschrijven, zullen als nog worden ingeschreven aan het einde van hetzelve register en tevens verwezen Worden tót eene boete van niet minder dan 5 en niet te bovengaande de som van f 100 of ingeval van vol strekt onvermogen, tot eene gevangenis van vier da gen tot zes weken; terwijl dezulke, die zich voor den 28 dierzelvë maand niet hebben laten inschrijven, (huie!ijk zuilen worden gearresteerd en naar de hoofd- p.aats der Ptovincie g.bragt om aan den Militairen 'Kommandant ter inlijving tot vermindering van het komingenrte' worden overgeleverd overeenkomstig Art. 66 en 68 der Wet van 8 Januarij 1817 en Art. 8 en 10,dér Wet van 27 April' 1820. Wordende mitsdien alle manspersonen welke op den eersten Januarij 1846, hun 19de jaar zijn inge treden (hoedanige zijn dezulke, geboren in den jare 1827), bij dezen opgeroepen en vermaand, om, met óverlegging, van hun geboorte of doopakte zich in bovengemelde dagen ter inschrijving in het gemel de register, ten Stadhuize alhier, aantcbiedenen voor afwezigen, hunne ouders, voogden, curators of gevolma'gtigden. En ten einde niemand zich zonde kunnen excuse ren uithoofde van onkunde aan de wetten ten op zigte der inschrijving en 't geen verder daarbij is be- paaldzoo worden bij deze de navolgende aitikelen uit éersrgemelde Wet op de Nationale Militie woorde lijk gemsereerJ. Art. 21. Almede zullen zich jaarlijks voor den vijfden Januari] aan het Plaatselijk bestuurin ge schrifte moeten adresseren de bij de Nationale Militie, voor zich zeiven dienende, manschappen die in den loop van het iaatstvoorledene jaarhetzij door over lijden van eenen vader of wel moeder, weduwe zijnde, of door eene plaats gehad hebbende regterlijke sepa ratie of echtscheiding der ouderen of eindelijk door overlijden van een' broeder of broeders, regt op vrij stelling overeenkomstig de bepalingen bij Art. 91 gemaakt, hebben verkregen, en hun ontslag diens volgens zullen verlangen. Bij deze verzoekschriften ztilkti moeten worden overgelegd de noodige bewijzen ingerigt overeenkomstig de voorschriften bij liet aan gehaalde Arr. 91 gestatueerd. Tot het doen der voorschreve jaariijksche aan vrage om ontslagzijneven zeer als de manschap pen zelve, ookderzelver ouders of voogden, curators en gemagrigden bevoegd. Air. 22, De Plaatselijke Besturen na de voor schrevene adressen en bijgevoegde bewijsstukken te hebben onderzocht, zenden dezelve,, voorzien van hunne consideration voo/- den 15 Januarij aan den Gouverneur der Provincie. Art. 23, Alle aanvragen om ontslag, ter zake voorschreven bij de Plaatselijke Besturen niet vóór den 15 Januarij ingekomen zijnde, of waarvan de be wijsstukken niet in behoorlijke orde zijn bevonden zullen voor dat jaar niet worden toegestaan. Aft. 49. Om tot eene geregelde Loting te ko- niïii'j zullen overeenkomstig Art. 207 der grondwet, alle ingezetenen die op den 1 Januarij van elk jaar hun negentiende jaar zijn ingetreden, na daartoe bij publicatie te zijn opgeroepenvoor den 20 Januarij van ieder jaarbij het Plaatselijk Bestuur-van hun ne woonplaats zich tot die loting doen inschrijven. Art. 51. Ten opzigte der inschrijving en Loting zal wel in 't bijzonder in het oog moeten worden ge houden, dat, welke aanspraak op vrij steking iemand ze,, le vermeenen wegens gebreken of anderzins te hebben desniettegenstaande de Inschrijving en Loting door denzelven eveneens als door alle anderen zal móeten geschieden. s Onder de inschrijving zullen ook begrepen zijn de gehuwden en afwezenden de gehuwden zullen aan de Militie Raad moeten overleggen de bewijzen van hun huwelijk. Arr. 53. De oudersvoogden de- regenten zul len verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in p r- soon of door iemanddaartoe door hun sclirifetlijk gemagtigdte doen inschrijvendaarin nalatig blij vende zullen zij verbeuren eene boete van niet meer dan honderd guldensdoch niet minder dan vijf en* twintig guldensen ingeval van volstrekt onvermogen niet eene gevangenisvan een tot twee maanden wor den gestraft onverminderd de bepalingen ten aanzien der kinderen of pupillenbij Art. 166 hierna is ge statueerd. Vervolg hierna.) In N®. 51 van de Kerkbodeworden eenige gezan gen der Duitsch-Kaiholijke kerk medegedeeld, waarin geen enkele bittere uitval jegens andersdenkenden aan getroffen en zelfs geen zijdelingsche afkeurende blik op Rome geworpen wordt. De grondtopn van dezelve is zucht tot vergeving en heiliging. Men merkt hierbij - opdat de jeugdige kerk zich zeer beijvertom de gemeente een werkzaam aandeel aan de godsdienstoefe- v ning te doen nemen, en dat het doel der gods vereering daar bereikt wordt, waar, met verheffing der ziel, in de landtaal zóó gezongen en gebeden wordt. De lezing dezer gezangen zal zeker velen gunstig stemmen voor de nieuwe gemeente. De Duitsche schrijver Bruggemann noemt in zijn jongste geschrift Holland'''' (Nederland) een brokstuk van Dtiitschland, de zeewering, het strand eener Natie, eene strook landsgevormd door de armen van den Duitschen Rijn gelijk de Egyptische Delta door den Nijl. Hij spreekt voorts van Neerlands stelsel van roof-cultuur in de koloniën 'r welk volgens hem de voorbode is van een staatsbankroet - en stelt tot redding van 011s land voor verbreking van de volk- uitmergelende patriotten aristocratie? vermindering van ambtenaren, herziening van het belasting-stelsel, en éindelijk als het meest radikale middel terugkeer tot DuitschlandJiet worden van Nederland tot eene Duitsche provincie. Het Handelsblad van 23 dezer, heeft voor Neder» landers de ongerijmdheid dezer voorstelling genoegzaam in 'toog doen vallen, maar liet was zeker een nuttig werk, 0111 zulks eens meer opzettelijk en met bewij zen gestaafd in een of ander Duitsch blad aan te toonen. Zelfs de dagbladen Vervolgen elkanderen thans reg- terlijk. De redacteur der AsmodéeA. van Bever voorde hééft den drukker van het Journal de la IIayeL. Löbenberg, aangeklaagd van injure ver bale. De< Arroiidissements-Regtbank van 's Gravenhage heeft den beklaagde vrijgesproken van een gedeelte der aanklagte, doch denzelven, voorliet ander deel, veroor deeld in eene geldboete van 2 gulden en in de kosten. Ha ndelsblad. &ot»infclgftc $1ebcvTftiifc0dte Cofcr». PRIJZEN VAN IOOO EN DAARBOVEN. Trekking der Vijfde Klasse. 9de Lijst. Geene. ,10de Lijst. No. 10864, een Prijs van 1000. 11de Lijst. No. 20497, een Prijs van jooo. 12de Lijst. No. 9650 en 17905, ieder een Prijs van 1000.. Te Goes, bi) F. KleèuwenS éc Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2