N°. 103. Donderdag' 28 December. GOESSCIIE CO IJ IIA M T< 184.5. Vervolg uit de Beginselen van Ne- derlandsch Staatsbestuur. ■WEU \T8TIJJ)Ï. N GEN. SDuitecfttaitfr'. -tv-Ti; G: - nf uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per K wartaal I is f -1,75; Franco per Post f J ,90. j (Gewone Advertentie» 'worden a SO ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-. Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J ,20, behalve hel Zegelregt. Onze Nederlandsche Staatsregeling is, volgens de geschiedenis, monarchaal, met èenen ruimen invloed cks Volks op de'zaken der Regering. Het monar chaal gezag was echter vroeger tot Provinciën en Landschappen beperktde gewesten, die thans het Koningrijk uitmaken, vormden vroeger geen ondeel baar Rijk, maar verschillende zelfstandige Staten, die allengs'onder één Hoofd vereenigd zijn. AHe volks- vrijheid was daarbij gemeentevrijheid de afschudding van de Spaansche heerschappij en de rampzalige moord van den gvooten Willem Iverzwakten, het monar chaal gezag en gaven voedsel aan het stelsel van het foederaüsmus en aan den in vloed der aristocratie. Twee honderd jaren van gedurige worsteling tusschen het eenhoofdig gezag en de aristocratie, tusschen het stel sel van eenheid en foederaüsmus, zijn daarop gevolgd, totdat de omwenteling van 1795 de Uivitarissen op de FoederaliSten deed zegevieren, en de omwenteling van 1813 tot stand bragt, hetgeen de moord van Willem twee eeuwen vroeger verijdeld had.... Onder de Nederlandsche volksregten is er bijna geen, hetgeen meerde omwikkeling der nationale kracht opwekt, dan het regt der burgers, om zicii tot een bepaald doel, te vereeiiigen. -Her Romeinsche Regt onder de Kiezers, achterdochtig wegens alle vereeni- gingen, waarin zich een vrije geest ontwikkelde, ver- mogt bij deszelfs invoering hier te Lande den ouden geest van vereeniging, die in gilden en redèrijkkamers, in menigvuldige gestichten en corporatiën, kenbaar was, niet te onderdrukken, en er kwam allengs als regts- beginsel in zwang, dat alle corporatiën geooiloofd wa ren, welke door den Soiiverein niet waren verboden. De geschiedenis van ons Vaderland levért dan ook niet alleen in de middeleeuwen, maar ook later, menigvul dige voorbeelden op van ligchamen, raadplegende en werkzaam óf ter beoefening der wetenschappen, óf tot ondersteuning van armen, zonder dat in derzei ver inrigting de Regering gekend werd. Onnoemelijk zijn de voordeelen, welke deze vrijheid van vereenigingen aan te gaan aan Nederland heeft geschonken. Niet alleen voor den handel waren de Sociëteiten van Koop handel de hefboomen van groore ondernemingen, voor het godsdienstige, voor het letterkundige en voor het onderwijs waren het evenzeer de, Stichtingen en Ge nootschappen. Wat eene Regering niet zoude hébben kunnen ver- rigten, is, zondereenigen dwang, door vrijwillige'ver« eenigingen tot stand gebragt. Terwijl de middelen van aanmoediging voor- de beoefening van Kubsien' en 'Wetenschappen bij de Regering te kort schieten, zijn het hier Letterkundige Genootschappen, daar Ge- nootschappen ter aanmoediging van Schilder- eïl Beeld houwkunst, welke die aanmoediging ondersteunen. Ontelbaar zijn de vruchten, die maatschappijen en cor poratiën in ons Land verspreiden, en men zcude zich bedriegen, zoo men meende, dat zij die zelfde vruch ten zouden hebben voortgebragr, wanneer zij van de Regering verlof hadden moeten erlangen. Al wat vrijwillig gedaan wordt, hangt af (de ondervinding leert - liet) van de grilligheid der menseden. E n Genoot schap. waarvan de grondslagen in eenen vriendenkring zijn gelegd, maakt opgang, terwijl een met grooten ophef a.mgi knndigd plan mislukt. Wanneer men zon der Reglementen begint, vormt zich eene corporatie langzamerhand tot hetgeen zij wezen wil, en dikwijls tot iets groots, waarvan de oprigrers zelve geen "denk- beeld hadden.' De vrijheid van handelen wil niet zijn be moe ij el ijkt, of zij wordt gebelgd,'en houdt op re willen, wat inderdaad goed was. Alle deze redenen pleiten'dringend, dat mende vrijheid, om zich te ver- binden, geheel onbelemmerd late, totdat er werkelijk nadeel worde toegebragt. De vrijheid van zich te vereenigen is geheel nationaal in ons Land, en al is di Fransche Wei ons opgedrongen, die, zonder onder scheid, de toestemming van de Regering voor asso- ciafiën verlangt, de Natie.- heeft er. zich nimmer aan gestoord. De Fransche Policie moge eenige moeite hebben aangewend, onze veelvuldige Genootschappen te vernietigen, of 'althans te contróleren', zij heeft het niet- durven en kunnen 'doen.... Het beginsel, dat na 1813 het Nederlandsche Volk a's één Volk behoort beschouwd te worden, vordert, dat ni-'t de Provinciën vertegenwoordigd moeten wor den, maar de Natie, en volgens dit beginsel behoort het onverschillig te zijn, in welke Provincie de ge kozene ingezetene zij. De .bepaling van de Grond- wet, dat het Lid der Staren-Generaal zweren zal het algemeene belang te beschermen, zonder daarvan zich door eenige provinciale belangen te laten aftrekken, en die, dat de Provinciale Staten slechts ingezetenen der Provincie zullen mogen kiezen, rusten op tegen strijdige beginse len. Frankfort, den 19 December. Uit JVTunchen schuift men. dat, ingevolge eene beschikking van den Koning voortaan de kniebuiging voor niet-Katholijken in Ixjr Beijersche leger geheel afgeschaft is; bij de be» gravenisser. en bij de dienst in Katjiolijke kerken zul len alleen de Katholijke soldaten behoeven dienst te doen. Coresrake den 1,8 December. In de kamer der afgevaardigden, heeft de heer Zitteleen Protestantscii geestelijkeeene motie gedaan rót het verkenen van algemeene godsdienstvrijheid. 6£gt0el«tn&» Londen, den 19 DecemberEen der Anglicaansche leden van «ie hooge-sciiool te Cambridgeis tot de Roomsch-Katholijke kerk overgegaan. Het aanial van hen die van kerk veranderd zijn beloopt 7c-, waar onder 30 geestelijken.- Bij Bias well is een ijzeren-stoom fregat van 1500 ton, dat met 30 stukken zal gewapend worden, van stapel geloopen. In de London Newsleest men bijzonderheden betn IFt'ilde het tractaar tusschen de Engeischen en den Sultan van Borneo-Proper, over den afstand van La baon. - Te York is eene vrouw, die eenige uren, on danks alle aangewende middelen, schijnbaar dood bleef, in het leven teruggebragt door dè .aanwending van het galvanism us. JfVaofirs?!?. Parijs, den 17 December. Het hoofl-nrgaan van de staatkundige partijwelke de gevoelens van den ge wezen minister Molé is toegedaan, heeft dezer dagen een breedvoerig betoog medegedeeld nopens de Alge. rijnsche aangelegenheden, waarin wordt beweerd, dat er -tusschen den maarschalk Bugeaud en den generaal Lamoricière een zoodanig verschil.van gevoel n bestaat, dat men ernstig bevreesd is, dat zulks eenmaal in open iijk-e vijandschap zal veranderen. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in de wijze, waarop de generaal Lamoricière de- zaken der kolonie heeft bestuurdtij dens de afwezigheid des maarschalks en de aanmer kingen wejke de maarschalk zich heeft meenen te moeten veroorloo'ven over de militaire operatien dooi den generaal destijds ondernomen regen de in'andsche stammen. Het schijn»dat de generaal Lamoricière moeijelijk uit de kolonie kan wórden verwijderd en naar elders overgeplaatst, en dar hij vele vrienden en aan hangers in de kolonie heeft. Naar luid van een dag blad, bestaan daar te lande thans twee partijen, welke genaamd worden: de partij van Or anzijnde die van de» generaal Lamoricièreen de tweededie des maat- schalksde partij var. Algiers. Het water van o'e Seine is den 20 dezer aanmer" kei ijlt gerezenen pp sommige plaatsen buireu hare oevers getreden. Eenige vaartuigen zijn tegen de brug gen gesioorm en ie gronde gegaan waarbij menschel» zijn verdronken. Op de rivier ziet men planken, hout, stukken van vaartuigenenz. ronddrijven. Den ló dezer is te Parijs een hevige brand uit gebarsten in de woning van den passementwerker Lcgag- ncur; het vuur verspreide zich zoosnel, dat die iu-ec met zijn 1 cyan gen zoon. en i'jjarige dochter, die zich allen op de derde ver-dieping bevonden, meenden, dei» tijd niet re hebben om den trap af te klimmen men besloot dus het venster uit te springen hetwelk de zoon en dochter volvoerden de eerste is door zijnen sprong zwaar gekwetst; de laatste werd aan een bijna gewissen dood ontrukt, door dat een daar aanwezig persoon haar in zijne armen opving. De vader vvildo zijne kinderen volgen toen men hem in tijds te kennen gaf, dat nog eeY) andere uitweg mogelijk was. Het huis en de meubelen zijn een prooi der vlammen ge worden. Men veronderstelt, dat deze brand is ont staan door de onachtzaamheid bij het genruik van lu cifers. Dezer dagen is bij een geregtelijk onderzoek te Gougas de Onis een grijsaard als getuige Opgetreden, die, toen hen» naar zijn ouderdom .gevraagd werd, zeide dat hij 118 jaren telde en dit door het overleggen zijner geboorte-acte bewees. Deze man had vier mijlen te voet afgelegd, om als getuige voor den regter re verschijnen. Een bijzonderen brief uit Duinkerken meldt, dat men in den archipel van Santa-Cruz. het wrak heeft .gevonden van de brik Ia Lilloisewelke bodem voor 12 jaren met eene wetenschappelijke bedoeling was uit gezeild en waarvan men sedert de twee laatste jaren niets had vernomen. j&elgie» Brussel, den 21 December. Te Namen hadden den 18 dezer twee personen de onvoorzigtigheid zich aan een der waggons van den spoortrein vast te houden. Door de beweging van den trein storteden beide op den grond, en werden overreden; de een werd her hoof! van den romp genomen on den anderen werden de beide béenen verbrijzeld. In den avond van Zaturdag ji. hebben 7 gewa pende roovers, die zich zwarDhadden gemaakt, den heer Franc, bakker te West-Roosebeke, die met 3800 fr. van Diekebusch kwam, aangevallen gewond en hem van dat geld en v3ti een goud horoiogie beroofd. De roovers wierpen hem tegen den grond en stopten hem den mond digr met een doek om het schreeuwen te verhinderen. De wonden heelt hij gekregen door zich te verdedigen. Men zegtdat twee dier roovers reeds zijn gevat. Men verzekert, dat de Regering er op bedacht is, 0111 den frame lie 11 fioogleeraar Quinetden beken den tegenstander der Jez uiten, bij de vrije universiteit te Brussel te plaatsen. 's Gravenhage", den 21 December. Het is aan de hoofd-dirccrie van het Instituut voor doofstommen te Groningen gebleken dat hier en daar doofstom, uien aanwezig zijn welke niet of niet bij tijds aan hetzelve ter plaatsing zijn aangegeven. Daar het nu te bejammeren is dat voor alle voor onderwijs vat bare doofstommen peen gebruik wordt gemaakt van de bestaande gelegenheid om hetzelve te erlangen heeft de minister van bimnenlaridsche Zaken de medewerking van de gouverneurs der provinciën ingeroepenomdat gebruikmaken te bevorderen» Alle doofstommen die den ouderdom van negen jaren bereikt hebbenkun nen in voormeld instituut opgevoed en onderwezen wofden. De stedelijke en plaatselijke besturen zijn uitgehoodigd zich te verzekerenof er in hunne stad of gemeente ook zoodanige ongelukkigen zijn, die no» niet geplaatst of ter plaatsing zijn aangegevenen voor N

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1