m 102. Maandag December GOES S CHE COURANT» Uit hoofde van het Kersfeest zal de gewone Donderdagsche Courant op Vrijdag worden uitgegeven. NI li U VTSTIJ Dl NG EN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f .1,75; Franco per Post f d,90. J F Ge wone ddverlénti'èn worden a 20 ets. de regef\ I geplaatst,. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van d 6 regels a f d,20, behalve hel Zegelregt, CoiiTGENE, den 17 December 1845. De Vergadering van het Departement Noord-Beve land tot Nut van 'fcAlgemeen, was dezen avond voor derzelver Leden een ware leeststond in dezelve had de bekrooning plaats van Jan Schippers, Veerman op PKolfaarts dij k, en zijn knecht Jan van Gelder die, op den 21 December des vorigenj aars, het leven reddeden van Dignos van de Kreeke en David Ver- beeke destijds knecht bij den Veerman Cornelis Tolhoek, van FKolfaartsdjken die met de veer boot, welke met hout beladen door den sterken wind en golfslag omgeslagen was, eenen wissen dood schenen te gemoet te gaan gelijk' zulks het droeve lot werd van den met dezelve boot afgevaren Adri- aan Klemkerke die daarbij zijnj graf in den vloed vond. Door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was aan ieder der Redders eene belooning van f 10 in goud toegekend; 't Departe ment Noord-Beveland, als meer van nabij met liun manmoedig gedrag bekend, inzonderheid met dat van Jan Schippers door wien vroeger nog vijf men- schenlevens waren géredvoegde met nog een' be langstellenden. zooveel daaraan toe, als vëreisclit werd, om die van Jan Schippers in eene fraaije Zilveren Tabaksdoos met opschrift te verwisselen, en aan beiden een keurig getuigschriftin sierlijke lijsten gevat daar benevens aan te bieden. Het bestuur van dit Departement had het eigenaar dig geoordeeld om den passagierdie (gelijk men zich welligt herinneren zal) even vóór het ongeval aan het veer was overgezet, tot de spoedige redding had aangespoorden niet dan door bijzondere bewaring aan 't gevaar was ontkomen tot de leiding van dit feest uittenoodigen en te meerdaar die Heer overigens tot de heerlijkheid 6ortgeen in naauwe betrekking staatwijders waren nevens de redders ook de geredden en hun schoonvader Tolhoek ter bijwoning der plegtigheid verzocht en tegenwoordig. Na de gewone voorlezing hield de genoódigde eene feestelijke toespraak, waarin na voorafgaande beschou wing van de doelmatigheid der grondtrekken van de be- moeijenissen en den werkkring der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in bet bijzonder het nut betoogd werd van het beloonen van deugdzame en mensch- lievende daden en bedrijven en hoe de Maatschappij daarna tusschen de uitersten van miskenning of klein achten ter eenerzijde en van vergoding anderzijds, kan geacht worden den goeden den waren middenweg te bewandelen ter aankweeking van zulke deugden, als welke op de algemeene achting of onderscheiding aanspraak hebben. Hij vond daaruit gereedelijk aan leiding om den waardigen voorzitter der vergadering, in naam van de Maatschappij, zoo wel als van dit Departerhentuit te noodigen tot de uitreiking der bovengemelde eereblijken door denwelken zulks on der hartelijke toespraken geschiedde. Hierna besloot eerstgemelde spreker, in even gepaste als gevoelvolle bewoordingen, zijne rede en daarmede het feestelijk zamenzijn op eene wijze die, zoo wij vertrouwen dur ven eene aangename herinnering en nutlige strekking zal bevorderd hebben. IIeinkenszand, den 18 December 1845. Heden werd in de Vergadering der 7de Afdeeling van de Maat'schappij tot Bevordering van den Land bouw en de P eeleelt in deze Provincie, verslag uit- gebragt van den PPcdstrijd in hel Spitten, in der tijd uitgeschreven. Twintig gegadigden hadden zich daaitoe aangemeld. Op een Veld te 's Deer Hen drikskinderen, aan den Straatweg gelegen, was voor elk eene strook lands, van omtrent 10 voet breed en 30 roeden lang afgepaald geworden en de diepte voor het Spitten bepaald op 13 duim Rh; terwijl wijders de strooken of bedden met kanisteken moes ten worden aangelegd en opgesloten. Als loon was bepaald 6 cent de vierk. roede, te betalen door den Landeigenaar, onverminderd de na te meldene premien. Op den 3 November jl. werd met de werkzaam heden een aanvang gemaakt, onder het bestuur van M. de Dreu en Joh. den Herder, te Goes, die, op grond hunner kennis en bedrevenheid in dit vak, waren uitNenoódigd en zich bereid hadden verklaard, de moeijelijke taak van Scheidsmannen op zich te nemen. Van de 20 gegadigden hadden echter slechts 10 hun werk goed en naar eisch volbragfterwijl de overigen om verschillende doch ongegronde redenen, hun' arbeid reeds in het begin hadden 'gestaakt. Volgens uitspraak der Scheidsmannen was de lste prijs van f 10 toegewezen aan Marines Kloos terman te Goes, 2de prijs van 8 aan Jan van der! Ward aldaar, 3de prijs van f 6 aan Cornelis Romijn, aldaar, 4de prijs van f 4 aan G. Philipse te Hoedekenskerlte, 5de prijs van f 2 aan C. van Eikeren, te Baarland. Deze personen waren uitgenoodigd om in de Af- deelings-Vergadering de hun toegewezen prijzen te ontvangen, welke door den voorzitter me't eene ge paste aanspraak werden uitgereikt. ZEd. nam deze gelegenheid waar om toe te lichten de betrekking die er bestaat tusschen Landbouwers en Arbeiders, en de verpligtingen die daaruit voortvloeijen gaf te kennen, dat de verdiensten van den arbeidenden stand, ten gevolge van den loop der omstandigheden wel eenig- zins wraren verminderd', maar dat niet daaraan, maar veeleer aan vermeerdering van behoeften, en gemis van overleg en Spaarzaamheid die rnet vlijt band aan hand behoorden te gaan, de bestaande algemeene ar moede moest worden toegeschreven. Zulk een toe stand was aan onze voorvaders onbekend tot hnnne handelwijze moest men terugkeeren, om uit den be- staanden toestand te geraken, waarvan de zedelijke gevolgen met ernst en kracht werden herinnerd. Daarna werd te kennen gegeven, dat het Spitten jan Bouwlanden, waarvoor thans premien werden uitge reikt, was beschouwd als ëéne der middelen, waar door men althans de toeneming f er armoede hoopte te kunnen stuiten terwijl wanneer deze maatregel meer algemeen werd, dan ook de last der armen in gelijke mate zou worden verligt, en daardoor ook in het zedelijk belang der arbeidende klasse, de terugkeer der bevorens zoo te regt geroemde schaamte voor armenbedeeling bevorderd. ZEd. eindigde met de bekroonden aan te sporen, om door hun voorbeeld liet bewijs te blijven leveren, dat met spaarzaamheid en vlijt de verdiensten in het algemeen voldoende zijn', om in het onderhoud van zich en de zijnen te voorzien, zonder daartoe de hulp van armbesturen te behoeven aan verdiensten zou het wel nimmer ontbreken maar alles bleef afhan gen van het gebruik dat er van gemaakt werd. In gepaste vrolijkheid, waartoe jan wege de Afdee ling op eene betamelijke wijze gezorgd was, werd verder de morgen door. de begiftigden doorgebragt. Wij hopen dat deze dag eene heilzame herinnering nalaten en aan bet doel beantwoorden zal. Bij het ophouden van het zoo gematigd politiek Tijdschrift de Tijdgenootwaaruit wij veelal iets over namen, willen wij onzen lezers van tijd tot tijd iets mededeelen uit de Neder landschc beginselen van Staats bestuur. Wij zullen ons daarin vooral bepalen bij dat gene, waarvan de kennis voor het algemeen nuttig kon geacht worden, om alzoo ook iets bij te dragen tot opwekking of versterking van vaderlandschen zin, „Elk land heeft zijne eigenaardigheden, zijne bijzon, dere behoeften, zijn voiksk-.rikrer en zijne volkseigen- dommelijkheden. Voor een gedeelte moge ons Vader land deelen in'de algemeene beschaving, in de alge rneene ontwikkeling van Europa, voor een ander ge* deelte blijft bet iets eigenaardigs bezitten, waardoor het nog meer dan door grenzen en traktaten tot een bijzonder Volk wordt gevormd. Er mogen algemeene beginselen van constitutionneel Staaisregt zijn, die bijna overal gelden, waar consti- rutiën bestaan, en gelden moeten, wanneer men dè doeleinden van eenen repraesentatieven regerinsvorm wil bereiken, elk land blijft niettemin zijne eigene nationale beginselen behouden. Deze beginselen huisvesten niet alleen in bet hoofd, maar ook in bet hart; zij zijn in de geschiedenis vari een Volk ingeweven, Terwijl meeningen, alleen uk het denkend hoofd ontsproten, eene Natie koud laren, en blootstellen aan allerlei wind van leering, verheft het aankleven van Vaderlandsche beginselen de natio nale krachten tot behoud en ontwikkeling van datgene, hetwelk Nederland tot ons Vaderland maakt.... Door de geschiedkundige vorming heeft elke Staat een eigenaardig bestaan, een eigenaardig doel, en daar door een eigenaardig regt en uit dar eigenaardige wor den de verpligtingen en de regten eener Natie bovenal en voornamelijk gekend. Het is dit nationale, hetwelk: in den Staat is, dat, bij de algemeene staatkundige ontwikkeling van de Volken vap Europa, aan elke Natie een bijzonder Staatsbestuur aanduidt. Het is dit nationale, hetwelk aan den Staat, buiten de alge meene regten en vepligtingen van eiken Staar, bijzon dere regten en verpligtingen geeft. Het is dit natio nale, waarop dat hoogere Staatsregt gegrond is. het wellc, boven de. willekeur van vrijwillige overeenkom sten verheven, de vrijheid van het Volk'beschut, en de regten van den Vorst doet geboren worden of be schermt, als omwentelingen de papieren constitutiën verscheuren. Het is dit nationale, waaruk vaderlands liefde en burgerzin geboren worden, en waardoor bur- gerpligt even heilig wordt als elke verphgting, die de mensch te vervullen heeft. Het is dit nationale, het wellc eène wettige nationale Regering van eene jfeite- Hjlce, alleen door de overmagt gegronde, dwingelandij "onderscheidt. Het is dit nationale eindelijk, waardooc de Grondwet eene kracht kan worden, en zonder het welk de Grondwet slechts de wettige uitdrukking van luim en toeval blijft, die we] gehoorzaamheid kan vor deren, doch geene vaderlandsliefde aankweekt.... „De vrijheid,'""'gelijk zij oudtijds in'de Nederlanden werd begrepen, bestond daarin, dat de Regering om het Volk was. zonder dat daarom de Grondmagt of' Oppermagt bij hetzelve gerekend werd te berusten; dat elk bijzonder persoon in zijne belangen bij de Regeripg geboord werd dat hi; in zijnen werkkring niet gehinderd en bemoeljelijkt werd; dat zijn gezin onjer de bescherming der wetten leefdedat de privilegiën ontzien werdendat elke corporatie in „zijn beheer onafhankelijk was, en dat de stad niet „aan de Provincie, deze'niet aan de generaliteit, on- voorwaardelijk onderworpen werd." (^0D| Alexandrie, den 30 November. Gisteren beeft men hier brieven uit Beyrut van den aösten dezer ont vangen zij luiden in geenen deeie aangenaam; de ontwapening der bergbewoners werd mei dezelfde woestheid als vro ger voorrgezet. In Syrië moet het grootste deel der Katholijlce Grieken tot de orthodoxe Grielcsche kerk overgaan oin zich onder bescherming van Ruslandwelks agenten aan die overgangen niet vreemd zijn re s1 ellen, (Eenige verdere zinsneden in deztn briefdie uit de Augb» Allg. Zeitung over genomen is. klagen.dat de Engelsche geestelijkheid van het Jeruzalemsche bisdom, dat door Engeland en Pr nissen gczamcntlijk gesticht is zijne hulp en be scherming alleen aan leden der Anglikaamche kerk laat toekomen en dezelve niet tot Duitschc protes tanten uitstrekt^ Onder deze omstandigheden (dus gaat de correspondent voortis de plotseling gebeur»

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1