ALLERLEI. .De Natuur der A Het nut van lage Briefporten Diiitschland en Frankrijk Beschaving van onzen tijd b o M E INE m van Gerard de Jonge, Az.om in zijn Pakhuis Wik D. No. 107staande in het Ossenhoofdsifaatje binnen deze stadKadastraal Sectie D. No. 677te xr ogen plaatsen, een Eest tot het droogen van Boekweit, met oogmerk om aldaar een Boekweidmdlen te plaatsen; henevens het daaromtrent gegeven berigt van Heeren Generale Brandmeesters, van den 5 dezer maand. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31 Januarlj 3824, Staatsblad No. 19), mitsgaders op het be sluit van HunEd. Groot Ach tb.'Herren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 7 October 1842, Nó. 17, (Provinciaal Blad No. 98.) Overwegendedat tot het opmaken van het Proces Verbaai de eommodo et incommodo, gevorderd bij Art. 4 van welgemeld Koninklijk besluitde bewoners der naastgelegene buizenin hunne belangen moeten worden gehoord, en dat het tevens nuttig kan zijn om een ieder in de gelegenheid te stellen, zijne bezwaren aan het Stedelijk Bestuur kenbaar re maken. Brengen bij deze ter kennis vaneen ieder die daarbij belang kan hebben dat de adressantbenevens de eige naren bewoners en gebruikers der nabij gelegene eigen- domme» zijn opgeroepenom op Zaturdag den 20 December 1845, des namiddags re half twee uren, voor Burgemeester en Wethouders, in hunne gewone vergaderkamer ten Stadhuize, te verschijnen, ten einde, ter zake voorsciireyein hun belang, te worden ge hoorden dat te geh'jker tijd, aan een ieder die zulks mogt verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden, ova zijne bezwaren op te geven, tn einde in het Pro» ces-Verbaal vermeld te worden. En zal hieraan, door insertie in dé Stads-Courant publiciteit gegeven worden, Gedaan ten Stadhuize van Goes den 6 December 1845. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. C. VAN DER MFER M011R, Ter ordonnantie van dezt iven De Stads-S'Cretaris. L. b.R FOUW, Jz. Wij rekenen het niet onbelangrijk, onzen lezers den PitsJag re doen kennen van de onderzoekingen, die door tien heer> dr. A Li Cohen,, aanmaande den aard van Je tegenwoordige ziekte der aardappelen zijn in het werk gesteld en thans door hem beschreven zijn in het Tijd schrift Mededcelingendeel IL No. 5, bl. 6580. Wij laten hier alleen de eindresultaten vatt die onder zockingen volgen, en verwijzen den lezer naar het ge noemde Tijdschrift 1. Op de aardappelplanten komen, even als op elke plant of dier, altijd erne .of weer snoyen vah Pavasiten (dat zijn schimmelplanten) voor, vooral de FnSispo* ritim Solani (Sporenverspreider van den Aardappel.) Deze Parasiet is eigen eenig en alleen aart de aardappelplant. 3. Zoolang die Parasiet slechts in gering aantal óp de plant woekert, ontstaat daaruit voor de gezondheid en het leven der plant geen merkbaar nadeel. 4. Zoodra echter de ontwikkeling van dien Parasiet in hooge mate plaats vindt, wordt de voeding der moe derplant meer en meer ondermijnd, zoo wel door de 'dadelijke schadelijke krachten van den Parasietals door het onttrekken der voedende sappen aan de moederplant ten behoeve der parasietvorming. 5. De Parasiet vorming wordt door bepaalde in» en uitwendige oorzaken begunstigd; b. v. overvloed van. o! bewerkte' sappen vali den eenen kant, en vochtige warmte van den anderen kant; oorzaken, die in .1845 in hooge mate bestaan hébben, zoodat dan ook de Parasietvorming dit jaar over het geheel zeer sterk is geweest. De Parasiet, die bepaaid op de aardappelplanten groeit, vermenigvuldigde zich alzoo thans ook sterker dan te voren; want tot dusverre was zijne vermenig vuldiging nog altijd gering gebleven-, ofschoon zii reeds sedert ettelijke jnren in toenemende hevigheid, in enkele oorden begon plaats te hebben. Door die vermenigvuldiging in 1845, werden op enkele plaatsen- ik weet niet metzekerheid waar in Europa zulks het eerst heeft plaats gevonden de aardappelplanten werkelijk ziek en we! epidemisch 8. De ziekte van het loof, bad de rotting van den knol tot een noodzakelijk gevolg. 9. Daar de ziekte op de Zwamontwikkeling berust, zoo had zij* van nature den aard van eenz besmettelijke ziekte die door middel van de zaden van de vruchtjes des Parasiets, zich aan gezonde aardappelplanten mede deelde. 20. Moe meer aardappelplantenhoe uitgebreider velden hoe veelvuldiger streken door de ziekte nu wer- den aangetast, dat is: hoe meer epidemisch de ziekte begon te, heerschendes te meer planten des te uit gebreider veldendes te veelvuldiger streken moesten allengs nog worden aangetastomdat bij en door die groeitere verbreiding der besmettelijke ziekteook 'des te meer en te eerder nog gezond geblevene streken moesten worden besmet. 11. De zaden der Zwam, door de lucht alom ver breid wordende, déden echter op geene andere plan ten de Zwammen ontwikkelen dan juist op de Aard appelen omdat zij bepaaldelijk en alleen op hunnen eigenen bodem op de Aardappelplantzich ontwikkelen kannen. 12. De ziekte bestaat alzoo. Haar hare naaste oor zaak, in de Zwamvormingdie. besmettelijk van aard zijnde, in dit jaardoor begunstigende in ert uitwendige omstandigheden epidemisch zich heeft verbreid. De ziekte dient alzoo te worden genoemd Epidemische Zwamvorming. Groninger Courant Cj In Berlijn moest onlangs het getal van brievenbe stellers vermeerderd worden, een bewijs, dat, sedert de vermindering van briefporten het brievenverkeer beduidend toegenomen is. Zoo.waren b. v. in de 'vorige maand te Berlijn 15000 brieven meer te be. stellen, dan in dezelfde maand van het vorige jaar, in Engeland steeg liet getal brieven van 35 mill, op 111 mill., slechts daardoor, dat men ieder' enkelen brief, door alle drie de koningrijken, voor eenen penny '(5 centen) verzenden kan. Door deze gemakkelijk beid van mededeel in worden dan ook handelver keer en algemeens beschaving zeer bevorderd, De Hamburger Courant bevat, inno. 28, een artikel uit Parijs,' waarin gezegd wordt, dat liet gezamenlijke Uttit'schland, met eene bevolking, die niet talrijker is dan die van Frankrijk, 39 civiele lijsten. 39 ministe riel! en 39 legérs betaalt. Deze civiele lijsten bedra gen omtrent 80 mill.terwijl die van Louis. Philippe slechts 12 mill, beloopen. Duksehland wordt door ministeriën geregeerd, wi.er gezamenlijke inkomsten meer dan 20 mill, bedragen terwijl de 9 staatsse cretarissen van Frankrijk slechts 740,000 fr. trekken. Bet onderhoud der Dnitsche bondstroepen beloopt ten minste óo mill, meer dan dat van het Fransche leger, gesteld dat voor de 240,000 man van het Fransche Ie-!er, de Dnitsche Souvereinen daarvan 320,000 man hielden. Hierbij komen nog de kosten van den Bonds dag, als ook de uitgaven voor eene tallooze'menigte beambten, toereikend 0111 10 koningrijken als Frank- r k te besturen, om in te zien, war het bestuur van Duitse bland en Frankrijk kost De Ridder Benazet, de (bekende speelpachter in Baden, heeft in het verloopen, badsaizoen anderhalf miljoen gewonnen, ofschoon ook menig menschenleven daardoor te gronde ging. Op dit oogenblik bouwt hij aan hef zoogenoemd Conversatichais twee nieuwe zalen bij. Het is den .Ridder rc doen, om meer mei?- schendat is meer spelers om zijne bank te verza melen. Wij droomden reeds van de „spoedige ophef fing der hazardspelen in Duitschland, doch, in weer wil der pogingen van de Koningen van Pruissen en Wilttembergter opheffing, blijven niet slechts de ou den bestaan, maar worden er zelfs nieuwe speelholen opgerigt. De hoogste wil in Frankrijk heeft aan de zelve spoedig een einde gemaakt. (Want Napoleons voorspelling werd niet vervuld Het cpel zal zichzclve doodenl) Vervolg ter aanbeveling van den Almanak tot Nut van 't Hl gemeen. SPAARBANK. VRIJ WIJN. Waar men Code een tempel wrocht Sticht het is een vond der helle Slicht de duivel een kapelle Of hij zieltjes vangen mogt-_ Hier een Spaarbank daar, vrij Wijn Mannen zeg: waar moet je zijn? Diffiv is ,t alles pret van daag llier is 'tvreugd van daag en morgen; Hier heeft vrouw noch kind te zorgen Daar krijgt vrouw en kind ren slaag.' Hier een Spaarbank daarvru Wijn x Vrouwtjes waar zou 't beste zijn Zeven centen borrelgeld Hls je V dagelijks wilt sparen Maaktin vijf en twintig jaren Duizend'Gulden wel geteld 11'ter een Spaarbank daarvrij Wijn Menschen-' zeg: waar moet je zijn? H* de spoorwagen. *t Is maar wateris maar vuur Louter alledaagsche zaken Maar er is wat meê te maken Zou ik mecncnlirelisbuur Was een ventdie dat bedacht Dampvan honderd paardenkracht 't Is toch alles maar een weet Is mijn blinde Geert metis woordje Maar ik gaf nog wel eer, oordje Dat ze 's op de Spoorweg reed Krelisbuurze het gelijk Meer dan geldmaakt knapheid rijk Vasteer t voorjaar ommegaat Ga ik bij dia wijze Heeren Die in alles zoo studeren Foor mijnakkerbouw om raad: t Zou me magtig iegenslaan Of ik zal er wel bij staan. H. t'hüis, Is de schotel ook wat schraal Is de brand wat bijster krap 1 Zijn de kicerties al wat oud Liefde houdt de plunje knap JJcfde saust het sober maal, Liefde warmt nog meer als hout Liefde draagt malkanders kruis, Liefde vind je niet als f huts'. Dj je trok naar Zuid en Noord, Of je gongnaar Oost en West, Of je kwam tot schat en staat Thuisdaar was je toch hét best Moeders lach en vaders woord jok en spel met broêr en maat, Kracht in weelde, kracht bij kruis Vind je nergens Zóó als Chuis. Daaromeer je trekt of gaat, En het op een beter zoekt. Denk er ommijn lieve vrind! Dat je meest je Ztlv' verkloekt. Als'je 't zoete Chuis verlaat: Wat je ook in de wereld vind' Vóór of tegenkroon of kruis. Liefde vind je niet als Chuis H. Vooral prijzen wij de lezing aan van de slotstukjes goede raad aan landman en burger. 1. Winteraardappelbouw. 2. Een middel om hij de Loterij te winnen. 3. Om verongelukten ie hel» fptn, 4. Een middel voor Vrouwtjes om de baas te worden. Qlbvjcvteuticm ^4 fr-ire&g-Ingevolge voorloopige aankondiging in de Goessche Courant van 30 Oc tober en 3 November jl.zal de Rentmeester van 's Konings Particuliere Domeinen ie Middelburg, aldaar, op Maandag 15 December aan staande, des voormiddags te elf urein het Neder landsch Logement, in de Abtdij, ten overstaan van den Notaris D. J. VAN DEK HORST SERLÉ overstaan tot de Verhuring van de BOUWMANS" WONING, genaamd ©E OMljfJE-P^LSlK, liggende in Walchtrenonder Iileverskerkc en Arne muidenniet BOUW- en WEILANDEN D1JK-ETT1NG en SCHORREN; waarvan de conditiën als nog ter lezing liggen tot den dag dev verhuring, bij den Rentmeester voornoemd. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2