N°. 94. Maandag 24 November. 1845. GOESSCIIE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. UiwSiJftttb. Petersburg, den 13 November. In den nacht van den 11 dezer heeft, bij aanhoudenden noord oos- ten wind, zich het eerste drijfijs op de Nevva vér toond, en in den vroegen morgen van gisteren was de aandrang reeds zoo sterk, dat al de beweegbare bruggen moesten weggenomen worden. G'sreiv» mid dag, toen de wind uit het zuid oosten waaide, vverd de rivier tusschen Wassily-Ostrow en de groote zijde van den waterspiegel bijna geheel vrij van ijs, en de door bootjes herstelde gemeenschap werd nergens ge hinderd Daarentegen drijft in den Wiburgerzijde vooiblj vlietenden Nevva arm vol met groote ijsschol- ]en, en boven de Tutsclikow brug was reeds om 11 ure de kleine Newa in hare geheele breedte met ijs bedekt. De op den 11 November naar Kronstadt vertrokkene stoomboot kwam tot de Baken, van waar dezelve uithoofde van het ijs moest terugkeeren. Op de reede van Kronstadt was reeds op den 8 Novem ber het drijfijs te zien. Frankfort, den 17 November. De Alïg. D. Zeit,. verzekertdat de Koningin „van Groot-Brittanje zoude voornemens zijniil de eerste maanden van het aan staande jaay, eene nieuwe reis op her vasteland te doen, die zich echter tot een uitstap naar Brussel en 'sGra- venhage zoude bepalen. Er is sprake van een per soonlijke zamenkonist tusschen den Koning der Belgen en den Koning der Nederlandenwelke te dier gele genheid zou uitgelokt worden. Dit ontwerp, hetwelk tijdens de jongste reis van Koningin Victorianiet heeft kunnen verwezenlijkt worden, maakt, zoo men weet, eene barer meest geliefkoosde denkbeelden uit. In de Prager Zeitung leest men het volgende: in den ouderdom van 71 jaren overleden. Hij kwam omstreeks voor 50 jaren naar Praag, zondereenen pen ning rijk te zijn. Tot zijnen dood had bij door vlijt en eene eenvoudige levenswijze,^ zich een vermogen van bijna 6 millioenen thlr. verworven, dat hij voor het grootste gedeelte rot aanmoediging der kunsten wetenschappen en ambachtenals ook tot ondersteu ning voor ongelukkigen van lederen standzonder on derscheid van vaderland, bestemd heeft. Bijna 2I mil- lioen thlr. zijn aan de voornaamste weldadige gestich ten der eerste steden van Bohemen ten deel gevallen." Dei mold, den 13 November. Gisteren werd al hier wederom door het landhuishoudelijk genootschap eene groote paardenvleesch-eterij verordendwaaraan meer dan 200 personen deel namen. De vooroordeelen tegen het gebruik van paarden vleesch als voedingsmid del schijnen dus al meer en meer te verdwijnen. Dat het paavdenvleésch veel meer de begeerte opwektdan dat van verscheidene andere slagtdierenlijdt wel geen twijfel; dar het even zoo smakelijk ja veel smakelijker is dan menig ander vleeschdaarvan zal zich een teder terstond overtuigen die eenmaal den moed gehad heeft, er de proef van te nemen. Bij het feest-eten van gisterenvonden inzonderheid de horsesteaks veel bijvalook werd er paarden-bouillon en paarden-worst uitgereikt. Te Koppenhage is op den 8 dezer, de redacteur der Kj'bbenhavnspostwegens onbehoorlijke beoordee ling van eene daad des Koningstot 500 rth. boete en eene driejarige censuur veroordeeld. Keulen den <20, November. Den 14 dezer is de leeraar Ronge te Weimar aangekomenen met ge juich ontvangen. Hij nam zijn intrek !bij den heer com missieraad Hoffmannvertoonde zich weldra aan het venster en hield eene toespraak aan de menigte. Maargedurende die toespraakjjoorde men uit de nevenstaande woning van een Iraliaansch koopman hevige teekenen van afkeuring, hetwelk, gevoegd hij vroe ger" door hem gebezigde smadelijke uitdrukkingen om trent; Rongehet inwerpen der glasruiten bij dien vreem deling ten gevolge bad. De directeur van policie slaagde er échter spoedig in de opeeruide gemoederen tot be daren te brengen en het gebeurde zou verder gereg- telijk onderzocht worden. Als eene bijzonderheid wordt hierbij gevoegd, dat het huis, waarin Ronge zich be vond in vroegere tijden den schilder Lukas Kranach toebehoorde, eu meermalen door Luther bezocht is, terwijl de aflaatkramer Tetzel zijn intrek te Weimar in het thans door den Paliaanschtn koopman bewoonde huis plagt te nemen. fhtgctiuib. Londen, den 15 November. Men heeft in Ierland in de koninklijke maatschappij voor den landbouw, de s/otsommeii van het onderzoek in Nederland aange nomen en dus vooral afgeraden het beplanten in het volgend jaar van de landen, waarop thans door de ziekte aangedane aardappelen zijn verkregen. Jl. Maandag is een Hollandsche schooner, aan boord hebbende zevenduizend ponden tabak, welke door dat schip ter sluik ingevoerd werdendoor de tolbe ambten te Hull, in beslag genomen. Jftwufsrnk- Parijs, den 51 NovemberAan den heer F. Barrot is in de provincie van Constantine eene oppervlakte gronds van 6co bunders afgestaan, onder voorwaarde van eene nader te bepalen jaarlijksche uitkeering, en het ten zijnen koste vestigen van 3a huisgezinnen op de zelve, voorzien van het nooaige, om den landbouw te drijven. Bsïfjie, Antwerpen den 19 November. Men leest he-' den in het Journal d'Anversi Zoo lang 'smenschen geheugen strekt is er nim* mer hier te lande zoo veel graan ingevoerd, als in de twee laatste maandenaan tarwe alDen begroot men zulks op 800,000 hectolitersen bovendien wordt er nog even zoo veel verwacht. Wel verre derhalve dat men eene schaarschte van levensmiddelen zou be hoeven te duchten, zal er voor het gansche jaar 1846 overvloed zijn; maar hoe komt het dan, zal men der halve vragen, dat de prijs van alle eetwaren nog al tijd zoo hoog blijft, en dat zelfs het brood, in de "laatste week, nog merkelijk opgeslagen is? Dit komt, doordien de openbare meening zich den tegenwoordi- gen toestand der zaken zeer verergerd heeft voorge steld waarvan het gevolg geweest is, dat de verkoo- pers natuurlijk hooge prijzen hebben willen maken en dat de kooperssteeds gedrukt door het denkbeeld dat er na verloop van drie maanden niets meer voor handen zou zijn, zich te gereed hebben betoond, oni die hooge prijzen te betalen. De landbouwer, onge lukkiglijk van zijne zijde almede het denkbeeld voe dende dat de prijzen zouden blijven stijgenheefc zich voorts ook niet gehaast, zijn graan van den laat- sten oogst te dorschen en heeft er nog niet van ter markt gebragt. Al deze redenen, gevoegd bij die van den naderenden winter, verklaren het zonderling ver schijnseldar de rijzing steeds blijft, aanhouden, in weerwil van de ontzettende toevoerendie reeds heb ben plaats gehad en van die, welke men nog te wach ten heeft. Men behoeft evenwel geenen hoogen graad van doorzigt te bezitten, om te voorzien, dat zoo dra de laatstevooral in roggevrij overvloedige oogst beginnen zal in omloop te komen, hergene zicht niet lang meer kan doen wachten er noodzakelijk eene daling zal moeten volgen, die misschien nog sneller zal zijn, dan de rijzing geweest is; want, zoo als steeds het geval is, zal de kreet: een ieder vtachte zich voor schade! alsdan opgaan onder de houders, die allen te gelijk zullen willen verkoopenmet eene zeei* geringe winst, ja mogelijk zelfs wel met eenig verlies. Sedert de laatste berigten zijn de prijzen der gra nen reeds in Engeland, Frankrijk en Nederland ge daald. en over het algemeen begint men overal te bekomen van den ijdelen schrik, die zich van de ge moederen had meester gemaakt; Er zijn slechts een paar achtervolgende, eenigzins slappe, marktdagen noodig, om de rijzing te doen opbonden eu door de daling te doen «èrvangen, ten gevolge van het zeer natuurlijk verlangen van vele verkoopers, om nog hun voordeel met de hoogere prijzen te^doen. De hande laren in granendie regt van aanspraak op de open bare dankbaarheid hebben omdat zij ons land zoo ruim van alle soorten van graan hebben voorzien, zijn bovendien zeer wel bewust, dat zij niet te omzig- tig kunnen zijn in eenen handeldie aan veel meer gevaren dan eenige andere bloot staar, en bet zal hun nog niït ontgaan zijn, welke zware verliezen de E11- gelschennu eenige jaren.geleden, hebben ondergaan, ten gevolge van eene te hoog opgedrevene rijzing, gevolgd door eene ontzettende daling. Men moet der halve hopen, dat al onze houders van granen en onze landbouwers, zich niet aan het gevaar zullen willen bloot geven van zich deerlijk te zien te leur stellen in hunne hoop, van tot nog hoogere prijzen te zullen verkoopenindien zij nog maar steeds blijven dralen, met hunne voortbrengselen ter markt te brengen; en het laat zich verwachten, dat, reeds met Vrijdag aan staande te beginnende markten ruimer dan tot dus verre voorzien zuilen zijn." De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f d,75; Franco per Post f J,90. J Gewone Advcrtenti'èn worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Doodberiglen van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt D De Arnhemsche Courant van 16 November, beeft onder den titel: de onthulling van het Standbeeld van Willem den Zwijger zich vooral daaraan ge- ergerd dat men een hoffeest gemaakt heeft van het geen een volksfeest behoorde te wezen en op haar standpunt van oppositie eh controverse daarop scherpe aanmerkipgen gemaakt. Op een en ander is echter nog al wat af te dingen. Er wordt onder anderen in gezegd (dewijl hel feest vooral door soldaten opge luisterd werd) «dat Willem van Oranje niet door zijne krijgskundige bekwaamheden heeft uitgemunt.1' Men leze eens de redevoering van Mr. Groen, tan Prïnsterer waarin aan Willem ook als krijgsman de verdiende hulde wordt toegebragt en, bij de reeds bekende, nieuwe bewijzen worden aangevoerd, om het tegendeel aan te nemen. Dat nu onze Koningdie op eigen kosten een ruiterstandbeeld van zijnen be roemden voorzaat vérvaardigen en voor zijn paleis plaatsen liet, om hem, den grondlegger onzer vrijheid den onvergelijkelijken staatsmantevens als veldheer te vereeren, wie mag dat wraken? Zou deArnh. Courant het beter hebben gevonden als er thans een standbeeld voor een Vorstbijzonder als veldheer groot ware opgerigt Is door de oprigting en de plegtigheden bij de inwijding van het ruiterstandbeeld de groote verdienste van Willem, als staatsman, die zich hoven seeten en partijen wist te verheffen, voorbij gezien Kan men dit daaruit afleiden omdat een Predikant van de Remonstrantsche broederschap de redevoering hield Omdat meest hovelingenen dezul-, ken die diplomatische betrekkingen bekleeden in deplegtigheid bijzonder deel namen Kan men zeggen, omdat de redevoering in eene zaal van het paleis is gehouden en men geen vrede heeft met die militaire eerbewijzendat het volk geheel van deelneming aan dit feest is uitgesloten? Is het zoo ergerend en vreemd, dat men er geen opzettelijk nationaal feest van gemaakt heeft Of moet er nog niet een standbeeld voor Willem opgerigt worden waarvoor met den Koning de natie hare bijdragen heeft verstrekt De inwijding daarvan zal uit haren aard een volksfeest zijnen ten opge rigt teeken verstiekken der overeenstemming van Neerlands Vorst en Volkter vereering van dien eenigen, die in zoovele opzigten groot was, en aan wien Nederland zoo veel dankt. Wat de Koning met zijne hovelingen en staatslieden reeds nu deed kan dat ook niet beschouwd worden als eene voorberei ding to dat meer algemeene? Kan ieder welgezind Nederlander hieruit geene aanleiding nemen, om voor het heil van Oranje en Nederland, hoopvol zijne wen- sclien te koesleren M. Ledekaucreen Jeodsch koopmanis alhier

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1