niet stuiten zal door het onderdrukken van kleine -blaadjes. De heer den Tex tnoet verklaren, in het voorstel niets anders te zien dan eene wijziging in de wet op het zegel. Aan kleine nieuwspapieren'kon niet wor den gedacht toen die wet werd vastgesteld, omdat zij niet besronden. De bedoelde blaadjes zullen nu aan de algemeene voorschriften worden onderworpen. Hier door zal de vrijheid van drukpers niet worden ge schonden. Z. Exc. de minister van financiën verdedigt het ontwerp. In alle lauden van Europa zijn alle groote en kleine dagbladen aan het zegel onderworpen. Het is nooit de bedoeling des wetgevers in 1843 geweest, dat de kleine nieuwsblaadjes van het zegelregt zouden wórden vrijgesteld, en dat alzoo aan de uitgevers van dagbladen in klein formaat eene bevoorregting in het stuk van belastingen zou worden verleend. De voor- dragt heeft alleen ten doel, om aan de uitgevers van- kleine blaadjes een privilegie te ontnemenwaarvan zij, gelijk uit de ondervinding blijkt, geen goed ge bruik hebben geriiaakt. Indien anderen niets verkeerds in de kleine blaadjes gevonden hebben, blijkt hieruit, dat het gevoelen over regt, billijkheid en betamelijk heid tusschen eerlijke lieden verschillen kan. De kleine blaadjes hebben niet gestrekt tot opluistering van de vrijheid van drukpers hier te lande. De justitie waakt tegen buitensporigheden der drukpersmaar de schat kist moet zorgen, dat de ten aanzien van de bedoelde blaadjes bestaande ongelijkheid in het stuk van belas ting worde weggenomen, Hiertoe alleen strekt de roodige voordragt. Het is er verre af, dat de rege ring de vrijheid der drukpers, dat palladium onzer vrijheden, eenigermate zou willen verkorten; de na men der ministers en hunne antecedenten kunnen hier Tot waarborg strekken dat zij op de heiligheid van de vrije drukpers geene inbreuk zullen maken. De Regering vreest de vrije drukpers in geenen deele zij verheft zich boven dagelijksehe aanvallen, welke •aak uit lage bronnen voortvloeijenen welke zullen 'stuiten op het gezond verstand der natie, welke da- 'tjks kan zien, dat de regering al hare krachten aan- idr,' om 's lands heil te bevorderen, ierna is het ontwerp aangenomenmet 33 tegen temmen. Graven ha ge, den 17 NovemberBij het de- ement van koloniën zijn tijdingen ontvangen uit name van 11 September, bevestigende dat liet getal en gelukkiglijk afneemt, In de laatste dagen wa- bp post Groningen geene, en op- het etablissement ;orzorg vijf zieken bezweken. Het getal overlede- ,cn bedroeg in het geheel 131. Men ging met allen mogelijken spoed voort, om, naar gelang de huisves ting op post Groningen in.gereedheid kwam, de huis gezinnen van Voorzorg derwaarts over te brengen. ï)e heer van den Brcmdhoff bestuurde dit alles in persoon. Staats-Courant., 's Gr a ve n ha ge den 18 November. Gisteren heeft de plegtige onthulling van het bronzen rui ter-standbeeld van Willem den Eerstenovereenkomstig het deswege vroeger bepaalde planplaats gehad. Reeds vroeg in den morgen had de stad, en hadden vooral de pleinen, en straten omtrent 's Eonings paleis, ten feestelijk aanzien vlaggen wapperden van de open bare gebouwen en uit de huizen van vele ingezetenen;, 3i?t klokkenspel liet zich bij afwisseling hoorenen aan de herinnering van 's Lands herstelna verloren onafhankelijkheidwerd dit jaar die verbonden van dé vestiging dier onafhankelijkheid door den grooten Wil lem van Oranjein het begin van eenen strijd tegen het destijds magtigste Land der wereld een' strijd die tachtig jaren zou aanhouden en waarna Spanje meermalen het verbond en de bescherming van dit Land zou zoeken. Het was kort voor den middagdat zich de genoo- digden in de groote zaal van het paleis in het Noord- einde vereenigden. HH.MM.de Koning en Koningin, benevens HH. KK. HH. de Prinsen, en Prinsessen,, verschenen weldra en namen zitting, terwijl Hoogst derzelver stoet, de Voorzitter van de beide Kamers der Vertegenwoordigingde Ministers en Secretarissen- Generaal der Departementen nevens Hoogstdezelven waren geschaard. De feestredenaarde hoogleeraar A. des Amor'te van der Hoevensecretaris der tweede klasse van het Insti- tuiiihield alsnu eene op de plegtigheid toepasselijke rede. De groote hoedanigheden 'van Neêrlands Voor ganger inden geduchten worstelstrijd der iódeen 17de eeuwen, de dankbaarheid, welke ook het nageslacht hem verschuldigd is, die voor eendragt der gewesten, voor verdraagzaamheid in het staatkundige en gods- kdiehstige zoo zeer ijverdedie op zoo verhevene wijs door landgenoot en vreemdeling gevierd is, zijn leven en zijnnaar nïenschelijk inzien, ontijdige»! dood; voorts het gewigt van de herdenking van dat alles op dezen dag, weid door den redenaar, met de hem eigene eenvoudige, kernvolle welsprekendheid in het licht ge steld. Terwijl, na het einde daarvan, I-J. M. de Koningin, vergezeld van HH. KK. HH. de Prinsessen en derzetver stoetzich naar het balkon van het paleis begaven om van daar de plegtigheid der onthulling gade te slaan, naderde Z M. de Koning, IIH. KK. HH. de Prinsen en de g'cnoodigden in statigen optogr de plaats waar het standbeeld is opgerigt. Daar schaarde zich de stoet om het gedenkteeken' dat met een smaakvol kleed was overdekt. Het was Z. M, de Koning, bijgestaan door HH. KK. HH. tie Prinsen en den Opperhofmaarschalk, graaf van der Duijn van Maasdam een naam dien de Ne derlander, met dien van van Hogend orp en van Lim burg Stirum in het hart draagtdie het standbeeld ontblootte van den 'Vorstdie Nederland en Oranje zamenhechtteden schrik en het offer der dwinge landij, een schild en vaderlijken hoeder van dit Land. Indrukwekkend vooral was dit oogenblik het ge laat vol uitdrukking van Willem den Eersten sprak als het ware tot de aanwezigen. Het metaalals was onder 's kunstenaars hand gedwongendeed zijne heldenkrachtzijn staatsniansbeleü verstaan. Leven dig was hier de geschiedenis voor den geest van zijne eeuw en tevens die van lateren strijd voor 's Lands onafhankelijk bestaan, waartoe door een edel grijsaard, hier aanwezig, mede alles werd opgezet, door den Koning en Hoogstdeszelfs Broeder alles gewaagd aan de spits van Vaderlandsche legerscharen. Het trompetgeschal liet zich hoorenen het schot- gevaarte daverdeterwijl door een koor 'van krijgs lieden het Wilhelmuslied werd aangeheven. Op het - oogenblik da: het standbeeld ontbloot werd deden zich aan alle zijden de kreten: leve de Koning! hooren. Nadat de plegtigheid was afgeloopen, begaven zich Z. M. benevens de Prinsen zich met Hoogstderzelver militair gevolg naar het Lange Voorhout, waar de troepen geschaard stonden om te defileren. De Koning benevens de Prinsen stelden zich aan het hoofd van de schutterij dezer residentieen dei- troepen de bezetting daarvan uitmakende. Z. M. keerde nu, te paard gezeten, naar het Noordeinde te- rugplaatste zichbenevens de Prinsen en gevolgd door Hoogstderzelver militair huis, naast het standbeeld. Hierop defileerden de schutterij en de troepen (zijnde de grenadiers, de jagers, delanciers, de jagers te paard en de rijdende artillerie) voor den Koning en het stand beeld, en bewezen de militaire eer. Al de schutters én krijgslieden hieven bij het voorbijtrekken een alge meen en luid hoer ah aan. Toen de troepen gedefileerd haddenkeerde Z. M. met de Prinsen en gevolg naar Hoogstdeszelfs paleis terug, blijkbaar diep getroffen over de afgeloopen .plegtigheidmaar gewis niet min der geroerd en bewogen over de luide en algemeene blijken van liefde en gehechtheidwelke hem vanille zijden bij deze heugelijke gelegenheiden vooral toen Z. M. het standbeeld onthulde en bij het verlaten dei- plaats zoo ondubbelzinnig werden gegeven. Ter bijwoning van deze plegtigheid was eene over- groote menigte zamengevloeidzoowel uit deze stad als nabij gelegen plaatsenzij beeft den feestdag van Neêrlands herstelling in 1813 op .merkwaardige wijs opgeluisterd. „Gedurende de plegtigheid der inwijding van het standbeeld, en we! op het oogenblik dat het omhul sel werd weggenomen behaagde het den Koning en alle de Prinsen Hoogstderzelver tevredenheid te betui gen aan den graaf de Nieuwerkerke vervaardiger van het kunstgewrocht. Z. M. had heden morgen aan den. graaf doen toekomen het kommandeurs-kruis dei- orde van den Eikenkroonterwijl de heer Soyerde bekwame gieter, die het ridder standbeeld vrn Willem den Zwijger in brons heeft afgegoten benoemd is tot ridder derzeive orde. „Ter gelegenheid van de plegtigheid vanvden dag, is lieden avond het oude paleis in het Noordeinde met gaz verlicht, hetgeen de schoonste uitwerking deed. Gedurende den geheelen dag en ook des avonds, Was eene groote menigte vólks op de been. Groningen, den 17 November. Ieder die met ons. inzonderheid gedurende de vorige week, de ha vens dezer stad rondwandelde, 'vond gelegenheid zich over de weldaden te verheugen, die de goederen han del rondom zich verspreidt. Bij die honderden, ja duizenden zonden wij bijna durven zeggen, welke ook hier in en door den graanhandel hun bestaan vinden, was het alles leven en beweging. De aanvoer van infandsche producten, langen tijd zoo gering, is ein delijk meer geëvenredigd geworden aan den ruimen oogst, waarin onze provincie zich mogi verheugen, en veroorzaakt allerwege eene bedrijvigheid, waarbij zich noch de drukte voegt, dooi het lossen van een groot aantal zeeschepen te weeg gebragt. Dubbel aan genaam is ons in de gegevene omstandigheden die drukte, die bedrijvigheiddaardoor toch vermeerderen de le vensmiddelen, en vermindert bij gevolg de vrees, die men voor te hooge prijzen derzelve koesterde; en mag dan ook het voggenbrood wat hoog in prijs blij ven, in de gele erwten, nu onlangs aangevoerd, vindt men onderanderen eene gezonde en smakelijke spijs, welke oojt door den1 meest onbemiddelde» aangeschaft kan worden. Veel van deze peulvruchten is reeds uit Denemarken en Holsrein hier aangebragtnog meerdere ladinggn zijn daarvan te wachtenmaar wat het meest verblijdend bij die drukte mag genoemd wor den, dat is het overvloedige werk, hetwelk tegen ruime belooning uit dezelve voortspruit, en waardoor armoede en gebrek van velen wordt afgewend. Goes, den 20 November. Op de beestenmarkt, alhier 11. Dingsdag gehouden, zijn ongeveer 200stuks vee aangebragt. Als eene zeldzaamheid in dit saisoenkan men opmerkendat de sedert eenïge dagen gevallen regen zeer gewenscht was, niet slechts voor het land en het uitgezaaide maar er was hier en daar in ops eiland schaarscbheid aan drinkwater voor mensch en vee zoodat men bij vroeg invallenden vorst, gelijk ren voor leden jare, in groote otlgelegenhied zou verkeerd hebben., ï3cr>Ujvciï mi ClbminUvU.ïfn'u. De COMMISSIE tot de (ECONOMISCHE SP1JSUITDEELING binnen deze Stad hare werk zaamheden als COMMISSIE van TIJDELIJK HULP BETOON, met het begin der volgende maand zullende aanvangen, stelt zich voor, des Dingsdags en Vrijdags van iedere week', voor die genen, welke zulks verlan gen, tegen betaling van vijf cents per portiezoo vele .portien smakelijke en krachtige Spijs verkrijgbaar te stellen, als de Commissie naar gelang der getalsterkte en bijzondere omstandigheden der Huisgezinnen zat noodig oordeelen zullende op die dagen geene Be- deelingen aan de Armen gedaan worden. Die genen, welke van deze gelegenheid gebruik wil len makentot het bekomen van eene goedkoops voedzame Spijzeof die begeren dezelve voor hunne rekening aan een of meer Huisgezinnen te verschaffen, en zich daartoe nog niet hebben aangemeld worden nogmaals uitgenoodigdzich bij een der Leden van de Commissie te vervoegen, vóór het einde der loopende maand. Goes, den 19 November 1845. De Commissie voornoemd J. VV. HECKING, President. H, C. PILAARSecretaris. Hjtoiüiifclpfte Heberlfttib^dïc £ölcv£>. 2de Lijst. No. 1282, een Prijs van 5000, No.. 383, een Prijs, van 'f 1250, No. 1954 en 10540, ieder een Prijs van f 1000. 3de Lijst. Noj 1691 20203 en If>54Ó, iedereen Prijs van f 1000, 4de Lijst. No. 6883, een Prijs van 2500. No. 14881 en 16987 ieder een Prijs van 1000. 5de Lijst. Geene. 6de Lijst. No. 14482, 19986 en 19256, ieder een Prijs van f 1000. No. 15472een Prijs van X25°' QbuevkuLctw Heden beviel zeer voorspoedig van eene DOCHTERVrouwe J. A. van' VOORST VADER, geb. Fock. Goes, den 19 November 1845. Eenige Kennisgeving. Ondergeteekende heeft de eer, haren geachte begunstigers te berigtendat hare WINKEL verplaatst is, van de Raai naar de Beestenmarkt, Wiik D. No. 118, alwaar zij hare WINTER-MODELLEN ontvangen heeft; ook tot het maken en vermaken van MANTELS en KLEEDJES beveelt zij zich minzaam in de gunst barer Stadgenooten aan. C. W. G. STRACKE. Te Goes, bij F. Iêleeuwens Zcieh. prijzen van f iooo en daarboven. Trekking der Derde Klasse, iste Lijst. Geene.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2