1845. ftO'ESSGHS COBllMf. Maandag 17 November. N°. @2. I en \is Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal f JJ5; Franco per Post f J,90. F Gewone Advertenliën worden a SO hts. I geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodber \van J 6 regels d f d ,20, behalve het Zegel re Terwijl op dezen dag te '§Gravenhage het stand beeld van Prins Willem wordt ingewijd, waardoor bi) vernieuwing de nagedachtenis van dien lenigen die wel in het hart van lederen Nederlander leven mag wordt in eere gehouden, meenen wij (Jat de volgende herinneringen niet ongepast zijn, waarin zoo veel kenmerkends is opgesloten. In de eerste plaats sta hier het grafschriftdat de Geiiniëerde Nederlanthche Provinciën op het gedenk- teeken te Delft hebben gesteld, als een eeuwig teeken, gelijk er bij is uitgedrukt, van zijne diensten en ver diensten. »God Almachtig ter eere en ter eeuwige memorie van Willem van Nassau, Prins van Oranje, als een Yader des Yaderlandsdewelke de dienst van de Nederlanden meer heeft geacht als de welvaart en de voorspoed van zich zeiven en de zijnen en over zulks uit zijne eigene middelen heeft bekostigd en op de beengebragt tot twee reizen, twee machtige legers, en daarmede door ordre en hulp van de Staten van den lande, de tijrannij der Spanjaarden verdreven en afgeweerd; de ware Religie, mitsgaders de privile giën van den lande in zijnen ouden staat gebragt en ten laatsten de Wijheid van bet Vaderland weder be komen zijnde die gevestigd beeft in handen van Prins Maukits zijnen zoon en erfgenaam van zijne deugden. Wij laten hierop vólgen 3 bijschriften voor zijne afbeelding. Dit '6- Fader Willem's beeld. Verlosser van ons [land. IFfit hebt gij staals gekeerd op tpuntvan uw [verstand. Uw deugd, uw moed, uw list, uw zorg, uw goed (en bloed Verdreef met God het j uk van 7 ligchaam en (7 gemoed. De glorie van zijn stam en JVeer lands dierbre [vader, PVien God, en niels dan God, in 7 vredig [haite lag. De Zwijger, StaatsmanVorst, en oorlogsman [te ij ader Maar Christen in 7gemoed, in wandel en [gedrag. Standvastig moedigvroomdoordringendon- doordringbaar Beleidvol in den Raad, beleidvol in hel veld. Door list, noch moed, noch ramp, in zijn bestuit [verwringbaar. Tot wijken onbekwaam voor de almacht van tge- [weid. Dagos ia, Ten slotte vinden hier nog deze regels piaats Ja voor dien 'glorierijken Vorst Blaakt ieder Heder/andsche borst En dankt aan zijn vergoten bloed Zijn bloei zijn zeljsbeslaanzijn vrijheid van Ijl gemoed. Ja 7 is door dezen Vorsl alleen Bat Holland, vrij van 7 juk gestreen Hog ademten zijn Leeuwenvlag T an cf opgang wordt gegroet tot dl ondergaan- den dag. NIEUWST IJl) IN GEN* IBuitscftl&ttfc.. De Keizer van Rusland heeft 100,000 zilv. r. als voorschot verleend, ter ondersteuning van de land lieden in de provincie Estland, Volgens berigten te Trier, onlangs uit Enge land ontvangen, is de welbekende, vroeger Roomsche Priester, Abbé Mainzcrdie reeds vóór eenige jaren den schoot der Roomsche Hofkerk verlier, alsnu tot het Duitsch Katholicismiis overgegaan. Mainzcr was een der meest geliefde leerlingen van wijlen Bisschop Hommer en was door dezen naar Italië gezonden om zijnen grooten aanleg voor de muzijk te ontwikkelen. Daar echter bezweek zijn vertrouwen op de Roomsche Kerk, en hij verliet haar, Men zegt, dat hij alsnu voornemens is, naar het Duitsche Vaderland terug te keeren. Een arme Engelsche soldaat, met name Koen raad Baurhad 9 jaren in de uae compagnie der marine gediend, en was met verminkte ledematen naar Duitschlaml gegaan 0111 aldaar zijn geluk te zoeken. Hij woont tegenwoordig in Erkelenz (Rhynpruissen), waar hij als daglooner eer. hoogst zuinig en armzalig leven leidt. Toen hij onlangs de aankomst van Have Britsche Majesteit in Duitschiand vernamwendde de, oude onderdaan zich met een nederig verzoek aan de Koningin. Dit smeekschrift kwam in hare handen, ten tijde dat zij zich op het kasteel van haren doorl. bloedverwanr, dei; hertog van Coburg Gotha bevond. Na verloop van eenige dagen, ontving de ongelukkige soldaat e,jn bescheid in eenen grooten, met vijf pracht volle zegels versierden brief, waarop het volgende op schrift stond: „Goihasche privaatkas" Het papier beefde in de handen van Koenraad Baur; familie en vriendendie tegenwoordig warenkwamen naauwe- lijkstot bedaren; algemeene stilte heerschte er in den schijnbaar gelukkig gemaakten kring. Toen de brief geopend was bevonden zich daarin drie Coupons ka er een thaler groot. QKölnische Zeitung.' Men leest in den Standard: Op het oogenblik dat gisteren morgen de Fransche stoomboot le Nord zich van Londen wilde verwijderen, zond de luitenant der douanen twee zijner lieden aan boord, ten einde te onderzoeken of de stoker ook eenige smokkelgoe deren verborgen hield. Zij kwamen aan boord, doch öp hetzelfde oogenblik werd bet teeken tot de afvaart gegeven en beide dienaars der wet waren gedwongen,, goed- of kwaadschiks een. reisje mede naar Frankrijk te ,doen. Jfvaufcrwliu Voor het oogenblik bepaalt zich het tooneel ervan te St. Sebastiaan. Aldaar was, sedert een paar maan den, eene hevige gierstenkoorts uitgebersten, die vooral jongelieden van nog onder de twintig jaren ten grave sleepte. De doctors van St. Sebastiaan, getrouwe volgelingen van Lesages doctor te Sang ra do, lieten de patiënten steeds zoo lang aderlaten, dat zij bijna geen bloed meer hadden en stierven als muizen.- Toevallig was juist te dier tijd een Duitsch doctor, de Heer Lazarite St. Sebastiaan aangekomen, met geen an« der oogmerk dan om een oud vriend te bezoeken; op aandringen van dezen bezocht hij een, door de ziekte aangetast meisje, verklaarde dadelijk dat men eene geheel andere behandeling dan die der Spaanscbe doctoren moest volgenschreef wrijvingen voor' ter b.-voidering van het uitwasemen en het uitkomen van den uitslag. De patient genas, en nu werd de hulp van doctor Lazari van alle zijden ingeroepen. De Spaanscbe doctoren die hunne rekening hierbij niec vonden, riepen luidkeels, dat doctor Lazari niet ge- regtigd was hun hunne patiënten, al was het ook otn hen te genezen, te ontnemen en deden hem aanzeggen, dat, daar zijn doctors-diploma niet door het Spaansch gouvernement bekrachtigd was, hij zich, ingevolge de wet van het genezen van lijders had te onthouden. De zaak is zoo hoog gestegen, dar de'maire der ge meente en de gouverneur der provincie er zich mede hebben moeten bemoeijen. Deze beide overbeidsper- -sow n hebben uir aanmerking van de bijzondere om standigheden in welke de bekwaamheid ook van vreemde geneesheeren van zoo groot nut.kon zijn den Heer Lazari fot het uitoefenen der praktijk be-, voegd verklaard. Nu zou men denken dat doctor Lazari en zijne patiënten het veld behouden en den slag gewonnen hadden; maar geenzins: de doctoren van Sr. Sebasti- aarf wisten apothekars in hun belang te winnen, en dezen bleven volstandig weigereneenig genees* G. Brandt. Bilderdijk. Frankfort, den 7 November. Den 2 dezer viel in Koningsbergen de eerste sneeuw van dezen winter; ook den volgenden dag sneeuwde het onophoudelijk tot den middag, en tegen den avond begon het te vriezen. Londen, den 3 November. De nood is dringend. Het graan wordt duurder. De tarwe, die in onze schuren was, wordt naar Holland en België vervoerd. De oogst in Europa is hoogst gebrekkig. De prijzen zullen op het vaste land evenzeer als bij ons rijzen. Hongersnood bedreigt Ierland, schaarschbeid vnordt in Schotland gevreesd. En toch draalt de minister met hei nemen van die middelen, welkè in eens veilig, voorzigtig en snelwerkend zouden zijn. Hij zal nog eenige weken wachten, tot dat de prijzen van de le vensmiddelen stijgen, het geduld des volks ten einde is en een algemeene schrik heerscht. Dit zijn de ge volgen van een afwisselend regteen vast regt zou ze niet gehad hebben. Maar bij zijne vasthoudend heid aan het eerste heeft hij her gedreven tot het punt, dat er geene regten hoegenaamd ontvangen worden. Wat daarvan het gevolg ook zij, zal de eerste minis ter aan zich zeiven alleen de gevolgen te wijten heb ben van eene halsstarrigheid, die zijn' eigen' roem zal vernietigen en de hoop van de landbouweis den bodem inslaan. Times.j Londen, den 12 November. Op de Theems is hei schip Fory van Hong-Kong aangekomen, waarvan zich het grootst gedeelte der matrozen in boeijen be vond. Als aanleiding hiertoe verhaalt men, dat, terwijl het schip zich op de hoogte van Ascension bevond (ut meerendeel der manschap tegen den Kapitein was opgestaan met oogmerk 0111 de overige ekvvipaadje te vermoorden en zich schip en lading toe te eigenen. Door slechrs weinige getrouwe matrozen geholpen gelukte het den gezagvoerder de orde te herstellen waarbij echter drie der muitelingen het leven ver laren. Parijs, den 8 November. Toen in de bange cfa» gen des eerste Fransche omwenteling de kasteden ge plunderd en de graven geschonden werden, had het geslacht van Croy, dat in Belgie zoo wel als in Frank rijk heerlijkheden bezat, de lijkkisten, het stoffelijk overschot vaneen aantal leden van dat overoude stam huis bevattende, in stilte naar Wihers in Belgie, even over de Fransche grenzen, doen vervoeren. Deze lijken waren naar nu ruim eene halve eeuw blijven rusten, maar den 8 October j.l. werden ze naar een voegzamer grafkelder in de kerk van Vieux-Condó. op Fransch gebied, overgebragr. De Fransche doua niers licnn de lijken van 18 hertogen en hertoginnen van Ctoy, waaronder een van een' maarschalk vair Frankrijk, ongehinderd passeren, maar niet zoo de Belgische: deze hebben hetgewigt berekend der been deren, welke die kisten konden bevatten, even alsof liet de grondstof voor beenzwart betrof, en zich a fr. 40 c. als uifvoerregt voor 18 lijken laten betalen. De ambtenaar, die dit regt vorderde, is vermoedelijk een aanverwant van dien burgemeester van Luik, die den erfgenamen vau Gretry schreef, hetrf het hare van dien toonkunsrenaa'r franco per diligence te zenden, Bij de veelvuldige en verschillende soorten vatl oorlogen, die Spanje sedert jaren teisteren, heeft ziclx dezer dagen nog eene nieuwe soort van zonderlingen aard, te weten een doctors-oorlog, komen voegen. 1.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1