N°. 89. Donderdag 6 1845. GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDING SON. IDttitecftJAitb. &ttgelattb. Berigten uit de Vereenigde Staten van den 15 October ziin zeer belangrijk, wat de voedingsmiddelen aangaat. Eene groote hoeveelheid graan is naar En geland en Holland uitgevoerd; te weren 30,000 vaten meel naar het eerste eb 4000 buskeis rogge naar liet laatste. Ook aardappelen zouden worden in gescheept. Wij hebben"', zegt de AUw-Tork Heraldeenen overvloed van voedingsmiddelenboven onze behoefte, groot genoeg, om aan elke buitenlandsche aanvraag te voldoen." Hoe het hek aan den kant, van waar de post aan» kwam, zich, niettegenstaande het aankomen van eenen spoorirein open bevonddurft men niet met zeker heid bepalen maai' voor het naast gelooft men dat her wel door den oppasser zal zijn digtgemaakt geweest, maar bij den slechten 'staatwaarin het zich bevond, door.het daartegen aanloopen der paarden weder open gesprongen zal zijnterwijl de donker den postiljon verhinderde te zien, of het gesloten was. Van den 13 rot den-28 Ocobcr zfn naar Al giers ingescheept 9290 man eis 9S7 paarden. De overige derwaarts bestemde troepen' zullen onmiddellijk voigen. De aardappels» in d* omstreken van Roche fort en te la Roebelle, Marenues, Isle d' Oleron, Lusson Saintfs en St. Jean d'Angely zijn bevrijd gebleven van de ziekte; de oogst is overvloedig en men houdt de aardappelen voor gezond en geschikt ter bewaring. De prijs is 5 fr„ a 5 11. 50 centimes per hectoliter, (circa 65 Ned. pond) vrij aan boord. Voor Brlgiscbc rekening waren aankoopen gedaan; de vrachtprijzen stonden hoog. E u aangekomen Ne derlandse!) schip met kaas, was bezig eene reruglading aardappelen voor Oosthuizen in te nemen. Er was gebrek aan schepen. Hoe gekant men van nature ook moge wezen in dien men eenige ontmoetingen had als de volgende, zou men alle galanterie wel sp »cdig vaarwel zeggen. De heer N. des avonds naar zijnent terugkegrend, wordt aan den ingang van het bolwerk, door eene jonge vrouw, waarvan de kleeding in de uiterste wanorde was, met alle teeltenen van radelooze wanhoop, alius aangesproken; Red mij, Mijnheer! Red mij. Wat mag 11 dan bedreigen Mevrouw, zegt de heer N. en wat kan ik voor u doen. Geef mij uwen arm, gaat de onbekende voort, en gij zult mij het leven redden. Ik ben bereid, zegt de heer N.', maar ik zou toch gaarne willen weten..,. Neen! voort! voortroept wederom de jonge vrouw terwijl grijpt zij den arm van den heer N. en sleept hem met verhaasten tred her bolwerk langs. Aan de overzijde gekomen, waagt de AA het nogmaals zijne Onbekende ontvoerster te onder vragen, wat zij toch wel van hein mag willen hebben. Wat ik van 11 wil, klinkt nu liet niet meer smekend, maar dreigend antwoord; wat ik van u wil, erkent ge mij dan niet ellendeling; uw laatste uur is geslagen. De Heer N. meent dat er eene vergissing plaats heeft, dat hij voor eenig ander wordt aangezien, en wil zijne ont voerster dit doen begrijpen, maar'deze roept al meer en meer. Neen, het is met u gedaan, uw dood staat vast; en inmiddels hing zij'aan zijne kleederen om hem hetontvlug- ten te beletten. De Heer N. niet wetende, hoe zich uit dezen neteligen toestand te redden, was op het punt om luid om hulp te roepen, toen twee geheel uit hunnen adem geloopcn man nen, op de plaats kwamen toegeschoten. Nu helderde zich alles op, de onbekende was eene on gelukkige krankzinnige die uit het gesticht waarin zij zich bevond, was ontsnapt, en die nu derwaarts werd terug ge- bragt. 's Gravenhage, den a November. De Courrier Franpais bevat het volgende omtrent het door den Graal de Niewwerkerke re Parijs vervaardigde stand beeld van Willem den Zwijger. Dit standbeeld is nnaetwijfeld een der schoonste, die men in Tateren tijd heeft zien vervaardigen. Zoo wel de gelukkige uitvoering van het geheel, als de kunstmatige bewerking van al de afzonderlijke deelen, de sierlijke en statige vormen, de zuiverheid van stijl, de wijze en stoute uitdrukking in de bewegingen, f alle hoedanigheden, welke een zoodanig kunststuk ver- eischt, zijn daarin allezins op te merken. Dit stand beeld heeft in hooge mate de bewondering opgewekt der menigte, die bij deszelfs vertrek aanwezig was." De Floompost deelt nopens de aankomst van boven genoemd standbeeld in deze residentie her volgende mede In den nadir van Zaturdag op Zondag 11, (detl 25—26 October) heeft aan het station van den Hol- landschen Spoorweg alhier eene bijzonderheid plaats gehad, die allezins vermelding verdient, het ontladen en vervoeren namelijk van het standbeeld V3n Willem van het station naar het paleis van Z, Mi, den Ko ning. Hergeen dir. vervoer bijzonder merkwaardig maakte was, dar hetzelve, tot de tweede Wagenbrug» plaats had over eenen draagbaren spoorweg, bestaand© uit sterke houten ramen, met opgeschroefde rails, welke zoodanig vervaardigd waren, dat telkens de ach tersten opgenomen en vooraangelegd werden. Dit denkbeeld dat, zoo ver wij weten, nog nergens heeft bestaan, maar 'in dp toepassing van het uitgebreidste, nog niet vooraf re berekenen, nut moet geacht wor den, is men verschuldigd aan den kondigen Ingenieur- directeur van den f ïollandschen Spoorweg, den Heer Conraddie. geassisteerd door den adsisteiiMngenieilC den Heer Piepers, en den hoofd opziener Oudshoorn de werken in persoon bestuurde, terwijl de Heer sta tions-chef Moussou, e.ven als de overige ambtenaren* zich om het zeerst beijverden dezelve, met hunne-on derhebbende we* kliedert, geregeld ten uityoer te bren gen." Bij deze berigten kan men nog voegen, dat eerlang de plegtige onthulling van het fraaije ridderbeeld zal plaats hebben. Voor eenige dagen had er tusschen twee arbei ders aan den spobnveg bij Saftorn Walden, eene box partij om een souverein plaats. Na een strijd vaneen half uur, waarbij 12 a 14 gangen gedaan werden, bleef Woodley, de uitdagerop de plaats dood. De overwinnaar lier zich den prijs geven en ging heen. Eene jurij lier tot de lijkopening overgaanmen vond eene ziekelijke uitzetting van het hart en aan het lig- chaatn geene volstrekt dobdeliike kwetsuur. De jurij deed de uitspraak Woodley stierf eenen natuurlij ken dood aan eene kwaal van het hart, bespoedigd door verhitting 6ij eenen vuistkamp. 's Graveni-iage den 3 November. De Minister van Koloniëndaartoe door Z. M. den Koning ge magtigd, maakt aan den handel bekend, dat aan detl Gouverneur-Generaal over Nederlandsch Indie het be vel wordt afgezondenorn de afschepingen van rijst naar Nederlandzooveel doenlijk, te bevorde ren; en bepaaldelijk, om gedurende het jaar 1846 aan alle Nederlandsche schepen, die minstens de helft der gemeten scheepsruime met rijst aanvullenten einde naar Nederland overgebragt te worden, vrijen toegang te verleenen tot de kleine,havens van Javabenevens kwijtschelding of restitutie van het uitgaand regt op de rijst, van liet inkomend regt op de zakken, waarin de rijst zal worden afgescheept - en van de gewone havengelden alles op behoorlijken' borgtogtdat aan de voorwaarde van invoer in Nederland zal worden voldaan. In 1844 heeft Z. M. bevolen, dat de begraaf» plaats van den groöten schilder J. Jordaensonder anderen beroemd door zijn heerlijk schilderwerk in de Oranjezaalin het huis in 't Bosch, een .tijdgenoot van Ruben* in 1678 overleden, en begraven in het dorp Putte, op de Belgische grenzen, zou hersteld worden, dewijl 'de kerk, door de Franschen in 1794. verwaarloosd, was gesloopt en de grafzerk verbrijzeld. Thans is de grafzerk hersteld en de grafplaats met een ijzeren hek omgeven en aan de vergetelheid ont trokken. Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. Be Prijs per Kwartaal is f dj75; Franco per Post f J$0. f Qewone Jdvertenliën worden a 20 ct's. de regel I geplaatst. GeboorteHu welijks- en Doodherigten V van d 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt Berlijn, den 27 October. De langste spoorweg van Europa, welke in eene en de/elfde, rutting voort» looptzal wel die van Petersburg naar O iessa zijn welks lengte niet minder dan 350 [Duitse! ie) .tuïjien bedragen zal. Dezelve zal de >sizce en de Zwarte zee, en dien ten gevolge ook de Caspische zee met eikander verbindenen de landen onder drie ver schillende luchtstreken gelegen doorsnijden zoodat een reiziger op dezen spoorweg de Russische hoofd- srad bij eene gestrenge koude zal verlaten, en omstreeks 70 uren daarna, te Odessa, in eene warme zoo niet beeteluchtstreek zal aankomen. Deze linie kan te vens de basis van eene groote spoorweg-uitgestrektheid russchen EuropaOost Indië en China wordenten minste zou hare verlenging naar Ispahan geenszins tot de onmogelijkheden bchooren. Keizer Nicolaas moet zich zeer veel gelegen laten liggen aan de uitvoering van dit reusachtig plan, en inderdaad zou zich door deze nieuwe communicatie eene geheel nieuwe toe komst voer Rusland openen. Londen, den 30 October. Door het breken van een touw, waarmede eene mand met vijf arbeiders in eene der steenkolenmijnen bij Bristol werd nedergela ten, zijn die ongelukkigen ter diepte van meer dan tachtig voeten nedergestort en hebben zij allen het leven verloren. - Parijs den 2 November. Den epweii 11. is de postrijder van Lyon op Colt ar op het punt geweest van onder eenen spoortrein verpletterd te woiden. Hij kwam 's avonds in den donker aangereden, op het punt waar de spoorweg nabij Eguisheim den gewonen rij» weg doorsnijdt; het eerste hek open vindende, ver moedt hij geen gevaar, maar aan den andere zijde ge komen, vindt hij liet hek gesloten, zoodat hij niet verder voort kan. Inmiddels hoort hij eenen spoortrein aankomt n en het geluid is reeds zoo nabij, dat hij aan geen terugkeeren meer kan denken. H ij heelt bij geluk de tegenwoordigheid van geest, van zijne paarden om te halen ten einde te trachten ten minste het an dere spoor, dan dat waarop de van Colmar komende trein zich bevinden moestre bereiken; maar hoe snel bij deze beweging ook most volbrengen, zoo was die snelheid nog r.iet groot genoeg om hem alle botsing met- den spoortrein re doen vermijden. De locomotief erupt in hare vaart een der achterwielen van zijn post- kar die hierop in duigen spat. De post zeil Wordt vijl en twintig voet ver in eene sloot geworpen, de postrijder stortte naast de rails ter neder en een rei zigerdie den togt ha.i medegemaakt, rees temidden uit de brokken van her verbrijzelde rijtuig wederxrp alle drie zijn er met eenige enkele kneuzingen afgeko men, en ook zelfs de paarden zijn b. houden. Joctyic. Brussel, den 3 November. Dezer dagen is te Mechelen (het middenpunt van. het Katholicismus in Belgie), een Protestantschen leeraar beroepen. Men heeft dit willen doen voorkomen als her werk van het Duhsche Gustaaf-Adolf Verein omdat daar* ter stede naauwelijks 2 a 3 Proiesuimsche huisgezinnen te vin- den zouden zijn. Dit laatste wordt door den voorzit ter van het Consistorie zeer stellig tegengesproken. Zwolle, den 31 October. Men leest in de De venter Courant van heden, dat de heer Dit. G. Kronenberg sedert de maand Augustus eenige proeven heeft genomen ten aanzien van de najaarspoting dec aardappelen, en de exemplaren, door hem in eene ver gadering van het alhier gevestigd departement dec Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, onlangs ter tafel gebragr, schijnen ondubbelzinnig te bewijzen, dat "men van deze najaa'vs-poting alles goeds te waeh» ten heeft.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1