GOESSCHE COURANT. Donderdêg 30 1845. ?&\X N°. 87. iiiltfiirtiBWii De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avondsDe Prijs per Kwartaal is >1,75; Franco per Post f J,90. (Gewone Adverlentiën worden a 20 cis. de regef geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten 'van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zegelregt. Met leedwezen hebben wij in het jongste nummer van de Tijdgenoot gezien dat dit ffiad afscheid neemt van zijne lezers. De redactie meent voor het tegen woordige hare taak vervuld te hebb.en en zij heeft ge wis een goed werk gedaan doch onzeó inziens bleef er voor zulk een Tijdgenoot nog steeds veel over ter opmerking, beschouwing, ontwikkeling, beoordeeling en teregtwijzing. Wij komen later terug op het af scheid en de reden daartoe. Maar wij herhalen ons leedwezen, dat zulk een gematigd blad in Nederland- schen geest, op goeden toon, met kennis van zaken geschreven, het voor en tegen der zaken, zonder hate lijke personaliteiten, zoo wel opnemende als zelfstandig beoorcjeelendeen steeds onzes inziensecht Neder- landsche beginselen voorstaande, ophoudt en we! in eenen tijdwaarin aan zulk een blad nog zoo veel behoefte is, om zonder vleijen of onhandig verdedigen der regering, ten tegenwigt te strekken van velerlei partijdige en onjuiste beschouwingen der regeringsdaden, in sommige dagbladenen zoowel tegelijk ten steun zijn voor hen die den goeden weg willen bewandelen, als de regering in te lichten en te waarschuwen. Wij danken iptusschen de Redactie voor het gele verde, dat bij velen niet vergeten is,'en goed gedaan heeft. De meeste artikelen hebben eene blijvende waar de en zullen nog wel eens herinnerd worden. Wij hebben getracht het goede doel des Tijdgenóols te oil dersieunen en zullen dit verder doenook door herin nering bij voorkomende passende gelegenheden. NIEU WSTIJDING EN. IDtiiSsefolawfe. Frankfort, den a6 October. De luidruchtige wijs, op welke de predikers Range en Dowiat in vele door hen bezochte Duitsche plaatsen ontvangen zijn, wordt reeds door vele vrienden hunner zaak zelve misprezen. Het bijblad van het Frankforter Journal behelst dienaangaande het volgend artikel: De geestdrift voor Rongeden moedigen snijder voor licht en waarheid met de wapenen der liefde is een schoon, verblijdend teelten van onzen tij?, en een zekere waarborg voor het wèl gelukken zijner po gin. g;euDoch vooral is het te wenschen dat deze geest drift eene ware, uit het binnenste wellende en duur zame zij, niet sltchts eene uitwendige, of alleen door de mode van den dag opgewekte. Zij moet meer de zaak dan den persoon meer de hervorming dan den hervormer gelden. Overdreven huldiging en een onop houdelijk onthalentoasten wijden en toejuichenkan den bescheiden man niet dan lastig zijn, ja moet hem zelfs vermoeijenen in zijn werk dikwijls hinderen. Daarom gij mannen en jongelingen bewijst hem daar door uwe achting, dat gij, even als hij, openlijk moedig en getrouwuw geloot bekent en voorstaat en gij vrouwen en jonge dochters, daardoor, dat gij liefdévol en bescheiden blijft gelijk hij. Wacht u echter voor al te pralende en gei lichtmakende betuigingen, wier ijverigste -bestrijder hij zelf is, en verschoont hem van zulke uiterlijke bewijzen van achting en vereering, die door hunne herhaling en hunne praal lastig m ver- moeijend worden. Vergunt Item den kostbaren tijd om voor zijn gewigtig werk zö<V te kunnen leven dat liet gedurig meer een waarlijk zegen aanbrengend en christelijk werk worde." De grootste zaak, die door geene pilaren onder steund wordt, is de rijschool te Moskaudezelve is 500 voeten 10 duim lang en 133 voeten breed. De beroemde Stadshal te Paduawelke men gewoonlijk voor de grootste zaal houdt, is slechts 240 voetlang en 8 voet breed. Amsterdam, den 24 OctoberMen fluistert el kander in 't oor, dat een aantaf der achtbaarste ingeze tenen dezi-r hoofdstad het voornemen heeft opgevat denkonijig een eerbiedig adres aantebieden, strekkende om het gewezen stadhuis, thans paleis, aan zijne oude bestemming terug te geven, en op algemeens kosten een gebouw te doen opristen, hetwelk een geschikter koninklijk verbljf zoude-kunnen opleveren dan het tegenwoordige. Kamper Courant Den 23 is te Leiden de jaarlijksche- openbare vergadering gehouden van het Departement der Maat schappij,: Tot nut van V Algemeen. Uit het verslag van den staat en de verrigtingen des departement-s welke Werd medegedeeld is onder anderen geble ken dat de spaarbank steeds in gewigt en nuttige - uitwerking toeneemt; zijnde er in het jaar'1844 weder ruim een halve tonne gouds aan wezenlijke spaarpen ningen ingibragt, en bedragende de gelden, in de bank berusrendp, meer dan een half millioen guldens. Verder, dat de volks-leesbjbliQtheék in getal van boek» werken en van lezers blijft aanwassen; dat op de naaischool bij voortduring 80 meisjes, hovende 11 jaren oud, onderwezen worden in alle nuttige kun digheden en met zorg opgevoed voor haren toekomsti- gen standdat eindelijk door de commissie tot de winkelkaartjes, van Juffi 1844 tot aan x3. April dezes jaars waren geleverd 11,155 kaartjes, ter waarde van f 1 j221 ,po, waaruit en niet minder uit het debiet van den laarsten zomerde overtuiging spreekt van dé nuttigheid dezer kaartjes, om fooijen en giften te vee- vangen. Ten slotte werden de eereblijken en beloo ningen uitgereikt, welke door de maatschappij zijn toegekend aan diegenen, welke van Mei 1844^45 te Leiden of in de nabijheid hadden uitgemunt in het bedrijven van daden van moedige nfenschenliefde. 's Gravenhagf. den 26 October. Dezer dagen is de persoon, die aangeboden had, voor de stad goe de aardappelen in Duiischland te koopen, tot gebruik der armen en minvermogenden gedurende den aanstaan-, de winter, met eene lading aardappelen alhier aange komen, welke echter, bij de'keuring, bevonden zijn, grootendeels door de algemeen verspreide ziekte aan getast te wezen, zoodat het stedelijk bestuur, tot deszelfs leedwezenin zijne ten dien aanzien welge meende pogingen niet geslaagd is. Men verneemt, dat dezer dagen, op particuliere aanvraag; van Engelsche ingenieurs, twee en twintig Hollandschè' landmeters naar dat rijk vertrokken zijn ten einde opmetingen te doen, ten behoeve der aldaar geprojecteerde spoorwegen welker aantal zoodanig is toegenomendat er gebrek aan landmeters schijnt te bestaan. Volgens diezelfde berigten, worden de hier boven genoemde landmeters door vijf tolken vergezeld, Rotterdam, den 27 October. Eergisteren hebben alhier opnemingen van terrein en conferemien plaats gehadnaar gezegd wordt tot het daarstellen van den zijtak van den Rijnspoorweg, uitgaande van het station te Utrechtlangs Gouda tot Rotterdambetrekkelijk. Sedert wil het gerucht, dat her plan, altijd behoudens de goedkeuring der hooge 'autoriteitenveel bijval ge vonden zou hebben volgens hetwelk die wegvoor zoo veel deze stad betreftden Hoogen of Schieland- schen Zeedijk zou doorsnijden; te midden van het Bos- land ter plaatse der voormalige loodaschbranderij, naar de Maas, vervolgens, achter het westelijk einde van genoemd Bosland, 's Rijks werfen de achterzijde der huizen aan de zuidzijde van den Haringvliet, over eene nieuw aan te leggen, kadetot het Oude Hoofd loopen, ter tegenwoordige hoogte van hetwelk het sta tionsgebouw zou worden gevestigd. „Verder spreekt men van het verbinden van dezen zijtak van den Rijnspoorweg met den Hollandschen spoorweg, dóór .middel van een' gewonen rijweg of asphaltspoorweg, die van het Stads-Timmerhuis, achter de Episcopaalsche kerk heen over het Oostplein tot aan den molen Kost verloren en voorst langs de breede Oost- en Goudsche Singels, tot aan het stationsgebouw bil de Delftschepoortloopen zou. Van Cuxbaven schrijft men, dat, door den stormvloed van ai dezer, in de nabijheid van Stade, vele dijken doorgebroken en verscheidene woningen onder water gezet zjjo, co alleen ia de omstreken van Dobrock 1500 stuks hoornvee is weggedreven, waat van men er bereids 500 dood wedergevonden heeft. Ook eenige menschen hebben hierbij het leven verloren. Volgens schrijven van Batavia, van 30 Augus tus, is de heer van Vlietde steller der protester! tegen de Java-bank, door de policie aan boord van bet schip Cornells IVemard Eduard gebragtom naar Europa te worden opgezonden. - De Singapore Free Press van 7 Augustus» behelst onder anderen het volgende. In den namiddag van eergisteren arriveerde alhier van Bataviade Ne- derlandsclie Rijks stoomboot Bromokomroandant de Smit van den Broeckezullende zij dezen middag de'terugreis aannemen. Alzoo wordt door het Neder- landseh bestuur voor eene geregelde Stoombobtgemeen» schap russchen Batavia en Singapore gezorgd. Goes den 29 October. Heden had alhier de jaar lijksche promotie der Latijnsche School op de gebrui kelijke wijze plaats, welke feestviering door den Rector met eene Prolusio geopend werd. Daar bij het winter»; examen door Heeren Curatoren bepaald was, dat IV. A., de Laat de Kanter en J. H. van der Meer Mokt n.et prijzen naar d'e laagste orde der eerste klasse Q. J. M. Janssen met een' prijs naar de hoogste orde der derde klasse J. H. C. van Dttnse en P. A» Hochart met prijzen naar de laagste orde. der vierde klasseH. G. Ie Cointre met een prijs naar de hoogste orde der vijfde klasse zouden overgaan; en bij het zomer-examen besloten was, om W. A. de Laat da Km, terJ. van der Meer Mohr en Q. J. M Janssen met prijzen te begiftigen en W. A. de Laat de Kanter en J. 11. van der Meer Mohr tot de hoogste orde der eerste klasseQ. J. M. Janssen tot de laagste orde der tweede klasse P. A. Hocharp en II. C. van Dcinse tot de hoogste orde der vierde, klasse; en II. G. Ie Cointre tot de laagste orde der vierde klasse te bevorderenontvingen nu alle jonge lingen, die gedurende het schooljaar een' prijs waardig gekeurd warendenzelven uit handen van Heeren Cu ratoren en bedankten in Latijnsche versmaat voor des genoten eer. Een fraai orgel muz ijk hetwelk zich van tijd tot tijd hooven lietveraangenaamde dit feest. r fi. .J|: iScdiuvcu en d&minidivnficn» BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. Stad GOES en ressorte van dienbrengen bij deze- ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente: Dat de Patenten over het dienstjaar 1845, (loopende van 1 Mei 1845 tot ultimo April 1846) aangevraagd bij de primitieve beschrijving en gedurende het Eerste Kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen, en toe derzelver afgifte ter Stads-Griffie zal gevaceerd worden, van lieden af tot den eersten November eerstkomende», uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormid dags tien tot een ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhabng in persoon te verrjgten en zich den bepaalde» tijd ren nutte te maken, ten einde van alle kosten be vrijd te blijven daar Hun Ed. Achtb. verpligt zijn» volgens art, 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, om de onafgehaalde Patenten of de afschriften van dezelve, door eenen Deurwaarder der Diivcte Belastingen, overwijld aan de Patentpligtigea te doen uitreiken, tegen betaling van tien centswaar toe dan ook den 3 November eerstkomende en volgende dagen zal worden overgegaanuitgezonderd die voor Tappers en Slijters van Drankendewelke niet kun nen afgegeven worden, dan op vertoon van kwitantie van minstens de helft van het verschuldigde Tatentregt; welke Patenten mitsdien bij voortduring ter Stads«* Griffie zullen blijven berusten tot de belanghebbenden dezelve, met vertoon van kwitantie, komen afhalen. Gedaan ten> Stadhttize van Goes, den 18 October 1845- I

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1