VEEMARKT Op geene vastere grondslagen kon de goede verstand- Bouding tnssehen de oude en nieuwe kolonie beves tigd worden, dan door her edelmoedig hulpbetoon van het koloniaal bestuur van Suriname en de oude kolo- ïiisten. 'Vruchtbaarheid eener Boon-Erwt. B EST. E AARDAPPELEN, ifader de kolonisten, wal ook andere berigten getuigen. Men bleef echter den min zant enen braven bestuur der Copijn betreuren, die in- korren tijd, door zijne ijverige bemoeijingen en welwillendheid, aller havtenj ge- gewonnen had. Men was in Suriname ^e!f, waar men niets anders dan halve maarregelen gewoon was, verbaasd over de veerkracht, waarmede uit het moederland de kolonisa tie aanvankelijk begonnen .wasen men vleide zich algemeen, dat zulk eene proeve, als de ziekte opge houden zoude hebben, hare gewenschte vruchten zou den dragen. jet* BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en ressorte van diehbrengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente: Dat de Patenten over het dienstjaar 1845, (loopende van ,1 Mei 1845 tot ultimo April 1846) aangevraagd bij de primitieve beschrijving en gedurende het Eerste Kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen, cn tot derzelver afgifte ter Stads-Griffie zal gevaceerd worden, van 'nedén af tot den eersten November eerstkomende, uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormid dags tien tot een ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhabng in persoon te verrigten en zich dèn bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten be vriid te blijvendaar Hun Ed. Achtb. verpligt zijn volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit èvan den 37 October 1820, om de onafgehaalde Patenten of de afschriften van dezelve, door eenen Deurwaarder der Directe Belastingen, overwijld aan de Patentpügtigen te doen uitreiken, tegen betaling van tien cents; waar toe dan ook den 3 November eerstkomende en volgende dagen zal worden overgegaan uitgezonderd die voor Tappers en Slijters van Drankendewelke niet kun- ïien afgegeven worden, dan op vertoon van kwitantie-van minstens de helft van het verschuldigde Patentregt; welke Patenten mitsdien bij voortduring ter Stads- Griffie zullen blijven berusten tot de belanghebbenden dezelve, met vertoon van kwitantie, komen afhalen. Gedaan' ten Stadhuize van Goes, den 18 October 8845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. C. van der MEER MOUR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris, L. de FOUW, Jz. rr» 11 iiwiiinmiB^mïirTi1■- llubltcfiUe. BURGEMEESTÉR en WETHOUDERS der Stad GOES op aanschrijving van Zijne Exceil. de Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 20 Jan narij 1845, A. N°. 251% iste Afdeeling, (Pro vinciaal Blad N°. 83aan de Ingezetenen hebbende kennis gegeven dat in de garnizoens plaatsen des Rijks, de- Werving voor het Leger in de Ovcrzccsche Bezit- tongen was opengesteldonder gunstige bepalingen, omtrent de verhooging van het handgeld tot op f 24 en het aan'orenggeld van eenen recruuttot op f 9 onder de volgende bepalingen*, dat voor de koloniale dienst, voor niet minder dan zes jarenzullen worden aangenomenalle ongehuwde manspersonen van 18 tot 40 jarendie de volle ligchaaniskrachten tot de active dienst bezitten, en de lengte hebben van 1,622 El, mits legale bewijzen overleggende zoowel van goed gedrag, als, dat zij aan de Wetten op de Nationale Militie hebben voldaan en voor het geval dat zij min derjarig zijn door legale declaratjen van hunne Ouders ©f Voogden, kunnen doen blijken, dat hunne drenst» neming geschiedt, met toestemming van hunne Ouders of Voogden, of van zoodanige andere personen, aan wie hei toezigt over hen is opgedragen. Brengen naar aanleiding van eene latere aanschrijving van wel- gedagten Heer Staatsraad Gouverneur, in datoden 18 October 1845, A N°. 6415, iste Afdeeling, alsnu nader ter hunner kennis, dat er voortdurend gelegen heid is. om in dienst bij het Leger in de Ovcrzeesche Bezittingen te treden zoowelals om dienst te nemen bij het Leger hier te lande. Enaangeziendeze gelegenheid, eene „eervolle toevlust is voor dc zooda- rngen die door gebrek aan werk of ongenoegzame middelen niet in bun onderhond kunnen voorzien zich een bestaan te verschaffenworden de Inge zetenen die hl dat geval verkeerenof lust gevoelen, om den Militairen- stand in te treden, aangemoedigd, omvan de bestaande voordeëlige gelegenheid gebruik te maken door zich hetzij ..voor de Militaire dienst hier te lande, hetzij voor die in de ÖvéYzg&sche Be zittingen te engageren. En zal deze wofden afgekondigd en aangeplakt, mits gaders geplaatst in dezer Stads Courant. Gedaan ten Ra'adhuize der Stad Goes, den 25 Oc tober 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dez< Iven De Stads-Secreraris, L. de FOUW, Jz. - ALLERLEI. Wij hébben vroeger opmerkzaam gemaakt op de uitbreiding van de Thee-cultuur op Java, en de ver diensten vermeld van den Heer Jacobson aan wiens onvermoeide zorgendie uitbreiding inzonderheid te danken is. Op nieuws heeft gemelde Heer zich ver dienstelijk gemaakt, door Bet uitgeven van een Hand hoek voor het sorteren en afpakken van Thee, hetwelk op het vroeger door hem uitgegeven Handhoek voor de cultuur en fabricatie van Thee als een vervolg kan worden beschouwd. Hulde zij aan den ijvervollen Inspecteur der Theecultuur op Java toegebragt, en dat de steeds toenemende bloei van die cultuur zijne po gingen bekroone. 'Tijdgenoot Wij ontleenen uit eene verhandeling over het over drijven in de opvoeding der hinderenuit de Vaderl. letteroefening net volgende; waaraan wij den titel geven, Be Mensch bij zijne intrede in de wereld. Daar hoorenwij eensklaps een' blijden kreet opgaan, welke door a! de huisgenooten beantwoord wordt met den uitroep: „God zij gedankt!" De hemel heeft een'nieuwen inwoner in het huis gebragt, en ieder, die maar mag, snelt toe, om den pasgeborene te zien en- met tranen van blijdschap welkom in liet leven te heeten. Daar ligt het levende schepseltje. Ziel, hoe het van alle banden verlostzijne leden uitrekt en voor hét eerst vrij beweegtJadit is liet eerste genot van dien kleinen wereldburger, dat hij zich vrij bewegen en uitrekken magMaar het wordt hem niet lang gegund. Men haast zichom hem aan stonds in Bteuwe banden te stekenminder zacht dan die hij in den kerker der natuur gedragen heeft. Hij wordt in lijnwaad gewikkeld en overkleed en toe gespeld en zoo keurig en stevig ingepakt, als moest hij aanstonds per stoomboot verzonden worden. In eene nederige woning op het land geboren, is zijn lot nog treuriger. Op zijn' rug gelegdmet de beenen regtuit en de armen langs het lijf, wordr hij met lin nen windsels omzwachteld en met een deken omwon den, en daarover al weder iets anders, tot dat slechts het halve gelaat zigtbaar blijft en hij daar als een mummie nederligt. Dat de Egyptenaars hunne doo- den zoo stijf Iiebberi ingepakt, kon geen kwaad maar dat wij hét onze levenden doendat wij het de tee- derste schepseltjes doenwier weeke lijf niet mag gedrukt en wier zwakke leden zoo ligt verwrongen worden dat wij her pasgeboren kinderen doen die uit hunnen aard niet stil liggen kunnen, en om den snellen bloedsomloop en den groei der leden zich ge durig bewegen en uitrekken moeten, dit, voor- waar, gaat alle dwaasheid te boven f Men klaagt dan nog wel, dat de zuigeling zoo bitter schreit; maar pakt de moeders ook zoo eens inen laat ze dagen en nachten roerloos liggen, of zij nog niet veel harder, huizen ver zullen schreeuwen! Eindelijk komt er een oogenblik van veranderingde onverdragelijke banden worden losgemaaktmaar nu steekt mén bet ongelukkige schaap in den zwaveldamp van gloeijende kolen, en de dunne zijden huid wordt als toegeschvoeid boven het vuur. Wie is toch die vertiufteling, die dat topzware en wanstaltige ding heeft uitgedacht, hetwelk rondom besloten en behangen al de hitte bewaart voor de opening, door welke het kind wordt ingelaten, opdat her rneh al her nadeel dier vuurkolen hebben zal Komt de zuigeling al deze martelingen boven verwachting door, (volgens de sterflijsten ech ter bezwijkt nieer dah de hi Iff) dan wacht hein al we- deroof iets anders; men leert het kind stilzitten ineen' stoel, met-den rug tegen de leuning vastgebonden,, en, gelijk van zelf spreekt, een pot met vuur er onder, om het warm te houden zoo als de spijs op een ta- felkomfoorof then steekt hetvoor de verandering, in een ringmand en loopwagen, zoodat het op de Beentjes meet staa», al k tintten dié zwakke leden de zwaarte van het ligchnam nog niet of ten minste niet langer dan eifn, oogenblik dragendoch dan hangt het maar op -den rand niet de schouders in de hoogte gedrukt tot boven de oorenof, nog al erger, de vrouw van den dagloom-r hangt, voor het, gemak, haar kind op aan deh knop van deur of stoel, Dit heet een leiband, maar is een galgenstiop met dit onderscheid, dat hij de boisr indrukt in plaats van de keel. Dit ééne ge luk heelt het boerenkind, dat het genoeg eten en drin« ken en zich geheide dagen voor de woning in het zand rollen mag; in den aanzienlijken stand is het altijd: niet veel drinkm, want dat verslapt, en nier veel eten, want dat bezwaarteene enkele maal in den tuin maar niet te vroeg inden morgén, volstrekt niet in de avond koelte evenmin op her heetste van den dag, vooral ook niet als het vochtig, veel minder als het windrig is, maar als het vlak uit het zuiden waait, of nog liever als liet eens in het geheel niet waait, en daar di: zelden of nooit gebeurt, moet het kind opwassen in die duffe kamerlucht, waar zelfs geen plant groeijen en in het leven blijven wil. Is dat ontwikkeling van de krachten des ligchaams? Is dat opvoeden voor liet werkdadig leven? Is dat harden tegen de guurheid der wisselende lotgevallen en tegen de Vermoeijenissen der toekomstige pligtsbetrachting Neen, dat is alles over- lirijvingen indien de goede natuur het niet zooveel mogelijk herstelde, zou alles geheele mislukking wezen. Van den eersten dag der geboorte af moet men het ligchaam bekwamen voor hetgeen het eenmaal behoeft, vlugheid en krachtopdat het bestand worde tegen de elementenwaarmede het zal te doen hebben. Men moet het, als Thetis haren zoon, in den Styxdoo- penom het onkwetsbaar te maken. Daarom echter behoeft men nog tot geen ander uiterste over te slaan. Wil men het kind niet vertroeteld hebben, geenszins is het noodig, dat men het aanstonds na de geboorte in ijskoud water dompele zoo als zeker vader achter eenvolgend met twee zijner kinderen deeddie hij ook beide verloor. Het behoeft zelf ook nog nietdat het kind er-langzaam aan gewend, eenige malen daags te water gaer. dat om de eenvoudige redenzegt Vosmaer dat de mensch geen otter is. Ons element is de lucht, en die kunnen wij nooit.veel genieten. In den tuin van R.te W..heeft in den af geroepen zomer eene Boon-Erwtgeheel op zich zei ven geplantaan eenen struik of stroovoongebragt een honderd twee en vijftig gevulde peulen, waaruit gepeld zijn zeven honderd vijf en vijftig gezonde erwten. R. licmitifcliifc* ;£ïct>cvliw&j5cfts 'fioUvg. PRIJZEN VAN XOOO EN DAARBOVEN. Trekking der Eerste Klasse. 5de Lijst. No. 6924, een Prijs van 5000. No. 5359 et'n Prijs van f 2500. No. 6492 en a676 ieder een Pirijs van 1250. No. 20677, een Prijs .van 1000. 6de Lijst. No. 8356een Prijs van rooo. 7de Lijst. Geene. Qlbtucvtenttjcti- t£ Op Woensdag den 5 Novem ber 1845des voormiddags te 10 uren, te Kloosterzande, Ge meente llontcnissezal met voorkennis van het Plaat» se!ijk Bestuur, van wege de 12de afdeeling der Maat schappij rot Bevordering en Aanmoediging van den Landbouw en de Veeteelt in Zeelandeene aanzien lijke Tentoonstelling van PAARDEN, STIEREN, KOEIJEN, RUNDERS, KALVERS, VARKENS en SCHAPEN worden gehouden, en daarna bij ver koop Premtcn worden uitgereikt. Alle Kooplustigen worden alzoo uitgenoodigdzich deze gunstige gelegenheid ten nutte te maken en hun voordeel te komen doen. In den loop dez'er week* in Lossing, voor Rekening van P. TE1«MA«EX EX KOON. Te Goes, bij F. Kleed wens Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2