N°. 81. Donderdag 1845; GOES 8 CIIE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. Brunswijk, den 2 October. De werklieden, die tegenwoordig bezig zijn met het herstellen der hoofd kerk van Brunswijk, hebben eene zeer merkwaardige ontdekking gedaan. Bij het wegruimen der kalklaag van een der zijmuren van het schip der kerk, hebben zij schilderwerk in Fresco gevonden, dat deze muur in hare geheele hoogte en lengte bedekt. Deze schil derstukken zijn in vakken verdeeld, welke ieder een onderwerp voorsrellen, getrokken uit het leven van her tog Hendrikbijgenaamd It Liongeboren in 1129, gestorven 1195, stichter onzer stad en die de cathe- draal heeft doen bouwen. Deze schilderstukken zijn zeer schoon uitgevoerd, maar hebben ongelukkig veel geleden, door het afnemen van de kalk die dezelve ver borgen hield, ofschoon men met de grootste omzigtig- heid daarbij is te werk gegaan. De regering heeft gelast dat deze schilderstukken, die waarschijnlijk van de 14de eeuw dagteekenen, her Steld. en door gravui es openbaar gemaakt zouden worden. Men heeft alle hoop nog meer schilderstukken in fresco in dezelfde kerk te ontdekken, voornamelijk op de andere zijmuur van het schip. €^it0elanb. In den voormiddag van den 2 dezer, zijn uit Holland op de Theems aangekomen, drie groote stootn- -vaartuigen, aan boord hebbende 225 ossen en 4 of 500 schapen, bestemd voor de Londensclie markt. De overige lading bestond in allerlei vruchten. De Times bevat eene nieuwe daadzaak tegen de bestendige bezetting van Algiers door Frankrijk. Het blad stemt toe, dat de beschaafde volken het regt heb ben om aanvallen van half beschaafde of geheel on beschaafde volken te straffen maar dat zij het regt niet hebben, die onder het juk te brengen en hun land in bezit re houden, zoo zij geene langdurige en bloedige oorlogen willen voeren. De Times vergeetdat Enge land dikwerf minder gegronde redenen heeft gehad 0111 zich in het bezit te stellen van uitgestrekte land streken. Gisteren morgen heeft de uitdeeling der brieven van buitenlandswegens de gelijktijdige aankomst van de brievenmalen van Amerika, China en Indieeenige vertraging ondervonden. Er waren niet minder dan 260,000 brieven uit te deelen l Bevisten uit Washington roeiden dat voortaan van de koffijdie uit Holland aangevoerd wordt, on verschillig onder welke vlageen inkomend regt van 20 pCr. van de waarde moet betaald worden. De zalmvangst op de kusten van Ierland, is dit jaar zoo overvloedig dat er geen zout genoeg in voor raad Is, om den visch te bewaren. Dit is eene soort van schadeloosstelling voor het verlies van een gedeelte van den aardappelen-oogst. - f/mfcryfc- Voor omstreeks tien jaren bezig zijnde met het ma- ken van vuurstof, door het overhalen van ch'orkalk met ongebluschte kalkdie gloeijend heet was gemaakt, bemerkte de heer Gaudindat liet vuur in zijn fornuis was uitgaan, zonder da: het weder kon omstoken wor den, door dat er eeniee droppen chlorkalk <>p de kolen gevallen waren. Getroffen door dit verschijnsel, besloot de heer Gaudin daaruitdat chlorkalk met water ge mengd zeer geschikt zoude zijn tot brandhlussching en na eenige studiën uit dat oogpunt, verkreeg hij de overtuigingdat dit zout boven alles verkieslijk was zoowel doorzijn' lagen prijs als door zijne ei-ensohappen. Het volgende verhaal ontleenen wij aan den Eiho de Cambray. Een voerman uit de omstreken van Kamerijk had twee en twintig jaren iang een siil huiselijk geluk nier zijne vrouw genoten, maar geen hemel is z >o helder, of er kan zicli toch wel eindelijk een wdkje opdoen. In dit gelukkig gezin ontstond dan ook dezer dagen op het onverwachtst eep hevige twist. I:i zijne np stuivende drift grijpt de man zijne vrouw bij de haren, en bij een ongelukkiger) ruk blijft hem de geheele haar bos in de handen, zoodat zij voor hem staar, a's ware zij door een wilden gis alpeerd. Verschrikt over deze onverwachte uitkomst van zijn te hevigen aanval, valt de arme man van zich-zelf; maar, weder biigebragr, is hij niet weinig verwonderd, zijne vrouw frisch en gezond, maar het hoofd geheel kaal en glad voor zich te zien. De haarbosch, dien hij haar had afgerukt was niet anders dan een valsche toupet, zoo kunstig gemaakt, dat noch de echtgenoot, gedurende het twee- en-twintigjarig huwelijk, noch vroeger de minnaar er eenigen erg in had gehad. ïjefgie» Men vermoedtdat de brand ontstaan zal wezen in het slaapvertrek van den baron, die wegens zijnen I100- gen ouderdom niet in staat zijnde het gevaar te ont- vlugten om hulp zal geroepen hebben en dat zijne bedienden toegeschoten zijnde onder hunne pogingen om hunnen meester van zijn bed te vervoeren, verstikt jj geraakt zijn. De stelling der lijken schijnt zulks ten minste aan te duiden. SJicfccvIanbctu 's Gravenhage den 6 October. Berigren uit Ko penhagen van 27 September houden het volgende in Gisteren zijn alhier 8000 tonnen aardappelen voor Nederlandsche rekening gekocht, om den 2isren Gember geleverd te worden. Insgelijks zijn er ver schillende koopen van granen gesloten, re leverenden 2osten October, Het zoude dus in het belang dei Nederlandsche schippers zijn, om zoo spoedig moge lijk in ballast 'herwaarts te komendaar zij in dat geval verzekerd kunnen zijnvrachten te zullen vin den. Drie zijn er uit Elseneur aangekomen, die allen reeds accoord gemaakt hebben. Hier op Seeland schijnt de 3ardappelenziekte zich gelukkig tot enkele plaatsen te bepalendaarentegen in de hertogdommen zeer 10e te nemen. De nieuwe wet op het stoken van brandewijn in Noorwegen zal, naar nun meent, niet zonder invloed blijven op liet verbruik der aard appelen daar re lande, en weiligt verzendingen van dat artikel naar buitenlands mogelijk maken. 'sGravenhage, deny OctoberDezer dagen is aan de woning van vele ingezetenen dezer stad rond gezonden eene circulaire, ten titel voerende: Patro naat voor hulpbehoevende Protestantenopgesteld door mannen, aan welker hoofd zich bevindr de edele graaf van der Duijn van Maasdam, die zich dus, na jeug diger krachten aan het heil des Vaderlands gewijd te hebben, nog in zijne vergevorderde jaren het welziiti van deszelfs verarmde inwoners wil aantrekken. Het duidelijk omschreven doel der onderteekenaars is, 0111 de lijders van alle Protestantsche gezindten uit tenoo- digen. tot medewerking aan het daarstellen eener vereenï- ging tot het bezoeken, en zoowei zedelijk als stoffelijk ondersteunen, van arme Geloofsgenooten. YVenschelijk is her, dat die poging door eene ruime toetreding-be kroond worde, en dat die weldadige mensclienvrienden, welke zoo dikwijls getracht hebben, door ruime gif ten den nood der armen te verzachten, ook 'hans niet terugdeinzen om eenige, zoo ligt te vinden, oogenblik- ken toe te wijden aan de zorg, om niet alleen voor hun tijdelijk, maar ook voor hun eeuwig welzijn, zoo veef mogelijk, te waken, en dat, alzoo, ook deze resi dentie zich weldra moge verblijden in eene inrigting, welke, aanvankelijk, elders reeds zoo veel nuts heeft gesticht* en waarvan, onder Gods zegen, in het ver volg van tijd, de heilrijkste vruchten te verwachten zijn. De haven zoude even beoosten Vlissingenop het daartoe geschiktste punt aan de Wester-Schelde aan vangen, zoo kort mogelijk langs Middelburg gerigt worden, en van daar, door het bestaande havenkanaal, de Zandkreek en het Veergat bereiken, terwijl hetzelve bevaarbaar zal worden gemaakt voor schepen van meer dan 24 voeten diepgang. Deze onderneming zal in verband gebragg worden met den geprojecteerde» spoorweg door de provincie Noord Braband en het hertogdom Limbufgnaar Duitsch- land, hetgeen ons alle hoop geeft, dat daardoor onze gewesten nog eens mogen worden, hetgeen dezelve omtrent eene eeuw geleden warenof althans zeker uit den tegenwoordig bestaanden toestand mogen wor den gered. CMiddelb. Cour.) Met genoegen vernemen wijdat de heer E, Can- ter Altagrondeigenaar te 's Gravenhagegeheele vrijstelling heeft verleend dev pachtenaan hem ver-j schuldigd voor aardappel-landen, gelegen binnen deze gemeente," De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f d,90. f Ge wone Hdvertenti'èn worden a 20 ets. de regel I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten \van d 6 regels a f d ,20, behalve het Zegelregt Londen, den 4 October. Eenige dagen geleden kwant een schip, de Wave genaamd, van Medeirblik op de rivier van Londen aan, welks lading alleen uit kleine Noordhollandsche kazen, ten getale van meer dan vier en dertig duizend bestond. Soortgelijke aan voeren, hoewel niet van een zoo groot aantal gelijk tijdig, hebben bijna dagelijks plaats. Men gelooft, dat een gedeelte dezer kazen voor de Engelsche koloniën bestemd is. Parijs den 4 OctoberEen scheikundigede heer Gandinte Lyonbeweert een middel gevonden te hebbenom de branden niet eene snelheid te blus- sclien, welke het water niet bereiken kan, hoe ruim ook de pijpen zijn mogendoor welke het geworpen wordt. Zie hier eenige bijzonderheden over dit middel, dar aller aandacht verdient. Antwerpen, den 6 October. Donderdag 11., des morgens te vijf ure, is eene bende van meer dan vijftig personen zich op een aardappelen veld, nabij Kmtrijk, komen werpen. De boerenknechts van den eigenaar zijn hen komen vermanen zich van den roof te ont houden en weder af te trekken maar zijn door hen wet scheldwoorden en bedreigingen ontvangen. Na de aardappelen gerooid te hebbenzijn zij des avonds terug gekomen om dezelve in zakken te vervoerenmaar nu verscheen ook de eigenaar zelfvergezeld van dienaren van de policie en van gendarmes; de policw heeftop dat oogenblik niemand gearresteerd maar zich verge noegd de namen op te teekenen van acht of tien bel hamelsdie niet de meeste aardappelen heengingen;; het lijdt alzoo geen twijfel of deze zullen voor her ge regf gedagvaard en ten strengste worden gestraft. Het waren meestal vagebonden en luije lediggangers. Sedert is er reeds een in hechtenis genomen. Luik den 6 October. Heden morgenomstreeks acht ure, is een brand, waarvan de gevolgen allerweu- rigst zijn geweest, alhier uitgebroken in het huis, be woond door den baron Dothee, een grijsaard van meer dan 80 jaren, oud majoor van het Keizerriik en ridder van het legioen van eer. Het waren de buren die den brand het eerst ontdekten, en die, het huis gesloten ziende en hieruit opmakendedat de bewonei buiten was, zich haastten de hulp van het brandwezen in te roepen. De spuiten snelden dan ook dadelijk toe en werden den brand ook spoedig meester. In het huis gekomen bleek de grootheid van den ramp eerst ten volle. Men vond den baron benevens een kamerdie naar en een dienstmeisje in zijne slaapkamer geheel verbrand ter neder liggen. De lijken waien niets anders meer dan eene gecalcineerde massa. Staats Courant Middelburg, den 8 October. Wij kunnen met zekerheid melden, dat het rapport der commissie, be last met de beoordeeling van het verzoek om concessie rot het graven van een kanaal door her eiland Wal cheren, en de daaraan verbonden werken, door Zijne Exc. den minister van binnenlandsche zaken, aan het provinciaal bestuur dezer gewesten ten fine van consi deratie is verzonden. Tot dusverre schijnt zeer in het belang der zaak te zijn gerapporteerd; moge dus van hier steeds alle mogelijke kracht blijven ingespan nen, dan hopen wij, onder Gods zégen, weldra de goed keuring van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, op dit zoo zeer verlangde werk, te zullen mogen erlangen. Goes den 9 October. Men schrijft ons uit Cats, in Noord-Beveland, het volgende:

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1