I84IS1 GOESSCHE 'COURANT* 'Donderd&'k S October. NIEUWSTIJDING EN. N". (Be uitgave dézer Courant, geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f J,90. J (Gexvone Advertenii'èn worden a 20 ets. de regel\ geplaatstGeboorte-, Huwelijks- en Doodherigten g van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. J Rlutteirftlanb» Koningsbergen den 18 September. Aan de Rus sische grenzen is de nood nog veel honger dan bij ons. De boeren trekken bij honderden over de gren zen en plunderen gedreven tut hongersnoodde vel den van de Pruissische onderdanen. Onze regering kan inderdaad niets weerdoen, dan, ten behoeve der be scherming Van hare onderdanen, troepen naar de grenzen te doen oprukken, en werkelijk is tot dit einde eenige militaire magt zoowel van hier als van Insterburg en Tilsit, derwaarts opgemarcheerd. Doch daarmede zijn de ongelukkige Russische ingezetenen niet geholpen die letterlijk den hongersnood sterven moetenindien hunne bestuurders zich niet hunner aantrekken. Dat ouders hunne kinderen te koop aanbieden en ze aan de rijken ter voeding overlaten, is aan de orde van den dag-, en wij zagen hier Russische moeders doortrekken, die hunne schier verhongerde kinderen aan bemiddelde familiën wilden afstaan doch geene koopers of aan nemers vinden konden. Hier ter stede behelsden de dagbladen nog niet lang geleden bekendmakingen waarbij dergelijke aanbiedingen van kinderen gedaan werden; eene ongelukkige moeder, welke op het punt was om van honger te sterven, smeekte dringend om overneming haver vijf kinderenweike zij onmogelijk langer konde onderhouden. LD. A. Zig Het Bergedorfer Weekblad maakt de aanmerking, dat, sedert het verbod tot het bezigen van driekleurige vlaggen in Sleeswijk-Holstein de volksdrift voor., drie kleuren gedurig toeneemt en zelfs zich in kleinigheden vertoont. Behalve het diiekleurig schilderen of verwen der aan elkander belendende huizen, wordt deze kleur vereeniging overal gebezigd waar het maar geschieden karbrochuren en liedeboekjes worden in driekleurige omslagen ingenaaid, ja zelfs op de tafels worden salade en andere groenten en kruiden, zoo veel mogelijk, driekleurig geschakeerd. Londen den 27 September. De aardappelenziek te die in het afgeloopen jaar in Canada reeds was opgemerkt, doch die dit jaar gelukkig veel minder is, heeft zich naar Nieuw Brunswijk uitgestrekt en in eenige districten groote schade aangerigt. Parijs den tj September. Dagbladen uit Val paraiso over Brazilië ontvangenspreken van een nieuw geschildat op Taïti tusschen den kapitein Br nat en den bevelhebber der Engrlsche.korvet Talbot ont staan moetzijn. De Fransche Officier had geëischt, dat de kapitein van de Talbot de Fransche vlag zou salueren ietshetwelk de Engelschman weigerde te doen zoo lang de Britsche vlag niet van het huis des consuls zijner natie zou waaijen, Dit nu heeft de Heer Bruat niet willen gedoogen, en hierop is de Talbot onder zeil gegaan. De Fransche admiraaldit onaangename nieuws vernemendeis te Valparaiso gekomen om daarover met Admiraal Seyihoer te spreken, maar deze was kort te voren naar Gallon vertrokken. Menzon bijna zeggendat de twee admiraals in last hebben elkander niet te ontmoeten. ïfclgic» Brussel den 26 September. Men leest in den Impartial de Bruges het volgende „Voor eenige maanden hadden zeven pasagiers van de Belgische galjoot Au gusteop reis zvjnde van Os- tends naar Guatimala, zich in de sloep begevenwelke achter aanhing, toen 's morgens omstreeks 9 ure een der takels brak en de zeven ongelukkige» in zee vielen. Het schip had den wind van achteren en de lijzeilen uitgezet. De Kapitein Hclsemortelalleen aan zijn' moed gehoor gevende, en zonder op de groote geva ren, waaraan hij zich blootsteldete lekenhad de stoutheid zich aan de sloep vast te klampenwelke regrstandig hing, en den anderen takel los te hakken. De Voorzienigheid begunstigde zijn stoutmoedig bedrijf en wildedat de sloepvooral ten gevolge van het op-: en nedergaan van het schip, niet, zoo als te vreezen was, regrstandigmaar plat in zee viel, en dat de kapitein eenen riem die hem van het schip was toe geworpen kon grijpenalleen met behulp van dezen riem gelukte het hemna ongehoorde inspanninghet leven der ongelukkigen te redden. Het roerend tooneel, dat nu aan boord plaats haden de tranen van dank baarheid van de geredden, laten zich niet beschrijven. De Heer Musineen zee-schilder, die reeds bewij zen van zijn uitstekend talent gegeven heeft, heeft dit treffend voorval tot het onderwerp van een zijner kunst gewrochten gemaakt, en de bewondering, welke deze schilderij opwekt, doet tevens de welverdiende hulde aan het edele gedrag van den kapitein Blelsemorttl toe brengen. Brussel, den 30 September. In de Gemeente van Sterrebeek heeft een zoo zonderling voorval plaats ge had datniettegenstaande de zaak zich op de na tuurlijkst mogelijke wijze heeft opgehelderdverschei» den eenvoudige zielen nog aan een bezoek van spoken blijven gelooven. Tegen elf ure in den avond werd een boer plotseling uit zijnen eersten slaap gewekt, door een herhaald ge tik tegen de glasruiten van zijn slaapvertrek. Zich ver beeldende dat het dieven zouden zijn, springt hij op, grijpt een snaphaanloopt naar het venster en ziet daar buitenmaar overigens vlak voor zichdrie ge daanten in het wit gekleeddoch met zwarte aange- zigten. Bevende van schrik zet hij het roer van zijn geweer tegen het raam en schiet hij af; maar oogeiv- blikkelijk hoort hij van buiten eene vervaarlijke ontplof fing, die hem achterover werptterwijl een flikkerend lichtals dat van een hekleren brandzijn oog ver., blindt. Na eene poos als bedwelmd te hebben gelegen, waagt hij zicli eindelijk &ot een nader onderzoek. Al de glasruiten zijn gesprongen en eene sterke brandlucht vervult de kamer. Hij twijfelt geen oogenblik meer, of het zijn bovennatuurlijke wezens, die hem een nacht bezoek zijn komen brengen. Hij loopt zijn huis uit en brengt het gansche dorp in rep en roer. Reeds sprak men van het doen van bezweringen, om den boozen geest te verdrijven, toen de secretaris der ge meente die uit Brussel kwam en vernam wat er gaan de wasde zaak op eene zeer eenvoudige wijze ver. klaardemaar zonder daarom al de dorpelingen te overtuigen. In den namiddag had mc-n te Brussel eenige vlieg werken opgelaten én onder anderen, drie aan eikander gebondenin het wit gekleede negersde wind had deze vliegwerkeu naar Sterrenbeek en tegen het raam van het slaapvertrek van den boer gedreven. Toen deze nu zijn geweer van zoo nabij op hen gelost had, was hei onvlambaar gazwaarmede zij opgevuld Wa renin brand geraakt en van daar de geweldige ont ploffing en het zöo helder flikkerend lichtdie den boer en op zijn verhaal de gansche gemeente eenen zoo ge weldigen schrik hadden aangejaagd. 'jllcfccrfaniiictt» 's Gravenhage den 29 September. Bij besluit van den 27sten dezer maand, no. 108, heeft Zijne Majesteit-de onteigening ten algemeene nutte bevolen van de eigendommen welke voor den aanleg van den ijzeren spoorweg tusschen 's Gravenhage en Rotterdam zullen moeten worden in bezit genomen. Het heeft Z. M. behaagd omop het daartoe aan Hoogstdeszelfs gedane voorstel er in te bewilli gen dat de in de maand October aanstaande vastge stelde inspectie over de verlofgangers der nationale mi litie, dit jaar niet zal plaats hebben. Men verzekertzegt de Stoompostdat de Raad van Bestuur der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij de vereischte maatregelen genomen heeft, waardoor het geheele personeel van den spoorweg tuf» schen Amstc dam en 's Gravenhage in de gelewnJi-L' gesteld wordtom zich gednrénde den aanstaanden winter tegen de gewone matige prijzen van de nooaige 1 vensbehoeften te kunnen voorzien. Het is bekend, welke oude banden een deel der oostelijke Staten van het groote Noord' Amerikaanscli gerreènebfst met Nederland vereenigen. Hoe een aan» merkelijk gedeelte diens lands door Nederlanders bevolkr, hoe werierregteiijk het ons door de Engelsche» ontno men Is hoe nag talrijke familienamen aldaar aan den. Nederlandschen oorsprong berinnerenhoe de leden dier geslachten met hartelijke genegenheid hun oude vader land gedenken, en die herinnering zelfs jaarlijks in een. opzettelijk feest gewoon zijn te vieren. Streélend moet liet derhalve voor ieder Nederlander zijn wanneer men in Noord-Aroenka nier genoegen en lof gewaagt van liet aandeelhetwelk ook wij aart de belangen en aangele genheid van dit thans zoo uitgestrekte Staten-Verboncf nemen. Van dezen aard is het volgende artikelhet»^ welk wij san de Alexandria Gazette van den 7 Jul® dezes jaars ontleenen Her schoonste schouwspel in onze haven, leverde op den 4 dezer (het jaarfeest der Noord-Amerikaansche onafhankelijkheid) liet Nederlandsche barkschip Knie- kerbockerdat op het sierlijkst met vlaggen en wim pels versierd was - vlaggen aller natiën van de masten wapperendeen boven die alle trotse hel ijk uitwaaijende de Amerikaanschc sterren en strepen. Het schip was de bewondering van al onze burgers en van de hon derdendie de rivier op- en afvoeren." Gors, den2 October. Men verneemt, dat, na eene doeltreffende raadpleging met commissien uit het stede» lijk bestuur en alle de inrigringen van liefdadigheid ir* o'ezestad, in verschillende opvolgende zittingen van deil Raad tot de meest gepaste en uitvoerbare maatregelen ter voorziening in den nood der armen en ondersteu ning van belioeftigenbij het misgewas der winter aardappelen is besloten. De sedert zoo vele jaren in deze stad bestaande Com missie tot Oeconomische Spijs uitdeclingisop der- zelver lofwaardig aanbodtevens als Commissie van tijdelijk hulpbetoon erkend en zalbijaldien de Ingeze tenen door ruimere bijdragen of inschrijvingende be proefde goede werking dezer instelling krachtig bevor deren ook bij de stads-regering meer dan gewone me dewerking ondervinden. Voor zooverre de laatste bij tnagte is buitengewoon werk te verschaffenis daartoein overleg met de Algemeene Armen Werk-Inrigtingvoorloopig reeds besloten. Men kan en mag er dienvolgens niet aan twijfelen of de Ingezetenen van allen rang en stand zullen tot het bevestigen der bestaande rustbevorderen van te vredenheid en hulpbetoon onder en. aan hunne mede burgers, naar ieders vermogen, verder bijdragen. Naar berekening, is in ons eiland van het in het vorige jaar uitgezaaide winter-koolzaadongeveer twee derde uitgeploegd. Hergeen behouden is* heeft een vrij redelijken oogst opgeleverd. Het omgeploegde is nagenoeg voor de helft met zomer-gerst of erwten en voor de andere helft met zomer-zaad bezaaid. Deze laatste gewassen zijn bijzonder goed geslaagd. De beide eerste komen vooral thans te stade en geven den land man veel vergoeding. Ook het zomer-zaad, hoewel het laat rijp wasis in de laatste dagen bekwaam ge- dorschen geworden en is van goede kwaliteit. Heruit- gezaaide winter-koolzaad staat uitmuntend. Wanneer de.aardappelen niet mislukt waren, en de meede niet geleden had door het sneeu water in 'tvooijaar, zou men den oogst van dit jaar onder de beste van vele jaren kunnen noemen. Het verlies der aardappelen wordt voor den land bouwerdoor de overige gewassen en de hooge prijzen van dezelve, echter geldelijk meer dan opgewogen. Dit is' mede een zegen voor de arbeidende en behoeftige klasse* omdat men alzoo in staat is aan dezelve werk en hulp* (gelijk het haar daaraan nog niet ontbrak) te verschaf fen, waartoe men algemeen genegen'is en hetwelk wij vertrouwendat deze op prijs zal stellen. Van hare goede gezindheid zal her afhangen dat zij in geene dat de Voor,

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1