GOESSCHE N'. 78. 'flJ i COURANT® Geachte Stadgenooien Cf) Wanneer ongunstig of regenachtig weder ver hindert dezelve aan de zon of lucht bloot te stellen, dan kan men deze ook door middel van aangebragte warmte droogen, in en bovei? bakkers ovens, in de steden op eesten, in brouwerijen, fabvijken, pottenbak kerijen, steenovens, enz.maar alles hangt van goe den wil, medewerking en vlijt af* MlEtï W8T1JDÏNGEN. De uitgave clezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f d,90. Gewone Adv&rient-iën worden a 20 et- geplaatst, GeboorteHuwt van d 6 regels d f d ,20, behalve het Zegel re de reg-, Is- en Doódberigfen •zel\ ten I Heden voor acht dagen gaf de Vereeniging der Al- gemeene Armen Werk-ïnrigting alhier haar voor nemen te kennen dat zijop nu ji. Donderdagde i Ïnschrijvings-Biljetten zoude ophalen voor de vrijwillige bijdragen ten behoeve dier Inrigting, en dat, van den uitslag dier inschrijving, de ver wezenlij king van het voorgestelde doel geheel afhankelijk bleef. Met blijdschap kan zij bij deze te kennen geven dat door velen aan haar verlangen is voldaanen zij hierdoor aangemoedigd en aanvankelijk in staat gesteld is, om nog dezen winter in de toelagen der Spaarkas te voorzien eji eenigen arbeid aan behoefligen te kun nen verschaffen. Zal zij echter daarin niet te zeer beperkt blijven, dan is het wenschelijk dat de aan haar aanvankelijk verleende bijval, nog algemeener zij, en dat niemand zich door veelal ongegronde bedenkingen van sommi gen in zijne goede gezindheid late terug, houden. Dan zal de reeds betoonde goedwillige ondersteuning nog door hendie niet ingeschreven hebben versterkt en daardoor het wederkeerig belang der gegoede en be hoeftige Ingezetenen te meer en te sterker bevorderd worden. De gelegenheid daartoe blijft steeds voorhanden, en meer bepaald tegen Donderdag e. k. op wei-ken dag de Leden dezer Vereenigingtot het inzamelen der bijdragen zich bij de respective Inschrijvers (voor zooveel niet reeds betaald) zullende aanmelden ook nog die inschrijvingen zullen opnemen waarvoor de biljetten nog niet ingevuld waren. StadgenootenDe Leden der Vereeniging gaven hunnen tijd en moeite ten beste, met de innige over tuiging dat hun p'an uitvoerbaar is, en bij wolhar ding en uwen bijval de toenemende armoede kan te keer gegaan worden. Zij blijven bereid alle die in lichtingen te geven zoowel als te ontvangen welke billijkerwijze kunnen verlangd worden of nuttig zijn zij bidden Olieden daarom zijt niet hevooroordeeld schraagt hun welmeenend pog'en doet wet en ziet niet om. De Vereeniging voornoemd J. FRANSEN van de PUTTE, Foorz. Mij Bekend B. B. van den BOSCHSecret. Aan de Stams-Cor/rant van 25 September jl., ont kenen wij het volgende Opzettelijk bewerkstelligde proeven hebben doen zien, dat de door de heerschende ziekte aangetaste aard appelen door zorgvuldige drooging tegen verder be derf beveiligd en alzoo voor gebruik behouden kun nen worden. 'Dit middel, in bet groot toegepast, be looft eene voor het algemeen hoogst gewigtige uitkomst. Iedere mud aardappelen, die op deze wijze behouden blijft, behoeft niet door aanvoer van buitenslands ver vangen te worden; aanzienlijke geldsommen blijven dienvolgens in het land en het stijgen der prijzen van anderen leeftogt wordt tegengegaan. Her is uit dien hoofde belangrijk voorgekomen, de algemeene aandacht te vestigen op de wijze, waarop bet droogen der aardappelen behoort te geschieden, ten einde aar. het doe? te beantwoorden, wijl men zich an ders aan mislukking zou zien blootgesteld a De toebereiding geschiedt als volgt De aardappelen, geschild of ongeschild (b), moeten aan dunne schijven gesneden worden [e), Deze schij ven doet men in eene kuip of bak en giet op dezelve, per mud, hoogstens zes emmers water Cd) met acht medicinaal oneen zuiver zwavelzuur gemengd, en laat dezelve daarin gedurende 36 uren, van tijd tot tijd om roerende, ten minste acht malen in dien tusschentijd. Daarna moeten de aardappelschijven uit de kuip ge nomen worden en zoo lang gewasschen, of bij herhaling in versch water gezet, dat er geen zwavelz.uurtleelen meer in zijn, hetwelk men kau4 beproeven, door lak moes-papier in her w.vcr re doopen'. zijnde. wanneer dit papier niet rood wordt, de aardappelen genoeg ge zuiverd, en kan meii dezelve uitpersen (e). Nadat de aar'dappelsch'.iven zeer goed zijn uitgeperst, moeten deze op horden, zooveel mogelijk uit elkander, in de zon en lucht gedroogd worden (f). Men houdt zich overtuigd, dat' aardappelen, op die wijze behandeld, op eene droogs- -plaats bewaard kun nen worden, en des winters niet bevriezen. Gebruik er van willende maken, moet men ze vooraf eenige uren in water laten wecken. Met knollen, wortelen, kool enz., als hustpot of zoogenaamd rafatoe gekookt, leveren zij een zeer doelmatig voedingsmiddel op. Het wave mogelijk niet ondienstig, dat in elke gemeente, waar men dit in werking wilde brengen, men eerst eene kleine hoeveelheid bereidde om met de bi handeling bekend te worden, daar alles van de goede behandeling ai hangt, bIn steden waarin zich gestichten bevinden, kun nen voor een zeer geringen prijs deze aardappelen ge- Schild worden: als in gevangenissen, enz. Ook deze schillen kan men behouden en droogen, tot een goed voeder voor beesten; wanneer namelijk de aardappelen uithet met zwavelzuur vermengde wa ter genomen zijn, werpt men de schillen daarin (als .zijnde dit water krachtig genoeg), doet deze insgelijks 36 uren in difwater staan.en uitgeperst zijnde droogen. Op dorpen of kleine steden waar geene gestichten zijn, om deze aardappelen te laten schillen, zoude men deze bewerking aan kleine kinderen kunnen opdragen, en wel. regen uitkèering van de gedroogde schil zelve. cHoe dunner de schijven zijn des te beter, zoo voor het in- en uittrekkeïT van het zwavelzuur, als naderhand vooi her droogen. Wanneer men in grooteve hoeveelheid dit droogen bewerkstelligt, zoude het snijden1' kunnen geschieden door middel van een zeer eenvoudig en onkostbaar werktuig. Cd) De evenredigheid van i| emmer water met 2 medicinaal oneen zwavelzuur, moet altijd in acht ge nomen worden. Ce) Men moet de aardappelen niet te lang in de pers laten staan, om voor te komen dat zij niet zuur of bitter worden. CZouden Armbesturen dezen raad niet dienen op te volgen.) Het volgende leest men in de Staats Coupant van 26 September Te 's Gravenhagete Haarlem en te Delft heb ben eenige lieden uit den laceren stand dezer dagen op eene rustverstorende wijze hunne ontevredenheid over de toenemende duurte der grutterswaren of van het brood kenbaar gemaakt. Het is ontegenzeggelijk eene groote ramp voor de imugcgócdendat de ziekte der aardappelen zoo na- declig op de prijzen der andere levensmiddelen terug werkt. Het is te wensclVen dat de welgeslaagde oogst van het koren en van de peulvruchten, gesteund door de buiten 'slands gedane bestellingen, eerlang lagere prijzen mogen verschaffen. Vrees voor een duurzaam en wezentlijk gebrek is er te minder, daal de bevigten uit onderscheiden vreemde landen, zelfs ten opzigte van den aardappelenoogst, geenszins on gunstig luiden. Maar die vrees bestaat niettemin, en zij is een kwaad dat oogenblikkelijk gebrek ten gevolge kan hebben. Die vrees toch bewerkt, dat velen, bezorgd voor de roekomst, bij tegenstelling van gewone tijden noodeloos of,voorbarig ruimen voorraad aanschaf fen de navraag van oen dag wordt daardoor grooter dan liet aan bod oi' dan de gereede voorraad, en zoo doende wordt alles om zoo te zeggen kunstmatig op gedreven. Het was der Regering geen oogenbuk twijfelach tig wat zij in de gegevene omstandigheden moest doen. Harerzijds te trachten in de behoefde- te voor zien, zoude de bezorgdheid vermeerderende prijzen van het toeval der inzigten doen afhangenden Staat schromelijke kosten en mitsdien nieuwe schulden be rokkenen den speculatiegeest 'van de massa handel- drtjvenden smoren. Zij moest daarentegen de poorten openen; de lasten op .den invoer vevligten; onder be kendmaking met den waren stand cjei' zaak de zeker heid geven, dat zij den speculant niet in den weg zou staan, en daafteboven aanmoedigen of helpen om door liefdadigheid en werk tijdig voor de behoeften van den nakenden winter te zorgen. Wat in dien zin kan worden gedaan geschiedt. Reeds doorploegen vele schepen de baren, om leeftogt te halen waar die voldoende en tegen matige prijzen te vinden is. Reeds was men met vrucht op midde len bedacht, om het verder bederf der aardappelen te gen re gaan. Reeds kan men de hoop voeden, dat,, bij een rustig, verbeiden, de winter wel meer dan ge wone duurte, maar geensziné de gevreesde schaarschte zal opleveren. Maar de hoogte der prijzen van den dag drukt niettemin. Dc behoefte van het oogenbük maakt wre velig, ontevreden. Men zou zich willen wreken. Op wien? Tegen God die de beproeving zond, valt niet te kampen. Aan de Regering kunnen zelfs kwalijk- gezinden het misgewas eener vrucht niet wijten. De groote kooplieden weiken meer in de verte. Maai de grutters en bakkers ''Dezen heeff men onder z'iin bereik die moeten het ontgelden, want die hadden het in de magr om zonder opslag te verkoopen al verloren zij er bij. Redelooze, en wat erger is, r.ood- lottige dwaling, welke op het hoofd van hen zou kun nen neder komen, die er zich aan overgeven Wat toch is het belang der menigte? Immers lage prijzen van den leeftogt. Hoe verkrijgt men die „bij schaarschte van eigen productie? Immers door in voer. Wat kan tot invoer uitlokken? Immers bij den koopman niets dan het uitzigtop winst.* En wat belooft winst? Immers het verschil der prijzen tus- schen het elders en liet hier te verkrijgen e. Bij vrijen handel en voldoende concurrentie zal de bestaande voor raad meer dan genoegzaam zijn om.dèn koopman, die door uitzigt op winst geprikkeld wordt, den noodigeri tijd tot invoeren te gunnen. Hooge prijzen, bij het elders verkrijgbaar blijven van het product, leveren den besten waarborg dat het gebrek, indien het besraar, niet lang zal aanhouden. Kooplieden of grutters, die meer dan de gewone winsten bejagen, die met woeker winst verkoopen, handelen gewetenloos, maar niette min bewijzen zij in de gevolgen eene weldaad, door het uitlokken eener meerdere concurrentie tot aanvoer. Onze verschillende binnenlandsche markten leverden er in de laatste dagen de sprekendste bewijzen van, dooi de groote afwisseling der prijzen, naar mate de aanvoer van het oogenbük al dan niet aan de loopende behoefte voldeed. Het is te hopen, dat een ieder moge bijdragen om de menjgte haar waar belang-ónder het oog te bren gen,, om den koopman niet door bedreigingen af te schrikken, om, niet meer dan het benoodigde aankoo- pende, tijd te winnen, ten einde door aanvoer in de wezentlijke behoeften te voorzien." SDmtecftlftttfe. Berlijn, den 23 September. Te Pilau (in Prttissen) woont eene vrouwdie reeds sedert eene reeks van jaren haar leven wijdt aan het redden van menschen die in gevaar verkeeren van te verdrinken. Zoodra er zich, het zij bij dag, het zij bij nacht, eenige storm onerl-nn-r <*r*r A^7e. vrouw, genaamd

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1