1845. GOESSCHE COUR A UT» BP. Donderdag 35 September KI ËU WSTIJDÏ NGENi !3uitssclilim&. Frankfort, den 20 September. Het eiland Non- tiemverth is door de priores der Barmhartige zusters voor eene som van 29,000 Thaier gekocht, onder voorwaarde, dat de vestiging der orde op hetzelve zou zijn toegestaan. Dit zou een eerste stap zijn, meent men, tot herstel der kloosters in de Rijn provincie. Onder alle mededeelingenbetreffende het toe> nemen der dissenters in Dtntschlandis vooral merk. waardig de aanwas dezer gemeente te Breslau. Bin nen. de muren dezer bisschoppelijke residentie, toch, hebben zich van tijd tot tijd ongeveer 8000 personen van de roomsch katlxolijke kerk afgescheiden en ziju tot de duitsch katholijke overgegaan. Londen, den 20 September. Prins Albert is als eigenaar van la Ferme Flamande in de armen taxe aangeslagen, doch hij weigert die beiasting te voldoen, zeggende, dat dit landgoed aan de koningin behoort. De ontvanger Towers is thans gelast, den prins in reg- ten te vervolgen, ter betaling van ƒ2400 achterstallige armen taxe. Het Aroerikaansche stoomfregat Missouri, voe rende 350 koppen en 28 groote stukken geschut, en welk vaartuig dezer dagen geheel onverwachts voor Gibraltar verschenen was en om deszelfs schoonheid, wapening en grootte (houdende 2000 tonnen last en zijnde 250 voeten lang}, door alle aanschouwers be wonderd werd, is weinige oogenblikken na deszelfs aankomst voor voornoemde Britsche zeehaven, en wel terwijl de kapitein en de opperofficieren van dat oor- logsfregat het diner aan wal bij den Amerikaanschen consul waren gaan hou Jen, in brand geraakt en, in weerwil van alle toesnellende hulp,, ten laatste gezon ken. Inrusschen zijn door de duikers uit het gezon- kene stoomfregat reeds een groote hoeveelheid van sla venketenen en boeijen opgehaald, en verliest men zich alzoo in gissingen, tot welk einde zoodanige ketenen en boeijen zich aan boord van zoodanig een Ameri- kaansch oorlogsvaartuig mogen bevonden hebben. JTv«iultVï)F». Parijs, den ao September. Eene tijding, die in de eerste plaats onze groote westelijke havenstad Brest, en vervolgens ook deze hoofdstad in schrik en versla genheid gedompeld beeft, is het vergaan van de Goe- let of sloep la Doris op de Brestec reede zelve; zie hier het droevig verhaal, hetwelk daaromtrent, onder dagteekening van den 15, uit Brest wordt medegedeeld: Het weder was sints eenige dagen droog en on- weêrachtig; gisteren kondigde eene plotselinge veran dering in den dampkring zich aan, door het buitenge, meen snel dalen var. den barometer. In den loop var. den dag gingen ouderscheiden buijen over ons heen; tegen zeven ure hadden zij een dreigender voorkomen aangenomen. Op dat oogenblik kwam uit Martinique ter re ede binnende Goelet van den staar, de Doris die sedert vier jaren afwezig was,. Op een snaphaan schot afstands van den uitlegger is de Goelet door een plotseling uitschieten van den wind getroffen gewor den, die de zeilen op de masten bragt. Zij dompte, viel over zij, en weldra door het water, dat de luiken binnenliep, gevuld, is zij regt neer gezonken. Ijlings werd het alarm-geschut gelost en de sloe- pen van den uitlegger roeiden naar de plaats van het ongeluk; zij hebben 28 menschen opgenomen, 4 heb* ben al zwemmende de kust bereikt. Onder de verdronkenen zijn de Heeren sch.ee.ps- luitenant Lemoinedie het vaartuig kommar.deerde; de tweede bevelhebber Giraud, auxilair scheepsvaandrig, le Mouliecvrijwilliger, officiersdienst doende, en de chirurgijn Jurel; de eenige van den staf, die gered geworden is, is de Heer Bontemps, commies der ad ministratie. De Doris was bemand met 70 koppen en had 18 passagiers aan boord. Van die 88 perso» nen zijn er 36 naar den kant vaif Brest aan wal, en 6 naar den kant van Lanneoc; er zouden dus 46 in zee gebleven zijn. Het gebeurde is voor de familie Lemoine ver schrikkelijk. De vader, een gewezen scheeps-kapitein; was zijn zoon wachtende, en heeft met eigen oogen het ongeluk kunnen zien, daar hij zich op de open bare wandelplaats bevond. De kommanderende officier, die zoo ongelukkiglijk, na vier jaren afwezigheid, in de haven schipbreuk heeft moeten lijden, verdient in allen opzigte betreurd te worden; hij laat eene nog jonge vrouw en een kindje na. L)e passagiers, welke de Döris naar huis bragt, zijn matrozen van enè station aan de Antilles. Wie leeft er, wie is er dood ziedaar de vraag, welke de ongelukkige huisgezinnen, terwijl zij van eenig punt der kust op de wrakkeu staren, tot elkander rigten: geen lijk is nog opgevischt. Wanneer men door deze groepen gaat, hoort men in krachtige taal, maar met veel regt; het ministerie gispen, van welks wil het lot van zoo vele huisgezin nen afhangt. De Doris was gebouwd naar het ver» foeilelijk model dier goeletten, welke de Ëngelschen hebben laten varen, omdat zij den Oceaan tot het graf hunner zeelieden maakten. En desniettemin zijn er nu onlangs weder twee zulke vaartuigen, la Jonquilh en Amaramhe te Lorient, van stapel gelaten. Daaren boven had de Doris herstel noodig, en men had haar reeds vroeger naar buis moeten ontbieden. Er zou misschien niet zooveel volks verloren ge gaan zijn, waren dé booten van den uitlegger niet bijna de eenige geweest, die de schipbreukelingen te hulp gesne'd zijn. De sloep der lasrkorvet F AHier, welke zoo-even op de ankerplaats aankwam, werd gebezigd om vier visscberlieden le redden, wier schuit almede omgeslagen was. Door volhardende pogingen is zij hierin geslaagd. Maar de sloepen en booten der drie op de ankerplaats liggende fregatten zijn nier te water gelaten kunnen worden, omdat het aan boord zijnde Volk, tot de bespottelijke verhouding der reede-commissie verminderd, niet toereikt cm de booten te bemannen. Aan boord van de Doris was een kajuitjongen, Auguste Balló van Recouvrance. Toen het vaatuig zonk, bad hij nog den rijd zijne kleederen van het lijf ie werpen en met drie zijner makkers in zee te sprin gen. Sterker en gelukkiger dan zij, was hjj in het naar land zwemmen vooruit, toen eene boot naar hem tperoeideRedt de anderen" roept hij, „ik zal het mij alleen weldoen." Hij had nog eenen grooten afstand te zwemmen eer hij den wal bereiken kon. Men houdt dan van hem af en roeit met verdubbelde kracht; doch reeds was het te laat; de krachten der arme knaapjes hadden hun reeds begeven. Balló al leen heeft zijn graf niet jn de golven gevonden. Eenige steenhouwers, die aan den vuurtoren werk ten, zijn. daar zij geene schuit hadden, tot naar het drijvend tuig gezwommen en hebben het helpen ber gen. Eenig volk, dat op dit verbrijzeld mastwerk ge- vlugt was. heeft herigt, dat hun kapitein naar de naaste kust gezwommen was; doch daar men hem niet we dergezien heeft, zullen zeker ook hem de krachten be geven hebben." lachte» Brussel, den 22 SeptemberDe Koning heeft al len aankoop van aardappelen voor zijn huis verboden. Dit voorbeeld heeft navolgers. De minister van Jus titie beeft de besturen der godshuizen, gevangenissen, enz. aangeschreven, de aardappelen door andere eetwa ren te doen vervangen. De troepen ontvangen daags tweemalen soep en vleesch en geene aardappelen. Men tracht daardoor den hoogen prijs van dat attikclte ver minderen. Üc&crÏAiibctï. 'sGravenhage, den 0.1 September. Met veel be- langstelling verneemt men, dat Z. M. de Koning, tot aanvankelijke tegemoetkoming van den landman, in de zorgelijke omstandigheden, waarin deze, doorliet mis* lukken van de aardappelenteelt, gebragt is, heeft gelie ven te bepalen, dat dit jaar geen tiend zal worden ge lieven van de uitgestrekte aardappelvelden, waarover: de domaniale tienden, onder anderen, aan Floogstden- zejven, in mindering van een aanzienlijk gedeelte- va» het grondwettelijk inkomen, zijn afgestaan, Amsterdam den 20 September. Wij vernemen met zekerheid uir 's Hagedat, dezer dagen, dooc onzen siadgenoor C. Soetensconcessie is gevraagd toe het aanleggen eenrr directe communicatie tussche» Rotterdam, en Antwerpen., gaande van uit de te houwen Rijn- en flollandsche spoorweg stationste Rotterdam, door middel van platte asphalt-sporen* drie stoombooten en- eenige speciale inrigtingen langs Dordrecht' en Strijen over het Hollands-Diep, va» waar, tusschen den Moerdijken de Klunderr, langshet door de laatste windhoos zoo deerlijk geteisterde Zew venbergen eene ijzerbaan in eene regte lijn op Ant werpen zal loopen. Naar wij al verder vernemen, zouden debenoodigde fondsen tot daarstejling dezer merkwaardige lijn, naac gelang der localitekep, zaraengesteld uit de drie voor name hedendaagfche middelen van vervoer - Asphaltm sporenstoombootés en ijzerbaneiien waaraan de naamvan Grande Jonction is gegevendoor eene voorname Engelsche compagnie stellig zijn beloofd. Wij zien belai gstellend eenige nadere bijzonderheden te gemoet over een ontwerpdat al onze Nederland- sche spoorwegen in een onmiddellijk verband zoude stellen met het geheele Europeaansche spoorwegnet. YVageningen den 20 September. Men is hier op verscheidene plaatsen druk bezig met het poten va» aardappelendie op eene "diepte van elf oude duimen worden in den grond gelegd en in het laatst van Fe- bruarij of in herbegin van Maart 1846 tot rijpheid ztjtt en dan het dubbel gewas opleveren zouden. Het is te hopen, dat deze proefneming naar wensch gelukken moge. Groningen, den 11,September. Binnen deze stad heeft wederom een droevige zelfmoord plaats gehad. De fuselier van het .depót bataiilon 8ste regement in fanterie, Hendrik Hofhuijzen, slechts 22 jaren oud, beeft zich laatstleden Vrijdag avond, ten io| ure, ia de kazerne in de Peperstraat, op zijne legerstede lig gende, door een geweerschot van het leven beroofd, tot schrik en onsteltems zijner kameraden, die met het» in hetzelfde vertrek ter ruste lagen en plotseling dooc liet schot tiit den slaap gewekt werden. Vrees voor welverdiende straf schijnt aanleiding te hebben gege ven tot dit ongeval. IScstitreii 4tt Olbinitti^trAtuu» INSPECTIE van de VERLOFGANGERS der. NATIONALE MILITIE-1 I BURGEMEESTER en WETHOUDERS DER.' Stad GOES en ressorre van dien, gezien het besluit van Zijne Excellentie den Heer StaatsraadGouverneuc dezer Provincie, van den 25 November 1844, A» No. 77651iste AfdeelihgProvinciaal Blad No 140); brengen bij deze ter kennis van de genen di§ her aangaat dat de Inspectie van de Milicienswelke zich met onbepaald verlof binnen deze Stad bevinden, en al/.oo nier de zoodanigen welke een tijdelijk of be paald verlof beziitenop Zatundag den 11 October 1845, des voormiddags ten tien uren zal plaats .hebben*, op tie Groote Markt binnen deze Stad. Alle Verlofgangers welke zich in deze Gemeente bevinden (die voor een bepaalden tijd, die nog niet van kleedingstukken of wapenen voorzien zijn, en die deelgenomen hebben aan de najaavs exercitien in dit jaar, uitgezonderd.) worden mitsdien ten ernstigsten Vi-rmaand, tot eene stipte opvolging der onderstaande bepalingen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .Iff 5; Franco per Post f J',90, Gewone Adverlenii'èn worden a SO ets. de regel geplaatstGeboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels d f d,20, behalve het Zegelregt, P. S. Zie hier nog eenige bijzonderheden, die piet onbelangrijk zijn.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1